Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Coroana Catalpa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Am 3 arbori Catalpa, carora doresc sa le formez o coroana rotunda. Am vazut multi astfel de arbori, tunsi sub forma unui glob. Lafel as dori sa ii tund si eu.
Acum au tulpina de aproximativ 1 m inaltime, dupa care urmeaza 2-3 ramuri de aproximativ, 1 m inaltime, urmate de crengute mai mici infrunzite.
Cum ii pot tunde ca pozele din attach?

Attached Files



#2
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Nicio idee

#3
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Daca postezi si cateva poze cu arborii tai poate vor fi ceva idei...

Edited by corsica, 22 September 2016 - 19:15.


#4
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Atasez doua poze doi dintre pomi.

Attached Files


Edited by xplozia, 23 September 2016 - 15:23.


#5
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Cred ca cel mai bine in primavara (dupa riscul de a veni ingheturi tarzii) sa ii tai astfel incat sa rezulte astfel de coroane.
De exemplu in prima poza ar trebui sa lasi doar un brat, cel care este mai drept, si care pleca mai drept din tulpina principala. Poza 2 este mai greu de descifrat ca sunt mai multe frunze.
Tot primul cred ca ar mai avea nevoie de ceva apa, in general e bine sa ii uzi cat mai des.

Dar, sa vedem ce spun si colegii mai experimentati, am si eu un catalpa, dar mai mult m-am ocupat de paulownia.

Edited by tavktm, 25 September 2016 - 20:40.


#6
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Tind sa cred ca forma coroanei este data mai mult genetic. Am vazut in Bucuresti asa ceva, si refuz sa cred ca cineva i-a taiat ca sa arate in felul ala. Am studiat unul la mine pe strada, pur si simplu asa a crescut el, nu l-a condus nimeni.

#7
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Am luat si eu un arbore Catalpa 4m de la Expert Garden. Coroana gata facuta umbrela de la natura. Casa mea este in Branesti Ilfov, unde primaria a plantat sute de astfel de pomi pe marginea tuturor strazilor. Coroanele lor sunt toate, fara exceptie, sub forma unor umbrele si cu siguranta ca nu am vazut pe cineva care sta sa le tunda in mod special. Deci coroana in forma de ciuperca este starea lor naturala.

Ce nelamuriri am eu,

1)este ca al meu s-a scuturat cu mult mai devreme decat  cei de pe strazile Branestiului. Poza 1), acum 2 saptamani, cand inca era infrunzit.
2)am luat si un brad argintiu din poza 2). Care a inceput sa se ingalbeneasca de la tulpina spre exterior. Ce sa fac?


1)Attached File  03.10 (3).jpg   116.59K   36 downloads

2)Attached File  03.10 (2).jpg   120.27K   34 downloads

Edited by Balamache, 01 November 2016 - 15:58.


#8
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Imi cer scuze dar acum am vazut postsrea din pura intamplare.  Din punctul meu de vedere ar trebui sa lucram impreuna cu natura nu impotriva ei pt ca ne va invinge mereu. Bradul argintiu plantat de dv nu se va dezvolta in aceasta zona asa cum ar trebui pt ca nu se afla in arealul sau.
In prima poza am observat diverse specii plantate la distante prea apropiate pt capacitatea lor. Daca primul din poza este un platan  era de ajuns sa.l plantati singur pt ca in cca 10-12 ani oricum se va dezvolta  atat de mult incat ii va sufoca pe ceilalti . Cel de.al doilea nu are nici o sansa fiind o specie ornamentala  cu port mic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate