Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ajutor rezolvare cub RUBIK la final

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bazatulboss

bazatulboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.05.2016
Salut. Știu să rezolv cubul rubik până la un anumit punct : fac o față,primul rând și al doilea rând pe laterale,dar, după aceea nu mai reușesc ,adică al treilea rând pe laterale și fața de jos nu mi ies. Știu că după al doilea rând pe laterale trebuie să execuți mișcări funcție de ce semne îți ies pe fața opusă feței realizate la început . Adică,la semnul pește lucrezi cu mând stângă, la dublu T cu ambele mâini,etc... Mie aceste semne nu mi ies după ce am făcut al doilea rând lateral. Poate cineva să mi spună ce trebuie să fac după al doilea rând lateral ca pe fața de jos să mi iasă semnele respective ?  mulțumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006
Tu vorbesti serios?
Te astepti la ajutor de genul:
rosu 2 stanga intorci 180 de grade,pui albastru si lateral de doua ori verde?
Nu stii sa-l termini asta e.
In cazul asta,poti sa-l desfaci bucati si-l asamblezi gata facut ca sa te poti lauda oricui ca ai un cub Rubik rezolvat.

De putoare ce esti,nici macar n-ai dat un click pe google:
https://www.google.r...lvare cub rubik

Nici nu stiu de ce te ajut.

Edited by adisz, 15 September 2016 - 14:44.


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
fii-mea ( 9 ani) a fost si mai smechera : a observat ca acele culori sunt de fapt dintr-un plastic autocolant lipit pe fatetele cuburilor mici si le-a dezlipit, apoi a reconstituit fetele de aceeasi culoare. Posted Image Posted Image Posted Image
evident, era vorba despre un jaf de cub, cumparat de la chinezi, cred, de aceea avea culorile din plastic autocolant.
la un cub rubik original nu este posibila smecheria

Edited by corinadaniela, 15 September 2016 - 14:49.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Cand eram in clasa a X-a toata scoala rezolva cubul rubik. Dupa un an, multi il rezolvam in sub un minut.
Formule de forma: SDFUSDF2SD`USD`

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Si eu il faceam in 52 sec , dar am pus mana pe unu acum cateva luni si dupa prima fata eram deja in ceata
Stiu ca sunt cateva formule de a rezolva
Ce au mai trecut bai frate anii, sa fie vreo 30 de atunci

#6
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
trb sa inveti sa faci pestisorul.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cand ma gandesc ca aveam toate formulele intr-un almanah si ca l-am aruncat din greseala...
Si eu stau cu un cub neterminat de vreo 3 ani.

N-am mai gasit nicaieri formulele alea - am gasit alte solutii, dar nu le-am inteles deloc.

Cand eram in liceu aveam recordul clasei - 29 de secunde :D

P.S. Mai am si un glob pamantesc si un domino de la Rubik. Toate originale de cand s-au facut prima data :D

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
29? Eu am "tras" un an pt 57 secunde.
Acum si-a cumparat copilul unul ce merge f usor. Toate patratelele au contur alb. Din ala ce l-au folosit la romanii au talent.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai al meu e original rubik. Merge de zici ca e perna de aer :D

#10
bazatulboss

bazatulboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.05.2016
Am rezolvat ! Eu reușeam să fac o față și primele 2 rânduri pe laterale,apoi mă blocam. Iată ce trebuie să faceți în continuare ( poate ajută pe cineva ) : deci, după cele două rânduri ies diverse semne pe fața de jos. Acestea sunt : i ul,trebuie să lucrezi cu ambele mâini; crucea,trebuie să lucrezi cu mâna stângă; dublu T sau T, cu ambele mâini; un pătrat format din 4 pătrățele cu una lipsă,lucrezi cu mijlocul; peștele :poziționezi peștele cu capul în stânga sus,o aripioară in jos și una în dreapta și lucrezi cu mâna dreaptă. Când îți ies 3 porți și 3 fețe, lucrezi cu mâna stângă. Vă va ieși pe fața de jos peștele și apoi tot cubul. Postarea e pt. cei care cunosc mișcările,cu stânga,dreapta,etc...

#11
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007

 bazatulboss, on 19 septembrie 2016 - 11:25, said:

Am rezolvat ! Eu reuşeam să fac o faţă şi primele 2 rânduri pe laterale,apoi mă blocam. Iată ce trebuie să faceţi în continuare ( poate ajută pe cineva ) : deci, după cele două rânduri ies diverse semne pe faţa de jos. Acestea sunt : i ul,trebuie să lucrezi cu ambele mâini; crucea,trebuie să lucrezi cu mâna stângă; dublu T sau T, cu ambele mâini; un pătrat format din 4 pătrăţele cu una lipsă,lucrezi cu mijlocul; peştele :poziţionezi peştele cu capul în stânga sus,o aripioară in jos şi una în dreapta şi lucrezi cu mâna dreaptă. Când îţi ies 3 porţi şi 3 feţe, lucrezi cu mâna stângă. Vă va ieşi pe faţa de jos peştele şi apoi tot cubul. Postarea e pt. cei care cunosc mişcările,cu stânga,dreapta,etc...

ajuta masiv, noroc cu tine ca nu stiu ce ne mai faceam

#12
bazatulboss

bazatulboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.05.2016

 scotty0, on 19 septembrie 2016 - 11:48, said:



ajuta masiv, noroc cu tine ca nu stiu ce ne mai faceam
  Nu trebuie să te superi, eu m-aș fi bucurat dacă găseam aceste explicații acum câteva zile când am deschis subiectul despre cub.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Daca-l rezolvi in sub un minut esti bun. Sub 30 secunde: foarte bun, sub 10 secunde: campion.

#14
bazatulboss

bazatulboss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 20.05.2016

 dorin_2k, on 19 septembrie 2016 - 15:54, said:

Daca-l rezolvi in sub un minut esti bun. Sub 30 secunde: foarte bun, sub 10 secunde: campion.
Nu are importanță durata rezolvării , e ca o relaxare.

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e ca la maraton: important e sa participi si sa treci linia de sosire.
La Rubik e important viteza de rezolvare.

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Scrie-i astuia:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jxFvjaZ2WSs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si asta e bunicel:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tmgm5j9dNfA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E plin iutiubul de algoritmi, e asa greu sa cauti?

Edited by vrajitoruldinoz, 24 September 2016 - 01:09.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate