Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Script gen pagina aurii

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Salutare,

sper sa postez in categoria corecta. Sunt in cautarea unui cms, care sa faca in principal ceea ce poate si pagina aurii. Adica, cauta ceva intr-un oras/la o adresa.

Dupa care se gaseste respectiva cautare, de unde poti afla informatii legate de cautarea ta, program de lucru, specialitati, informatii, PLUS sa poti scrie si recenzii.

Ceva asemanator cu tripadvisor.

Exista un CMS pentru asa ceva, sau totul este programat individual.

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Eu v-aș bate până uitați de voi cu scripturi și pagini d-astea.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostKyKyKyKy, on 14 septembrie 2016 - 12:41, said:

Eu v-aș bate până uitați de voi cu scripturi și pagini d-astea.

de ce care este problema? ma intereseaza pe ce cms se bazeaza astfel de pagini, pentru ca sunt interesat intr-o afacere bazata pe o astfel de pagina.

#4
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postbusiness11, on 14 septembrie 2016 - 12:46, said:


de ce care este problema? ma intereseaza pe ce cms se bazeaza astfel de pagini, pentru ca sunt interesat intr-o afacere bazata pe o astfel de pagina.
Apasa butonul REPORT si raporteaza trollul, nu ii raspunde (don't feed the troll)

#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Mă chinui să-mi șterg numărul de telefon fix de peste 1 an de pe astfel de pagini.
Număr de telefon fix care este trecut pe privat și nu apare la serviciul 118932, dar apare pe site-ul lui P****ă Frânaru`, de unde a fost copiat de toate firmele de recuperare, marketing și vânzare.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
nu inteleg problema ta, eu nu am spus ca vreau sa fac pagina aurii si sa iti fur tie numarul sa il vand la firme de marketing, ci ma intereseaza strict pe ce script sunt bazate astfel de pagini like tripadvisor, pagina aurii, etc.

#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View Postbusiness11, on 14 septembrie 2016 - 13:53, said:

pe ce script sunt bazate astfel de pagini like tripadvisor, pagina aurii, etc.
Custom made... Baietii mari nu prea folosesc platforme normale, isi fac ei platforma lor pe care o intretin. Dar asta nu inseamna ca nu poti lua o platforma normala si sa incerci sa o faci ca una custom made Posted Image

Arunca un ochi pe ThemeForest la WP.. vei vedea ca sunt teme cu unele functii ca tripadvisor sau care au cam aceleasi idei. Asta ca sa vezi ca in principiu poti face multe pe WP, doar sa te pricepi. E doar un exemplu.

Edited by tigerheart, 14 September 2016 - 14:05.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Posttigerheart, on 14 septembrie 2016 - 14:01, said:

Custom made... Baietii mari nu prea folosesc platforme normale, isi fac ei platforma lor pe care o intretin. Dar asta nu inseamna ca nu poti lua o platforma normala si sa incerci sa o faci ca una custom made Posted Image

Arunca un ochi pe ThemeForest la WP.. vei vedea ca sunt teme cu unele functii ca tripadvisor sau care au cam aceleasi idei. Asta ca sa vezi ca in principiu poti face multe pe WP, doar sa te pricepi. E doar un exemplu.

idea este ca eu daca as dori sa deschid o astfel de afacere bazata pe un astfel de script, mi-ar fi destul de complicat un custom made pentru ca m-ar duce la sume destul de mari, iar un start-up nu are de unde. Doar daca primeste investitii sau finantari bancare... dar mai complicat.

Din acest motiv am pus intrebarea cu ce CMS se foloseste, dar mersi pentru raspuns. O sa ma uit la Themeforest sa vad ce ofera ei.

Edited by business11, 14 September 2016 - 14:23.


#9
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
themeforest e o platforma pe unde niste designeri web isi vand creatiile. Oferta e decenta pentru tot ce tine de elemente grafice si eventual extensii WordPress. Zic decenta pentru ca nimic de acolo nu impresioneaza, dar sunt ok pentru o afacere mica fara pretentii. Potrivite atat timp cat nu cauti unicitate si creativitate; alea se platesc greu.

Dar la implementari functii, cum sunt si acele cms-uri, oferta e slaba. In general se iau diferite implementari open-source, li se schimba aspectul, sau doar numele variabilelor in cazul librariilor, si se vand. Jumatate din ele dispar de acolo dupa cateva luni. Aici ai doua variante: incerci sa-ti pui cap la cap site-ul cu unul dintre cele 3-4 cms-uri cunoscute de toti si extensiile pe care le ofera, ori platesti sa ti se faca site-ul exact asa cum doresti (nu cms).

Sfatul meu, in functie de bugetul tau:
< 5K: drupal pentru functii, tema o iei de pe themeforest
~10K: cauti un programator roman sa-ti construiasca site-ul, elemente grafice iei de pe tf
> 25K: iti permiti sa platesti o echipa sa-ti faca tot

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postalx42, on 14 septembrie 2016 - 15:31, said:

themeforest e o platforma pe unde niste designeri web isi vand creatiile. Oferta e decenta pentru tot ce tine de elemente grafice si eventual extensii WordPress. Zic decenta pentru ca nimic de acolo nu impresioneaza, dar sunt ok pentru o afacere mica fara pretentii. Potrivite atat timp cat nu cauti unicitate si creativitate; alea se platesc greu.

Dar la implementari functii, cum sunt si acele cms-uri, oferta e slaba. In general se iau diferite implementari open-source, li se schimba aspectul, sau doar numele variabilelor in cazul librariilor, si se vand. Jumatate din ele dispar de acolo dupa cateva luni. Aici ai doua variante: incerci sa-ti pui cap la cap site-ul cu unul dintre cele 3-4 cms-uri cunoscute de toti si extensiile pe care le ofera, ori platesti sa ti se faca site-ul exact asa cum doresti (nu cms).

Sfatul meu, in functie de bugetul tau:
< 5K: drupal pentru functii, tema o iei de pe themeforest
~10K: cauti un programator roman sa-ti construiasca site-ul, elemente grafice iei de pe tf
> 25K: iti permiti sa platesti o echipa sa-ti faca tot

cu drupal spre exemplu nu am lucrat niciodata, Wordpress imi era mai familiar. O sa incerc sa caut o echipa care sa se implice in acest proiect si sa lucreze pe partea technica iar eu ma ocup de restul.

#11
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbusiness11, on 14 septembrie 2016 - 12:21, said:

... Adica, cauta ceva intr-un oras/la o adresa.
un script nu cauta ceva intr-un oras, ca n-are picioare sa umble. in cel mai bun caz, un script cauta o informatie intr-o baza de date. deci, unde vrei sa cauti tu chestiile de mai sus? ce baza de date folosesti in spate? ai o structura clar definita?

View Postbusiness11, on 14 septembrie 2016 - 14:23, said:

un custom made pentru ca m-ar duce la sume destul de mari, iar un start-up nu are de unde.
tocmai de-aia, un 'start-up' face singurel cu manutele lui amandoua produsul. un start-up nu este ceva care cauta scripturi pe net, le pune pe o pagina web si apoi asteapta sa curga banii.

Edited by born2lose, 14 September 2016 - 16:06.


#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postborn2lose, on 14 septembrie 2016 - 16:05, said:

un script nu cauta ceva intr-un oras, ca n-are picioare sa umble. in cel mai bun caz, un script cauta o informatie intr-o baza de date. deci, unde vrei sa cauti tu chestiile de mai sus? ce baza de date folosesti in spate? ai o structura clar definita?

tu ai inteles foarte bine ce doream sa spun.

Exact va exista o baza de date in spate cu aproximativ 45.000 de informatii diferite, cu locatii diferite. Aceste informatii pe care le putem numii obiecte vor contine alte informatii la randul lor precum adresa, program de lucru, diferite specificatii si posibilitatea sa oferi o nota + o recenzie acestui obiect.

Edited by business11, 14 September 2016 - 16:17.


#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
pai asta intrebam - ai baza aia de date? cu asta ar trebui sa incepi. scriptul e foarte simplu de facut apoi, dar trebuie sa fie clar cum e structurata informatia.

Edited by born2lose, 14 September 2016 - 16:20.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View Postborn2lose, on 14 septembrie 2016 - 16:19, said:

pai asta intrebam - ai baza aia de date? cu asta ar trebui sa incepi. scriptul e foarte simplu de facut apoi, dar trebuie sa fie clar cum e structurata informatia.

ca sa ma apuc cu baza de date, am nevoie de o societate comerciala, deoarece trebuie sa depun un formular la o institutie pentru ca altfel nu am acces la aceasta informatie. Momentan sunt in cautare de informatii ca sa pot crea un business-plan ca sa stiu de ce am nevoie.

Edited by business11, 14 September 2016 - 16:38.


#15
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
Baze de date cu detaliile firmelor din Romania nu cred ca sunt greu de obtinut. Mai greu va fi sa gasesti echipa aia care sa iti faca site-ul asa cum doresti si sa iti transpuna baza aia de date, in orice format ar fi ea, in baza ta de date. Si apoi cel mai greu iti va fi sa-ti faci site-ul cunoscut. Eu te sfatuiesc sa nu te arunci in lucruri complicate daca ai bugetul limitat. Mai bine incepi cu un site simplu, facut de un pusti de prin vecini daca nu te pricepi, si pe parcurs il dezvolti daca vezi ca are succes. Altfel risti sa investesti mii de euro in niste linii de cod fara valoare

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Nu este vorba despre companii din Romania, dar sa spunem ca ar fi vorba despre ele. Spre exemplu as cauta fabrica plastice in Sectorul 6 Bucuresti si imi apare firma (exemplu) PlastX SRL. Aceasta companie are program de lucru de la, pana la, pagina de web..... si o nota de la utilizatori de 3,4/5.

Intelegi pe ce principiu ar functiona treaba?

#17
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Si pana la urma un open source care s.ar apropia de pagini aurii...

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

View PostTravertin, on 15 septembrie 2016 - 20:04, said:

Si pana la urma un open source care s.ar apropia de pagini aurii...

thank you, exact asta as fi dorit sa aflu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate