Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri Posture Corrector ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 04.07.2007
Salut !!
Am dat peste un produs care cica ti-ar corecta coloana vertebrala daca o ai deformata. ( Ex persoanele cocosate )
Stie cineva daca are vreun efect acest produs ? Cunoasteti pe cineva care foloseste chestia asta?
http://www.posturecorrector.ro/


Multumesc

Edited by mlegs, 15 September 2016 - 14:11.


#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu are nici un efect in afara de a masca pozitia, pentru asta trebuie sa il porti mereu.
Postura se corecteaza prin exercitii fizice pentru muschii spatelui. Muschii spatelui sunt atrofiati si din cauza asta corpul se apleaca in fata.
Pozitia cocosata (cifoza) de cele mai multe ori e consecinta a lordozei.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
prin gimnaziu am avut o colega cu ceva probleme de genul (era foarte inalta) si vreo 2 ani a purtat un corset medical pentru corectarea pozitiei.
doar ca nu arata ca asta din poze, era mult mai mare (in partea de sus avea un soi de "brate" care ajungeau pana sub barbie)
deci in principiu o chestie d'asta functioneaza, dar trebuie neparat prescrisa de un doctor daca vrei sa aiba efecte benefice.

dar la cum e descris produsul in linkul de mai sus, tind sa cred mai degraba ca e un soi de semi-teapa. ideea e corecta, dar in nici un caz nu rezolva vreo problema daca e purtat "câteva ore pe zi. În câteva săptamâni....". nemaivorbind ca trebuie ajustat cu atentie si cu pricepere: daca-i prea strans va fi incomod, daca nu-i strans suficient nu va avea efect.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Baga sport.
Vezi clase de TRX, are si rol terapeutic.

#5
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Cred ca tine spre teapa. Cand se prescrie corsetul se face un mulaj dupa corpul pacientului si dupa cum bine preciza si Smiley mai sus nu se poarta doar cateva ore pe zi si aia e.

#6
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 04.07.2007
Ok, multumesc mult pentru pareri :) ar fi fost dubios sa fie atat de usor sa scapi de cocoasa

#7
acd2018

acd2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2018
eu zic ca este bun in asamblu.
Iti aduce aminte sa stai drept, iar daca stai toata ziua ( la birou) drept atunci este un plus. Combinat cu sit right ( suportul pentru scaun) te ajuta sa stai la birou intr-o pozitie corecta .
Eu le-am combinat si sunt incantat ca nu mai stau toata ziua cocosat la birou. Vedem in timp efectele dupa ce fac si exercitii pentru spate.
Are si minusuri, trebuie purtat pe tricou cu maneci, altfel pe maieu te jeneaza la subrat. Pentru barbati este ok ca il poti purta pe sub camasa, pentru femei ?. Daca conduci se deplaseaza in sus si devine destul de incomod chiar se deterioreaza in sensul ca tija de sustinere se dezlipeste de ansamblu in partea de sus. Nu este vina lor este a purtatorului ca nu il utilizeaza corespunzator.
Am gasit o solutie la acest aspect in sensul ca i-am pus o sfoara mai rezistenta pe gaicile din partea de jos ce vine pana in zona mijlocului si atunci cand trebuie sa il rearanjez trag de acea sfoara care sta pe sub camasa. Reasezat in pozitia corecta funtioneaza bine.

Edited by acd2018, 14 February 2018 - 11:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate