Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Samsung Note 7 vs Apple Iphone 7+

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Note 7 e telefon de kamikaze :lol:. Nu-i pentru oricine.

#38
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Hai sa nu exageram. Au fost si iphoane cu bateria explodata.

Eu la android nu am patit nicio limitare, niciodata. La ios in schiimb... de asta prefer android pe samsung, desi am si iphone si am avut fiecare generatie in parte.

#39
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 YOUR_GOD, on 14 septembrie 2016 - 11:25, said:

Hai sa ramanem pe subiect. Vorbim despre Note 7 versus iPhone 7. Telefonul celor de la Samsung despre care vorbim, este din sticla. Celelalte nu conteaza aici.


Tu ai zis ca esti nemultumit ca sunt din sticla. Inainte erau din plastic (tot flaghsipurile samsung !). Cand apple facea iphone 4 si 4s din sticla nimeni nu zicea nimic !

#40
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 iliemirea, on 14 septembrie 2016 - 13:52, said:

Am deja asigurare de viata si locuinta doar stau in Bucuresti.
parte misto e ca de asigurarea de viata nu beneficiezi

 Serafim606, on 14 septembrie 2016 - 13:54, said:

Note 7 e telefon de kamikaze Posted Image. Nu-i pentru oricine.
au ajuns la concluzia ca este mai ieftin chiar profitabil sa puna in piata telefoane kamikaze decat sa ii aduca cu barcile , in primul caz incaseaza bani, in al doilea platesc....

#41
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Poti beneficia de ea, nu implica numai decesul ci si accidente de munca sau masina.
Oricum daca e sa se intample nenorocirea, macar nu lasi familia trista.Posted Image

Edited by iliemirea, 14 September 2016 - 15:46.


#42
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
N-as da niciodata in viata mea banii pe un samsung. Prea multe experiente neplacute. As lua cu ochii inchisi orice iPhone

#43
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

 TruculMagic, on 14 septembrie 2016 - 14:08, said:

Sa inteleg ca nu se poate decat prost sau mai prost. Lol.
Daca ai alege cel mai prost material pentru un dispozitiv predispus la loviri si scapari pe jos, care ar fi? Ai gasi ceva mai prost decat sticla?

#44
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oA3krlF6_TI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 PSC, on 14 septembrie 2016 - 10:39, said:

Una este să fie optimizat şi alta este să fie permisiv.
iOS nu-ţi permite să preiei o imagine de la un smartphone non-iOS pe care să o foloseşti ca fundal (wallpaper). Nu ştiu dacă poţi descărca un wallpaper de pe net direct pe telefon şi să-l poţi folosi, n-am încercat fiindcă n-am avut unde.
Dar la Android se poate.
iOS nu-ţi permite să iei o melodie de la un smartphone non-iOS pe care să o foloseşti ca ringtone.
iOS nu-ţi permite... multe.

Este ca vorbesti din auzite? La faza cu ringtone-ul e ceva mai greu, intr-adevar, dar nu imposibil. La faza cu imaginea te inseli grav.

 TruculMagic, on 14 septembrie 2016 - 11:01, said:

Ai dreptate. In 4 ani de ios, n-am bagat pe telefon nici o imagine si nici o melodie din telefon, mereu aveam problema cu sincronizarea bibliotecii... degeaba spun unii ca e usor. La fel si altii au patit. In schimb la Android e foarte usor.

Ai incercat tu sa salvezi o imagine ca apoi s-o pui ca fundal si n-a mers?

#46
smentoma

smentoma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 27.04.2008
http://andrasi.ro/ip...a-iphone-sucks/

Sunt posesor de terminale samsung android inca de la inceputurile acestui sistem, de cand se bloca pe stock cand dadeai swipe pe bara de notificari de la samsung galaxy s1. Am avut s1, s2, note 2, note 3, note 4, acum am comandat note7. Nu am stat niciodata pe stock. Mi-a placut intotdeauna sa scot ce-i mai bun si mai frumos din telefoanele mele. Am flashuit sute de custom rom-uri teme, patch-uri, tweak-uri, am citit si m-am informat despre tot ce s-a scris pe xda despre telefoanele pe care le-am detinut. De aceea ma consider un user avansat. Am fost intotdeauna nemultumit de sistemul stock android din cauza limitelor pe care ti le impunea. Nu am avut niciodata tw ca default lawncher. Am cautat intotdeauna custom rom-uri care sa-mi permita sa fac modificari asupra amperajului pt o mai buna baterie, tema tastatura, notificari, iconite lawncher. So, cum naiba sa accept limitarile pe care mi le impune iphone?
In anul 2016 iphone nu are buton back, nu are nfc, nu are wifi direct, nu poti conecta un stick sau un hard direct, un controler, nu poti copia nimic fara sa convertesti, nu poti schimba tema nu ai widget-uri pe ecran. Ecranul iphone retina display rezolutie de cacao. Ce scoate acum iphone samsung scotea in urma cu 3 ani. Acea poza in profunzime prezentata cu surle si trambite o face automat si s5. Exista deja filme pe youtube cu iphone 7 zgariat in buzunar ca dracu. Camera inca nu a ajuns la calitatea s7 edge si n7 care sunt imbatabile in rapiditatea focusarii si imagine. I7+ are inca 1.8. Apertura o generatie in spate fata de 1.7 a s7. Camera din fata 2.2. Apertura. Pe bune?
Cunoscatorii sunt dezamagiti de iphone pentru ca a stagnat. Nimic nou, nimic inovativ si d-asta au scazut dupa lansare valorile la bursa de a pierdut apple 15 miliarde euro mai mult ca recall sasung intr-o singura zi. Note 7 varianta ce vine la noi exynos este ft rapid. Se poate vedea in filmul de mai sus capacitatea sa de a mentine in paralel 5 dintre cele mai pretentioase jocuri pe mobil, jicuri care akte telefoane nu  pot rula unul singur la detalii maxime.
  Intr-adevar sticla de pe spate se zgarie si se caseaza ft repede insa note 7 este imbatabil in acest moment la look,ergonomie, ecran rezolutie, camera, functii, are o baterie ft buna. Este cel mai eficient ecran pentru ca este mai mare decat i7+ dar cu toate acestea telefonul sta mai bine in mana. Este diferenta ft mare intre note 4, iphone 7+,huawei p8, one plus si n7 pt cum se tine telefonul in mana. N7 Il poti folosi cu o mana. Ajungi cu degetele la taste si comenzi in ciuda ecranului imens ceea ce este fantastic. De asemenea, eu sunt un utilizator al spen-ului. Imi iau notite si folosesc telefonul ca o agenda personala si desi nu am avut niciodata nimic de obiectat cu privire la s pen-il de pe n4 cum am pus mana si-am scris cu pen-ul de pe n7 am simtit clar diferente. Este pur si simplu fantastic.

Edited by smentoma, 15 September 2016 - 10:31.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 filip.serban, on 14 septembrie 2016 - 21:26, said:

Este ca vorbesti din auzite? La faza cu ringtone-ul e ceva mai greu, intr-adevar, dar nu imposibil. La faza cu imaginea te inseli grav.
Adică se poate transmite de la un Note 7 la un iPhone 7+, prin bluetooth, o melodie? Iar apoi să ai un meniu pe ecranul iPhone-ului cu opţiunea Set as Ringtone sub deget?

Tot aşa, pot trimite o imagine JPG pe un iPhone7+ de pe un Note 7 şi telefonul să accepte transferul prin bluetooth? Iar apoi, tot aşa, să am sub deget opţiunea Set as wallpaper?
La iPhone 6S nu se poate. Garantat.

#48
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Prin Bluetooth? Da' ce, suntem salbatici?

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Şi atunci, cum? Nu are NFC, nu are Wi-fi Direct. Adică da, iOS are un protocol asemănător (AirDrop), dar funcţionează numai în mediul iOS. Android îi pute, WinMobile la fel.

#50
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 PSC, on 15 septembrie 2016 - 10:38, said:

Adică se poate transmite de la un Note 7 la un iPhone 7+, prin bluetooth, o melodie? Iar apoi să ai un meniu pe ecranul iPhone-ului cu opţiunea Set as Ringtone sub deget?

Tot aşa, pot trimite o imagine JPG pe un iPhone7+ de pe un Note 7 şi telefonul să accepte transferul prin bluetooth? Iar apoi, tot aşa, să am sub deget opţiunea Set as wallpaper?
La iPhone 6S nu se poate. Garantat.
Da ma prin bluetooth este prea simplu, nu stiai sa ios este un sistem foarte intuitiv si usor de folosit nu ca si complicatiunea de Android. Cum sa trimiti un fisier prin bluetooth?

#51
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 PSC, on 15 septembrie 2016 - 12:38, said:

Și atunci, cum? Nu are NFC, nu are Wi-fi Direct. Adică da, iOS are un protocol asemănător (AirDrop), dar funcționează numai Ăźn mediul iOS. Android Ăźi pute, WinMobile la fel.

Ma gandesc ca daca ai smartphone ai si conexiune de date. Stii, sunt atatea metode de trimitere /primire cu ajutorul internetului. Internetul mobil nu e tocmai nou, dar e MULT mai rapid decat bluetooth.

Edited by filip.serban, 15 September 2016 - 12:52.


#52
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009

 PSC, on 15 septembrie 2016 - 10:38, said:

Adică se poate transmite de la un Note 7 la un iPhone 7+, prin bluetooth, o melodie? Iar apoi să ai un meniu pe ecranul iPhone-ului cu opţiunea Set as Ringtone sub deget?

Tot aşa, pot trimite o imagine JPG pe un iPhone7+ de pe un Note 7 şi telefonul să accepte transferul prin bluetooth? Iar apoi, tot aşa, să am sub deget opţiunea Set as wallpaper?
La iPhone 6S nu se poate. Garantat.

Eu nu am mai folosit bluetooth sa trimit poze si melodii intre 2 telefoane din liceu, de acum 6 ani, si Android mi-am luat in primul an de facultate. Poate am imbatranit eu. Cu pozele ca wallpaer iti spun doar ca, orice poza, descarcata din browser, trimisa pe whataspp sau pe fb messenger, salvata de pe fb se pune ca wallpaper in mai putin de 5 secunde.

 smentoma, on 15 septembrie 2016 - 10:22, said:


Incep sa ma satur de agarici dastia, care isi varsa frustarile pe un blog. Si cu articole ca asta nu o sa ajunga niciodata prea departe. Daca va uitati la un blogger de succes gen MKBHD, nu o sa spuna niciodata ca iPhone e o porcarie si Android rupe. Un blogger destept va prezenta ce crede el despre acel dispozitiv, ce ii place, ce nu ii place, ce e interesant si ce nu. Mai bagi asa subtil o chestie cum ca ala are ceva si asta n-are.

 smentoma, on 15 septembrie 2016 - 10:22, said:

In anul 2016 iphone nu are buton back, nu are nfc, nu are wifi direct, nu poti conecta un stick sau un hard direct, un controler, nu poti copia nimic fara sa convertesti, nu poti schimba tema nu ai widget-uri pe ecran. Ecranul iphone retina display rezolutie de cacao. Ce scoate acum iphone samsung scotea in urma cu 3 ani. Acea poza in profunzime prezentata cu surle si trambite o face automat si s5. Exista deja filme pe youtube cu iphone 7 zgariat in buzunar ca dracu. Camera inca nu a ajuns la calitatea s7 edge si n7 care sunt imbatabile in rapiditatea focusarii si imagine. I7+ are inca 1.8. Apertura o generatie in spate fata de 1.7 a s7. Camera din fata 2.2. Apertura. Pe bune?
Cunoscatorii sunt dezamagiti de iphone pentru ca a stagnat. Nimic nou, nimic inovativ si d-asta au scazut dupa lansare valorile la bursa de a pierdut apple 15 miliarde euro mai mult ca recall sasung intr-o singura zi. Note 7 varianta ce vine la noi exynos este ft rapid. Se poate vedea in filmul de mai sus capacitatea sa de a mentine in paralel 5 dintre cele mai pretentioase jocuri pe mobil, jicuri care akte telefoane nu  pot rula unul singur la detalii maxime.
  Intr-adevar sticla de pe spate se zgarie si se caseaza ft repede insa note 7 este imbatabil in acest moment la look,ergonomie, ecran rezolutie, camera, functii, are o baterie ft buna. Este cel mai eficient ecran pentru ca este mai mare decat i7+ dar cu toate acestea telefonul sta mai bine in mana. Este diferenta ft mare intre note 4, iphone 7+,huawei p8, one plus si n7 pt cum se tine telefonul in mana. N7 Il poti folosi cu o mana. Ajungi cu degetele la taste si comenzi in ciuda ecranului imens ceea ce este fantastic. De asemenea, eu sunt un utilizator al spen-ului. Imi iau notite si folosesc telefonul ca o agenda personala si desi nu am avut niciodata nimic de obiectat cu privire la s pen-il de pe n4 cum am pus mana si-am scris cu pen-ul de pe n7 am simtit clar diferente. Este pur si simplu fantastic.

Ma ai scris prea mult aici, apreciez parerea ta. Note 7 este primul Android de la Note 3 care mi-a placut, si cand era sa il cumpar au inceput sa bubie Posted Image Legat de restul, nu stiu daca ai vazut keynoturile de la Apple, dar ei doar isi prezinta specificatiile, si il ridica in slavi, asa e politica lor. O singura chestie am sa iti zic la ce ai scris, cu butonul de back Posted Image)) de 9 ani nu are dar merge asa. Mereu gasesti acel buton in aplicatii, ori ca e SW ori ca HW dar cu touch e aceeasi chestie.

+ ca daca vreau acum sa imi cumpar un Note 7, acum insemnand acum 15 sep 2016 ora 4:27PM, nu am de unde.

Edited by old_jhon, 15 September 2016 - 15:28.


#53
Alek123

Alek123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.12.2009
Ecranul de pe iPhone 7 Plus este o mizerie comparativ cu ce gasim pe Note 7. Asta si VR-ul a facut diferenta in decizia mea de a ramane la Note 7. Chiar nu ma oprea nimic sa iau iPhone 7 Plus, ba chiar precomandat din afara punand mana pe el pe 23. In ciuda recall-ului jegos, am ales sa continui cu acest device.

#54
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Rezolutia aia nebuna e buna pentru doua lucruri: VR (dar nu suficienta) si tocat bateria. Dupa ce nu o sa mai folosesti casca virtuala (din plictiseala sau lipsa de continut) vei ramane cu un mare consumator. De acord la paretea cu Amoled. E superb, dar pixelii ala multi sunt inutili in 99,99% din timp. De la ~ 350 dpi in sus, nu mai distingi pixelii decat cu lupa, deci, care rostul lor?

Edited by filip.serban, 16 September 2016 - 04:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate