Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Achizitie TV 4K - cititi inainte!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Articolul este din Info Satelit 4/2016 și merită citit:

Attached File  pag1.jpg   366.08K   256 downloads Attached File  pag2.jpg   284.43K   255 downloads Attached File  pag3.jpg   252K   195 downloads

Edited by Kalman2007, 15 September 2016 - 13:05.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Eu unul aveam ceva intentie, dar cum deja a aparut SUHD nu mai intentionez.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Si pentru noi astia care nu am facut curs de televiziune ne traduce si noua careva si ne da un rezumat pe scurt?

#4
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Mi se pare că e chiar ușor de înțeles. :)

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e nevoie de cursuri intensive.
Orice tehnologie la care se face push, iar preturile scad galopant, ascunde probleme, mai ales prin omisiune.

4K suna grumos, dar sursele sunt foarte putine (discuri BluRay sau rip), eventual Netflix, cu cateva titluri.

In fct de pret, panelurile folosite difera imens.
Omul ce ia in considerare 4K, se uita la diagonala, apoi vede diferenta de pret intre un Full HD vs 4K. Daca diferenta e mica, ia 4K Posted Image

Producatorii de TV-uri se dau peste cap sa ne ofere tot felul de chestii trasnite (a se vedea esecul 3D), dar nu vor cu nici un chip sa faca un sistem multimedia upgradabil software.
SmartTV-urile sunt bune (unele, chiar putine), dar devin f repede invechite si fara suport de aplicatii.
Pe de alta parte, o cutie fucntionala cu Android costa 30 USD la chinezi!

#6
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Exact.
Articolul mi se pare chiar obiectiv de aceea l-am și postat. Unii se aruncă repede pe un televizor 4K dar nu se informează deloc înainte, apoi vin și se plâng.

#7
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
E interesant articolul. Concis si la obiect.

Ma enerveaza foarte tare ca mai nou, cam toate televizoarele cu diagonala de 100+ cm sunt si smart (inclusiv cele 4k).
Eu as cumpara un televizor 4k, chiar si la 2000 de euro daca n-ar avea functii de smart.

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007
Diferenta intre Marco Polo sau Narcos 4K (Netflix) si aceleasi film Full HD e usor de vazut de la o distanta de 2 metri pe un 50" (sigur, de la 3 metri si ceva devine greu de vazut). La fel diferenta daca vizionezi un clip filmat cu o scula 4K/etc, o poza, etc, daca conectezi un telefon si il setezi pe Continuum (un Windows Phone, etc). Deci sa investesti in Full HD in 2016 mie mi se pare aiurea ... mai ales ca urmeaza sa tii acel televizor cativa ani buni. Eu unul nu as fi fost impacat sa-mi iau un Full HD ... In momentul de fata sursele mele 4K sunt Netflix, camera proprie 4K (+ cea foto), Youtube, Continuum-ul telefonului ... deja mi se pare ca se justifica acel 4K chiar si fara sa aduc filme de pe torrente sau sa am televiziune 4K. Sigur, pentru multi nu merita sa dai 1000-1500 de lei in plus pentru asta ... mie mi s-a parut alegerea optima, ca altfel cred ca ajungeam sa schimb TV-ul peste 2 ani si aveam tot timpul frustrarea ca am surse 4K dar n-am la ce sa le vizionez. Un Full HD de 50" vazut de la distanta mica chiar pare patratos :)

La fel a fost discutia in 2012 cand aparuse primul telefon cu 41 de MP (Nokia 808) si majoritatea ziceau ca nu are rost ... dar realitatea e ca diferenta de calitate/detalii fata de un iPhone sau Galaxy de 8 MP era mare (sigur, si senzorul era de 6 ori mai mare). Si daca faceam poze la 8 MP cu el, calitatea detaliilor era incomparabila.

Edited by utopium, 15 September 2016 - 13:47.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAdm, on 15 septembrie 2016 - 13:24, said:

4K suna grumos, dar sursele sunt foarte putine (discuri BluRay sau rip), eventual Netflix, cu cateva titluri.

A fost o problema cu standardizarea formatului video. S-a ajuns la un acord abia anul asta prin primavara, si abia acum apar primele titluri 4k pe Blu-ray.
Le puteti gasi pe Amazon - primul film artistic in firmat 4K am impresia ca e Ghostbuster-ul de anul asta.

Probabil acum o sa se puna problema playerelor - nu stiu in ce masura cele cu upscaling 4k vor fi capabile sa redea noiel Blu-Ray-uri, fie si prin upgrade de firmware.

#10
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Se mărește lista dar nu cum s-a crezut. Probabil de la anul vom vedea și mai multe titluri :D  http://videoeta.com/uhd/

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Eu nu inteleg.
Un film HD in format SBS este mai mare de 30GB deci in format 4K baniesc ca sare de 60GB.
O sa avem ca pe vremuri un film pe 3 discuri?

Edited by arg, 15 September 2016 - 14:03.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca a durat atatia ani sa ajunga la o intelegere de standard, normal ca dureaza ceva pana incep sa apara.
Plus ca doar cele mai recente, care au fost masterizate in studio la 4K sunt usor de pus - au deja masterul in format 4K.

Ptr restul - care sunt mai vechi e necesar sa se faca transferul film - 4K.

Oricum ptr cele cateva luni de cand s-a standardizat, numarul de filme disponibile si anuntate e chiar destul de ridicat.

arg - Un Blu-Ray standard single layer are 25 Gb ( ceva mai putin cand il iei la GB ), unul dual layer are 50 Gb. Astea doua au fost utilizate pe scara larga pana acum.
Dar exista si cu 3 sau 4 layere. ( o noua problema ptr playere - care trebuie sa stie sa le citeasca - din fericire formatele exista deja de ativa ani )
In pluscodarea se face in HEVC/H.265 - compresie mai mare dar calitate mai buna decat la vechiel H264/VC1 folosite la Blu_ray-uri.

#13
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Depășește lejer 60 de GB. :D

Un encode evident e mai mic:

Gods.of.Egypt.2016.2160p.BluRay.DTS-HD.MA-X.7.1.x265

RUNTiME.......: 2:07:00
SiZE..........: 31.46 GiB
ViDEO.CODEC...: [email protected]
FRAMERATE.....: 23.976 frames/s
BiTRATE.......: 30.7 Mbps
RESOLUTiON....: 3840x1600 (2.40:1)
AUDiO.........: English DTS-HD MA-X 7.1

#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View PostBursul, on 15 septembrie 2016 - 13:14, said:

Si pentru noi astia care nu am facut curs de televiziune ne traduce si noua careva si ne da un rezumat pe scurt?
1. nu cumpara inca televizor 4k daca nu ai continut destul pentru el (de ex, daca nu te intereseaza emisiunile 4k difuzate pe satelit)
2. daca vrei neaparat 4k, cumpara unul care are minim culoare pe 10 biti si hdr (sau dolby vision, daca te incadrezi in buget)
3. intre mai multe televizoare asemanatoare la calitatea imaginii, mergi pe unul cu webos 3.
4. nu te lua dupa cum se vede televizorul in magazin. mai bine te orientezi dupa niste review-uri bune pe net.

Edited by born2lose, 15 September 2016 - 14:07.


#15
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Prima pagina sa zicem ca poate fi ok, informativa dar concluzia ca este ok un 43" pt 4K este foarte discutabila iar in continuare review-ul a cam dat-o in copy-paste de pe RTings.com la un model care nici macar nu este cel vandut in UE poate o fi asemanator, poate pt. UE LG foloseste alt panou la H6206 decat in US la H6100.


@born2lose la punctul 3 eu as zice sa nu alegi tv-ul in functie de OS, e un factor minor si nici nu ne-a convins nici autorul de ce este WebOS 3 mai bun este doar o opinie personala.

Edited by MD, 15 September 2016 - 14:19.


#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
MD - desi (in mare) sunt de acord cu tine, eu incercam sa fac rezumatul articolului    :) daca autorului i se pare ca webos este peste android tv, asta am scris si eu. pe de alta parte, chestia asta este transparenta pt mine, nu am folosit niciodata functiile smart ale tv-ului si nici nu cred ca le voi folosi foarte curand. prefer oricand dlna / plex / android media player / cast de pe ios.

#17
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
mi se pare o alarma falsa si un fel de advertorial pt. un LG minuscul
articolul pleaca de la o premiza exagerata, si anume:

Quote

Cu cat ecranul si numarul pixelilor care-l compun este mai mare, detaliul de culoare devine mai important pentru o redare fidela a realitatii asa cum o poate percepe un ochi experimentat

detaliul de culoare nu este nici pe departe asa de important cat cel de luminozitate
majoritatea cumparatorilor nu au ochi experimentat si 99% din televizoare nu sunt calibrate corect - in sensul de "redare fidela a realitatii"
daca la un cer, la un gradient poti vedea pragurile de culoare, da, e o problema. dar va asigur ca nu se vede asa ceva si oricum este postprocesat de TV astfel incat sa interpoleze

articolul are dreptate cand spune ca e de dorit sa cumperi un TV care sa suporte HDR (si aici e o discutie, unele sustin ca suporta dar de fapt nu suporta)
in general numai TV-urile spre high-end de anul asta
probabil ca in 2-3 ani se vor mai standardiza lucrurile, dar nu vad un impediment serios in a cumpara un 4k, rezolutia cvadrupla este suficienta sa zici "wow" ca sa nu te mai intereseze de micile lipsuri de acuratete a culorilor

#18
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostAdm, on 15 septembrie 2016 - 13:24, said:

Nu e nevoie de cursuri intensive.
Orice tehnologie la care se face push, iar preturile scad galopant, ascunde probleme, mai ales prin omisiune.

4K suna grumos, dar sursele sunt foarte putine (discuri BluRay sau rip), eventual Netflix, cu cateva titluri.

In fct de pret, panelurile folosite difera imens.
Omul ce ia in considerare 4K, se uita la diagonala, apoi vede diferenta de pret intre un Full HD vs 4K. Daca diferenta e mica, ia 4K Posted Image

Producatorii de TV-uri se dau peste cap sa ne ofere tot felul de chestii trasnite (a se vedea esecul 3D), dar nu vor cu nici un chip sa faca un sistem multimedia upgradabil software.
SmartTV-urile sunt bune (unele, chiar putine), dar devin f repede invechite si fara suport de aplicatii.
Pe de alta parte, o cutie functionala cu Android costa 30 USD la chinezi!

Sursele de "content" sunt mai multe si iti mai dau doua exemple: foto si urmatorul PS4 Pro :D
In rest ai dreptate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate