Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

nemaiîncercat - lb. română

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,806
  • Înscris: 10.12.2006
Aș vrea să folosesc undeva cuvântul ăsta, dar spre mirarea mea nu există în dex.

Există, am voie să-l compun?

Attached File  Untitled-1.png   2.7K   55 downloads

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu zic că da, uite regula:

Quote

4.2.1. Adjective
Adjectivele calificative compuse (dintre care unele sunt și substantive sau adverbe) se scriu într-un cuvânt sau cu cratimă.
1. Se scriu într-un cuvânt:
4. adjectivele (în general provenite din participii) la forma negativă compuse cu adverbul mai intercalat între prefixul ne- și adjectiv:  nemaipomenit.
https://dexonline.ro...intelor_compuse

#3
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 Mizu, on 21 septembrie 2016 - 10:23, said:


Există, am voie să-l compun?

Da.

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Exista cuvantul nemaiincercat, cu i. Il poti folosi! Ca in textul din link.

http://www.yoda.ro/s...-pana-acum.html

Edited by arab, 21 September 2016 - 12:37.


#5
secarica

secarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 11.03.2003

 arab, on 21 septembrie 2016 - 12:34, said:

Exista cuvantul nemaiincercat, cu i. Il poti folosi! Ca in textul din link.
Atât forumul pe care scriem acum cât și subiectul prezentului topic menționează limba română. În limba asta, nemaiincercat nu înseamnă nimic (spre deosebire de nemaiîncercat care poate exprima din start ceva coerent).

@Mizu: poți să inventezi un exemplu care ar favoriza forma asta în locul uneia „clasice” care implică mai multe cuvinte separate ?

Cristi

Edited by secarica, 23 September 2016 - 11:18.


#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,806
  • Înscris: 10.12.2006
Pe moment eram lipsit de inspiratie dar acum cred ca pot folosi si "n-a mai fost incercat vreodata".

#7
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Mizu, on 21 septembrie 2016 - 10:23, said:

Aș vrea să folosesc undeva cuvântul ăsta, dar spre mirarea mea nu există în dex.

Există, am voie să-l compun?
Nemaiîncercat e o simplă formă conjugată a verbului a încerca. Cînd pui a nu mai încerca la forma de participiu iese nemaiîncercat, scris așa, într-un cuvînt. Ar fi absurd ca dicționarul să conțină aceste participii la toate verbele (toate care au participiu), din moment ce nu e de definit nimic la ele, așa cum dicționarele nu conțin nici celelalte forme conjugate ale verbelor, ci doar pe cea de infinitiv.

Fac excepție acele forme conjugate care au căpătat un sens diferit, care se îndepărtează cumva de verbul de bază. De exemplu nemaipomenit nu înseamnă doar simplul fapt că nu mai este pomenit de cineva, ci are sensul de „extraordinar”. Tot așa, dicționarele conțin cuvinte ca mîncare (care nu e simplul fapt de a mînca), iubit (care nu e simplul fapt de a fi îndrăgit de cineva), ieșind (care nu e simplul fapt de a ieși) etc. În rest formele conjugate lipsesc din dicționar, pe bună dreptate.

Dar mă uimește întrebarea „am voie să-l compun?”. De cînd ne spun dicționarele ce avem și ce n-avem voie? E lege? Dicționarul ne spune cum e limba, sau mai exact cum au crezut autorii lui că e limba. Dicționarul nu ne spune cum sîntem obligați să vorbim, așa cum un atlas geografic nu ne spune cum e obligat Pămîntul să fie, iar un manual de biologie nu ne spune cum sînt obligate vietățile să trăiască. Lingvistica e o știință; ea observă, descrie și încearcă să explice lucrurile, nu să le impună.

Apropo, cuvîntul blog nu există în nici un dicționar. Am voie să-l folosesc?...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate