Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Samsung Note 7 vs Apple Iphone 7+

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

OriOn20

OriOn20

Senior Member

• Grup: Senior Members

Mortdecai, on 14 septembrie 2016 - 10:35, said:

De acord cu voi insa totusi incarcarea fast wireless o poate detine si Iphone7+ cu ajutorul unor gadget-uri cum ar fi Put2Go,insa totusi de retinut este faptul ca cele 2 vin pe platforme diferite,in prezent eu am un Iphone6 64 gb trecand la el de la un S5,si sunt extrem de multumit de el,isi merita fiecara banut.
IOS-ul imi pare mult mai bine optimizat decat Android-ul.

Noroc!
Pe principiul asta poti sa spui ca iphoneul are suport si pentru card micro SD.
Dar una este o carpeala gen Frankenstein alta este integrarea nativa.

alin62

alin62

Guru Member

old_jhon, on 14 septembrie 2016 - 11:20, said:

Prin teste de vinteza nu ma refeream la becnhmarkuri, ci la asa ceva

Asta este cel mai relevant test care poti sa il vezi si sa il iei in considerare. Numerele sunt numere te caca pe ele.
Da poti sa ti faci o idee, dar nici alea nu reflecta 100% realitatea. Daca pui doua telefoane identice, adica doua i6S sa zic, o sa vezi ca exista mici diferente si intre alea, adica nu mereu or sa incarce exact la fel aplicatiile.

Prima data am crezut ca te referi la numere :) alea chiar ca nu au relevanta.

YOUR_GOD

YOUR_GOD

Not assigned

TruculMagic, on 14 septembrie 2016 - 11:01, said:

Hai sa nu exageram. Prin 2014, toti faceau scandal ca Shameshoung este o mizerie din plastic cromat ce se decojeste, ca foloseste plastic, iar apple face telefoane din materiale premium. Acuma cand samsung scoate telefoane frumoase din sticla, sau aluminiu (vezi seria C), nici asa nu e bine. Voi niciodata nu sunteti multumiti.
Hai sa ramanem pe subiect. Vorbim despre Note 7 versus iPhone 7. Telefonul celor de la Samsung despre care vorbim, este din sticla. Celelalte nu conteaza aici.

old_jhon

old_jhon

Active Member

• Grup: Members

BlueHazard, on 14 septembrie 2016 - 11:21, said:

Note 7, clar. Dar fara TouchWiz...

Si cand intrii in setari arata tot ca TouchWiz... asta ma enerva cel mai rau la Samsung. Puteai laucher custom arata frumos, pana intrai in setari, in calendar, in telefon.... cred ca sufar si de OCD, dar imi place sa fie asa o filosofie de desing constanta si asemanatoare.

alin62, on 14 septembrie 2016 - 11:24, said:

Da poti sa ti faci o idee, dar nici alea nu reflecta 100% realitatea. Daca pui doua telefoane identice, adica doua i6S sa zic, o sa vezi ca exista mici diferente si intre alea, adica nu mereu or sa incarce exact la fel aplicatiile.

Prima data am crezut ca te referi la numere Posted Image alea chiar ca nu au relevanta.

Mici diferenta da, adica 1-2-3 secunde e ok. Dar daca te uiti la acel video diferente nu mai sunt mici.

alin62

alin62

Guru Member

Parerea mea este ca la nivelul asta alegerea tine in mare parte de gust si cu ce te ai obisnuit, android sau iOS.
Nu ai cum sa spui ca unul e mai prost ca altul, ambele sunt telefoane de top si cu preturi de top.

OriOn20

OriOn20

Senior Member

alin62, on 14 septembrie 2016 - 11:16, said:

Si inca o intrebare, ce faci tu cu testele alea de viteza cu ciuntutu care il vezi tu pe yt? N7 bate la fund i6S plus cu toate testele lui in ciuntutu, dar na probabil unii dau 1000 euro pe un telefon sa si puna ciuntutu pe el sa vada ce scor face.

Deci decat sa intrebi pe cei cu S Pen si functii in plus ce fac cu ele pentru ca pe iphone nu ai asa ceva, mai bine ai intreba la ce te ajuta un scor in ciuntutu cand in realitate nu are nici o relevanta. Sunt chinezarii no name care fac scoruri foarte mari in ciuntutu dar in realitate se misca infect...
Buna intrebare.
Am incercat pe telefonul meu si eu un test de acel gen o data dar nu-i inteleg relevanta. Adica daca deschid un joc de la 0 de max 1-2 ori pe zi ce mare relevanta are ca pe iphone se deschide cu cateva secunde mai rapid? Nici nu observi aceasta diferenta. Acum daca l-ai tot deschide din 5 in 5 minute poate ca observi ceva. Acolo unde conteza Androidul este foarte competitiv adica la viteza cu care deschide aplicatii native gen camera, telefon, mesaje, galerie etc.

alin62

alin62

Guru Member

old_jhon, on 14 septembrie 2016 - 11:27, said:

Mici diferenta da, adica 1-2-3 secunde e ok. Dar daca te uiti la acel video diferente nu mai sunt mici.
Inca nu m am uitat, dar se poate sa aiba ceva probleme daca a fost un tel de teste sau poate chiar mici "bug uri". Daca este o problema generala sunt sigur ca o vor rezolva, S7 si S7 edge se misca impecabil deci normal ar fi si N7 sa fie la fel... Deocamdata eu zic ca o problema mai mare ar fi "scandalul" asta cu bateria.

OriOn20

OriOn20

Senior Member

Iarasi, cei de la Apple stiu sa isi vanda produsele. Poate il stiti, poate nu dar a fost filmat cu iPhone 5S si editat pe iPad cu iMovie. Eu zic ca este impresionant totusi.

Eu mai intai am urmarit clipul si apoi am vazut cu ce a fost filmat.
Nu am fost deloc impresionat de calitate, mai mult de tehnica de filmare care intr-adevar este profi.

Edited by OriOn20, 14 September 2016 - 11:56.

dani2013

dani2013

Member

PSC, on 14 septembrie 2016 - 10:39, said:

Una este să fie optimizat şi alta este să fie permisiv.
iOS nu-ţi permite să preiei o imagine de la un smartphone non-iOS pe care să o foloseşti ca fundal (wallpaper). Nu ştiu dacă poţi descărca un wallpaper de pe net direct pe telefon şi să-l poţi folosi, n-am încercat fiindcă n-am avut unde.
Dar la Android se poate.
iOS nu-ţi permite să iei o melodie de la un smartphone non-iOS pe care să o foloseşti ca ringtone.
iOS nu-ţi permite... multe.
IOS permite sa copiezi o poza din browser si ulterior s-o setezi drept wallpaper. testat de mine.
in schimb poti descarca orice melodie de pe net dar ca s-o setezi drept ringtone trebuie convertita inainte in formatul acceptat de ios , care am uitat cum se cheama.se gasesc pe net ttutoriale si operatia nu e complicata stiu ca mai demult am facut si eu ..
revenind la subiectul topicului, eu cred ca ambele telefoane sunt ffok. bestiale chiar. .
comparatia este mai mult ios vs android, desi ambele sisteme de operare au cam inceput sa semene odata cu noul ios10.
eu as inclina mai mult pt note7, ca sunt fan seria note.
in prezent folosesc un note5 si un iph 6s+ si si car doua palete dupa mine pt ca nu pot renunta la niciunul. ambele sunt super.la iph 6s+ tine un pic mai mult bateria.
eu folosesc spenul destul de des cand scriu emailuri sau mesaje mai lungi. mi se pare mai precis si mai usor de utilizat.
camera de la iphone6s+ parca este mai ok in lumina naturala decat cea de la note, iar in low-light e invers.
notele 7 are in plus slotul de card , iar iph are spatiul de stocare intre32GB-256GB . 32gb sunt totusi cam putini. iar 128gb varianta urmatoare e cat memoria unui mac . ideal ar fi fost 64gb  din start dar de, e apple ...eu probabil ca o sa trec la note7 cand s-o termina balamucul cu bateria incendiara si voi pastra 6s+ de la iphone.

Edited by dani2013, 14 September 2016 - 12:07.

old_jhon

old_jhon

Active Member

alin62, on 14 septembrie 2016 - 11:33, said:

Inca nu m am uitat, dar se poate sa aiba ceva probleme daca a fost un tel de teste sau poate chiar mici "bug uri". Daca este o problema generala sunt sigur ca o vor rezolva, S7 si S7 edge se misca impecabil deci normal ar fi si N7 sa fie la fel... Deocamdata eu zic ca o problema mai mare ar fi "scandalul" asta cu bateria.

Intradevar S7 edge Exynos este cel mai apropiat de iPhone 6S Plus in schimb cel cu Snapdragon e praf. Ma batea gandul sa trec la S7 Edge nu ma ascund :)) dar m-am jucat pe unu al unui prieten si nu prea mi-a placut cum se vede textul pe acel ecran curbat pe un site, parca citesti asa intr-o parte, probabil te obisnuiesti dupa ceva timp, dar la prima vedere nu m-a incantat. Note 7 imi place iarasi si pe asta era cat pe ce sa il cumpar, dar nu stiu cum de am mai asteptat putin si au inceput sa bubuie, nu merci :)

iliemirea

iliemirea

Senior Member

Nu iti permite cateva chestii iOS intradevar, dar poti sa treci peste ele, te adaptezi.
Te poti adapta si fara o mana sau fara un picior dar e de preferat sa nu fii nevoit.

old_jhon

old_jhon

Active Member

iliemirea, on 14 septembrie 2016 - 12:48, said:

Te poti adapta si fara o mana sau fara un picior dar e de preferat sa nu fii nevoit.

=)) Android fan boy nu stiam unde esti. Faci si tu niste comparatii de mi se netezesc circumvolutiunile de pe creier.

Edited by old_jhon, 14 September 2016 - 13:06.

nica.mihai

nica.mihai

Member

PSC, on 14 septembrie 2016 - 10:35, said:

De exemplu, nu mi-a plăcut faptul că de la Lollipop încoace a dispărut widget-ul calendarului ....
Exista un widget care îţi afişa aceste evenimente pe ecranul de start, cu anticipaţie de o săptămână.
A trebuit să caut o altă aplicaţie; am găsit una care, culmea, face acest lucru mai frumos.
Si eu caut. Ce aplicație ai găsit ?
Multumesc

iliemirea

iliemirea

Senior Member

old_jhon, on 14 septembrie 2016 - 12:58, said:

=)) Android fan boy nu stiam unde esti. Faci si tu niste comparatii de mi se netezesc circumvolutiunile de pe creier.

Numai prostii sunt fan boii unui sistem.

old_jhon

old_jhon

Active Member

iliemirea, on 14 septembrie 2016 - 13:14, said:

Numai prostii sunt fan boii unui sistem.

Eu cred ca tu ai un Note 7 si iti e frica sa nu explodeze.

iliemirea

iliemirea

Senior Member

Nu mi-e frica, am prins oferta cu kit-ul intreg, stingator, masca de oxigen si costum icnifug,Posted Image

Edited by iliemirea, 14 September 2016 - 13:47.

old_jhon

old_jhon

Active Member

iliemirea, on 14 septembrie 2016 - 13:43, said:

Nu mi-e frica, am prins oferta cu kit-ul intreg, stingator, masca de oxigen si costum icnifug,Posted Image

Amuzant :) mai trebuie sa iti dea si o asigurare de viata si locuinta si era best-buy.

iliemirea

iliemirea

Senior Member

Am deja asigurare de viata si locuinta doar stau in Bucuresti.

Edited by iliemirea, 14 September 2016 - 13:52.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate