Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Internet in zona fara infrastructura

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alexmihalcea87

alexmihalcea87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 10.04.2011
Salutare,
Am cumparat un apartament intr-un bloc nou construit, si deocamdata nu este un provider de internet in zona. Cum nu pot sta fara net, am gasit ceva solutii la orange respectiv vodafone, undeva la 15 euro lunar, chestia e ca astea sunt cu volum limitat de date.

Mai stiti de alti provideri, eventual alte solutii (satelit etc)?

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
http://www.radiocom....t_START_Tarife/

#3
alexmihalcea87

alexmihalcea87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 10.04.2011
Damn .. o sa fie ca pe vremuri .. obisnuit fiind cu viteze de 100+ Mbps .. la capitolul latenta cum sta varianta asta?

#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca sunteti multi ce doresc internet de ce nu contactati direct RDS, UPC, Telekom etc. ?

#5
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 alexmihalcea87, on 15 septembrie 2016 - 11:39, said:

Damn .. o sa fie ca pe vremuri .. obisnuit fiind cu viteze de 100+ Mbps .. la capitolul latenta cum sta varianta asta?

Pentru 100+ mbps fara limita de trafic ai nevoie de conexiune prin cablu (sau microunde).
Ia legatura cu @dic_star79 http://forum.softped...structura-fttx/ si poate vine Telekom cu fibra optica in bloc la voi.

#6
alexmihalcea87

alexmihalcea87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 10.04.2011
Multumesc, i-am scris acum.

#7
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Cumpara o cartela Digi si vezi daca ai semnal acolo. In caz ca ai RDS-ul ofera 30 GB lunar la viteze 4g pana la sfarsitul anului. Daca sunteti mai multi poti alege ZTE MF90 oferit de ei care isi genereaza reteaua wifi proprie sau iti poti folosi telefonul actual(daca e compatibil cu frecventa 4g) ca si hotspot portabil.

#8
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Cu 2 euro cumperi o cartela de digi cu 2 Gb pe ea, ii consumi si faci portare in vodafone , primesti 100 Gb, gratis , mai cumperi cateva cartele functie de cat estimezi ca o sa consumi intr-un an si la anu' in Decembrie vezi ce alte posibilitati ai .

#9
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008
Pana vine ceva fix la tine eu zic ca e foarte in regula internetul prin modem de la Orange. Ia si tu optiunea 15 euro cu 100 de GB pe luna si ai intre orele 00:00 - 07:00 nelimitat (nu se contorizeaza traficul) si in weekend la fel nu se contorizeaza! La inceput e bine sa faci un test de la Orange si daca te multumeste viteza atunci poti lua pe 12 luni de zile abonamentul asta de 100 GB. Eu stau in rural si singura posibilitate pentru mine a fost Orange. Acum am UPC fix. Am fost multumit de Orange! Si sunt seriosi!

P.S: Incearca sa iei semnaturile celor din bloc si mergi la toate companiile de internet cu cererea si vedeti care pot trage fix si asteptati un raspuns. Nu ne-ai spus unde locuiesti ca sa-ti dam un sfat bun!

Link abonament Orange

Edited by favoritul, 16 September 2016 - 11:26.


#10
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Pentru oricare dintre ISP-istii operatori radio este esential sa luati in calcul: lungimea de unda (3G/LTE), acoperire semnal/castig (dB), uptime/downtime, latenta/pierderi pachete, jittering, constanta acestora
de unde va rezulta latimea de banda up/down utilizabila si implicit satisfactia client (adica a dvs).

Marketingul si publicitatea sunt una, legile fizicii si caracteristicile tehnice rezultate cu totul alta mancare de peste.

#11
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Bă, voi cei cu Digi, lăsați omul în pace.

La Voda ai 4G la 100GB cu 12€
La Orange ai 75GB cu 16€ dar.. la fidelizare am primit la ei 150 gb, poate fac o excepție și la abonamente noi.
Ambii merg pe 4G foarte aproape de fibră.
Dar, mai există prin radio și Bensoft prin Banat, dar și alți operatori prin țară, instalează linkuri pe 5ghz și merg impecabil.

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,517
  • Înscris: 20.10.2006
Vezi daca nu ai semnal de la idilis/2ktelekom.

#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
4G-ul de la Digi nu prea e de luat in calcul pentru ca nu se prinde indoor(2.600 Mhz), uneori nici afara daca ai blocuri mari in calea antenei.

Edited by Neaceasca85, 18 September 2016 - 00:03.


#14
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010
Poti incerca si asta:

https://www.skydsl.e...kydsl2p/sky2pt8

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,121
  • Înscris: 04.02.2011
Aia doar în zone izolate e rentabil, unde nu ai 4G. De multe ori și un 3G e mai bun ca un satelit.

#16
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Ce oferte ar fi la operatorii mobili pentru asa ceva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate