Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Passengers (2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Am vazut si eu ieri filmul. Finalul a fost de rahat. Ma asteptam sa povesteasca cum a fost viata lor. S-a terminat prea sec.

#20
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
My review:

filmul e foarte slab.
- din punct de vedere stiintific e incredibil de stupid, mai bine spuneau ca e fantesy.
-singurul personaj interesant e barmanul, actorii principali zici ca joaca in ceva proiect scolar.

efectele nu mai impresioneza pe nimeni.


Daca va place idea filmului si vreti ceva mai bun, cautati pe net "Cargo" film sf elvetian, e mult mai bun si mult mai interesant.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View PostDecember, on 29 decembrie 2016 - 22:15, said:


Ce m-a surprins neplacut a fost ca gagica nu avea decat un singur costum de baie.

Mai bine nu avea deloc :lol:

#22
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Postbullterrorist, on 30 decembrie 2016 - 09:00, said:

My review:

filmul e foarte slab.
- din punct de vedere stiintific e incredibil de stupid, mai bine spuneau ca e fantesy.
de ce zici asta?

#23
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

View Post41ex, on 01 ianuarie 2017 - 21:32, said:

de ce zici asta?
- ca sa accelerezi un corp pana la 0.5c ar fi nevoie de o cantitate uriasa de energie.
-trimite un mesaj catre pamat de la 19 ani lumina distanta si un an mai tarziu trec pe langa arcturus care este la 36.7 ani lumina distanta
- matematica cu timpul pana la care va primi raspunsul este dubioasa rau.
-gravitatia este simulata prin forta centrifuga si apoi in mod misterios rotatia se opreste, cum? nu se explica si nici nu se poate.
-in apa la o g poti inota exact ca si in conditii normale de gravitatie
-usa aia trebuia sa fie mai grea ca si el ca sa poata sa inverseze directia miscarii in spatiu, la cum o tinea in mana nu era cazul.
-trece bucata de asteroid prin reactor si nici nu bubuie nava, nici nu se vede dauna facuta decat la finalul filmului
- nava ajunge la destinatie da nu e cu curul inainte ca sa poata decelera juma de drum...............

- trebuie sa continui? sau nu e cazul sa intram in detalii de genul cat timp va fi trecut pe pamant daca o nava 0.5c zboara prin cosmos cateva secole.

Edited by bullterrorist, 03 January 2017 - 16:59.


#24
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Și pe mine m-au amuzat cîteva faze dar asta cu gaura din reactor ce se manifestă doar prin căderi de roboți și alte nimicuri... și aia cu gravitația care ba dispare ba reapare la ce masă aveau spirele alea...

#25
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Bun, am "holbat" si eu filmul si d.p.meu.d..v e doar un SF romantic, sau ceva de genu.
Oricum, nu regret biletul platit !

Si vizavi de defectiunile alea, au sens intr-o oarecare masura !
Deoarece meteoritii au defectat o componenta a computerul ce se ocupa cu reactorul navei si computerul desemnat cu rectorul navei nu mai functiona, asa ca AI-ul navei a oprit computerul defect si a pus alte computere sa preia functiile computerului "desemnat" cu reactorul navei.
Motiv pt. care celelate computere nu faceau fata la task-urile desemnate [sustinere a vietii, mentenanta, mancare, apa, aer etc.] caci trebuia sa aloce resurse si pt. task-urile reactorului, acesta necesitand un computer cu o capacitate mai mare de procesare.
Deci are sens existenta acelor defectiuni ale navei  Posted Image

Insa ce nu are sens e lipsa dorintei amandorura de a face un compromis in a se pune amandoi in statia medicala [HSI 430 AUTODOC] deoarece in modulul de comanda exista functia de "Stabilizare si Suspendare", ceva asemanator Hibernarii.
Era incapatoare statia medicala pt. amandoi, asa puteau sa "hiberneze" 88 de ani imbratisati.

Ce nu mi sa parut deplast e cum a rezistat Jim in canalul ala de evacuare a reactorului doar cu "scutul" ala improvizat ?
Si cum naiba nu reusea Aurora sa inoate sub apa cand era in imponderabilitate ?
Probabil de dragul dramatismului, altfel nu imi explic.

Oricum, e un film de vazut cu prietena !

Edited by super8, 04 January 2017 - 11:54.


#26
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
l-am vazut si eu, si chiar daca are unele scapari, mi-a placut. ideea mi s-a parut originala si jocul actorilor - credibil!

un alt plus: nava in sine, mi s-a parut foarte interesanta, la fel si exteriorul - cosmos.

#27
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011

View Postsuper8, on 04 ianuarie 2017 - 11:53, said:

Insa ce nu are sens e lipsa dorintei amandorura de a face un compromis in a se pune amandoi in statia medicala [HSI 430 AUTODOC] deoarece in modulul de comanda exista functia de "Stabilizare si Suspendare", ceva asemanator Hibernarii.
Era incapatoare statia medicala pt. amandoi, asa puteau sa "hiberneze" 88 de ani imbratisati.
Mi-a adus aminte de frustrarea cu Jake si Kate si usa aia pe care chiar ar fi incaput amandoi! Posted Image

Quote

Ce nu mi sa parut deplast e cum a rezistat Jim in canalul ala de evacuare a reactorului doar cu "scutul" ala improvizat ?
Si cum naiba nu reusea Aurora sa inoate sub apa cand era in imponderabilitate ?
Probabil de dragul dramatismului, altfel nu imi explic.
Initial am crezut ca sunt eeu cam proasta de nu-mi explic.

Edited by catalina1, 25 January 2017 - 22:58.


#28
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Un film extrem de slab, nu recomand . Pierdere totala de timp.

#29
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Filmul este mai mult un romance decat un sf, nu pot sa zic ca e o porcarie dar nici nu m-a dat pe spate

#30
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cea mai tare faza din film a fost raspunsul ca dureaza 30 de ani sa trimita un mesaj  , priceless !

#31
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
pai daca ar fi reala o asemenea calatorie, logic ca un mesaj ar dura enorm pana ajunge...in fapt o asemenea nava este doar o colonie ce nu ar mai avea legatura cu Terra

View Postsuper8, on 04 ianuarie 2017 - 11:53, said:


Si cum naiba nu reusea Aurora sa inoate sub apa cand era in imponderabilitate ?

o data cu pierdera gravitattiei e logic ca apa aia pluteste odata cu tine si cum nici tu nu mai ai greutate iti va fi foarte greu sa mai iesi de-acolo, mie mi se pare logic

#32
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Un fel de Titanic in space, cu happy end. Cam boring. Dar mi-a placut nava si androidul barman.

View Postlefcadio, on 22 septembrie 2016 - 09:28, said:

Toate bune si frumoase, dar in situatii din astea mereu is ambii frumosi, destepti, competenti, curajosi...
Daca se trezeau doi banali, unul maturator, alta chelneritza, el stirb si chel ea la 120kg, el manga addict ea angoasata, ce iesea?
Zic si io asa, ca sigur nu se mai facea film despre ei...

In alta ordine de idei, daca scapa cu bine, va dati seama cata mancare mananca astia in 90 ani?
Daca mai fac si plozi...

Daca erau naspa nu se calificau pentru calatoria spatiala, unde au fost cica foarte atent selectati.

Da' chiar, oare cum de nu s-au inmultit?

#33
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Film de pus la colectie pentru revazut ulterior. Asa cum am spus si in alte topicuri, imi plac filmele in care eroul/eroina raman singuri pe Luna/Marte/Pamânt/insula (Martianul. Pamântul linistit, Seniorii spatiului, Cast away etc).
Foarte bine realizat din punctul meu de vedere, fata de insipidul si plictisitorul Arrival. Pacat de final, m-as fi asteptat la un "What the fuck!" al lui Andy Garcia, in momentul in care vede padurea crescuta brusc în mijlocul navei. Da' n-a fost sa fie...
Nota 9/10 pentru efectele speciale create de programatorii indieni si pentru jocul actorilor.

#34
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

Pacat de final,...
Penibil, trebuia sa se bage amandoi in statia medicala [HSI 430 AUTODOC] deoarece in modulul de comanda exista functia de "Stabilizare si Suspendare".
Parerea mea e ca finalul a stricat tot filmul.

#35
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.01.2011
L-am vazut ieri si ca amator de SF mi-a placut, e un film usor de duminica, bun de vazut cu iubita.

N-am sa ma leg de toate chichitele pentru ca nu sunt astro-fizician insa destinatia n-avea cum sa fie in alta galaxie ci tot in Calea Lactee. Cea mai apropiata galaxie de noi este Andromeda situata la 2.5 milioane ani lumina. Lor le-ar lua minim 5 milioane de ani la viteza de 0.5c cu cat se deplasau ei.

Cred ca daca eram in locul tipului trezeam macar jumatate din "bunaciuni", altfel dupa vreo trei ani ma plictiseam de tipa si cred ajungeam sa stau izolat in cealalta jumatate de nava. :)

#36
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 17.01.2012
Pleci intr-o calatorie in spatiu de 240 de ani si - in cazul unei defectiuni la capsula de hibernare - nu poti face altceva decat sa spui multumesc daca pastaia nu ti-a bulit organismul. Pentru ca tehnologia este prea complexa...
Presupun ca metoda folosita de autodoc era rezervata pentru situatii cu adevarat disperate.

Dar astea-s amanunte, filmul se remarca prin emotionanta poveste de dragoste dintre rapitor si victima sa. Comportamentul tipei, dupa ce afla adevarul, face toti banii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate