Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

TST - CATIA V5 Time Saving Toolbar

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Am creat un toolbar pt a veni in ajutorul utilizatorilor de CATIA, acesta se gaseste aici pt download, iar aici se gasesc si informatii despre aplicatie.

Aplicatia are un folder separat si un dropdown menu cu help pentru fiecare comanda, un help minimal (chiar daca butoanele au si tooltips incorporate).

Este o aplicatie portabila, nu are nevoie de instalare. Mai jos aveti o prezentare video pt aceasta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sMpxbPdJJxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Scurta descriere a ceea ce poate face aplicatia:

- Hide, Show, Select elemente diferite în CATProduct sau CATPart
- Macro-uri pentru Assy workbench (elemente selectate deplasate pe diferite directii, coordonate puncte exportate în Excel, căutare și selectare de part-uri s.a.).
- Macro-uri pentru Part Design (creare de Unfolded Body, creare centre și axe pentru găuri, export coordonate puncte s.a.).
- Macro-uri pentru Drafting Workbench (hide/show frame-uri, lock/unlock vederi, deschidere 3D - link cu desenul activ).
- Instrumente pentru CATIA (capturi de ecran , CATIA screenshot direct in PowerPoint, ștergere, back-up și restaurare CATSettings, copiere nume în clipboard).

Edited by Dany_Darke, 16 September 2016 - 22:06.


#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Au inceput sa predea cursuri de CATIA la Alba Iulia ?

#3
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Nu cred, dar solutii exista intotdeauna....pentru o firma care doreste un training pentru angajati, oricine se deplaseaza la locatia firmei doritoare...

#4
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 14.04.2010
Merci, cand am putin timp ma voi juca si eu putin cu toolbarul asta.

#5
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Chiar va rog pe toti, poate gasiti si bug-uri (e ce ma intereseaza cel mai mult :-) ) . Oricum, sunt curios cum lucreaza cu VPM-ul sau alt PDM... eu inca nu am instalat nimic de genul asta...numai 3DEXPERIENCE dar tool-ul asta nu merge decat cu V5.

#6
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Salut,

Am facut un update la toolbar, link-urile valide  sunt aceleasi ca si in primul post.

#7
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Salut,

Update nou la toolbar, link-urile valide  sunt aceleasi ca si in primul post.

#8
Bratosin-mihai

Bratosin-mihai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2016
Salut,




Aveti idee de ce nu pot salva in catia modificari la un proiect existent, imi apare mesajul:  Save operation failed: problem while writing file.


Multumesc.

#9
cilici

cilici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2016
Salut Ferdo,

Ce .NET si/sau V5 trebuie sa am? La mine nu merge deloc. Eroare de la primul dublu click: "something is wrong....to contact you" :)

Mersi!

#10
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Salut,

Toolbarul are o limitare in timp, o sa fac un update cel mai probabil luni. Pentru programare am folosit VS2010 cu ultimul .net instalat pe laptopul meu (dar merge si cu versiuni mai mici dar nu foarte :) ). Am testat pe R19, R21 si R25 si totul a fost OK (presupunand ca am reusit sa "prind" toate exceptiile :) ). Nu merge pe V6, asta e clar.

#11
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Update nou la TST. aceleasi link-uri.

#12
cilici

cilici

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2016
Salut,

Merge acum. Din ce am testat am observat:
Problems:
- In Drafting, Hide/Show view frame se executa dar imediat apoi aplicatia crapa.
- In Drafting, Find a text string nu face nimic. Click din nou pe aceeasi comanda si aplicatia crapa.
Improvements:
- cand creezi UserRefProperties, verifica daca ele exista deja pe obiectul respectiv si le creezi in consecinta;
- cand faci Search de Part, de ce astepti neaparat ca un Part object sa fie selectat? De ce nu iei Product object? Poate vreau sa caut toate subansamblurile cu acel PartNumber si nu o pot face :(

Testat pe R21 / Win7

cilici

#13
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008
Multzam de observatii, ma ocup, cel mai probabil in WE :) .

#14
ferdo

ferdo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 09.06.2008

Quote

Problems:
- In Drafting, Hide/Show view frame se executa dar imediat apoi aplicatia crapa.
- In Drafting, Find a text string nu face nimic. Click din nou pe aceeasi comanda si aplicatia crapa.

Daca ar fi sa folosesc ce zic cei de la support-ul DS, as zice probleme nereproductibile (in schimb am gasit altceva cand ai mai multe releasuri pe care le deschizi si inchizi unul dupa altul ...) Posted Image , la mine nu crapa, vezi te rog fisierul atasat. Poate ai ceva probleme cu CATSettings-urile?

Improvments:
Ai dreptate, imi mai trebuie in schimb niste timp Posted Image .

Attached File  Drw_pb.mp4   7.44MB   4 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate