Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Învoială a părților care să includă partajul, dacă s-a cerut doar divorțul

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010
Într-un proces în care s-a cerut doar divorț, fără partaj, s-a trecut de fazele preliminare și s-a ajuns la proba cu martori, se poate încheia procesul printr-o învoială a părților care să includă și partajul bunurilor comune? Adică să se ceară o hotărîre judecătorească de încuviințare a a învoielii, conform art. 438 și urm. Cod procedură civilă, care să includă și partajul, deși pînă la momentul ăsta partajul nu era obiect al procesului?

#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Din cate tin eu minte, divortul e una, partajul e alta, nu cred sa se fi schimbat recent. Dupa divort, daca isi impart bunurile de comun acord, e ok, daca nu, alt proces, de partaj.

#3
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010

 rumegus, on 16 septembrie 2016 - 21:04, said:

Din cate tin eu minte, divortul e una, partajul e alta, nu cred sa se fi schimbat recent. Dupa divort, daca isi impart bunurile de comun acord, e ok, daca nu, alt proces, de partaj.
Ideea e tocmai să nu mai facem proces separat, să avem acum o hotărîre care să includă și divorțul și partajul.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu se poate suplimenta acțiunea de divorț, trebuia cerut de la început.

În instanță taxa de timbru e 3% din valoarea bunurilor, e mai ieftin cu un acord de mediere care se depune în instanță,  taxa de timbru e doar 50% din cei 3% din valoarea masei partajabile + onorariul mediatorului, care nu cred că e prea mare.
Se poate face și la notar, e mai rapid dar nu am idee de costuri. Cred că nu e prea ieftin.

#5
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010

 althea, on 16 septembrie 2016 - 21:27, said:

Nu se poate suplimenta acțiunea de divorț, trebuia cerut de la început.

În instanță taxa de timbru e 3% din valoarea bunurilor, e mai ieftin cu un acord de mediere care se depune în instanță,  taxa de timbru e doar 50% din cei 3% din valoarea masei partajabile + onorariul mediatorului, care nu cred că e prea mare.
Se poate face și la notar, e mai rapid dar nu am idee de costuri. Cred că nu e prea ieftin.

Eu nici n-aș vrea să enumăr toate bunurile în învoială, numai cele imobile. Învoiala ar cuprinde o frază de felul „cu privire la banii aflați la bănci părțile recunosc că fiecare parte a contribuit exclusiv la banii aflați în conturile ei bancare, și fiecare parte va avea proprietate exclusivă pe banii din bănci aflați pe numele ei”.
Se poate face asta pentru a se evita plata taxei de timbru pentru banii din bănci? Fără să se spună exact care sînt banii ăia.

Notarul cerea și certificat energetic pentru locuințe, prin învoiala părților nu se poate face partaj fără certificat energetic?

Edited by turbojet, 16 September 2016 - 22:11.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu trebuie certificat energetic la partaj, ar fi culmea jupuirii :)
Nu știu dacă vă lasă notarul să scăpați doar cu acea frază referitoare la banii din bănci, mă îndoiesc... și pentru bunurile mobile se aplică un procent pt calcularea onorariului.
Nu vă obligă nimeni să înșirați în actul de partaj tot ce aveți, faceți doar pe imobile dacă ați ajuns la o înțelegere.  

Uite aici detalii despre ce trebuie la notar (sper că n-ai Avast, nu știu de ce nu-i convine site-ul ăsta):
http://notariat-tine...contract/partaj

Dacă vreți puteți merge și acum, cât încă sunteți căsătoriți, să faceți partajul. Până vă vedeți cu sentința mai durează luni bune.

#7
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010

 althea, on 17 septembrie 2016 - 05:30, said:

Nu trebuie certificat energetic la partaj, ar fi culmea jupuirii Posted Image
Nu știu dacă vă lasă notarul să scăpați doar cu acea frază referitoare la banii din bănci, mă îndoiesc... și pentru bunurile mobile se aplică un procent pt calcularea onorariului.
Nu vă obligă nimeni să înșirați în actul de partaj tot ce aveți, faceți doar pe imobile dacă ați ajuns la o înțelegere.  

Uite aici detalii despre ce trebuie la notar (sper că n-ai Avast, nu știu de ce nu-i convine site-ul ăsta):
http://notariat-tine...contract/partaj

Dacă vreți puteți merge și acum, cât încă sunteți căsătoriți, să faceți partajul. Până vă vedeți cu sentința mai durează luni bune.

Culme a jupuirii sau nu, asta-i realitatea din România. Un notar pe care l-am întrebat a spus că trebuie certificat energetic, că e transfer de proprietate. Există și notari care fac partaj fără certificat energetic?
Legat de banii din bănci, eu voiam să-i menționez ca să nu apară probleme ulterioare. Adică după un an să zică cineva că n-a știut că cealaltă parte a ascuns niște bani la bănci și să deschidă alt proces pentru banii aceia. Dar bineînțeles nu-mi convine să plătesc taxă de timbru și onorar legat de banii aceia, de aia întreb dacă nu se poate face înțelegere în fața instanței, conform art. 438 cod procedură civilă.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 turbojet, on 17 septembrie 2016 - 09:17, said:

Există și notari care fac partaj fără certificat energetic?
Eu cred că da, ar trebui să mai întrebi și altul / alții. Și din lege reiese că se elaborează doar la vânzare și la închiriere:  
Art. 18
(1)Certificatul de performanţă energetică, denumit în continuare certificat, se elaborează pentru:
a) categoriile de clădiri prevăzute la art. 6 alin. (1) şi unităţile acestora, care se construiesc, se vând, se închiriază sau sunt supuse renovărilor majore;

 turbojet, on 17 septembrie 2016 - 09:17, said:

Legat de banii din bănci, eu voiam să-i menționez ca să nu apară probleme ulterioare. Adică după un an să zică cineva că n-a știut că cealaltă parte a ascuns niște bani la bănci și să deschidă alt proces pentru banii aceia.  
Înțeleg de ce ai vrea dar nu poți să faci înțelegeri abstracte. Conturile și sumele trebuie să fie precizate ca în modelul de aici:
http://legeaz.net/mo...soti-casatoriti
Cel mai simplu e să fiți corecți. Doar pe bănuieli, deci fără dovezi, nu se câștigă un proces ca ăla de care vrei să te ferești.

Edited by althea, 17 September 2016 - 10:55.


#9
turbojet

turbojet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.10.2010
Cu divorțul e rezolvat, a mai rămas partajul.

 althea, on 17 septembrie 2016 - 10:54, said:

Înțeleg de ce ai vrea dar nu poți să faci înțelegeri abstracte. Conturile și sumele trebuie să fie precizate ca în modelul de aici:
http://legeaz.net/mo...soti-casatoriti
Cel mai simplu e să fiți corecți. Doar pe bănuieli, deci fără dovezi, nu se câștigă un proces ca ăla de care vrei să te ferești.
Ce este incorect să spui că fiecare parte a contribuit singură la banii aflați în propriile conturi bancare și că nu are pretenții la banii celuilalt?
Statul vrea să încaseze cît mai mult, la fel vrea și notarul, motiv pentru care au interes să incluzi în masa partajabilă cît mai multe. Dar este această pretenție a statului și a notarilor de a jupui cît mai mult cetățenii corectă? Iar cetățeanul care nu mai vrea să dea la stat și la notar parte din averea sa agonisită cu greu și deja impozitată, este ăla incorectul?
Aici nu e vorba de proces, în care sînt părți adverse și în care una poate încerca s-o fenteze pe cealaltă și e nevoie de un arbitru desemnat de stat să stabilească adevărul (care arbitru - judecător, trebuie plătit, deci e normal ca statul să ceară niște bani), ci de o înțelegere între părți.
Ceva de tipul: după divorț, îți dau locuința asta, dar semnează că alte pretenții nu mai ai.
Incorectitudine ar fi ca după ce una din părți ia locuința, apoi să spună că bunuri comune sînt și mașina de spălat, televizorul, computerul, mobila și eu mai știu ce, și să deschidă proces pentru astea.
Știu că în alte cazuri există posibilitate de a rezolva la notar pretenții care pot apare. Parcă se numea „renunțare la drept”. Adică cel care ți-a făcut o pagubă îți dă o sumă de bani și tu mergi la notar și iscălești că ai primit banii și renunți la dreptul de a mai cere bani suplimentari pentru paguba respectivă.
Cam la fel aș vrea și aici, caut o metodă sigură juridic de a face partajul, fără mai mai enumera toate lucrurile care se împart, în afara imobilelor. Pe de o parte, că nu vreau să plătesc impozit și taxă notarială la valoarea oricăror obiecte, simt că mi-am făcut destul datoria de cetățean plătind pentru imobile, dar la multe obiecte nici nu știu ce valoare au ca să plătesc taxa pentru ele. Ce valoare să pun la o mașină de spălat veche de 5 ani? Mai plătesc și o expertiză care să stabilească valoarea?

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 turbojet, on 15 septembrie 2017 - 18:35, said:

Cam la fel aș vrea și aici, caut o metodă sigură juridic de a face partajul, fără mai mai enumera toate lucrurile care se împart, în afara imobilelor. Pe de o parte, că nu vreau să plătesc impozit și taxă notarială la valoarea oricăror obiecte, simt că mi-am făcut destul datoria de cetățean plătind pentru imobile, dar la multe obiecte nici nu știu ce valoare au ca să plătesc taxa pentru ele. Ce valoare să pun la o mașină de spălat veche de 5 ani? Mai plătesc și o expertiză care să stabilească valoarea?
Nu cred că la partajul bunurilor mobile plătești procent din valoare, ci doar un onorariu în sumă fixă:
Art. 12
(5)Onorariile pentru autentificarea actelor de partaj de bunuri mobile şi/sau imobile prin formarea de loturi şi atribuirea acestora către copartajanţi, cu sau fără sultă, se stabilesc potrivit anexei nr. 1 pct. 8.

Dacă am dreptate ar costa  300 de lei pentru autentificarea primului exemplar al actului de partaj + 75 lei la fiecare lot rezultat (așa scrie în Anexa nr. 1, la pct. 8), iar lucrurile ar trebui doar enumerate, nu și evaluate.
Du-te și întreabă un notar despre asta.

#11
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

 turbojet, on 15 septembrie 2017 - 18:35, said:

Daca partile s-au inteles nu e nevoie de evaluare, partile prezinta invoiala judecatorului si acesta ia act de invoiala. Desigur, se plateste  taxa de timbru.

Edited by omuspan, 15 September 2017 - 19:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate