Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DSRL Canon SH

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Un amic de-al meu , in ciuda sfaturilor mele , vrea neaparat sa-si cumpere un DSLR Canon second -hand . S-a orientat spre 600D dar a gasit si ceva oferte de 60D .
Intrucat nu se pricepe prea mult , imi cere ajutorul , desi eu ma pricep mai mult la SLR-uri , nu la DSLR....dar pe altcineva la care sa apeleze , nu are .
Asa ca va intreb la ce-ar trebui sa ma uit in afara de inspectia vizuala (urme de uzura excesiva , lovituri , grip dezlipit , joc mare la inelul de zoom ) si bineinteles nr de cadre si curatenia senzorului ?

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
La vânzător și la activitatea lui anterioară, de exemplu dacă aparatul a fost călărit la evenimente cu 4000 de cadre pe seară cu anii. Posted Image Oricum, prețurile sunt suficient de mici acum cât să îți asumi un schimb de body sau de obturator. La 550/600D cauciucul de pe grip se dezlipește a dracu de ușor față de modelele anterioare și se găsește de schimbat ieftin oricum de la prietenii noștri chinezi.

În principiu, 700D are în plus ceva preseturi și drăcii software față de 650D care are touchscreen în plus față de 600D care are ecran rotativ față de 550D. (și mai sunt modelele din 4 cifre + 100D care au corp mai mic) În rest toate au cam același senzor cu 7D (cu body mai mare, AF mai bun) și performanțe asemănătoare. Abia de la 750/760D încoace dai de senzorul de 24 MP la Sony care e prezent și pe Nikon și care e mai slab un pic la DR / culori și mai bun la zgomot. În rest, aceeași Canonărie cu pălării diferite.

P.S. Recomandarea personală e un 18-135, indiferent de ce body își va lua. E cel mai bun obiectiv de toată ziua de la Canon dintre cele ieftine.

Edited by AlexIP, 17 September 2016 - 20:44.


#3
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Canon EF-S 18-135mm f-3.5-5.6 IS STM

#4
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Pretul trebuie sa fie destul de mic ca sa merite. Un 60D e de preferat.
Canon isi dezvaluie cam greu declansarile. Mai verifici si cum functioneaza fiecare buton.

#5
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 baloo2009, on 17 septembrie 2016 - 21:47, said:

Canon isi dezvaluie cam greu declansarile.
Pai ma gandeam ca se vad in Canon EOSCameraInfo  sau cu o poza pe site-uri de genul Camerashutter.com....
In ceea ce priveste vanzatorul , o sa-i spun sa se fereasca de cei care vand ap. impreuna cu grip , blitz sau obiective tipice pro.
In ceea ce priveste ob., mai exista optiune sa ia doar body-ul SH + un zoom nou  de la Sigma sau Tamron in ideea ca-s mai bune ca ob. de kit .
Canon 18-135 e mai bun decat echivalentele de la Tamron /Sigma ? Inele adaptoare pt obiective vechi fara AF functioneaza pe 600D sau pe 60D?

Edited by tinel231, 17 September 2016 - 22:32.


#6
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Totusi, eu cred ca nu e de ignorat o oferta buna venita de la un profesionist.
In general, cei care fac fotografie profesionala isi ingrijesc aparatura, cunosc conditiile de care trebuie sa se fereasca - asa ca e posibil ca o camera cu multe cadre sa fie intr-o stare mult mai buna decat una cu cadre putine, dar care a fost tinuta in cort pe ceata, sau la mare, pe nisip.

De verificat sunt multe, dar in principal:
-  sa functioneze toate butoanele/rotitele
- sa fie senzorul / geamul mat curate
- sa nu aiba mufele oxidate
- sa nu fie shutterul pe duca - aici testezi poza la timpul cel mai scurt(1/4000), poza cu blitz(extern, de preferat) la 1/200 - nu trebuie sa ai zone negre pe imagine.
- teste de focus in zone apropiate si departate

#7
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Se spune ca filmarea uzeaza senzorul f mult , e adevarat ?

#8
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Filmarea încălzește toată electronica din interiorul camerei, ceea ce afectează durata de viață a acesteia, inclusiv a senzorului. Totuși eu unul n-am auzit de vreo cameră Canon picată din acest motiv.

De asemenea, filmarea lasă senzorul descoperit și vulnerabil la murdărire. De astfel de probleme am auzit.

Cei care folosesc camere Canon în scopuri profesionale nu folosesc xxxD.

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 calexe, on 18 septembrie 2016 - 13:00, said:

Cei care folosesc camere Canon în scopuri profesionale nu folosesc xxxD.

Ai rămâne surprins.

 florinel, on 18 septembrie 2016 - 07:22, said:

Totusi, eu cred ca nu e de ignorat o oferta buna venita de la un profesionist.
In general, cei care fac fotografie profesionala isi ingrijesc aparatura, cunosc conditiile de care trebuie sa se fereasca - asa ca e posibil ca o camera cu multe cadre sa fie intr-o stare mult mai buna decat una cu cadre putine, dar care a fost tinuta in cort pe ceata, sau la mare, pe nisip.

Ținând cont că-i din gama de preț cea mai de jos, nu cred că modelele astea sunt la fel de îngrijite ca niște 5D MK III-uri. :)

 cleo23, on 17 septembrie 2016 - 20:53, said:

Canon EF-S 18-135mm f-3.5-5.6 IS STM

Cu STM sau fără, nu m-aș crampona de asta. Singura diferență e autofocusul la video.

 baloo2009, on 17 septembrie 2016 - 21:47, said:

Pretul trebuie sa fie destul de mic ca sa merite. Un 60D e de preferat.
Canon isi dezvaluie cam greu declansarile. Mai verifici si cum functioneaza fiecare buton.

60D doar dacă găsește la diferență mică de preț față de cele din 3 cifre.

#10
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 calexe, on 18 septembrie 2016 - 13:00, said:

Cei care folosesc camere Canon în scopuri profesionale nu folosesc xxxD.
Pe la tara se fac nunti si botezuri cu bridge-uri Fuji... Prin Ploiesti am vazut multi care folosesc ceva gen 60D, dar au la ei pt backup un DSRL entry-level.
Pe net am vazut la vanzare aparate care au 2-3000 de declansari . Fiind vorba de ap. relativ vechi -2011- care sunt iesite din garantie , ma intreb cum naiba de au asa putine cadre ?! Or fi fost folosite excusiv pt. filmare ?

Edited by tinel231, 18 September 2016 - 14:10.


#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Nu neaparat. De obicei cei care lucreaza pro au camere de backup. Acu`, in functie de buget, unii au pentru backup fullframe-uri, altii camere din gama xxxD.

Eu aveam 5D 2 ca si camera principala, 5D mk1 camera secundara si un 450d pentru backup. In vreo 5 ani am facut vreo 6000 cadre cu 450D-ul; mi-a folosit de 2 ori cand a decedat shutterul camerei principale si cand a picat diafragma la obiectiv. In rest...cadre trase la o excursie, un concediu, ca era mai usor.

#12
cleo23

cleo23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 18.08.2007
Orice achizitie SH este un fel de loterie cu sanse variabile de teapa.
Exceptiile sunt cand cumperi de la cineva cunoscut, dar nici macar atunci nu poti avea siguranta 100%.

#13
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Cred ca o sa-l sfatuiesc sa renunte la 60D , din ce-am citit pe net pare a fi un 600D cu body-ul mai solid si cu butoane dedicate functiilor din meniu ; acum ma intreb ce-ar fi mai ok : un body SH 600D cu un zoom all-around nou Tamron sau Sigma sau un 700D ?
Cat de mare ar fi diferenta dpv optic intre obiectivul de kit Canon 18-55 STM si un Tamron 18-200 de exemplu ?

#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
18-200 sunt cam slăbuțe dpdv optic, în special primele generații. În plus, au fost foarte cumpărate ca obiective bune la toate inclusiv de jurnaliștii mai mici și călărite fără milă. Dacă nu vreți 18-135-ul de la Canon, m-aș uita la 18-125 de la Sigma sau echivalent.

#15
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 tinel231, on 18 septembrie 2016 - 21:18, said:

Cat de mare ar fi diferenta dpv optic intre obiectivul de kit Canon 18-55 STM si un Tamron 18-200 de exemplu ?
Trebuia sa specific ca ma refeream doar la obiective noi . O combinatie de body SH cu zoom nou.Un ob. care sa fie bun la focala scurta si destul de luminos iar daca ar costa max. 1500 de lei ar fi perfect..

#16
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Pana la urma o sa astepte BF-ul ca sa cumpere un 700D cu ob. de kit - deocamdata .Se pare ca e imposibil sa gasesti un 600D SH la un pret decent....toti vanzatorii declara ca l-au folosit in regim de amator si ca au cadre putine , iar cand le spui ca vrei sa verifici obturatorul si senzorul , nu-ti mai raspund la mesaje sau telefon. Deci asteptam BF . Se poate inchide. Multumesc tuturor celor care au incercat sa ma ajute.

Edited by tinel231, 21 September 2016 - 10:52.


#17
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006

 tinel231, on 21 septembrie 2016 - 10:51, said:

.....toti vanzatorii declara ca l-au folosit in regim de amator si ca au cadre putine , iar cand le spui ca vrei sa verifici obturatorul si senzorul , nu-ti mai raspund la mesaje sau telefon. ..
Poate asa si e, si se sperie cand le zici de obturator si senzor, cine stie ce isi imagineaza Posted Image.

Edited by crokodilu, 21 September 2016 - 12:42.


#18
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Da , saracii n-o fi stiind sa caute pe net cum se face asta...parca-i vad asteptandu-ma sa vin cu vreo drujba sau vreun flex d'ala mare ...Posted Image sa fac ,,autopsia '' ap. ca sa verific senzorul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate