Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Hyundai i20 1.2 Rosu cu pasiune , interior bicolor

- - - - -
  • Please log in to reply
349 replies to this topic

#217
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Bun consum, privelisti frumoase, singurul lucru care eu nu-l inteleg este de ce ascunzi numarul la masina ca oricum ca a ta nu cred ca mai gasesti in Romania (marca si culori), deci ... :)

#218
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
....si care sa fie si din Iasi :)

#219
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
din obisnuinta cred.. oricum hyundai-urile astea i20 nu-s chiar asa de rare , mai exista in iasi unul identic cu al meu (minus dungile tricolore) Posted Image

Edited by vanitty, 12 May 2017 - 19:38.


#220
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Au inceput sa se inmulteasca, bine mai sunt si cazuri de fail total pe i30 insa cred ca in general is ok la fiabilitate, acum depinde si cat de competitive sunt la pret fiindca peste 10mii pentru un i20 este cam mult!

#221
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
am trecut zilele astea si de 10.000 de km. Din pacate momentan telefonu/aparatul foto e imprumutat unei rude, deci nu am putut imortaliza pentru posteritate fericitul eveniment Posted Image) Azi am cumparat in schimb lapte doina (din ala roz) pentru maini. E bun oare pentru a sterge volanul cu ea? Daca folosesc un prosop ca sa curat volanul e k?

Edited by vanitty, 14 May 2017 - 21:14.


#222
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
tocmai ce am curatat volanul si schimbatorul de piele cu lapte doina. Dupa ce am sters bine volanul si schimbatorul, mai trebuie facut ceva? Sau las pur si simplu ca pielea sa absoarba laptele de maini?

#223
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Recomandabil e sa nu ștergi cu lapte Doina pt ca asta doar înmoaie pielea, ceea ce se traduce ca ți se va uza mai repede.
Cumpãra un tratament pentru piele de la mafia, dacã vrei ceva mai de calitate. Dacã nu vezi ca mai sunt niște produse de la firme 3 în 1 ce curata, hidrateazã,întãrește(protejeazã pielea sa nu se ducã repede). Cel mai simplu ii scrii un mesaj la OvidiuH, sau intri pe topicul de detailing de aici și afli ce și cum.
Singura recomandare e sa nu ștergi volanul cu șervețele umede ce conțin alcool.

#224
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
ODO: 11.980 km, dupa un drum de 328 de km de la Iasi-Suceava-Botosani-Cotnari-Iasi.

Attached File  IMG_20170604_195123.jpg   363.57K   25 downloads


Consum mediu pe cei 328 de km: 5,9 litri la suta. Multumit de consum, in conditiile in care nu am iertat masinuta si unde s-a putut pe european am mers si cu 140 la ora, cu ac-ul functional in 95% din timp, cu mici opriri pentru poze si .. stat si admirat unele peisaje..

Attached File  IMG_20170604_195105.jpg   364.71K   42 downloads

Pentru prima data am simtit ca parca masina nu trage, am alimentat ieri de la acelasi petrom de la care alimentam de obicei. Sper ca e placebo si sa nu fi fost ceva cu benzina Posted Image Detalii despre calatoria spre Suceava (la cetatea de scaun a Sucevei) gasiti aici: https://forum.softpe...8#entry21230028

Intre timp am mai acumulat zgarieturi pe masina (fwutule muma-n cur alora care nu stiu sa isi aproximeze bine dimensiunile masinilor pe care le parcheaza) si cred ca incet incet (inainte de concediul din iulie cu turul romaniei ) mi se arata de o revizie.. sa vad unde o fac, poate ma ajuta dealarita cu un pret mai special Posted Image

Attached File  IMG_20170604_170015.jpg   264.64K   46 downloadsAttached File  IMG_20170604_180427.jpg   576.68K   46 downloadsAttached File  IMG_20170604_180501.jpg   283.26K   43 downloads

si cateva poze de la o tura de acum 2 saptamani - iasi-suceava-manastirea dragomirna - radauti-putna si retur.

Attached File  IMG_20170521_135418.jpg   308.85K   41 downloadsAttached File  IMG_20170521_174240.jpg   554.14K   40 downloads
Attached File  IMG_20170521_174305.jpg   516.56K   35 downloadsAttached File  IMG_20170521_174455.jpg   384.56K   32 downloads

Edited by vanitty, 04 June 2017 - 21:45.


#225
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Interesante dungile alea colorate pe masina se potrivesc la rosu.
Eu sterg de ani de zile masina cu servetele umede pentru copii, si nu am observat sa dauneze, dar ma minunez cat jeg vine jos de pe bord, volan, schimbator etc.

#226
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,557
  • Înscris: 05.11.2009
mi-a recomandat cineva pe daciaclub niste produse, in primul rand acest produs pentru curatarea tapiteriei (a inceput sa se jegoseasca)

http://m.emag.ro/spu...0/pd/D6GFZMBBM/

si asta pentru curatarea si intretinerea pielii. Saptamana viitoare fac comanda , sa vad ce rezultate am cu ele

http://m.emag.ro/sol...0/pd/DPPDMYBBM/

Aa.. ca mi-am adus aminte..Era sa fac o nefacuta azi intre suceava si botosani, am luat o curba cu vreo 110 la ora (desi cred ca acolo mergea maxim 90) am perceput ca se inclina un pic masina si parca incepea sa derapeze, dar culmea lasand acceleratia (chestie inceputa cu vreo 200m inainte de curba) totusi am reusit sa o controlez, tinand volanul ferm pe directia dorita,  chiar daca am simtit ca.. plutesc.. . Nu stiu daca a intrat esp-ul , insa .. senzatia a fost interesanta. Chit ca in timpul in care se intampla asta ma tot intrebam: daca fac accident ce fac, dupa aia o trecut un val de adrenalina si sincer.. m-am simtit mai viu ca niciodata Posted Image Noroc ca nu era masina nici pe contrasens si nici in spate.

Plus ca in rondul de la era era sa intru in unul pentru ca nu mi-am pastrat banda (si mi-am cerut scuze pt asta), pur si simplu dormeam la volan. Noroc ca m-o ferit ala si ca am avut un inger pazitor.. Note to my self: condu mai prudent Posted Image

Edited by vanitty, 04 June 2017 - 22:10.


#227
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Sa o iau pe rand ca-mi pierd ideile Posted Image)

1. Domnisoara e o vanzatoare, nu are nicio treaba cu serviceul, o sa te trimita la colegii de acolo, cei 2 si aia o sa fie. Da chiar is curios daca scoti ceva de la ei mai bine decat am incercat eu, adica 700-900.

2. Pentru scaune, Biocarpet, o stiu de la nasul meu care are service de tinichigerie si vopsitorie, si cu ala iese orice. Lucru testat si pe fostul Ka, care avea acum tapiteria ca noua, si pe Rio a lui alexcrist. Urmeaza sa dau si la mine ca am o mica pata pe scaunul pasagerului. Da cum ai reusit sa le murdaresti asa repede?

3. Pielea nu are nimic, las-o ca abia ai luat-o Posted Image) La alexcrist pe volan dupa 45k km inca e ca noua, fara sa dea cu nimic pe ea. De banii aia de ii dai pe ala de intretinere, in 5 ani cand se strica, daca se strica, o schimbi si gata.

4. Legat de consum, nu am scos niciodata peste 5.5 la drum lung, doar un 6.1 cand am avut autostrada, si am facut DNurile cu 140km/h, si autostrada cu 160km/h. Nu condu dupa indicatiile din bord(asa scoti 13 in oras), si inafara cand ai de accelerat nu o fa sub 2500rpm.

Edited by lula_canci, 04 June 2017 - 22:49.


#228
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Tu faci pe banii tai ce vrei.. sa dai pe o sticla de "spalat geamuri" 24 de lei- doar pentru ca scrie "sonax".. tu stii cat costa o solutie de curatat universala in orice magazin? Sub 10 lei.  
La fel si al doilea produs din link-cu peste 70 de lei... preturile alea sunt nerealiste.
Eu nu urmaresc nimic, dar m-am convins de "produsele speciale" care au doar ambalajul diferit si pretul umflat.
Biocarpetul este solutia universala pentru  orice covor sau material textil, iarasi ieftin, se gaseste oriunde.  Eu l-am folosit cand a ramas pisica in casa si si-a facut nevoile pe covor. S-a curatat fara a lasa urme.  Bine ca macar cu ocazia asta mi-am amintit ca am scaunele jegoase in Opel, si nu stiam cum sa fac sa curat. Scaune nespalate de cand e masina.

#229
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

View Postvanitty, on 04 iunie 2017 - 22:04, said:

mi-a recomandat cineva pe daciaclub niste produse, in primul rand acest produs pentru curatarea tapiteriei (a inceput sa se jegoseasca)
http://m.emag.ro/spu...0/pd/D6GFZMBBM/

si asta pentru curatarea si intretinerea pielii. Saptamana viitoare fac comanda , sa vad ce rezultate am cu ele
http://m.emag.ro/sol...0/pd/DPPDMYBBM/
Te apreciez ca ai grija de masina, cum o intretii asa o ai.

View Posttfmercedez, on 05 iunie 2017 - 13:59, said:

Bine ca macar cu ocazia asta mi-am amintit ca am scaunele jegoase in Opel, si nu stiam cum sa fac sa curat. Scaune nespalate de cand e masina.
Cum poti sa stai cu o masina de peste 12 ani si peste 320.000 km fara sa faci cateva curatari serioase la interior? Am dus la cosmetica interioara toate masinile pe care le-am avut la 1 an, maxim 2.

Edited by Mr. Incredible, 05 June 2017 - 14:28.


#230
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Bani aruncati desi ar putea fi o diferenta intre sonax si clin de 3 lei.

Eu am avut o ceara de la turtle wax si am prins o oferta in austria la meguiars ultimate wax, vreau sa zic ca nici nu se compara, muw a tinut vreo 7 luni 8 spalari cu spuma si nu stiu cate spalari doar cu jet de apa, iar turtle wax abia daca o duce 3 spalari cu spuma.  Nici nu exista termen de comparatie.


#231
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvanitty, on 04 iunie 2017 - 22:04, said:

mi-a recomandat cineva pe daciaclub niste produse, in primul rand acest produs pentru curatarea tapiteriei (a inceput sa se jegoseasca)

http://m.emag.ro/spu...0/pd/D6GFZMBBM/

si asta pentru curatarea si intretinerea pielii. Saptamana viitoare fac comanda , sa vad ce rezultate am cu ele

http://m.emag.ro/sol...0/pd/DPPDMYBBM/

Nu folosi spuma pe tapiserie pentru ca desi pe termen scurt ti se va parea ca face treaba (curata) dupa ceva timp vei vedea ca iti imbacseste tapiseria si va arata mereu ca fiind jegoasa (gri-ul ala "nesanatos").
Ce fac eu:
- aspir temeinic o data la 1 luna (aspirator puternic + reductie in cap care maximizeaza viteza fluxului de aer);
- stearsa tapiseria cu o microfibra curata (de obicei noua) umezita bine cu...apa distilata (umezita insa sa nu curga apa din ea). Chestia asta o fac cam 1 data la 2 saptamani sau daca observ orice fel de murdarie, chiar si superficiala, pe tapiserie.
- la 3-4 ani, functie de cum se prezinta tapiseria si cat se merge cu masina spalata profesional cu aspirator cu injectie extractie;
- niciodata nu ii las pe cei de la spalatorii sa se atinga de interior cu carpele lor imbacsite / solutiile "minune" care nu au nici o treaba cu scopul in care sunt folosite.

Cam asta este tot ce ai nevoie sa tii tapiseria in forma maxima astfel incat toti cei care se urca in masina la tine sa exclame ca arata ca o masina noua, chiar daca masina are 8 ani Posted Image.

Edited by closchkutza, 05 June 2017 - 15:07.


#232
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMr. Incredible, on 05 iunie 2017 - 14:27, said:

Te apreciez ca ai grija de masina, cum o intretii asa o ai.


Cum poti sa stai cu o masina de peste 12 ani si peste 320.000 km fara sa faci cateva curatari serioase la interior? Am dus la cosmetica interioara toate masinile pe care le-am avut la 1 an, maxim 2.
Banuiesc ca tu nu cari caini , pisici, tarani/taranci ..  cu masina. Adica si eu in functie de pasager ma gandesc cu care masina merg. Cainii ii duc cu opelu la veterinar.   Ah, am uitat sa zic ca folosesc niste tricouri pe post de huse, ca mai urca fiu meu cu noroi in spate si nu vreau sa-mi creasca feriga in masina. Dau jos tricoul murdar si pun altul curat.  
Acuma banuiesc ca nu-ti imaginezi ca arata asaAttached File  dirty-car-messy-interior.jpg   25.86K   36 downloads
Dar mai sterg scaunele cu servetele umede. Dar niciodata nu am dus-o sa mi-o spele cineva, nici in interior nici in exterior.

View Postpielea, on 05 iunie 2017 - 14:36, said:

Bani aruncati desi ar putea fi o diferenta intre sonax si clin de 3 lei.

Eu am avut o ceara de la turtle wax si am prins o oferta in austria la meguiars ultimate wax, vreau sa zic ca nici nu se compara, muw a tinut vreo 7 luni 8 spalari cu spuma si nu stiu cate spalari doar cu jet de apa, iar turtle wax abia daca o duce 3 spalari cu spuma.  Nici nu exista termen de comparatie.
Si halatu'?  Cat era pretul?

Edited by tfmercedez, 05 June 2017 - 19:01.


#233
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,430
  • Înscris: 08.12.2006
Servetelele umede au acelasi efect ca spuma. Substanta din ele se usuca, se aduna in timp si e acelasi drac.

#234
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Pe turtle wax am dat 22 lei si pe meguiars vreo 16€. Mare diferenta ca pret nu prea e.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate