Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Combaterea eficienta a cosurilor

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
Derminax ati incercat pentru eliminarea cosurilor? Cosurile sunt extrem de suparatoare si dauneaza aspectului fizic in general.

#20
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 CCristian97, on 16 septembrie 2016 - 14:32, said:

Salutare, as avea nevoie de niste sfaturi / recomandari in ceea ce priveste "lupta" impotriva cosurilor. De la remedii naturiste pana la creme sau alte produse.

Multumesc anticipat!

Iti spun eu reteta, desi ma indoiesc ca ai fi dispus s-o aplici: tot secretul e in alimentatie.
Redu la maximum sau renunta la: lactate, carne, oua,  In special la LACTATE ! Si carnea de porc sau mezeluri, excluse total daca vrei rezultate, altfel, nicio sansa!
Apoi e posibil ca si glutenul sa aiba ceva legatura, adica graul, adica painea...aici treburile sunt mai controversate dar la mine pur si simplu cand scoteam din alimentatie lactatele si carnea de porc+mezeluri, semipreparate, unt, etc cosurile dispareau aproape complet in cateva saptamani. Iar cand reintroduceam aceleasi alimente aparea o explozie de cosuri. Am repetat figura de vreo 3-4 ori si exact la fel s-a intamplat.

Nu da bani pe creme minune, sunt 99% bune de nimic.
Pentru a tine cosurile sub control, e foarte bun sapunul  protex, fara nicio reclama. Excelent. Te speli seara inainte de culcare bine pe fata sa dai jos toata grasimea. Te stergi cu prosop curat. Dimineata nu te mai speli din nou, ci doar te stergi cu comprese sterile inmuiate in ser fiziologic (sau apa plata)., de ce, ptr ca spalatul prea des cu sapun nu e bun , nu face decat sa suprastimuleze productia de sebum. Eviti sub orice forma sa atingi fata cu mainile sau contactul fetei cu alte obiecte pe parcursul zilei.
In cateva saptamani o sa dispara aproape complet cosurile. Da, poate mai ies 1-2 din cand in cand, dar si aceleapot fi tinute sub control cu Zynerit.

A, o alta problema ar putea fi apa/sucurile la recipiente de plastic. Se stie ca in sticlele de plastic depozitate in conditii improprii, la temperaturi prea mari sau prea mici se elibereaza un compus toxic din plasticul sticlei,. bisfenolul, care este un xenoestrogen, adica are o structura moleculara foarte asemanatoare estrogenului uman, de aceea poate tulbura echilibrul hormonal mai ales la barbati.

Edited by epetroiu, 20 May 2017 - 20:36.


#21
marthak

marthak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.07.2015
pare destul de greu de tinut regimul ala de care zici tu, dar daca da roade ar merita incercat. Ceva cu mai putine restrictii daca ai ar fi si mai util:)

#22
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Rectific: in urma unei documentari mai minutoase, se pare ca sticlele de plastic(PET-urile) nu sunt atat de nocive precum le prezinta unii. Mai precis, PET-ul, incredibil dar adevarat, nu contine BPA absolut deloc! Nu se foloseste BPA in procesul de fabricatie, si niciun ingredient nu contine BPA.
Alte tipuri  de plastic precum policarbonatul (PC) contin BPA.

Pe de alta parte dintr-o documentara mai aprofundata pe subiectul acnee, se pare ca acneea este in principala cauzata de STREPTOCOCI. Deci un tratament eficient ar trebui sa urmareasca eliminarea streptococilor din organism. Problema e ca sunt multe tipuri de streptococi(peste 100 de varietati), unii au suferit mutatii si au devenit rezistenti la antibiotice. De aceea tratamentul acneei cu solutii pe baza de antibiotic(cum este Zynerit) devine ineficient dupa o perioada initiale de rezultate pozitive.
Pentru eliminarea streptococilor din organism este nevoie neaparat de un regim alimentar care sa excluda alimente precum lactatele, carnea grasa, ouale, cerealele, uleiurile, zaharul procesat de orice fel, soia, porumbul, nucile si semintele, printre altele Posted Image De ce? Pentru ca aceste alimente hranesc streptococii!
Alimentele care ucid streptococii sunt fructele si legumele, in special  afinele, salatele verzi, ceapa, usturoiul (antibiotic natural!), si trebuie mancate alimente sarace in grasimi.
Ca suplimente alimentare se recomanda Zincul, Vitamina C, Goldenseal (radacina unei plante cu efect antibiotic natural puternic, se gaseste la capsule si trebuie administrat intermitent, o saptamana da, o saptamana nu), argint coloidal.
Ceaiul de roinita de asemenea poate fi de ajutor.

Edited by epetroiu, 23 August 2017 - 14:31.


#23
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu este cunoscuta deplin cauza acneei, este multifactorila si se stie ca Propionibacterium acnes are un rol important in declansarea inflamatiei, anume cand aceasta baterie se inmulteste prea mult; o prezenta a ei in piele este ceva obisnuit. O suprainfectie cu stafilococul auriu este favorizata de inflamatia produsa de P. acnes. Nu este provocata de streptococi si nici nu se asociaza. De unde ai scos-o?
Legatura dintre alimentatie si acnee este atat de slaba incat nu se pot face nici un fel de recomandari - nu exista alimente care provoaca sau vindeca acnea. Exista raw-vegans care au acnee.

Tu faci misto?! Streptococii mananca oua, cereale, soia si porumb? NOBEL! Tocmai ai rezolvat o mare problema a medicinei. Nu mai dam porumb streptococului si el moare de foame.
Goldenseal nu combate nicio afectiune.

Cred ca textul tau se potriveste mai bine la sectiunea dedicata pseudostiintei si medicinei alternative, adica aia fara dovezi.

Edited by EXIT, 23 August 2017 - 21:52.


#24
jojinea

jojinea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.02.2015
Ca sa scapi de cosuri e cel mai recomandat sa renunti la anumite alimente care iti genereaza in corp multe toxine.

#25
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Exista destule studii care fac legatura intre dieta si acnee.
"Suspectii" ar fi produsele lactate, proteina animala sau chiar excesul de carbohidrati(zahar), in special carbohidrati cu indice glicemic mare.
De aceea exista si raw-vegani cu acnee, probabil consuma multe fructe dulci, care au indice glicemic mare.
Care ar fi legatura? Carbohidratii in exces/cu indice glicemic mare duc la cresterea rapida a zaharului din sange, a insulinei si a hormonului IGF-1, care se pare ca e implicat in acnee, https://www.ncbi.nlm...pubmed/15781674

Aici e un blog interesant: https://www.acneeins...regulator-acne/ al unui tip care sustine ca a citit sute de studii despre acnee si trage niste concluzii interesante. Tipul are o abordare complet stiintifica. In opinia lui, dintre cei 3 macronutrienti: proteine, glucide, grasimi, cele mai sigure ar fi grasimile Posted Image Nu prea exista studii stiintifice care sa fi legat grasimile de acnee, in schimb exista destule ptr proteina (animala in special) si glucidele. La prima vedere pare putin contra-intutitv, deoarece tindem sa credem ca sebumul este problema, ori sebumul este  grasime, dar se pare ca nu este asa. Tot pe blogul respectiv am citit ca sebumul de pe piele tinde sa se oxideze intr-un anumit fel, si doar acel sebum oxidat provoaca acnee.

Edited by epetroiu, 29 August 2017 - 19:00.


#26
paullen

paullen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.07.2014
Ca sa elimini in totalitate cosurile e destul de greu. In final dupa ce testezi mai multe produse   pentru combaterea  cosurilor pana la urma rezultatele nu vor intarzia sa apara.

#27
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009

 epetroiu, on 20 mai 2017 - 20:33, said:

Iti spun eu reteta, desi ma indoiesc ca ai fi dispus s-o aplici: tot secretul e in alimentatie.
Redu la maximum sau renunta la: lactate, carne, oua,  In special la LACTATE ! Si carnea de porc sau mezeluri, excluse total daca vrei rezultate, altfel, nicio sansa!
Apoi e posibil ca si glutenul sa aiba ceva legatura, adica graul, adica painea...aici treburile sunt mai controversate dar la mine pur si simplu cand scoteam din alimentatie lactatele si carnea de porc+mezeluri, semipreparate, unt, etc cosurile dispareau aproape complet in cateva saptamani. Iar cand reintroduceam aceleasi alimente aparea o explozie de cosuri. Am repetat figura de vreo 3-4 ori si exact la fel s-a intamplat.

Nu da bani pe creme minune, sunt 99% bune de nimic.
Pentru a tine cosurile sub control, e foarte bun sapunul  protex, fara nicio reclama. Excelent. Te speli seara inainte de culcare bine pe fata sa dai jos toata grasimea. Te stergi cu prosop curat. Dimineata nu te mai speli din nou, ci doar te stergi cu comprese sterile inmuiate in ser fiziologic (sau apa plata)., de ce, ptr ca spalatul prea des cu sapun nu e bun , nu face decat sa suprastimuleze productia de sebum. Eviti sub orice forma sa atingi fata cu mainile sau contactul fetei cu alte obiecte pe parcursul zilei.
In cateva saptamani o sa dispara aproape complet cosurile. Da, poate mai ies 1-2 din cand in cand, dar si aceleapot fi tinute sub control cu Zynerit.

A, o alta problema ar putea fi apa/sucurile la recipiente de plastic. Se stie ca in sticlele de plastic depozitate in conditii improprii, la temperaturi prea mari sau prea mici se elibereaza un compus toxic din plasticul sticlei,. bisfenolul, care este un xenoestrogen, adica are o structura moleculara foarte asemanatoare estrogenului uman, de aceea poate tulbura echilibrul hormonal mai ales la barbati.
Cosurile nu au treaba cu lactate sau paine. Au mai multa treaba cu tenul gras, continutul de grasime din piele si mediul in care te invarti, adica praf, microbi, etc.(bine, in pubertate e si pe baza hormonala).
Eu pana in urma cu 1 an cand eram supraponderal faceam cosuri mai des. De cand fac sport si mananc destul de sanatos, nu mai am niciun fel de probleme. Continutul de grasime din piele e destul de mic si asta conteaza se pare.
Dieta mea e hiperproteica, consum 250-400gr proteina/zi din alimente, aproximativ 50% din tot ce mananc sunt oua, peste, carne de pasare, lactate degresate, legume, fructe, salate. Bag cereale la greu, mananc ocazional si paine sau patiserie sau carne rosie slaba. Din ce am constatat, alimentatia si stilul de viata conteaza enorm. Facand sport si consumand mancare sanatoasa stimulezi anumiti hormoni in corp care se pare ca au puterea sa elimine formarea cosurilor.
Stiu pe cineva caruia medicul i-a interzis sa bea cola ca cica asta ar fi cauza ca nu scapa de cosuri cand defapt mananca tot ce prinde, adica are o alimentatie dezastruoasa din toate pdv. A renuntat in mare parte la cola si cosurile tot nu au disparut(de vreo 2 ani..). Posibil ca in cazul unora sa existe o anumita sensibilitate la carne, lactate si altele dar la modul general nu are relevanta in aparitia sau combaterea cosurilor. Eu cred ca are mai multa treaba cu varsta si cu consumul exagerat de dulciuri si grasimi nesanatoase, adica chipsuri, hamburgere, inghetata cu mult topping de caramel, cornuri cu ciocolata, friptura de duminica, ciorbe grase cu multa smantane si alte chestii care le consuma tineretul. De cand am renuntat la chestii de acest gen, nu am nicio problema cu cosurile si mai am o serie de alte avantaje aduse de noul stil de viata.

#28
carmen_p09

carmen_p09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.03.2012
Daca totul ar fi in dieta problema acneei ar fi rezolvata de mult. Si aici vorbim de acneea aia care nu cedeaza la nici un tratament. Sunt oameni care se lupta o viata cu ea. Si au deja cratere pe fata de la cicatrici. Exista un tratament medicamentos extrem de agresiv, cu Roacutane,dar pe care nu multi se incumeta sa-l faca si nu multi se incumeta sa-l prescrie. Desi este acceptat la noi. Si, da si rezultate. Daca reusesti sa-l termini in ciuda efectelor secundare

#29
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Eu am vorbit de cosuri, nu de acnee care este cu totul altceva. Stiu si eu cateva persoane care au aceasta problema si chiar nu e placut si greu de tratat. In schimb pentru cosuri exista cateva solutii, inclusiv alimentatia.

#30
paullen

paullen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.07.2014
Cu derminax ati incercat? Cica  ajuta la curatirea tenului!

#31
EmaRuncea

EmaRuncea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.10.2017
Pe mine cremele nu m-au ajutat foarte mult in tratarea acneei. Desi de multe ori initial dadeau cat de cat rezultate, dupa o perioada cred ca  tenul incepea sa se obisnuiasca cu ele si problemele reveneau. Altfel nu imi pot explica pentru ca am incercat foooarte multe creme. Asa ca imi este imposibil sa recomand vreuna, insa ceea ce la mine a functionat neasteptat de bine au fost infiltratiile subcutanate cu ozon. Pentru acest lucru ii sunt recunoscatoare domnului doctor Mihai Baican, de la clinica Fizio Estetix, si Nusei Bulai care mi-a oferit consiliere medicala pe tot parcursul tratamentului. Poate suna a reclama, insa eu chiar le sunt recunoscatoare acestor oameni si vreau sa ajut la randul meu si alte femei care se confrunta cu astfel de probleme. Pana sa merg la ei, ajunsesem intr-un punct destul de urat al vietii mele, ma retrasesem din punct de vedere social si ma simteam foarte urata si dezagreabila. Din acest motiv, pe langa terapia cu ozon, am facut aproximativ 6 luni si psihoterapie. Acum, in sfarsit, pot spune ca sunt multumita de mine, de felul in care arat si ma prezint in fata oamenilor. Infiltratiile cu ozon chiar dau rezultate si asta se poate vedea de la sedinta la sedinta. Cat despre preturi, acestea sunt accesibile, zic eu. O sedinta de infiltratii cu ozon este undeva in jur de 120 - 130 lei si trebuie realizata o data pe saptamana. Oricum, orice sacrificiu financiar merita atunci cand vine vorba despre imbunatatirea anumitor aspecte atat fizice, cat si emotionale.

#32
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Pana la urma se pare ca totusi alimentatia nu are mare legatura cu cosurile.
Cel putin la lactate nu este adevarat, spre exemplu iaurturile cu fermenti probiotici (Bifidus, Lactobacilus, etc) chiar ajuta. Si oricum ma refer la lactate bio, ca acum se gasesc peste tot.
Nici carnea nu are legatura, ba dimpotriva lipsa de proteina adecvata (adica proteina animala) poate duce la probleme ale pielii, explicatia fiind ca pielea, ca orice tesut din corp se reface periodic, si pentru refacere trebuie proteina de calitate, altfel pielea va arata rau. Deasemenea e nevoie de grasimi in dieta, la aport insuficient de acizi grasi din nou pielea are de suferit. Mai sunt si alti nutrienti importanti in sanatatea pielii: zincul, vitaminele A, E, D3, etc.
Am spus mai sus ca dieta nu are "mare" legatura cu problemele pielii, pentru ca o legatura totusi exista: medicina recunoaste oficial a exista o legatura puternica intre starea de sanatate a tractului gastrointestinal si starea pielii (the "skin-gut axis"). Mai precis, eu am observat ca atunci cand tranzitul intestinal este lent sau foarte lent (adica nu mergi la toaleta in fiecare zi sau e vorba chiar de constipatie) pielea imediat arata mai rau si apar si cosuri. Cel mai sanatos este ca "deseurile" din colon sa fie eliminate cat mai repede, altfel ele intra acolo in procese de putrefactie, fermentatie, si toxinele din ele sunt absorbite inapoi in sange (pentru ca in colon se absoarbe multa apa, si evident cu apa aia se absorb si toxine). Toxine care circula prin sange si pot da inflamatii la suprafata pielii.
Mai conteaza mult si flora intestinala sanatoasa-dezechilibrul florei si el duce la dezechilbrul tranzitului intestinal de unde rezulta problemele de mai sus. E recomandat sa se ia suplimente cu probiotice pentru reechilibrarea florei, iar iaurtul cu probiotice (Activia de exemplu) este foarte bun.
De aceea probabil este blamata dieta, insa ea nu cauzeaza direct problemele pielii, ci dezechilibrele sistemului digestiv. Ce inseamna asta, in intestin si colon exista triliarde de bacterii, majoritatea benefice si care sunt esentiale in digestie, absorbtie, protectia de toxine si tranzitul echilibrat. Anumitr substante din alimentele "moderne", aditivi, etc, precum si antibioticele pot distruge bacteriile benefice si atunci bacteriile rele se inmultesc si duc la constipatie (sau diaree), dezechilibrul tranzitului si atunci nu mai exista nici protectie fata de toxine. In special antibioticele sunt cele mai rele, alea rad complet flora intestinala! De altfel cred ca daca am face o cercetare, aproape orice persoana care a avut probleme grave cu cosurile a luat la un moment dat multe antibiotice. Ca intr-un timp se dadeau la liber la farmacie, fara reteta, si luau toti in prostie, il ustura gatul putin pe copil, mergea mama si lua antibiotic.
Revenind, anumite alimente duc la dechilibrul florei si al tranzitului(spre exemplu cele care constipa sau se digera greu, sau duc la un tranzit intestinal lent, adica lipsa scaunului zilnic)  si acest dezechilibru duce la inrautatirea starii pielii si aparitia de cosuri. Iar daca ai flora intestinal;a si tranzitul dat peste cap, si nu iei masuri sa il refaci, vei avea supriza ca tot felul de alimente sa ti se para ca iti dau cosuri, desi la o persoana cu tranzit si flora sanatoasa nu se intampla nimic.
Este posibil, dar ar putea fi simpla speculatie ca si anumite alimente precum ceapa, usturoiul, ardeiul iute, otetul, alte condimente puternice sa irite tractul digestiv si sa afecteze flora, aici insa nu as baga mana in foc, dar se pare ca unora le provoaca probleme. De altfel usturoiul e supranumit antibioticul natural, iar antiiboticul ce face, omoara bacterii, bune, rele nu cred ca face usturoiul triere la fel cum nu face nici antibioticul chimic.
Si apoi mai e si stresul...elibereaza hormoni care au actiune pro-inflamatoare.
Concluzia ar fi:
-se pot lua suplimente cu probiotice, eventual iaurt sau chefir, de preferat bio
-fiecare trebuie sa isi dea seama ce alimente ii produc probleme digestive, constipatie, etc, si pe acelea sa le evite.
-trebuie aport suficient de proteina si grasime in dieta. De altfel ca observatie empirica, multi din cei care au pielea fietei intr-o stare proasta sunt slabi sau foarte slabi-deci nu se alimenteaza corect, au deficite nutritionale, pe cand la grasi pielea radiaza de sanatate de obicei.
Cam asta e legatura dieta-cosuri. In rest, afirmatii ca alimentul X produce cosuri sunt simple mituri. De aceea puteti ignora mesajele mele de mai sus de acum cateva luni in care enumeram alimente care ar provoca cosuri, sunt simple mituri.
Poti sa mananci orice, chiar si plin de E-urim cat timp sistemul tau digestiv este in stare optima si elimina imediat substantele toxice, nu le tine in colon cu zilele sa se absoraba inapoi in sange, nu iti va iesi niciun cos de la respectivul aliment.

Asta la nivel "intern". La nivel extern este de preferat sa nu agresezi prea tare pielea fetei, adica sa te speli de nu stiu cate ori pe zi cu substante iritante. Si exista o gramada de geluri de spalare a fetei, cica "curata delicat, pentru ten sensibil" si ele sunt pline de chimicale agresive, detergenti spre exemplu sodium laureth sulphate. Cu cat speli si agresezi fata mai des, cu atat o vei aduce intr-o stare mai proasta si nu te va ajuta deloc. Cu cat iriti mai mult pielea, cu atat e mai probabil sa iasa cosuri.
Iar pentru cei care au probleme cu cosurile, incercati sa nu va mai stresati si frustrati atat si sa vreti sa aveti pielea fetei perfecta, adica nici macat un punctulet rosu. Cu cat va stresati mai mult si vreti perfectiune, cu atat mai rau va fi...pentru ca stresul este un factor de inflamatie in corp. Pana la urma nimeni nu iti analizeaza propriul fizic atat de drastic ca "tine", unii s-ar putea nici sa nu observe cateva cosulete acolo iar tu te dai de ceasul mortii sa scapi complet de ele. Posted Image
Paradoxal, se pare ca in multe domenii stresul asta si frustrarea de a obtine ceva au efect invers. Nu mai iritati fata cu substante agresive si spalat excesiv, luati masuri pentru reglarea tranzitului si a florei intestinale,  si o sa vedeti ca problemele dispar.

Edited by epetroiu, 27 December 2017 - 13:01.


#33
jan1999

jan1999

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.05.2014
Ca sa scapi de cosuri e aproape obligatoriu si o vizita pe la un cabinet dermatologic, astfel chiar nu are nici un rost sa speri ca o sa se elimine cosurile asa rapid si sa dispara si pe termen lung de pe ten si corp.

#34
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Cat trebuie sa stai in vizita aproape obligatorie? :)

#35
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
Alimentatia  necorespunzatoare si  problemele hormonale  duc la  aparitia de cosuri. Oricum dupa pubertate putina lume are cosuri. Eu nu prea stiu pe nimeni pe la 30-35 de ani care sa aiba cosuri.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate