Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Geamul termopan pocneste dimineata, in zilele cu soare puternic.

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
Va salut!
Ma lovesc de o problema putin ciudata. Am termopane montate cu mai bine de 5 in urma. Nu am avut nicio problema cu ele pana in aceasta vara cand in fiecare dimineata cand incepea soarele sa bata in geam acesta incepea sa scoata niste zgomote foarte ciudate de genul unor pocnituri care se auzeau si timp de cateva ore.... Ma deranjeaza foarte tare acest aspect. Aveti idee care ar fi problema si cum ar trebui rezolvata?
Multumesc!

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Cu mai bine de 5 ce ?
Ce profil , ce sticla ? Poate is niste jafuri fara armatura in ele ...
Le-ai facut intretinerea ( uns etc ) ?
Ai si o streasina langa ele , ca poate aia pocneste de la soare ( daca e din pvc ) ...

Edited by cobi1, 14 September 2016 - 01:24.


#3
ands

ands

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.11.2006
- Nu le-am facut niciodata intretinerea.
- Stau la bloc, nu am nicio streasina in apropiere.
- Daca deschid geamul nu se mai aud pocniturile, deci sigur are legatura cu termopanul
- Nu stiu ce fel de materiale au fost folosite. Doar atat se mai distinge pe o ramasita de colant pe una din rame :Ramplast. Am facut o poza, poate ajuta la o mai buna edificare in legatura cu materialele folosite.
Multumesc!

Attached Files



#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Fie ceva se dilată fie se usucă de la soare. Asta tu va trebui să afli.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai facut nicio modificare in primavara? (Izolat bloc, montat glaf, montat streasina, pus rigips, montat jaluzele, tras vreun cablu, etc).
Nu se poate dupa 5 ani, fara nicio modificare, sa inceapa sa pocneasca.

#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Incearca sa pui niste ulei pe fronerie, acolo unde a indicat producatorul cat si la balamale, foarfeci si ce mai vezi tu ca se freaca/misca pe acolo, dupa care vii si ne povestesti rezultatul.

LE. @nero maica, prin alte parti te plangi de trolli ! Posted Image

Edited by argonaut, 14 September 2016 - 05:28.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E bine sa ungi balamalele dar zgomotul nu cred ca il face geamul (sticla) ci PVC-ul care se dilata  Un PVC de calitate mai slaba (mai subtire) imbatraneste in timp de la soare, se deformeaza usor si incepe sa trosneasca ca mobila la variatiile termice.

#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Nu vad nimic anormal sa" trozneasca " daca se atinge un prag de dilatare brusca . Nu este o regula " cind " se poate intimpla , dar se intimpla.
Ale mele troznesc iarna , dupa ce-am stat cu geamul deschis sau batant , si inchid . Caldura caloriferului / geamul rece ...cam asta este combinatia .
Si pt linistirea celui ce crede ca asta sint geamuri " praf " , il asigur ca sint geamuri de calitate , puse cind chiar se faceau termopane , si erau poate doua -trei firme in Bucuresti ...... si el inca folosea folie pe post de geam

#9
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Logica postarii mele consta in fptul ca de trosnit nu are cum sa trosneasca tocul ci cerceveaua sau montantii. Cerceveaua se dilata si produce tensiuni si deplasari in feronerie, lucru care se intampla permanent. Daca a disparut uleiul, zgomotul e generat de frecarea fier pe fier.

Daca dupa ungere persista trosniturile, ar trebui scoasa sticla si impanata din nou, cunoscut fiind faptul ca geometria unei ferestre e tinuta de sticla corect impanata.

Sticla lucreaza si ea la dilatare/contractie, diferentiat fata de PVC dar aici frecarile sunt preluate de chedere.

#10
dorin111180

dorin111180

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.09.2016
Imi pocnesc termopanele de cand le-am luat da' n-am bagat in seama chestia asta. Credeam ca este de la soare se dilata materialu. N-am stiut ca ar putea sa fie defect din fabricatie si ... tot....Ramplast sunt

#11
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Acum 5 ani nu se mai faceau de mult timplarie de calitate,....ale mele au 15 ani si nu "trosnesc",...

Unse si "impanate" corect,...

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 ands, on 14 septembrie 2016 - 01:16, said:

Va salut!
Ma lovesc de o problema putin ciudata. Am termopane montate cu mai bine de 5 in urma. Nu am avut nicio problema cu ele pana in aceasta vara cand in fiecare dimineata cand incepea soarele sa bata in geam acesta incepea sa scoata niste zgomote foarte ciudate de genul unor pocnituri care se auzeau si timp de cateva ore.... Ma deranjeaza foarte tare acest aspect. Aveti idee care ar fi problema si cum ar trebui rezolvata?
Multumesc!
Nu te poti impotrivi fizicii respectiv ciclului de dilatare/contractie. In mod normal nu trebuie sa faca zgomot sesizabil, daca o fac este pentru ca undeva sunt conexiuni slabite sau frecare. Pe scurt tamplarie slaba...
Ai facut intretinerea anuala mentionata in garantie, la genul uns garnituri, balamale ?

Edited by andreic, 14 September 2016 - 07:13.


#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,422
  • Înscris: 16.03.2004
PVC-ul are ca punct de deformare 82 de grade Celsius, dar trebuie să fie totuși de calitate. Vara când e foarte cald, se apropie și de 60 temperatura pe ele, am măsurat eu.

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu confunda punctul de deformare cu dilatarea termica. Deformare inseamna cand deja incep sa se inmoaie. Dilatarea are loc la o crestere a temperaturii. Poate sa fie de la -20 la +10. Unele materiale se dilata mai mult altele mai putin.

 dark, on 14 septembrie 2016 - 07:36, said:

PVC-ul are ca punct de deformare 82 de grade Celsius, dar trebuie să fie totuși de calitate. Vara când e foarte cald, se apropie și de 60 temperatura pe ele, am măsurat eu.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
PVC-ul de la termopane imbatraneste si se deformeaza permanent in timp, de la bataia soarelui, se curbeaza usor, in functie de calitatea pe care o are. Practic e un plastic pus sa stea in picioare si sa sustina greutatea ferestrelor (care nu e mica deloc, daca ati pus vreodata mana pe un geam termopan stiti ce spun). E normal sa inceapa sa paraie si sa caraie, daca are 10 ani. Producatorii recomanda schimbarea acestuia cu totul odata la 7 ani.... binenteles ca nimeni nu le demonteaza sa puna altele decat daca renoveaza capital casa sau la vreo reabilitare termica.

#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 rosix, on 14 septembrie 2016 - 08:22, said:

PVC-ul de la termopane imbatraneste si se deformeaza permanent in timp, de la bataia soarelui, se curbeaza usor, in functie de calitatea pe care o are. Practic e un plastic pus sa stea in picioare si sa sustina greutatea ferestrelor (care nu e mica deloc, daca ati pus vreodata mana pe un geam termopan stiti ce spun). E normal sa inceapa sa paraie si sa caraie, daca are 10 ani. Producatorii recomanda schimbarea acestuia cu totul odata la 7 ani.... binenteles ca nimeni nu le demonteaza sa puna altele decat daca renoveaza capital casa sau la vreo reabilitare termica.

O data la 7 ani sa schimb geamurile? Atunci le tin pe alea de lemn de 50 de ani. Cu cata caldura pierd ca nu sunt etanse tot nu ajung la costurile termopanelor. Eu am tot termopan pe lemn stratificat. Singura problema care o au de 9 ani e ca trebuie vopsite o data la 5-6 ani. Dar tot e mai ieftin decat sa le schimb cu totul.
Acum ca ai zis ca se recomanda schimbatul la 7 ani inteleg si eu de unde sunt atatea geamuri second hand aduse din Germania.

Edited by PoeOvidiu, 14 September 2016 - 09:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate