Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

despre dependență

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Tocmai am văzut un video despre dependență și am rămas surprins să văd că substanțele în sine nu provoacă dependență, ci susceptibilitatea individului provoacă dependență. Se pare că doar oamenii nefericiți pot deveni dependenți.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ao8L-0nSYzg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
Exact. Ca eu cu tigarile. Am fumat 3 ani si m-am lasat de frica nevestemii.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Stii ce este interesant legat de dependenta?! Nu exista decat daca devii constient de ea.
Eu am fost in Turcia si am baut o saptamana, ceai verde. Toata ziua beam ceai..se vede si in pozele pe care le am, ca nu este una fara ceșcuță.
Am avut un randament pe plan profesional, maxim in acea săptămână. Venind acasa, am avut cateva zile bune, o stare aiurea rau, durere de cap, lipsa chef, stiti voi. Chestia aceea era un fel de sevraj. Nefiind constient de dependenta mea, caci, da, ceaiul imi crease dependenta (substantele din el adica), mi-a trecut. Altfel, poate as fi baut si acum cea ca sa nu ma doara capul.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011
exista doua categorii de oameni care consuma drogurile activ. Oamenii slabi de inger, fara personalitate, un caracter slab, probleme acasa, probleme in viata, stres, care consuma droguri pentru ca au accesul la o alta lume, o lume in care ei doar viseaza si nu mai stiu de probleme, iar realitatea este atat de dura incat prefera sa ramana la consum.

A doua categorie pentru mine sunt oamenii cu bani, care doresc un lifestyle. Care consuma droguri pentru ca asa este ok, pentru ca asa face si Ionel Milionarul, asa sa fac si eu ca sa arat ca si eu am valoare.

Nu prea stiu oameni normali care sa fie dependeti.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 a3e6u9, on 18 septembrie 2016 - 19:17, said:

Tocmai am văzut un video despre dependență și am rămas surprins să văd că substanțele în sine nu provoacă dependență, ci susceptibilitatea individului provoacă dependență. Se pare că doar oamenii nefericiți pot deveni dependenți.

Asta este o teorie comunista. Dependenta adevarata are loc datorita unor modificari fizico-chimice asupra organismului. Sevrajul nu e ceva psihic.

 Ciresarul, on 18 septembrie 2016 - 19:18, said:

Exact. Ca eu cu tigarile. Am fumat 3 ani si m-am lasat de frica nevestemii.
Nicotina nu produce dependenta asa usor. Daca aveai vreo 20 de ani de fumat peste 40 de tigari pe zi, nu mai conta frica de nevasta.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 a3e6u9, on 18 septembrie 2016 - 19:17, said:

......doar oamenii nefericiți pot deveni dependenți............

deci toti fumatorii sunt nefericiti? si aia care fumeaza un trabuc pentru a sarbatori ceva (de exemplu nasterea unui copil) o fac de fapt din cauza nefericirii? :)

poate ce spui tu e adevarat in cazul drogurilor usoare, dar daca vorbim de droguri gen morfina, cocaina, heroina sau amfetamine, dependenta nu tine seama neaparat de starea de spirit.
probabil ca pentru multi nefericirea e un motiv pentru a se refugia in lumea drogurilor, dar asta nu are legatura directa cu dependenta.

#7
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Dacă psihicu' nu învinge fizicu' atunci eşti praf.
Dependenţa e doar în cap. Organismul este educat de mental.Psihicul dă tonul...

#8
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Nicotina creeaza dependenta , cine afirma contrarul vorbeste sa se afle in treaba . La fel si cu drogurile ( dupa o utilizare indelungata ) . Asa daca incerci odata ,clar nu poate fi vorba de dependenta ...

#9
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 a3e6u9, on 18 septembrie 2016 - 19:17, said:

Tocmai am văzut un video despre dependență și am rămas surprins să văd că substanțele în sine nu provoacă dependență, ci susceptibilitatea individului provoacă dependență. Se pare că doar oamenii nefericiți pot deveni dependenți.



Interesant materialul. De fapt substantele provoaca dependenta doar ca individul poate trece peste  in cazul in care este psihologic echilibrat.

Edited by Testosteron, 18 September 2016 - 20:25.


#10
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
gen cei care se joaca non stop la pc sunt dependenti. Alti sunt dependenti de munca

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Ba voi sinteti nebuni? Sint niste modificari chimice in creier cind se creeaza dependenta. Se poate chiar muri la taierea brusca a drogului. N-are  nici o treaba cu "fericirea" aia e numai un efect secundar al substantelor respective...

#12
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Dar dependenta de femei,de sex....cum o vedeti/comentati?
Personal mi se pare ceva normal,lasat de la natura,sincer nici nu o pot cataloga in aceasta categorie.
E ca si cum ai zice:dependenta de a te hrani si hidrata zilnic.

Edited by missionnad, 18 September 2016 - 20:36.


#13
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016

 missionnad, on 18 septembrie 2016 - 20:34, said:

Dar dependenta de femei,de sex....cum o vedeti/comentati?
Personal mi se pare ceva normal,lasat de la natura,sincer nici nu o pot cataloga in aceasta categorie.
E ca si cum ai zice:dependenta de a te hrani si hidrata zilnic.

Nu chiar. E totusi o dependenta, dar intr-adevar e foarte greu sa te eliberezi de acest tip de dependenta.

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Sunt curios cum se poate trata o nimfomana de dependenta de maciuca :lol:

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Timp de o luna Ii reduci ratia de maciuca treptat, pana cand nu-i mai dai deloc. Posted Image
Sa nu faci prostia sa ii tai brusc accesul la maciuca. Ai dat de dracu cand te prinde!

#16
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

 MembruAnonim, on 18 septembrie 2016 - 21:57, said:

Timp de o luna Ii reduci ratia de maciuca treptat, pana cand nu-i mai dai deloc. Posted Image
Sa nu faci prostia sa ii tai brusc accesul la maciuca. Ai dat de dracu cand te prinde!
          Fii mai serios! Daca dai de una asa tre' sa ai maciuca nu gluma ,ba cred ca tre sa mai imprumuti si de la vecini:)))

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
substanţele e toxice, provoacă orice înafara dependenţei
beleaua-i în creier
cînd nu-i mai dai ce-i face plăcere...face ca toţi dracii...

am fumat 40 de ani, e greu să-l covingi că-i bad...cu toate că e!!!! dar nu-i imposibil

Edited by sarac.lipit, 18 September 2016 - 22:10.


#18
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"cînd nu-i mai dai ce-i face plăcere...face ca"
...o nimfomana la care nu-i dai maciuca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate