Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Internet/televiziune prin cablu sau satelit in Irlanda, unde, cum, cat?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Salutare.
Nu stiu ce internet provideri sunt in Ie.
Apropos, RDS sau UPC sunt pe acolo? Ca parca vazusem ceva masini branduite la ultima vizita prin Dublin.

Un internet lunar pe la 100Mb viteza pe la cati bani ajunge si ce companie e mai serioasa?
Exista ca alternativa pe 3g, prin telefonie?

Internetul serveste in principal pentru e-mail, internet browsering, facebook, youtube si foarte putin/rar download.

Cat despre televiziune. Ceva banal, fara HBO si alte trasnai. Oricum nu ma uit decat la muzica, sport, documentare si fff rar stiri.

#2
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
UPC Irlandez: https://www.virginmedia.ie/

Comparatii intre oferte https://switcher.ie/broadband/

#3
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 serginho74, on 19 septembrie 2016 - 16:33, said:

Salutare.
Nu stiu ce internet provideri sunt in Ie.
Apropos, RDS sau UPC sunt pe acolo? Ca parca vazusem ceva masini branduite la ultima vizita prin Dublin.

Un internet lunar pe la 100Mb viteza pe la cati bani ajunge si ce companie e mai serioasa?
Exista ca alternativa pe 3g, prin telefonie?

Internetul serveste in principal pentru e-mail, internet browsering, facebook, youtube si foarte putin/rar download.

Cat despre televiziune. Ceva banal, fara HBO si alte trasnai. Oricum nu ma uit decat la muzica, sport, documentare si fff rar stiri.

Unde anume in Dublin?
In functie de zona ai Upc,Eir,Vodafone, Magnet...Digiweb
Imagine....la tv ai Sky sau Upc...Destul de scump pachet tv de la Sky sau Upc care sa aiba Hbo...


#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Eu am gasit in UK instalatori de tv satelit romanesti. Aveau de toate, decodoare, antene, contracte.
Ar trebui sa gasesti si in Irlanda.
Cauta pe forumurile romanesti.

Net numai la provideri locali.

Edited by alexa32, 19 September 2016 - 18:03.


#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Multumesc tuturor de raspunsuri.

@alexa32. Da, am vazut ca sunt romani care instaleaza antene satelit pentru posturile romanesti.

@ady_77, nu vreau HBO ca filmele le vad inainte sa apara pe HBO :)

Multam de linkuri Bobo.

Cei care acum aveti internet, la ce viteza si cat platiti pe luna?

#6
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 serginho74, on 19 septembrie 2016 - 18:37, said:

Multumesc tuturor de raspunsuri.

@alexa32. Da, am vazut ca sunt romani care instaleaza antene satelit pentru posturile romanesti.

@ady_77, nu vreau HBO ca filmele le vad inainte sa apara pe HBO Posted Image

Multam de linkuri Bobo.

Cei care acum aveti internet, la ce viteza si cat platiti pe luna?

La net...treaba e cam aiurea,repet,depinde unde in Dublin locuiesti.Eir are oferta acum cu 25€ primele 6 luni,nelimitat,viteza up to 100Mbps...zic up to pentru ca nu e fiber to the home,e tehnologie vdsl si cam conteaza distanta de la tine pana la exchange.Acum totul e in functie de noroc.Poti verifica ce viteza iti pot oferi pe site-ul lor: www.eir.ie
Vodafone,foloseste infrastructura Eir,aceleasi cabluri,culmea au oferte mai bune,parca 30€ sau 45€ fara sa creasca dupa primele 6 luni,la fel si Sky Ireland,iti da broadband pe aceeasi infrastructura.
Upc,foloseste EOC,in unele zone din Dublin sunf varza,in unele merge super,in altele ai su 300Mbps.
Cei mai tari sunt Magnet.ie,astia ofera inclusiv fiber to the home,dar repet,doar in anumite zone.
Sincer,daca nu stii cat o sa stai la adresa asta,ia Imagine,astia iti dau un midem WIMax,il iei cu tine si gata.
La net mobil....greu de zis,pana acum cei mai seriosi sunt Vodafone,se tin de cuvant cu 4G.Urmatorii ar fi 3.ie ...restul cam prastie sau dupa cum ai noroc.
Parerea mea,daca esti la inceput,ia un modem wifi sim free, cumperi o cartela de 3 Ireland,incarci cu 20€ lunar si ai net nelimitat...La partea de tv...contactezi instalatorii romani si ai oferta de tv mult mai buna sau mai ieftina decat Sky Ireland.

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Probabil asa o sa merg. Pe internet 3g. O sa aleg o companie care are semnal bun in zona respectiva.
Cu tv-ul, cand o fi momentul, o sa pun un receptor satelit si aia e.

#8
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 serginho74, on 19 septembrie 2016 - 18:37, said:

Multumesc tuturor de raspunsuri.

@alexa32. Da, am vazut ca sunt romani care instaleaza antene satelit pentru posturile romanesti.

@ady_77, nu vreau HBO ca filmele le vad inainte sa apara pe HBO Posted Image

Multam de linkuri Bobo.

Cei care acum aveti internet, la ce viteza si cat platiti pe luna?

Ma intereseaza si pe mine un instalator de antene pentru posturile romanesti,stau in Newry,Irlanda de Nord si nu gasesc pe nimeni aici.

#9
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ia si cauta pe facebook pe grupurile de romani din Irlanda ca gasesti imediat.

#10
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Am cautat...am dat cateva telefoane dar cand aud de Newry parca aud de Polul Nord...cred ca doar in Dublin se deplaseaza....mai incerc.

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ciudat.
Eu sunt in Castleblayney, foarte aproape de tine. Nu am inca satelit dar cei pe care ii mai stiu in zona nu au avut nicio problema de genul. Au venit. Uite o sa-i intreb si iti spun cum au facut ei.

#12
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 serginho74, on 04 noiembrie 2016 - 23:03, said:

Ciudat.
Eu sunt in Castleblayney, foarte aproape de tine. Nu am inca satelit dar cei pe care ii mai stiu in zona nu au avut nicio problema de genul. Au venit. Uite o sa-i intreb si iti spun cum au facut ei.

Am rezolvat ieri,dupa indelungi cautari si discutii cu diferiti "instalatori".Mare majoritate habar nu au cu ce se mananca meseria asta,diversi patiseri si tinichigii reprofilati in instalatori de antene satelit in Irlanda.Pana la urma am gasit un meserias in adevaratul sens al cuvantului,ieri dimineata l-am sunat iar pana seara am avut canale tv romanesti,a venit omul la Newry,a montat ce trebuie,lucru excelent.Daca ai vreodata nevoie,numarul lui e 0860729547,un meserias de nota 10!

#13
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Bun de stiut. Bravo ca ai rezolvat.

#14
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
aveți idee dacă în zonele rurale din Irlanda se asigură IP public pentru persoane fizice? thx!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate