Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Ajutor: Cum sa procedez in situatia asta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostKHISHCHNIK, on 21 septembrie 2016 - 17:37, said:

Chestia e ca daca tu ai fi in locul ei, nu ti-ar surâde ideea sa primesti de doua ori bani ?
NU!

#20
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostKHISHCHNIK, on 21 septembrie 2016 - 17:34, said:

Asa zic si eu, numai ca e o problema:
Nu avem acelasi angajator.
Ce e de facut ?
Cu acea firma ce fel de contract ai? De unde stii ca nu s-au platit, in numele tau, taxe/impozite?\
Ea trebuie sa rezolve cu angajatorul ei. Tu tot cu ei trebuie sa rezolvi, sa dai acei bani inapoi pe cai legale.

#21
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Postbaliosss, on 21 septembrie 2016 - 17:37, said:


Presupun ca o cunosti pe colega ta si ca nu e o lepra din moment ce a acceptat sa iti faca un serviciu.


Am inteles ca nu primesti salariul de la aceeasi unitate care a platit serviciul asta. Deci pana la urma, de unde ar putea sa iti opreasca banii? Din banca nu ii poate lua inapoi.
Nu mi-i poate retrage ?
Dar institutia ei platitoare care a virat banii, nu poate face apel către banca de retur ?
Stau si eu si ma gândesc, daca de exemplu o firma oarecare din greseala scrie o cifra gresit a unui cont a unui angajat si ii vireaza o suma mare de bani si acestia ajung in contul unui interlop de exemplu, adica trebuie sa se roage angajatul de interlop ca sa ii dea banii înapoi ? Nu mai este si alta cale ?

View Posteasy90rider, on 21 septembrie 2016 - 17:40, said:


Cu acea firma ce fel de contract ai? De unde stii ca nu s-au platit, in numele tau, taxe/impozite?\
Ea trebuie sa rezolve cu angajatorul ei. Tu tot cu ei trebuie sa rezolvi, sa dai acei bani inapoi pe cai legale.
Cu institutia ei plătitoare am avut un contract doar pentru acel tip de servicii care expira acum. Nu mai urmează sa primesc nimic de la ei si nici sa mai lucrez pentru ei. Salariul il primesc in cont de la alt angajator, fara legătură cu cel cu care am avut acel contract.
Nu are ce să-mi oprească din salariu fiindcă nu ma plătesc ei, doar prin banca sa nu faca retur, atât.

#22
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Daca nu mai ai contract, mergi frumos si dai banii inapoi si ceri ceva dovada ca ai dat banii inapoi, sa nu te trezesti ca te dau ei in judecata ca ai primit bani si nu ai facut nimic pentru ei.
Lasa colega sa-si rezolve singura problema cu institutia ei.

#23
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

View Posteasy90rider, on 21 septembrie 2016 - 17:40, said:


Cu acea firma ce fel de contract ai? De unde stii ca nu s-au platit, in numele tau, taxe/impozite?\
Ea trebuie sa rezolve cu angajatorul ei. Tu tot cu ei trebuie sa rezolvi, sa dai acei bani inapoi pe cai legale.
Ea a fost la institutia ei angajatoare, la salarizare, si i-a zis ca cică sa rezolve cu mine.
Pai vi se pare normal ? Ce ar fi ca eu ca angajatir sa nu dau salariul unui angajat într-o luna si, când vine la mine, să-i zic sa se duca sa rezolve problema cu nu stii ce interlop fiindcă, din greseala, banii lui au intrat la ala in cont si pe mine nu ma pasioneaza problema ?

LE: De asta mie mi s-a părut suspect acest lucru fiindcă in mod normal nu mi i-ar retrage pur si simplu si gata ? De asta, mă gândesc ca poate e posibil asa să-mi fi zis ea mie si de fapt ea sa fi primit alt raspuns.

View Posteasy90rider, on 21 septembrie 2016 - 17:51, said:

Daca nu mai ai contract, mergi frumos si dai banii inapoi si ceri ceva dovada ca ai dat banii inapoi, sa nu te trezesti ca te dau ei in judecata ca ai primit bani si nu ai facut nimic pentru ei.
Lasa colega sa-si rezolve singura problema cu institutia ei.
Contractul nu a expirat, urmează.
Cui sa dau banii înapoi mai exact ?

Edited by KHISHCHNIK, 21 September 2016 - 17:55.


#24
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu cred ca banii trimisi din greseala se pot retrage.
Banii ii dai inapoi celor care ti-au pus pe cont din greseala dar cu documente doveditoare ca baii aia i-ai dat inapoi si din ce cauza.

#25
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Mulțumesc!
O sa cer o părere si la banca pentru a vedea decizia corecta. Eu vreau să-i dau ca nu-s om fara caracter sa mă bucur la doi lei, numai ca vreau sa evit sa ies de fraier, atâta tot.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,520
  • Înscris: 05.06.2009

View PostKHISHCHNIK, on 21 septembrie 2016 - 19:20, said:

Mulțumesc!
O sa cer o părere si la banca pentru a vedea decizia corecta. Eu vreau să-i dau ca nu-s om fara caracter sa mă bucur la doi lei, numai ca vreau sa evit sa ies de fraier, atâta tot.

Repet: poate sa-ti intre in cont si un milion de euro, dintr-o eroare umana sau tehnica. Fara acordul tau de efectuare a operatiunii de returnare a sumei, banca nu are voie sau dreptul sa-ti umble in cont, cu exceptia situatiei in care ai instituita o poprire executorie pe cont. Atunci si doar atunci are voie banca sa-ti umble in cont fara acordul sau notificarea ta prealabila.
Deci, firma care ti-a virat bani in plus nu are cum sa solicite la banca sa-ti traga din cont banii necuveniti, fara sa te anunte si sa-ti ceara acordul.
Vorbeste la firma respectiva, la salarizare, sa gaseasca ei o metoda corecta dpdv legal, pentru reglarea situatiei. Nu stiu cum se inregistreaza platile de genul acesta, daca firma foloseste revisal-ul, cum se regleaza ei contabil si in privinta taxelor si impozitelor platite de angajator...

#27
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostKHISHCHNIK, on 21 septembrie 2016 - 17:48, said:

Nu mi-i poate retrage ?
Stau si eu si ma gândesc, daca de exemplu o firma oarecare din greseala scrie o cifra gresit a unui cont a unui angajat si ii vireaza o suma mare de bani si acestia ajung in contul unui interlop de exemplu, adica trebuie sa se roage angajatul de interlop ca sa ii dea banii înapoi ? Nu mai este si alta cale ?
Da! Il roaga frumos sa returneze banii care i-au fost transferati printr-o eroare. Daca refuza intra in sfera penalului. Nu stiu exact legea, cred ca e ceva cu insusirea bunurilor necuvenite.

Nu e cazul la tine.

Edited by baliosss, 21 September 2016 - 21:24.


#28
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Firma care ti-a virat banii trebuie sa iti trimita un act oficial prin care sa iti aduca la cunostinta eroarea comisa si rugamintea de a returna suma in cauza.
Tu transferi suma in contul firmei si pastrezi chitanta/extrasul de cont.
Mai departe e problema lor cum rezolva situatia.

#29
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Din punct de vedere al firmei tu ai facut serviciul si ai primit salariu. Nu sta nimeni sa refaca salariile pentru ca tu ai vorbit cu altcineva sa-ti faca treaba. Taxele sunt platite, banii dati prin banca. Pa si la revedere. Daca vrei sa fi corect ii dai banii. Daca vrei sa-i dai o teapa o tii pe aia cu rezolvatul de catre contabilitate, tu nu mai faci nimic si la contabilitate n-or sa rezolve ca totul e deja inchis.

Iar ca tu crezi ca femeia care vrea sa-si ia banii munciti, de fapt vrea sa-ti dea teapa, e exagerata rau, dar asa gandesc multi, inclusiv eu uneori. In cazul asta n-are ce sa-ti faca totusi.

#30
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Problema este la angajatele "tinere" de la salarizare. Iar problema trebuie rezolvata acolo deoarece nu este vorba doar de salariul net care ar fi trebuit dat altcuiva, trebuie rezolvată si problema impozitelor care apar pe altcineva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate