Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Factura neincasata

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Tocmai, o sa-i inghete rasul cand va trebui sa-si plateasca furnizorii importanti pentru ca l-a inselat pe un amarat cu 2800

Santaj?
Stii care e definitia santajului?
Sa ceri bani negrii pentru a nu defaima
Ea isi cere drepturile ei si anunta inainte ce are sa faca daca nu i se platesc facturile

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
citind cu cata convingere ne spui de scrisoarea catre presa, imi aduc aminte de emisiunea "iarta-ma" :)
satul de unde sunt bunicii mei a fost foarte fericit cand a aparut emisiunea aia. toti credeau ca-si vor rezolva rapid certurile stravechi cu vecini/rude/prieteni mergand la emisiunea asta. seara de seara stateau lipiti de televizoare, uitandu-se cum se impaca unii "in direct", si-si faceau toti planuri: cu cutare n-am mai vorbit de 7 ani, de cand ne-am paruit pentru pamant...dar lasa, ca scriu la "iarta-ma" sa ne cheme sa ne impacam.
ghici cati dintre ei au ajuns la emisiune :)

strict la subiect, fatasoarelui ar trebui sa ne spuna exact ce poate dovedi cu chestii scrise sau cu martori. contract am inteles ca nu are, dar altceva? un aviz de marfa, o chitanta de primire pentru ce a livrat, orice?

#21
fatasoarelui

fatasoarelui

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.10.2015
Buna ziua. Am trimis solicitarea de confirmare de sold, a trecut termenul de 5 zile fara sa fi primit vreun raspuns. Multumesc tuturor pentru mesaje.
Daca as fi procedat ca la carte, probabil nu as fi scris acum pe forum. Am descris situatia in primul meu post, gandindu-ma ca poate cineva s-a gasit intr-o sau cunoaste o situatie similara. Sau, stiu eu, ca poate mai e ceva de facut, chiar daca imi lipsesc dovezi, contract etc.. Nu cred ca vad banii decat daca vreo instanta imi da castig de cauza si il executa silit. Nu consider ca il defaimez si nici nu am cu ce sa il santajez, nici daca as vrea. Vreau doar sa aduc la cunostinta celor care vand produsele mele ca eu, producatorul, nu mi-am primit inca banii pentru ceea ei au vandut de multa vreme. Atata tot. Am pomenit de scrisoare deschisa pentru ca are acelasi continut pentru oricare dintre acesti furnizori. Si l-as pune pe debitor in cc. Si pana la urma cred ca am sa fac asta. E o suma mica dar cand ai muncit pentru ei si iti lipsesc din buzunar, nu mai pare mica deloc. Stiu si eu ca nu se face primavara cu o randunica. Mai stiu si ca oamenii reactioneaza uneori la ce nu te astepti. S-ar putea ca scrisoarea mea sa faca mai mult decat o actiune in instanta. Zic asta pentru ca am descoperit ca mai au datorii ptr care sunt executati silit. Si vad ca sunt sume mici, similare cu a mea. Ma indoiesc ca nu au bani, cifra de afaceri fiind mare.
In alta ordine de idei, o sa fac si actiunea in instanta.
Din nou, va tin la curent.
Zi frumoasa si cu spor tuturor va doresc!

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
iti tin pumnii.

#23
31PLT

31PLT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.04.2007
fatasoarelui, noutati ? chiar as vrea sa stiu cum ai ramas :(

#24
fatasoarelui

fatasoarelui

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 24.10.2015

View Post31PLT, on 19 noiembrie 2016 - 21:09, said:

fatasoarelui, noutati ? chiar as vrea sa stiu cum ai ramas :(
Multumesc de intrebare! Sunt in continuare in aceeasi situatie. Singurul progres, daca pot sa il numesc asa, e faptul ca imi raspund la mesaje. Ma duc cu vorba - ca au reusit sa gaseasca un partener care le preia datoriile si imediat ce platesc popririle, dau drumul si la banii mei. Au raspuns imediat ce le-am scris ca vreau sa trimit scrisori la hypermarket-uri. De trimis nu am trimis nimic inca; desi m-ar ajuta enorm sa imi iau banii astia, n-am avut vreme sa ma mai ocup de recuperarea lor caci am inca de munca, scot ultimele vrejuri de plante din solar. Am cautat firma pe portalul de justitie si au mai aparut 2 procese impotriva lor, unul pentru cateva zeci de mii de lei datorie. Ca sa fiu sincera, cand am descoperit, mi-a venit sa plang; nu stiu daca mai recuperez eu banii astia.
Pe mine ma costa 4500 lei infiintarea si intretinerea a 550 mp de cultura - samanta, ingrasamant si tratamente, zilier si lucrari, pana la recoltare. Nu-mi permit sa imi iau taraba sa vand la piata si nici nu am productie suficienta pe care sa o pot livra direct catre hypermarketuri. In momentul asta, functionez partial ca si casa de comenzi, cea mai mare parte o dau la depozite de legume fructe si restul in piata engros. Nu ma pot lipsi de acesti intermediari caci nu am cum sa si muncesc si sa si stau sa vand. Mi-ati spus majoritatea de contract si aveti dreptate. Dar sa-i vedeti pe oamenii astia cum dau ochii peste cap cand le spui ca te-ar ajuta plata pe loc, ca ai nevoie sa-ti dea ambalaj la schimb atunci cand livrezi sau ca vrei sa iti dea marfa retur in aceeasi zi, ca sa nu se aleaga praful de ea. Nu ma victimizez dar cred ca daca as fi stiut ce inseamna, m-as fi gandit de 10 ori pana sa fac unele lucruri. In piata engros nu intreaba nimeni de gust, toata lumea vrea rosie mare si tare. Rosia mea, crescuta cu pelete de gainat de pasare si extras de alge, nu depaseste 140 - 180 grame. Va jur ca la engros am auzit continuu aceeasi intrebare: ' cu cat dai, ma, rosioara asta mica?' Ii rugam sa guste, sa-i conving ca e bine sa fie tare dar sa aiba si gust. Putini au fost cei care au vrut. Am vandut de fiecare data tot dar greu si uneori sub pretul pietei, pentru ca nu era mare rosia si pentru ca nu puteam sta 3 zile ca sa tin de pret, ca nu avea cine munci in locul meu. Cand eu luam 1,6 lei sau 1,8 pe kg, la tarabe sau in hypermarketuri gaseai rosia cu 3 lei minim. Nu am cui explica ca nu am pus chimicale in culturi, ca am cules melcii si omizile cu mana, ca zemurile cu care dau pe ele costa de 3-4 ori mai scump decat substanta chimica cu acelasi rol. Cand eram plecata cu marfa, unicul angajat ma fura cu portbagajul si caruta. Paznicul de noapte la fel. Oamenii din sat veneau intre tura de zi si cea de noapte, cand nu eram acolo. Nu a mers nici ideea ca gasesti omul, ii faci carte de munca si ii dai mai mult, sa fie multumit si speri sa inteleaga ca daca isi vede de treaba, va e bine amandurora. La mine n-a mers si pace. Unul s-a nimerit la furat beat, mi-a culcat 200 de fire de ardei pe rod, a rupt atele de palisat si tot. A primit clasare dosarul desi omul e recidivist. Au zis ca paguba sunt de fapt cele doua plase de 15 kg furate si ca statul ar cheltui mai mult sa recupereze 45 lei de la el. Nu au inteles de ce pun la socoteala plantele rupte in prejudiciul cauzat, in conditiile in care am declarat ca apucasem sa recoltez o data de pe firele respective. Mi-au furat si altii, de toate, de la galeti pana la tevi si lantul cu zgarda al cainelui. Zileri gasesc greu, nu vin pentru mai putin de 60 lei pentru 8 ore si cafea, bere, uneori si tigari. Aia care vin trebuie tinuti aproape. Te dracuie cu sete si nu accepta sa-i inveti tu 'din carti'; daca nu ii intelegi, te lasa cu ochii-n soare. Pentru finantare din partea ue, am depus proiect in iunie si inca astept raspuns la cele 200 de pagini in care nici eu nu mai stiu sub cate forme am redat ideea ca am nevoie de bani caci ai mei s-au terminat demult. Nu vreau sa inchei in nota asta - sunt dezamagita insa cred ca meritam cam tot ceea ce ni se intampla. Sigur o sa am ocazia sa arat cat am invatat din greselile mele. Nu-mi pare rau decat ca nu mi-am dat un ragaz, sa gandesc mai mult la ce trebuie sa fac si cum anume. Multumesc inca o data pentru intrebare! Scriu cand am vreo veste. Toate gandurile mele bune!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate