Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Samsung Note 7 vs Apple Iphone 7+

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Desi nu este un versus, probabil vor urma ulterior rezolvarii problemelor cu bateria de la N7 si lansarea pe piata a lui I7+.
O prezentare in paralel a celor doua telefoane si apoi un versus minor.

Inca de la prima vedere N7 este mai fin, mai mic, desi ofera un display cu diagonala mai mare, cu ppi mai mare, etc.
Faptul ca memoria poate fi extinsa cu un card microsd iarasi este un lucru foarte bun si util, practic.
Incarcarea fast wireless este iarasi un plus si odata ce ai descoperit aceasta facilitate ti se pare foarte aiurea sa trebuiasca sa introduci cablul in telefon doar ca sa-l incarci. Deja exista pe piata autoturisme care dincolo de functia bluetooth pentru conectare cu telefonul au si un spatiu cu incarcare wireless pentru telefoanele dotate cu aceasta functie si amplificare a semnalului de antena gsm, desi spatiul in sine este chiar inchis, la baza plansei de bord.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NAbcCF01E2c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OFN1jSwTPPQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Note 7 e cel mai bun de la ora actuala, iphone e doar o copie amarata dupa Samsung. Strict parerea mea.

#3
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai de aia am si facut topicul, sa-si spuna fiecare parerea fara sa vad ca una sau alta dintre parti se oparesc aiurea.

In mod evident ambele modele au plusuri si minusuri. Si ca sa fac o gluma, la faza asta castiga iphone, pentru ca el are din constructie + :D

#4
chesterb

chesterb

    Şefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007
Da' ce-ai păţit mă nene mă!?!?

LE: Băjatul din al doilea filmuleţ e fanboy Apple. Nu mă încred în reviewurile lui ce au în titlu Apple vs Something.

Edited by chesterb, 14 September 2016 - 09:25.


#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cu toate astea cam lauda Samsung. Sunt anumite chestii evidente. Mie imi plac ambele telefoane.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ideea de casti speciale mi se pare nastrusnica. Acum cativa ani, Jobs spunea ca telefonul cu stilus nu este practic, pentru ca ar fi foarte usor sa pierzi ..unelta. Ei, stilusul intra in telefon si acolo ramane. Ce facem cu viziuna lui Jobs cand Apple inventeaza niste prostii de casti imposibil de nepierdut?
Ha ha.
Samsung e o prostie stralucitoare cu unele probleme. Nu-i spun prostie cu referire la electronica, dar telefoanele din sticla sunt la fel de practice ca un tanc din hartie glace, roz.
Hopa, la fel este si iPhone... Cine a avut ideea sa le faca de sticla ar trebui premiat cu o clisma cu apa rece. Uite de aceea inca am Note 4. Si tot o sa am.
Dintre cele doua, as alege, daca ar fi musai, Android. Punct.

Edited by YOUR_GOD, 14 September 2016 - 09:37.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu pot decât să mă felicit fiindcă am cumpărat Note 4, telefon care arată mult mai bine, ca design, decât Note 7, dar care face aceleaşi lucruri, poate doar puţin mai încet.
Deocamdată n-am întâlnit probleme cu vreo aplicaţie instalată pe Note 4, iar telefonul a primit ultimul update la Android ca şi cele noi.

Am ţinut un Note 7 în mână, într-un magazin şi pot spune că de cel puţin 3 ori era să-l scap prin alunecare. Colectează amprentele mai cu spor decât aspiratorul meu, scamele.
Cât despre căşti, dacă cineva crede că merită să asculţi muzică la doapele alea, se înşeală. Se găsesc căşti la diferite preţuri, în funcţie de buget şi de preferinţe. De acord, doapele pot fi utile atunci când conduci şi trebuie să vorbeşti la telefon. Eu am vorbit la telefon cu ele în timp ce mergeam pe jos (când conduc nu pot vorbi la telefon, indiferent cum) şi în 99% din cazuri partenerii de discuţie nu mă auzeau clar.
Iar atunci când îţi iei căşti conform preferinţelor, e foarte puţin probabil să le pierzi.

Şi Note 7 şi iPhone 7+ au avantaje şi dezavantaje. Depinde de utilizator ce compromisuri face.
Preţurile, deocamdată, rămân destul de mari pentru salariile noastre.

#8
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Comparatia iPhone 7 vs Note 7 e cam trasa de par, pana la urma ramane mai mult Android vs iOS. Cele doua dispozitive nici nu merita comparate, ca deja iPhone 6S Plus a batut Note 7 in teste de viteza, iPhone 7 o sa fie si mai rapid de cat 6S. Ce as compara punctual pe device, nu SW, ar fi camerele, care acuma sunt aproape la acelasi nivel, f1.7 pe Note, si f1.8 pe iphone. Fiecare isi cumpara ce vrea :) nu ma intereseaza pe mine ca vine unu cu Android si imi zice ca stie sa faca clatite si iOS nu stie. Cand o sa am nevoie de clatite o sa imi iau Android.

Cei cu Note 7/S7/S7 edge vreau sa stiu:
1. de cate ori folositi S-Pen, eventual pe zi
2. ce chestii oferte de Samsung in plus in TouchWizz folositi fata de un Android stock.

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
aa, vorbesti de telefoane sau de aparate foto? mari prosti cei de la canon cand fac obiective cu lentila cat cana de cafea, nu e asa?  ba chiar si mai putini megapixeli..
ar putea sa faca o gamalie de ac, ca la telefon, doar e acelasi lucru...

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De exemplu, nu mi-a plăcut faptul că de la Lollipop încoace a dispărut widget-ul calendarului cu evenimente (sau evenimentelor din calendar).
Eu am foarte multe contacte cu zilele de naştere şi onomastice marcate, iar aceste evenimente apar în Planificator S.
Exista un widget care îţi afişa aceste evenimente pe ecranul de start, cu anticipaţie de o săptămână.
A trebuit să caut o altă aplicaţie; am găsit una care, culmea, face acest lucru mai frumos.

Uneori folosesc stilusul pentru a lua notiţe de mână sau pentru a scrie diverse chestii, mai ales atunci când sunt în mişcare şi e imprecis de utilizat tastatura QWERTY virtuală.

#11
Mortdecai

Mortdecai

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2016
De acord cu voi insa totusi incarcarea fast wireless o poate detine si Iphone7+ cu ajutorul unor gadget-uri cum ar fi Put2Go,insa totusi de retinut este faptul ca cele 2 vin pe platforme diferite,in prezent eu am un Iphone6 64 gb trecand la el de la un S5,si sunt extrem de multumit de el,isi merita fiecara banut.
IOS-ul imi pare mult mai bine optimizat decat Android-ul.

Noroc!

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Una este să fie optimizat şi alta este să fie permisiv.
iOS nu-ţi permite să preiei o imagine de la un smartphone non-iOS pe care să o foloseşti ca fundal (wallpaper). Nu ştiu dacă poţi descărca un wallpaper de pe net direct pe telefon şi să-l poţi folosi, n-am încercat fiindcă n-am avut unde.
Dar la Android se poate.
iOS nu-ţi permite să iei o melodie de la un smartphone non-iOS pe care să o foloseşti ca ringtone.
iOS nu-ţi permite... multe.

#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostYOUR_GOD, on 14 septembrie 2016 - 09:37, said:

Ideea de casti speciale mi se pare nastrusnica. Acum cativa ani, Jobs spunea ca telefonul cu stilus nu este practic, pentru ca ar fi foarte usor sa pierzi ..unelta. Ei, stilusul intra in telefon si acolo ramane. Ce facem cu viziuna lui Jobs cand Apple inventeaza niste prostii de casti imposibil de nepierdut?
Ha ha.
Samsung e o prostie stralucitoare cu unele probleme. Nu-i spun prostie cu referire la electronica, dar telefoanele din sticla sunt la fel de practice ca un tanc din hartie glace, roz.
Hopa, la fel este si iPhone... Cine a avut ideea sa le faca de sticla ar trebui premiat cu o clisma cu apa rece. Uite de aceea inca am Note 4. Si tot o sa am.
Dintre cele doua, as alege, daca ar fi musai, Android. Punct.


Hai sa nu exageram. Prin 2014, toti faceau scandal ca Shameshoung este o mizerie din plastic cromat ce se decojeste, ca foloseste plastic, iar apple face telefoane din materiale premium. Acuma cand samsung scoate telefoane frumoase din sticla, sau aluminiu (vezi seria C), nici asa nu e bine. Voi niciodata nu sunteti multumiti.

View PostPSC, on 14 septembrie 2016 - 10:39, said:

Una este să fie optimizat şi alta este să fie permisiv.
iOS nu-ţi permite să preiei o imagine de la un smartphone non-iOS pe care să o foloseşti ca fundal (wallpaper). Nu ştiu dacă poţi descărca un wallpaper de pe net direct pe telefon şi să-l poţi folosi, n-am încercat fiindcă n-am avut unde.
Dar la Android se poate.
iOS nu-ţi permite să iei o melodie de la un smartphone non-iOS pe care să o foloseşti ca ringtone.
iOS nu-ţi permite... multe.

Ai dreptate. In 4 ani de ios, n-am bagat pe telefon nici o imagine si nici o melodie din telefon, mereu aveam problema cu sincronizarea bibliotecii... degeaba spun unii ca e usor. La fel si altii au patit. In schimb la Android e foarte usor.

#14
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009

View Postaeon, on 14 septembrie 2016 - 10:34, said:

aa, vorbesti de telefoane sau de aparate foto? mari prosti cei de la canon cand fac obiective cu lentila cat cana de cafea, nu e asa?  ba chiar si mai putini megapixeli..
ar putea sa faca o gamalie de ac, ca la telefon, doar e acelasi lucru...

Sa inteleg ca tu mergi cu DSLR-ul dupa tine mereu. Nu stau sa car ditamai camera dupa mine mereu, doar cand stiu ca ma duc in vacanta undeva. Asa cand mergi prin parc, la un party, pe strada si vezi un cadru interesant parca iti vine sa ii faci o poza.

Edited by old_jhon, 14 September 2016 - 11:07.


#15
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Pentru unele persoane stylusu de pe Note este mana cereasca. Pentru un inginer/arhitect/tehnician etc, faci repede o poza mazgalesti pe ea ce te intereseaza sa arati si o dai rapid mai departe.


Iar legat de camera, cred ca pentru 99% dintre utilizatori diferentele de calitate sunt greu sesizabile.

Edited by badsica, 14 September 2016 - 11:08.


#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

View Postold_jhon, on 14 septembrie 2016 - 10:16, said:

Comparatia iPhone 7 vs Note 7 e cam trasa de par, pana la urma ramane mai mult Android vs iOS. Cele doua dispozitive nici nu merita comparate, ca deja iPhone 6S Plus a batut Note 7 in teste de viteza, iPhone 7 o sa fie si mai rapid de cat 6S. Ce as compara punctual pe device, nu SW, ar fi camerele, care acuma sunt aproape la acelasi nivel, f1.7 pe Note, si f1.8 pe iphone. Fiecare isi cumpara ce vrea Posted Image nu ma intereseaza pe mine ca vine unu cu Android si imi zice ca stie sa faca clatite si iOS nu stie. Cand o sa am nevoie de clatite o sa imi iau Android.

Cei cu Note 7/S7/S7 edge vreau sa stiu:
1. de cate ori folositi S-Pen, eventual pe zi
2. ce chestii oferte de Samsung in plus in TouchWizz folositi fata de un Android stock.
Si inca o intrebare, ce faci tu cu testele alea de viteza cu ciuntutu care il vezi tu pe yt? N7 bate la fund i6S plus cu toate testele lui in ciuntutu, dar na probabil unii dau 1000 euro pe un telefon sa si puna ciuntutu pe el sa vada ce scor face.

Deci decat sa intrebi pe cei cu S Pen si functii in plus ce fac cu ele pentru ca pe iphone nu ai asa ceva, mai bine ai intreba la ce te ajuta un scor in ciuntutu cand in realitate nu are nici o relevanta. Sunt chinezarii no name care fac scoruri foarte mari in ciuntutu dar in realitate se misca infect...

Edited by alin62, 14 September 2016 - 11:20.


#17
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009

View PostPSC, on 14 septembrie 2016 - 10:39, said:

Una este să fie optimizat şi alta este să fie permisiv.
iOS nu-ţi permite să preiei o imagine de la un smartphone non-iOS pe care să o foloseşti ca fundal (wallpaper). Nu ştiu dacă poţi descărca un wallpaper de pe net direct pe telefon şi să-l poţi folosi, n-am încercat fiindcă n-am avut unde.
Dar la Android se poate.
iOS nu-ţi permite să iei o melodie de la un smartphone non-iOS pe care să o foloseşti ca ringtone.
iOS nu-ţi permite... multe.

Nu iti permite cateva chestii iOS intradevar, dar poti sa treci peste ele, te adaptezi. Eu incet incet mi-am gasit aplicatii care fac tot felul de chestii.

Sa va dau un exemplu foarte naspa de pe iOS. Ai un film pe PC pe care vrei sa il editezi cu iMovie sau alt program pe un iDevice. Ca sa pui filmul direct pe dispozitiv iti trebuie o aplicatie isntalata care stie sa redea filme, in care pui efectiv filmul, si este disponibil doar in acea aplicatie, deci nu poti sa il vezi/editezi in alta aplicatie, si nici sa il pui direct in galerie. Aplicatiile de editat pot sa ia continut doar din galerie.

Solutie: Ca sa mut filmul de pe PC in galeria iPhone am avut nevoie de o aplicatie in care am pus filmul de pe PC si apoi din aplicatie l-am trecut in galerie.

View Postalin62, on 14 septembrie 2016 - 11:16, said:

Si inca o intrebare, ce faci tu cu testele alea de viteza cu ciuntutu care il vezi tu pe yt? N7 bate la fund i6S plus cu toate testele lui in ciuntutu, dar na probabil unii dau 1000 euro pe un telefon sa si puna ciuntutu pe el sa vada ce scor face.

Prin teste de vinteza nu ma refeream la becnhmarkuri, ci la asa ceva. Iti dai semana ca Note 5 care este din aceeasi generatie cu Iphone 6s nu are nicio sansa, avand acel management de memorie praf. 4GB de ram si tot facea reload la aplicatii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3-61FFoJFy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta este cel mai relevant test care poti sa il vezi si sa il iei in considerare. Numerele sunt numere te caca pe ele.


Iarasi, cei de la Apple stiu sa isi vanda produsele. Poate il stiti, poate nu dar a fost filmat cu iPhone 5S si editat pe iPad cu iMovie. Eu zic ca este impresionant totusi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lyYhM0XIIwU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by old_jhon, 14 September 2016 - 11:25.


#18
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Note 7, clar. Dar fara TouchWiz...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate