Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

decizia CCR față de căsătoriile intre persoane de același sex

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3349 replies to this topic

#1477
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 shogun1, on 24 iunie 2017 - 14:51, said:

Hai să luăm în calcul un ”retardat” de-ăla.
1- Fundamentaliștii îl tratează ca pe-un egal, îl integrează în rândurile lor, îl fac să se simtă parte integrantă, îi dau un scop. Nu-l ascultă cu adevărat, nu-l educă, dau impresia că îl acceptă așa cum e (îl schimbă ei pe parcurs...).
2- Tu îl jignești, îl tratezi ca pe-o cârpă, îi spui retardat. Nu-l asculți cu adevărat, nu-l educi, îl respingi vehement.

Unde crezi că ajunge ăla? Cine poartă responsabilitatea? Chiar poți afirma că nu ai nici o vină că ăla îngroașă rândurile fanaticilor???
Similar oarecum și-n cazul ”familiei tradiționale”. Zic oarecum pentru că nu-i chiar același lucru, li se contestă dreptul la căsnicie, nu neapărat dreptul  la orientare/ viață sexuală. Și o fac într-un cadru legal, constituțional.
in coalitia aia liderii sunt educati si semnatarii sunt educati
badea ion era ocupat la muncile campului si nu si-a batut capul sa semneze ceva
Comitetul de Inițiativă este format din 16 membri, oameni de cultură, antreprenori, jurnaliști, medici: Nadia Tătaru, Georgeta Stoian, Alina Tomi, Mariana-Liliana Georgescu, Tudor Sișu, Vlad Miriță, Mihaela Mănuceanu, Sorin Lavric, Mihai Gheorghiu, Călin Diaconu, Pavel Chirilă, Cornel Bratu, Liviu Axinte, Constantin Necula, Paul Negruț, Mircea Tudor.
pe cine vrei sa re-educi
comitetul de intiativa?
e ca si cum ai vrea sa re-educi comitetul de initiativa al fratiei musulmane
bad news nu se vrea re-educat ca-si pierde puterea, influenta si foloasele materiale pe care pozitia de membru intr-o coalitie le-o asigura.
pana sa se alipeasca la coalitie erau niste anonimi

cine poarta responsabilitatea?
pai responsabilitatea primara o poarta toti cei care nu spun coalitiilor de tip ev mediu ca au o ideologie gresita

le:
Anul trecut, un grup de tineri români şcoliţi în străinătate, cu rezultate remarcabile în domeniile în care activează, au lansat o iniţiativă cetăţenească prin care îşi propuneau schimbarea modului în care funcţionează clasa politică. Cereau modificarea statutului deputaţilor şi senatorilor, mai exact vot şi cheltuieli la vedere şi penalizarea parlamentarilor chiulangii. Iniţiativa lor a strâns puţin peste 20.000 de semnături, din cele 100.000 necesare, insuficient pentru a ajunge mai departe. Deduc de-aici că noi, românii, suntem un popor extrem de preocupat. Preocupaţi ca nu care cumva copiii nostri să aibă în anturaj vreun prieten sau vreo amică de altă orientare sexuală, preocupaţi să trecem pe trotuarul celălalt când vedem ţigani pe stradă, asta în timp ce strecurăm printre dinţi un „Ţi-ale dracului de ciori”, preocupaţi să ne revoltăm doar când auzim cuvântul „imigranţi”, preocupaţi să ţinem în viaţă mentalităţi dintr-o perioadă pe care o blamăm mulţi doar în teorie, că doar la asta ne pricepem cel mai bine. Adevărul e că nu ştiu sincer ce a fost mai odios, Securitatea care vâna homosexualii sau noi, cei 3 milioane din 2016, 3 milioane!!! care cerem în scris familie întemeiată exclusiv pe căsătoria dintre un bărbat şi o femeie.
Ne preocupă asta, dar n-am face un pas în stradă când mor copii pe capete în Argeş şi nimeni nu poate explica de ce, n-am ieşi nici bătuţi să blamăm public grupul infracţional organizat care a devenit Parlamentul României, nu ne scot din sărite nici mucegaiul de pe pereţii saloanelor de spital, nici morţii fără vină ucişi de un sistem putred până în măduvă, nici sălile de clasă în care îţi pica tavanul în cap şi se surpă podeaua, nicio armata de funcţionare inutile care îşi fac unghiile la ghişeu şi ne răspund în sictir pe nervii, timpul şi pe banii nostri, nici corupţia întinsă până-n vârful celui mai mic nerv din acest sistem pe care ai senzaţia că nimic, dar absolut nimic nu-l mai poate face bine.
Citeste mai mult: adev.ro/o7qaku

Edited by ThinkAbout, 24 June 2017 - 15:03.


#1478
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 Bean, on 24 iunie 2017 - 14:48, said:

as zice eu, ca privitor impasibil si neimplicat, ca si copiii mei sa capete o inclinatie spre acest sport

si daca copilul tau vrea motociclism? ce faci, ii interzici?
esti pe filosofia "eu te-am facut eu te omor"?

exact. ce-ti pasa daca nu te afecteaza? potsmodern. da. repere? in privinta ta poti sa ai repere, in privinta altora nu. religie? la fel, vezi-ti de religia ta si lasa-i pe altii. patrie? esti roman din ala verde care bagi gratare si te mandresti cu faptul ca te-ai nascut in locul x si nimic altceva? morala? ce morala? ai tupeul sa vorbesti despre morala, cand te bagi in viata unor necuoscuti si le trasezi reguli doar ca sa te simti tu safe, sa nu fii tentat sa iti bagi un castravete in fund sa vezi cum e? si poate cine stie iti place? :)
esti ca animalele alea de musulmani, care isi tin femeile sub val sa nu cumva sa fie tentati sa sara pe ele sa le violeze

dar mai presus de toate, tu esti din aia care credeti ca copiii devin homosexuali pentru ca vad curcubee la parade..   si capata inclinatie sa se arda in kwr. inapoiere. ev mediu. arzi pe rug ce nu intelegi. kthxbye

#1479
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Comitetul de Inițiativă are 16 membri, până la 3 milioane e muuuuult, masa de manevră contează cu adevărat, nu cei 16 indivizi care-și exprimă opinia și care caută aderenți, eu exact la aderenți mă refeream, cu ăia trebuie discutat, ăia trebuie informați de aspectele afacerii, cu ăia trebuie discutat pe înțelesul lor, să-i scuipi în față că-s retardați și înapoiați e nu numai necivilizat, e mai ales contra-productiv.

#1480
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 shogun1, on 24 iunie 2017 - 15:06, said:

Comitetul de Inițiativă are 16 membri, până la 3 milioane e muuuuult, masa de manevră contează cu adevărat, nu cei 16 indivizi care-și exprimă opinia și care caută aderenți, eu exact la aderenți mă refeream, cu ăia trebuie discutat, ăia trebuie informați de aspectele afacerii, cu ăia trebuie discutat pe înțelesul lor, să-i scuipi în față că-s retardați și înapoiați e nu numai necivilizat, e mai ales contra-productiv.
bun, deci 3 milioane au fost manevrati sa semneze pentru modificarea Constitutiei sau de fapt nu au fost deloc manevrati ci au semnat pentru ca cele 3 milioane sunt oglinda ideologica a comitetului de initiativa, o prelungire a lui
Nu cred ca a cersit comitetul de initiativa semnaturi
Cred ca daca cerseau ajungeau la mai mult de 3 milioane
Deal with it, 3 milioane de cetateni romani sunt homofobi
Ce fac insa restul?

 Flat, on 24 iunie 2017 - 15:03, said:

esti ca animalele alea de musulmani, care isi tin femeile sub val sa nu cumva sa fie tentati sa sara pe ele sa le violeze
not for long, ca au inceput si femeile sa se revolte[unele alea care s-au eliberat de frica]
si revolta respectivelor femei este un act de curaj nemaintalnit, intr-o societate bazata pe ev mediu, patriarhat si misoginie
e ca si cum te revoltai impotriva lui Ceaska direct in plenul congresului an n-shpe lea

Edited by ThinkAbout, 24 June 2017 - 15:10.


#1481
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
1- Nu cred că-s homofobi, mulți au semnat c-a venit ”părintele Gherasie” cu foița.
2- Păi ce să facă restul? Să facă spume ca șampania acum? Noi ca populație nu avem spirit civic, nu avem solidaritate, nu avem cultura, spiritul unității, nu ne facem publice opiniile. ”Dacă gândești, nu spune. Dacă spui, nu scrie. Dacă scrii nu semna. Dacă semnezi nu te mira!
Vom vedea ce gândesc românii dacă și când e cazul, la referendum.

#1482
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 Flat, on 24 iunie 2017 - 15:03, said:

si daca copilul tau vrea motociclism? ce faci, ii interzici?
esti pe filosofia "eu te-am facut eu te omor"?

exact. ce-ti pasa daca nu te afecteaza? potsmodern. da. repere? in privinta ta poti sa ai repere, in privinta altora nu. religie? la fel, vezi-ti de religia ta si lasa-i pe altii. patrie? esti roman din ala verde care bagi gratare si te mandresti cu faptul ca te-ai nascut in locul x si nimic altceva? morala? ce morala? ai tupeul sa vorbesti despre morala, cand te bagi in viata unor necuoscuti si le trasezi reguli doar ca sa te simti tu safe, sa nu fii tentat sa iti bagi un castravete in fund sa vezi cum e? si poate cine stie iti place? Posted Image
esti ca animalele alea de musulmani, care isi tin femeile sub val sa nu cumva sa fie tentati sa sara pe ele sa le violeze

dar mai presus de toate, tu esti din aia care credeti ca copiii devin homosexuali pentru ca vad curcubee la parade..   si capata inclinatie sa se arda in kwr. inapoiere. ev mediu. arzi pe rug ce nu intelegi. kthxbye
Animale esti dumneata, colegule.
Ca atunci cand se infunda strada, te apuci de sari gadul, intri la om in curte si incep sa injuri. Iar aia care nu-ti plac sunt animale, aia care-ti plac cica-s oameni. Asa, ca tine, desigur.

Si felul in care discuti poate sa aiba doar doua explicatii:
- fie esti in alte retele, ale de nisa
- fie nu gandesti big, esti limitat doar la "si ce daca, pe mine nu ma derajneaza", adica la varful bocancului tau.

Eh, nici pe mine nu ma deranjeaza, colegule. Sincer sa fiu, mi se rupe putin asa de felul in care-si foloseste unul curul sau altul sula.
Doar ca fac un efort in plus sa extind fenomenul si sa inteleg ce anume s-ar putea alege de lumea pe care o las copiiilor si nepotilor mei. Vezi bine, trendul e plin de pozitivisme si progresisme. E superb!

Edited by Bean, 24 June 2017 - 15:25.


#1483
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 shogun1, on 24 iunie 2017 - 15:17, said:

1- Nu cred că-s homofobi, mulți au semnat c-a venit ”părintele Gherasie” cu foița.
2- Păi ce să facă restul? Să facă spume ca șampania acum? Noi ca populație nu avem spirit civic, nu avem solidaritate, nu avem cultura, spiritul unității, nu ne facem publice opiniile. ”Dacă gândești, nu spune. Dacă spui, nu scrie. Dacă scrii nu semna. Dacă semnezi nu te mira!
Vom vedea ce gândesc românii dacă și când e cazul, la referendum.
parintele Gherasie cu foita?
pai parintele Gherasie a vizat un anumit tip de credincios, nu a vizat un credincios care da pe la biserica de cateva ori in viata lui:la botez, casatorie si inmormantare
iar parintele Gherasie cand se apuca sa faca politica, intr-un stat fundamentat pe principii laice, in care parintele Gherasie este platit din contributia tuturor [indiferent de religie] ai o problema mai mare decat cele 3 milioane de semnaturi. Politica religiosilor nefiind in fapt altceva decat cel mai mare pericol la adresa democratiei si statului de drept[daca nu ma crezi poti sa te uiti la statele musulmane, care o luasera pe drumul democratizarii dupa ww2, pana s-a trezit imamul Gherasie sa umble dupa semnaturi]
si nu, nu doar parintele Gherasie a umblat dupa semnaturi
semnaturile alea reprezinta manifestarea de vointa a membrilor deja afiliati la ONG-urilor care orbiteaza in Coalitia pentru Familie

Coaliția pentru Familie este o inițiativă civică fără personalitate juridică, independentă de orice partid și neafiliată confesional, deschisă celor care împărtășesc valorile familiei. Din coaliție fac parte: Asociația „Părinți pentru Ora de Religie”, Asociația „Alianța Familiilor din România”, Asociația Familiilor Catolice din România „Vladimir Ghika”, Asociația PRO VITA – filiala București, Asociația Provita Media (București), Asociația „Familia Tradițională” (Iași), Asociația persoanelor cu deficiențe de auz „Darul Sunetului” (București), Asociația pentru Sănătate Mintală a Copilului „Sf. Serafim de Sarov” (București), Asociația Down Art Therapy (Tg-Jiu),
Asociația ProVita, filiala Gorj (Tg-Jiu), Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români, Asociația pentru Revigorarea Tradiției – ART (București), Asociația Christiana (București), Asociația Părinților pentru o Educație Sănătoasă (București), Asociația Dascălilor din România, Asociația „Înțelege Autismul” (Arad), Asociația „Civic Media”, Asociaţia Ieromonah Arsenie Boca (Arad), Fundația Sfinții Martiri Brâncoveni (Constanța), Asociația „Tineretul Ortodox Român” (fil. Bucecea – Botoșani), Asociația „Rost”, Asociația „Lăcașuri Ortodoxe”®, Asociația Părinților Isteți, etc.

Semnăturile au fost strânse cu ajutorul a peste 80.000 de voluntari din toate confesiunile creștine, din mediul urban și rural, de diverse profesii și situații sociale.

Edited by ThinkAbout, 24 June 2017 - 15:26.


#1484
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 shogun1, on 24 iunie 2017 - 14:09, said:

Daca tot vorbim la modul general, minoritatile de orice fel sunt discriminate pozitiv. In niciun caz nu le sunt incalcate drepturile. Pe langa faptul ca au o multitudine de drepturi, cele pe care le avem cu totii, minoritatile mai vor un set special de drepturi de care se beneficieze. Dreptul la casatorie de catre persoanele de acelasi sex nu este oferit nimanui, deci nu putem spune ca homosexualilor le este incalcat acest drept. Nici eu, ca heterosexual, nu am dreptul sa ma casatoresc cu un barbat.

Daca se va analiza si se va considera ca este nevoie de introducerea dreptului la casatorie intre persoanele de acelasi sex (desi nu cred ca se va ajunge acolo), iar homosexulii vor fi totusi impiedicati sa se casatoreasca (barbat cu barbat, femeie cu femeie), abia atunci vorbim de incalcarea dreptului. Sper ca s-a inteles la ce m-am referit.

Edited by MembruAnonim, 24 June 2017 - 15:32.


#1485
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

 MembruAnonim, on 24 iunie 2017 - 15:31, said:

Dreptul la casatorie de catre persoanele de acelasi sex nu este oferit nimanui, deci nu putem spune ca homosexualilor le este incalcat acest drept. Nici eu, ca heterosexual, nu am dreptul sa ma casatoresc cu un barbat.
Lasa-ma sa cred ca de vina e caldura Posted Image!

Edited by Bean, 24 June 2017 - 15:44.


#1486
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Eu m-am casatorit sa arat lumii intregi ca sunt capabil sa am o femeie.
Daca-mi schimbati definitia casatoriei, m-am casatorit degeaba.
Toate casatoriile ar trebui sa fie anulate la schimbarea definitiei fara nicio alta formalitate.

Sa ne casatorim din nou fratilor, de data asta cum trebuie, nu cum se facea odata.

#1487
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 MembruAnonim, on 24 iunie 2017 - 15:31, said:

Daca tot vorbim la modul general, minoritatile de orice fel sunt discriminate pozitiv. In niciun caz nu le sunt incalcate drepturile. Pe langa faptul ca au o multitudine de drepturi, cele pe care le avem cu totii, minoritatile mai vor un set special de drepturi de care se beneficieze. Dreptul la casatorie de catre persoanele de acelasi sex nu este oferit nimanui, deci nu putem spune ca homosexualilor le este incalcat acest drept. Nici eu, ca heterosexual, nu am dreptul sa ma casatoresc cu un barbat.

Daca se va analiza si se va considera ca este nevoie de introducerea dreptului la casatorie intre persoanele de acelasi sex (desi nu cred ca se va ajunge acolo), iar homosexulii vor fi totusi impiedicati sa se casatoreasca (barbat cu barbat, femeie cu femeie), abia atunci vorbim de incalcarea dreptului. Sper ca s-a inteles la ce m-am referit.
si atunci de ce se agita atat, coalitia lui peste prajit?

#1488
adrianmc1912

adrianmc1912

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 13.03.2017
Pe topicul asta se discuta despre decizia CCR .
Ca adiacent se poate vorbi si de coalitia pt draci e inevitabil, dar nu e subiectul principal.
In particular consider ca e o manevra de deturnare a discuției de către niște useri cu obiceiuri de astea.
Nu de ala,dar decizia CCR nu  se va baza pe ce trancane aia la coalitie ci pe argumente rationale.
Homosexualii nu sunt prigoniti,nu sunt in ilegalitate,au dreptul legal sa formeze cupluri in parteneriat civil in care au drepturile echivalente ale cuplurilor heterosexuale căsătorite.
Prin urmare nu li se încalcă niciun drept.
E ilogic sa schimbi definitia familiei pentru ca vor unii mortis căsătorie, nu parteneriat civil.
Chiar daca datorita curentului multiculturalist si corect politic homosexualitatea nu mai este considerata o boala, decizie mai mult politica decât medicala, totusi este o deviatie e comportamentului sexual.
Statul are tot interesul măcar sa nu încurajeze proliferarea acestui tip de comportament,daca nu sa l descurajeze.
Asemenea cupluri sunt infertile,ceea ce e un lucru rau in sine.
Permisiunea adoptarii e un lucru si mai rau pentru ca favorizeaza aparitia aceluiasi comportament si la copii adoptati având ca urmare mărirea numarului de homosexuali.
Prima educatie a copilului se face prin imitarea comportamentului părinților.
Nu s homofob, daca nu i vad nu mi pasa de ei desi daca ii vad ma dezgusta,indiferent ca sunt barbati sau femei.
Ca ei s or simti si ei prost cand vad respingerea populației e foarte posibil, dar era de asteptat,ce s au așteptat, sai vadă lumea ca pe niste mesianici ?
Plus ca paradele alea ale lor scârbesc orice om normal si cred ca sunt la limita legalitatii,daca nu o si încalcă.
Mie personal mi s ar părea normal sa l sanctioneze pe unul care umbla pe strada cu un ciorap tras pe pul@ si cu o pana de păun infipta in cur.  Hai mai da o in mm de treaba.
Daca asta e progresul pe care trebuie sa l accept , il dau dracu si raman in pestera mea...

 ThinkAbout, on 24 iunie 2017 - 20:46, said:


si atunci de ce se agita atat, coalitia lui peste prajit?

Mai schimba placa cucoana cu pestele tau prajit ca e plictisitoare. Mai baga si tu o shaorma,un kebab...

#1489
ei8ht

ei8ht

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 05.12.2016
Cand sa pronunta curtea impotentilor?

#1490
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 Chayah, on 24 iunie 2017 - 12:31, said:

Cand se aduc astfel de argumente, in acest subiect, de genul pedofili, zoofili, necrofili etc... se uita un singur lucru. Am mai zis, dar pot repeta: comportamentul homosexual poate fi acceptat si tolerat tocmai pentru ca nu incalca libertatea nici unei alte fiinte (fie ea om sau animal!!!). Mi se pare absurda si ignoranta comparatia dintre un homosexual si categoriile mentionate Posted Image.
Deci de comun acord, te-ai casatori cu bunicul/ bunica ta, ca doar nu se incalca libertatea nimanui?

#1491
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
:yawn:
Ok reformulez... un homosexual nu incalaca libertatea si integritatea fizica sau psihica a nici unui alt individ prin gestul sau.
E bine asa sau mai exista si alte criterii in acceptarea si tolerarea unor comportamente care vi se par anormale?

#1492
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Incestul este ilegal, parțial deoarece s-a constatat că are efecte negative asupra descendenților, parțial din motive ce țin de morală și parțial nu mai știu din ce cauze. Ilegal deocamdată în România, dar nu și-n alte țări, în Franța, Spania sau Portugalia nu reprezintă o infracțiune dacă e ceva consimțit! http://jurnalul.ro/s...une-501793.html
Relaţiile sexuale între membrii familiei măresc dramatic riscul transmiterii unor gene recesive dăunătoare, mai ales dacă vorbim de incest, frații împărtășesc un procent de 50% din materialul genetic, verii 12,5%! Până și crescătorii de animale cunosc efectele negative ale consangvinizării... În istorie s-au văzut clar efectele consangvinizării în familiile regale! Paradoxal pentru creștinii revoltați de incest, în biblie nu e blamat, vezi Lot cu fiicele, Avraam cu soția ce-i era soră, deci morala creștină timpurie diferea de cea de azi, nu?

Personal sunt total împotriva incestului din motivele amintite, la fel împotriva pedofiei, necrofiliei, zoofiliei, în ultimele 3 situații din cauza lipsei consimtământului. Homosexualitatea mi se pare diferită deoarece vorbim de 2 persoane adulte, cu discernământ, fără efecte asupra altor indivizi. Moralitatea contează mai puțin, preceptele morale diferă în funcție de spațiul geografic și de epoca istorică, legile se pot schimba, mentalitățile la fel. Mi se pare periculoasă atitudinea asta de-a te amesteca în viața privată a altora: nu divorța, nu avorta, nu te sinucide, nu avea relații sexuale cu cineva de același sex, nu te masturba, nu mânca nu știu ce, nu bea alt nu știu ce. E corpul lor, e decizia lor. Cum ar fi să se impună legi ”morale” de genul:
  • toți cetățenii sunt considerați automat donatori de organe: vom salva mii de vieți anual;
  • toți cetățenii majori și sănătoși vor dona lunar 0,5l de sânge, ovule/ spermă, măduvă osoasă, celule stem; vom salva anual mii de oameni;
  • toate persoanele căsătorite sunt obligate să procreeze, minim 2-3 copii; cuplurile infertile vor folosi material (ovule+ spermă) pus la dispoziție gratuit și obligatoriu de cetățenii majori și sănătoți care au minim 1,80m, studii universitare și un IQ > 130 să zicem: vom crește natalitatea, vom întineri populația și-n plus va crește ”calitatea” populației, vom rezolva problema pensiilor și alte probleme sociale și economice. Persoanele sub anumite standarde (IQ sub 90, înălțime sub 1,70 la bărbăți/ 1,60 la femei, cu anumite boli și/ sau defecte) nu vor avea drept de procreere.
Par chestii de dorit, ce facem, renunțăm la drepturile individuale pentru ”drepturi colective”, renunțăm la libertatea de alegere? Sau e ok doar dacă le impunem altora ideiile noastre, nu și reversul???

Ce facem cu familiile mono-parentale, nu sunt formate din bărbat + femeie, ergo nu sunt familii?

#1493
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 adrianmc1912, on 24 iunie 2017 - 20:53, said:

Homosexualii nu sunt prigoniti,nu sunt in ilegalitate,au dreptul legal sa formeze cupluri in parteneriat civil in care au drepturile echivalente ale cuplurilor heterosexuale căsătorite.
Prin urmare nu li se încalcă niciun drept.

poti da te rog link sau cita legea in vigoare si articolele care reglementeaza parteneriatele civile sau ce spui tu acolo? pentru ca nu exista asa ceva, nimic echivalent cu casatoria si deocamdata li se incalca aceste drepturi

 adrianmc1912, on 24 iunie 2017 - 20:53, said:

Statul are tot interesul măcar sa nu încurajeze proliferarea acestui tip de comportament,daca nu sa l descurajeze.
Asemenea cupluri sunt infertile,ceea ce e un lucru rau in sine.

rau pentru cine
inmultirea fara discernamant a populatiei este mai degraba un lucru rau, decat infertilitatea sau abstinenta
suntem deja 7 miliarde si crestem spre nesustenabilitate

 adrianmc1912, on 24 iunie 2017 - 20:53, said:

Permisiunea adoptarii e un lucru si mai rau pentru ca favorizeaza aparitia aceluiasi comportament si la copii adoptati având ca urmare mărirea numarului de homosexuali.
Prima educatie a copilului se face prin imitarea comportamentului părinților.

!!!!!! WTF
cum iti inchipui tu ca se intampla imitarea? tu imiti ce ai vazut la parintii tai? ai devenit heterosexual prin imitatie? i-ai vazut facand sex si ai zis hai sa incerc si eu? sau cum poti da asemenea argument tampit, ca niste copii pot deveni homosexuali pentru ca asa vad la parinti
nu tata, cand incep sa aiba atractii si dorinte sunt deja suficient de mari incat sa inteleaga concepte de sexualitate si nu cred ca exista vreun caz de aberatiile pe care le spui
arata-mi un copil din familie de gay ce a devenit el insusi gay pentru ca asa a vazut acasa !?  ce a vazut nu stiu

 adrianmc1912, on 24 iunie 2017 - 20:53, said:

Nu s homofob, daca nu i vad nu mi pasa de ei desi daca ii vad ma dezgusta,indiferent ca sunt barbati sau femei.
Ca ei s or simti si ei prost cand vad respingerea populației e foarte posibil, dar era de asteptat,ce s au așteptat, sai vadă lumea ca pe niste mesianici ?

e de asteptat ca lumea sa vada persoanele ca niste oameni si sa nu aiba preconceptii.
poti intalni un om sa zicem intr-o calatorie si sa porti o discutie interesanta si poate deveniti amici, ce ai face daca ai afla dupa un timp ca e gay. ai anula toata prietenia pe chestia asta? poti avea homosexuali si printre cunoscuti, colegi, si sa nu stii
care e treaba? de ce naiba te dezgusta, ca doar nu scoate organul fluturand in fata ta
ce mecanism dubios de gandire poti avea incat sa te dezguste un om oarecare strain? inteleg sa te dezguste un boschetar nespalat care pute sau ceva, dar in rest nu ai nici o baza rationala pentru respingere

 adrianmc1912, on 24 iunie 2017 - 20:53, said:

Plus ca paradele alea ale lor scârbesc orice om normal si cred ca sunt la limita legalitatii,daca nu o si încalcă.
Mie personal mi s ar părea normal sa l sanctioneze pe unul care umbla pe strada cu un ciorap tras pe pul@ si cu o pana de păun infipta in cur.  Hai mai da o in mm de treaba.

mie mi se par cool. sunt niste petreceri misto, de regula cu muzica techno, in care lumea se distreaza si e fericita. cu ce te deranjeaza asta?
brusc trebuie sa interzicem toate manifestarile care nu ne plac? as avea o lista, incepand cu paradele militare - de ce as vrea sa vad niste fieratanii verzi - si terminand cu soborul de preoti. dar le tolerez si incerc sa nu ma intersectez cu ele
ciorapi, pene? chestie de gust. la fel te dezgusta si carnavalul de la rio? dansatoarele de samba tot pene au in fund, sa stii

lasati bai nene oamenii sa se simta bine. chiar ca ramai in pestera, cu ce naiba te deranjeaza niste oameni care nu au nimic cu tine, ca nu-ti plac tie ca ai pitici pe creier. nici mie nu-mi plac multi oameni, sa zicem grasii, dar ce sa le fac? sa le dau in cap acuma? sa le iau shaorma de la gura?

#1494
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014

 Karhu, on 24 iunie 2017 - 08:49, said:


Ca sa fie clar care-i deosebirea intre casatorie si oricare alta asociere intre doua sau mai multe persoana, indiferent de sexul acestora: regulile dupa care se joaca! Regula de baza in casatorie este 1 barbat+ 1 femeie. Punct!


Teoretic, e cum spui ! Practica a demonstrat insa de-a lungul timpului ca lucrurile stau altfel. Un barbat casatorit poate avea una sau mai multe amante si nu i se retrage automat dreptul la casatorie. Ba mai mult decit atit, cind sau daca doreste muschiul lui, divorteaza si se recasatoreste. De ce ? Ca nu incalca "regula de baza", chipurile ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate