Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Hotia din gradinitele de stat

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
revillz

revillz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.08.2016
Tocmai ce imi explica o mamica care are fetita la gradinita de stat cat de multe se cer pe langa banii pe care ii plateste in fiecare luna in valoare de 200 lei. Acum la inceput de an vor baxuri de coli albe, bani pentru apa, incarcarea cartuselor, acuarele, folii de tiplat nu folii obisnuite de plastic, creioane, carioci si asa mai departe. Pai dupa ce platesti 200 de lei pentru mancare in fiecare luna pe care copii nici macar nu o mananca pe toata mai vor si alte chestii? Pai bucataresele impreuna cu invatatoarele pleaca cu sacosele incarcate de bunatati furate la copii in fiecare zi de nu pot sa le duca. Ce e de facut in acest caz?

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Sa te duci la vot.

#3
revillz

revillz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.08.2016
statul de ce nu ofera aceste lucruri copiilor? De ce sa cheltuie mai mult cu detinutii decat cu copii.

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Acu' nu stiu ce sa zic, dar ai incercat sa vezi cat timp mananci de 200 de lei?

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 revillz, on 14 septembrie 2016 - 18:32, said:

Tocmai ce imi explica o mamica care are fetita la gradinita de stat cat de multe se cer pe langa banii pe care ii plateste in fiecare luna in valoare de 200 lei. Acum la inceput de an vor baxuri de coli albe, bani pentru apa, incarcarea cartuselor, acuarele, folii de tiplat nu folii obisnuite de plastic, creioane, carioci si asa mai departe. Pai dupa ce platesti 200 de lei pentru mancare in fiecare luna pe care copii nici macar nu o mananca pe toata mai vor si alte chestii? Pai bucataresele impreuna cu invatatoarele pleaca cu sacosele incarcate de bunatati furate la copii in fiecare zi de nu pot sa le duca. Ce e de facut in acest caz?
Pai cine te pune sa te duci la program prelungit ? Alea costa... mancarea e buna si un copil bine invatat de mic trebuie sa o manance.
In rest s afacem distinctie inter rechizite si dotari, primele intra in responsabilitatea parintelui, restul cums e inteleg in consiliul de parinti, in general oamenii vor sa ajute gradinita daca nu are dotari (consumabile).

Edited by andreic, 14 September 2016 - 18:45.


#6
revillz

revillz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.08.2016
pai chiar si pana la 12 tot te pune sa platesti ca mananca dimineata.

#7
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
De facut e sa taci si sa inghiti.
Pana cam prin clasa a IV-a cam tot o sa dai de chestii de astea.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 revillz, on 14 septembrie 2016 - 18:44, said:

pai chiar si pana la 12 tot te pune sa platesti ca mananca dimineata.
Pai n-ar trebui pentru ca la program normal sau scurt nu intra mese, vine pachetel de acasa. O fi vreo smecherie a directorului...

Eu (si fiecare parinte) am platit in jur de 50 lei pe an la dotari (hartie, cartuse bla bla) si cam tot atata pentru rechizite, deci pe an nu pe luna Posted Image Am mai dat la excursiile ocazionale dar alea sunt de la sine inteles si evident la sucurile de la serbari si cadouri mos Craciun. Nu stiu de ce dati voi acolo 200 la dotari/rechizite pe luna ca la banii aia puteti sa mobilati cateva camere intr-un an Posted Image De curiozitate daca se poate spune, ce gradinita este sau macar, una normala de circumscriptie ?

Edited by andreic, 14 September 2016 - 18:51.


#9
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
bani aia ii dai si pentru copilul tau, acum ca se mai fura asta este ... daca nu esti multumit du-l la o gradinita privata ca acolo sti pe ce dai banii (?).

#10
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Ce se poate face?
Sa duci copilul la o gradinita privata. Vrei sa traiesti bine, dar vrei si comunism si ieftineli/gratuitati de la stat. Nu se poate. Ori traim in capitalism ori nu.

N-ai bani de gradinita privata? Duci copilul la o gradinita de stat. N-ai bani de dat la ceea ce zici tu cere personalul gradinitei, pe langa taxa normala? Nu dai! Simplu. Ce, iti exmatriculeaza copilul ca n-ai dat bani de carioci? N-o sa-i dea atunci copilului carioci la gradinita sa deseneze ca n-ai dat tu bani sa cumpere carioci? Atunci nu deseneaza! Simplu. Ce, nu poate trai copilul ca nu deseneaza cu carioci? Deseneaza acasa.

Hotarati-va, vreti comunism, gradinite de stat, spitale de stat, firme de stat, totul de stat, sa ne dea statul, sa ne faca statul, sau vreti economie de piata libera.

#11
revillz

revillz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.08.2016
dar nu toata lumea are bani de gradinite private ca doar nu suntem doar directori, avem firme si asa mai departe. Daca nu ai bani si iti dai copilul la gradinita de stat asta inseamna sa-si bata joc de tine si sa te fure?

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,523
  • Înscris: 30.10.2003

 revillz, on 14 septembrie 2016 - 18:32, said:

Pai bucataresele impreuna cu invatatoarele pleaca cu sacosele incarcate de bunatati furate la copii in fiecare zi de nu pot sa le duca. Ce e de facut in acest caz?
Prinsi cu matza in sac.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 revillz, on 14 septembrie 2016 - 18:32, said:

Pai dupa ce platesti 200 de lei pentru mancare in fiecare luna pe care copii nici macar nu o mananca pe toata mai vor si alte chestii?

Cand esti la restaurant si mananci doar jumatate din ce-ti aduce pe farfurie, ceri sa-ti dea banii inapoi?

#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Esti abia la gradinita cu juniorul, ce-i mai greu (scump) urmeaza in sistemul "gratuit" de stat, daca acum ai cedat nu stiu ce vei face mai incolo ...

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Stai ca nu inteleg...

Tu iti inchipui ca iti lasi odrasla bibelou acolo?!

Habar n-ai in scoala cu cate vin profii de acasa...de facultate nu mai zic.


ps. hai ca profii universitari si de liceu isi permit sa scada din salarul lor x/ an pentru studenti. Dar saracele educatoare..de unde sa scada frate cu un salar cat minimul si fara posibilitati de extra castig?

Edited by lex404, 14 September 2016 - 19:03.


#16
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 Chifteluta, on 14 septembrie 2016 - 18:40, said:

Sa te duci la vot.

Te caci in el de vot mai nene,cameleonul isi schimba culoarea in functie de mediul inconjurator.
Propaganda asta care se face la fiecare alegeri "Iesiti la vot pentru viitorul vostru" este un bullshit conceput de marketingul politicienilor.Daca l-ai votat pe X si si nu ti-a placut guvernarea lui acum vei fi hotarat sa-l votezi pe Y dar tu nu stii ca Y este practic tot X convertit subit.
Va spun,am mai zis-o ,in situatia noastra ,singura solutie este REVOLTA,dar nu aia intr-un perimetru incadrat de niste camere de televiuziune si cu participanti platiti cu 50 lei ca sa scandeze ce vor unii,REVOLTA aia adevarata,gen 1907 samd.

Edited by adycoke2, 14 September 2016 - 19:05.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 yo9hrb, on 14 septembrie 2016 - 18:41, said:

Acu' nu stiu ce sa zic, dar ai incercat sa vezi cat timp mananci de 200 de lei?
Fa tu un meniu, mic dejun si pranz , pentru 50 de copii de 5 ani, in care sa cheltui mai mult de 10 lei/zi/copil.

 Spk96, on 14 septembrie 2016 - 18:45, said:


Pana cam prin clasa a IV-a cam tot o sa dai de chestii de astea.
Pana cam prin clasa a XII-a cam tot o sa dai de chestii de astea.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 revillz, on 14 septembrie 2016 - 18:32, said:

Pai bucataresele impreuna cu invatatoarele pleaca cu sacosele incarcate de bunatati furate la copii in fiecare zi de nu pot sa le duca.
Este ce ramane care oricum s-ar arunca, cat poate sa care... Intotdeauna se face mai multa mancare decat este necesar si daca unii nici nu mananca... de ce sa o arunce ?
Stiam ca este un proiect pentru hotelieri si supermarheturi, cei care raman cu mancare perisabila in plus o doneaza la centre de batrani... nu cred ca e si la gradinite asa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate