Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferaţi: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Ajutor: Cum sa procedez in situatia asta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Recent, am lucrat împreună cu alti colegi de serviciu dar care isi primeau si isi primesc in continuare salariul de la o alta unitate platitoare decât cea care ma plateste pe mine.
A trebuit sa facem fiecare un anume serviciu dar eu nu puteam să-l fac in perioada aia, asa ca i l-am cedat unei colege să-l faca.
Si nu i l-am cedat asa, pur si simplu, din gura, ci cu cerere la casierie, administrativ, cu toate formalitatile de rigoare, urmând ca ea sa primească banii pentru acel serviciu pe care ea urma să-l facă in locul meu.
A trecut luna, eu mi-am primit salariul dar am primit in cont si bani de la unitatea ei platitoare, bani care, se pare, sunt pentru acel serviciu pe care l-a facut ea si nu eu. Tot unitatea ei platitoare m-ar fi plătit si pe mine in caz ca făceam eu acel serviciu.
Numai ca se pare ca a gresit sau or fi pierdut hârtiile prin care eu ii cedam ei dreptul de a face in locul meu acel serviciu, nu stiu.

Acum, colega respectiva mă suna pe mine ca cică a fost la casierie/salarizare etc. si cică i-a zis ca să-i dau eu acei bani, de la mine, asa, pur si simplu.
Eu ii zic initial ca daca ei mi i-au transferat, tot ei sa facă retur si ca de ce nu fac asta ?
Cică, sunt angajate tinere, durează, de la banca, iar la salarizare etc. si ia prea mult timp si ca sa ii dau eu asa.
Eu am zis ca totusi sa nu-i dau chiar asa pur si simplu ci măcar sa am o dovada, plus ca oricum nu pot veni ca sunt in concediu si nu sunt in localitate, asa ca iam zis să-mi dea nr. de card ca să-i dau eu prin virament bancar sau cum se cheamă procedura.
Încă nu am facut nimic.
Dar am deschis acest topic fiindcă mie ceva îmi miroase a vrăjeală.

De fapt, cum ar trebui sa procedez corect in aceasta situatie ?
Nu-i vorba de o suma mare, dar nu-mi convine nici mie sa dau bani gratuit nimănui si, eventual, sa mă trezesc ca mai fac si aia retur si practic plătesc de doua ori.
Cum sa fac ? Cum se procedează in aceasta situatie ?

Mulțumesc !

P.S. Legal si corect, cum ar trebui facut ca sa nu am probleme nici eu si nici ea ?

#2
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
ce iti  miroase a vrajeala? Ai primit TU din greseala cuiva, banii pe care tu singur te-ai angajat ca ii dai colegei aleia. Da-i banii si gata.

Legal era treaba sefului direct,  corect e sa ii dai banii.

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Depui banii in contul ei de card si ai grija de chitanta sa poti demonstra ca i- ai dat banii, ce e asa greu? Daca tot asa iti rezolvi si problemele de serviciu......

Edited by baribalu, 21 September 2016 - 15:41.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
e mai complicat sa se rezolve prin banca, deoarece banca nu poate sa-ti retraga tie banii virati in plus in contul de salariu fara sa-ti ceara si sa obtina acordul tau.

problema este alta : nu cumva ti s-au calculat taxe si impozite inclusiv pe suma virata in plus, iar colega, neprimind suma, a platit taxe si impozite mai mici, raportate la salariul brut realizat ? in acest caz cei de la salarizare trebuie sa se ocupe cap-coada de rezolvarea acestei probleme. ei au gresit cand au ratacit hartiile sau au uitat de "cedarea" lucrarii, tot ei sa regleze situatia. atat pentru salariul si cotizatiile tale, cat si pentru ale colegei.

#5
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 pierre_de_timp, on 21 septembrie 2016 - 15:40, said:

ce iti  miroase a vrajeala? Ai primit TU din greseala cuiva, banii pe care tu singur te-ai angajat ca ii dai colegei aleia. Da-i banii si gata.

Legal era treaba sefului direct,  corect e sa ii dai banii.
Ce îmi miroase a vrăjeală ? Faptul ca zice ca cică durează, ca sunt casieritele tinere etc.
Lucruri care nu au nici o legătură cu situatua.

Nu ca nu vreau sa ii dau banii, dar nu vreau ca sa ii virez banii in cont si pe urma ea sa se duca la casierie/salarizare (daca nu deja s-a fi dus) si sa le zică ălora să-mi retragă mie banii pe care mi i-au virat. Si asa ajung sa mi se ia bani de doua ori, si daca ma duc si le spun pe urma ce îmi vor zice : "pai nu asa se face, trebuia sa lasati in grija noastră, acum, daca i-ati dat si dvs. pe noi nu ne priveste, noi v-am luat ce v-am dat noi". Nu ?
Nu are cum sa se întâmple asta ? Cum sa fac ca sa mă protejez de situația asta ?

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
N-ar trebui să-ți bați tu capul cu asta ci contabilitatea... dacă aș fi în locul tău aș zice să mi-i rețină din salariul pe luna viitoare. Sau să găsească ei altă soluție, oricare în afară de plata sumei din banii tăi, din motivele pe care le-a scris corinadaniela în #4.

Fă-le o hârtie în care să scrii că ți s-a calculat și virat greșit salariul pentru că n-au ținut cont de cererea nr. ... din data de ..... depusă la casierie - dacă are nr. de înregistrare.

#7
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 KHISHCHNIK, on 21 septembrie 2016 - 15:14, said:


Deci colega aia ti-a facut un "serviciu" acceptand sa faca treaba ta in momentul in care nu puteai tu (poate ca ii venea bine si ei, nu neg asta) si tie ti se pare vrajeala faptul ca trebuie sa ii platesti munca.
Da, returul dureaza! Trebuie sa iti fie opriti tie din urmatorul salariu si sa ii dea ei. Poate ea are nevoie de bani acum (bani ce i se cuvin pentru munca depusa).

Esti scartar si data viitoare nu o sa te mai ajute nimeni. ;)

#8
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 baliosss, on 21 septembrie 2016 - 17:14, said:


Deci colega aia ti-a facut un "serviciu" acceptand sa faca treaba ta in momentul in care nu puteai tu (poate ca ii venea bine si ei, nu neg asta) si tie ti se pare vrajeala faptul ca trebuie sa ii platesti munca.
Da, returul dureaza! Trebuie sa iti fie opriti tie din urmatorul salariu si sa ii dea ei. Poate ea are nevoie de bani acum (bani ce i se cuvin pentru munca depusa).

Esti scartar si data viitoare nu o sa te mai ajute nimeni. ;)
Motive obiective ai ? Doar de astea subiective ?
Ca durează, ca nu stiu, pana la urma nu-i vina mea ca doar nu i-am luat eu.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu cred că e ok să fie făcut scârțar pentru că nu e vina lui și nu el trebuie s-o plătească pentru ce a muncit.
În plus, i s-a reținut impozit la suma primită dar el nu poate să-i dea colegei mai puțin decât i se cuvine, nu?

#10
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
@althea, a specificat ca nu e vorba de o suma prea mare.
Cam cat ar putea sa fie impozitul ala?

 KHISHCHNIK, on 21 septembrie 2016 - 17:23, said:

Motive obiective ai ? Doar de astea subiective ?
Ca durează, ca nu stiu, pana la urma nu-i vina mea ca doar nu i-am luat eu.
Dar nici vina ei nu e.
Insa: Tu te-ai ales cu treaba facuta? Da! Ea a fost platita pentru munca depusa (pe care a facut-o in locul tau)? Nu!
Deci cine iese castigat de aici?

PS: despre ce suma e vorba?

Edited by baliosss, 21 September 2016 - 17:29.


#11
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 althea, on 21 septembrie 2016 - 16:49, said:

N-ar trebui să-ți bați tu capul cu asta ci contabilitatea... dacă aș fi Ă®n locul tău aș zice să mi-i rețină din salariul pe luna viitoare. Sau să găsească ei altă soluție, oricare Ă®n afară de plata sumei din banii tăi, din motivele pe care le-a scris corinadaniela Ă®n #4.

Fă-le o hârtie Ă®n care să scrii că ți s-a calculat și virat greșit salariul pentru că n-au ținut cont de cererea nr. ... din data de ..... depusă la casierie - dacă are nr. de Ă®nregistrare.
Nu mi i-a dat împreună cu salariu ci separat, nu impozit, nu nimic (cred).
Eu vreau sa ii dau ca nu vreau sa creez situatii de rahat dar nu vreau nici eu sa fiu luat de fraier si sa ii dau si eu banii si sa mi-i mai ia încă o data si salarizarea unitatii respective si pe urma sa umblu eu dupa ea ca sa mi-i dea înapoi fiindcă a primit de doua ori.
Nu se poate intampla situatia asta ?

#12
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
cam 60% sunt taxele platite de angajat+angajator

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 KHISHCHNIK, on 21 septembrie 2016 - 17:28, said:

Nu se poate intampla situatia asta ?
Acum și tu... de unde am putea ști? Doar de la conta sau de la Resurse umane iți pot zice cum se fac salariile.

#14
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 baliosss, on 21 septembrie 2016 - 17:27, said:

@althea, a specificat ca nu e vorba de o suma prea mare.
Cam cat ar putea sa fie impozitul ala?


Dar nici vina ei nu e.
Insa: Tu te-ai ales cu treaba facuta? Da! Ea a fost platita pentru munca depusa (pe care a facut-o in locul tau)? Nu!
Deci cine iese castigat de aici?
Eu ii dau ei banii. Ii dau ? Da!
Ea reclama la salarizarea institutiei respective ca nu a primit banii. Institutia respectiva ii da banii fiindcă e greseala lor pana la urma. Institutia respectiva retrage sau face retur la acei bani din contul meu. Mai dispare încă o data suma respectiva de la mine din cont ? Dispare!
Plătesc de doua ori ? Da!

#15
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu e problema ta. Semnalezi la angajator ca ai primit bani in plus iar ei il vor considera ca avans la salar, in contabilitatea lor, iar luna viitoare vor vira mai putin, adica diferenta intre salar si banii primiti acum.
Problema trebuie rezolvata de cei de la contabilitate nu de tine. Nu e OK sa dai tu "din buzunar" bani colegei.

#16
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 easy90rider, on 21 septembrie 2016 - 17:31, said:

Nu e problema ta. Semnalezi la angajator ca ai primit bani in plus iar ei il vor considera ca avans la salar, in contabilitatea lor, iar luna viitoare vor vira mai putin, adica diferenta intre salar si banii primiti acum.
Problema trebuie rezolvata de cei de la contabilitate nu de tine. Nu e OK sa dai tu "din buzunar" bani colegei.
Asa zic si eu, numai ca e o problema:
Nu avem acelasi angajator.
Ce e de facut ?

#17
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

 KHISHCHNIK, on 21 septembrie 2016 - 17:31, said:

Eu ii dau ei banii. Ii dau ? Da!
Ea reclama la salarizarea institutiei respective ca nu a primit banii. Institutia respectiva ii da banii fiindcă e greseala lor pana la urma. Institutia respectiva retrage sau face retur la acei bani din contul meu. Mai dispare încă o data suma respectiva de la mine din cont ? Dispare!
Plătesc de doua ori ? Da!
Presupun ca o cunosti pe colega ta si ca nu e o lepra din moment ce a acceptat sa iti faca un serviciu.

 KHISHCHNIK, on 21 septembrie 2016 - 17:34, said:

Asa zic si eu, numai ca e o problema:
Nu avem acelasi angajator.
Ce e de facut ?
Am inteles ca nu primesti salariul de la aceeasi unitate care a platit serviciul asta. Deci pana la urma, de unde ar putea sa iti opreasca banii? Din banca nu ii poate lua inapoi.

Edited by baliosss, 21 September 2016 - 17:37.


#18
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014

 baliosss, on 21 septembrie 2016 - 17:34, said:


Presupun ca o cunosti pe colega ta si ca nu e o lepra din moment ce a acceptat sa iti faca un serviciu.
Mai, e de treaba, cel puțin asa pare fiindcă nu am interactionat cuvea decât de vreo maxim cinci ori.
Chestia e ca daca tu ai fi in locul ei, nu ti-ar surâde ideea sa primesti de doua ori bani ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate