Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

bmw serie 3 break benzina buget 12000-15000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Hai sa faci tu plici?

#38
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostMihai_3, on 06 ianuarie 2017 - 12:21, said:

Clipurile cu BMW au cauciucuri de vara iar cele cu Audi au cauciucuri de iarna...Inafara de clipul cu X5-ul pus pe burta in zapada, in celalalte mergeam lejer fara sa dau masina pe 4x4, folosind cauciucuri de iarna bune.

Nu e deloc o comparatie fairplay.

Edited by Robiacs, 07 January 2017 - 02:33.


#39
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Ce a facut pana la urma initiatorul, si-a luat Logan nou? :)

#40
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
nu si a luat Logan nou, s a decis la un BMW 320/318 break exact ca in descriere, pe care l luam din Germania in luna martie ac.

#41
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Mno, ce atata graba :)

#42
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna ziua tuturor,
la sf acestei luni merg in germania dupa masina. am cateva misto, am si observat ca serie 5 e sensibil egal ca pret cu 3..
dintre cele 2 de mai jos pe care ati merge?
https://home.mobile....M#des_239912576
https://home.mobile....H#des_230794822

multumesc anticipat

#43
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Seria 5, mult mai confortabila, mai spațioasă.
Pana la urma ai renunțat la benzina?

#44
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut si multumesc de raspuns,

din pacate nu am gasit benzine cu dotarile dorite..si cele extrem de putine care erau totusi erau de la privati si nu puteam deduce tva..care e totusi 1/5..
si eu m am gd la f10, dar n am facut test cu ea, doar cu f30..
nu mi dau seama cat e de mare..de ex comparativ cu un Passat break 2.0 bluemotion..e cam la fel sau mult mai mare?

#45
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
E cu 12 cm mai lung, nu extraordinar. De la 4780mm la 4900mm. Dacă veneai de pe o compacta simțeai diferenta. Asa nu foarte tare.

Pe lângă suspensia mai buna, ai și o insonorizare mai buna la seria 5.

Edited by t-balt, 02 May 2017 - 18:33.


#46
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
te referi la versiunea de BMW f11-break, nu?

#47
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Passat 2007 vs f11

#48
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut, din nou. am vb si cu un tip de la service BMW - el spune ca a avut mult mai puține probleme în service cu seria 3.
Din pacate, ambele au probleme cu distribuția pe lanț.
Și în general probleme la seria 5 în plus fata de cele de la.seria 3 sunt : brațele,  bucșele,  pernele, amortizoarele.
Sg avantaj seria 5 - mai robustă și se poate obține un preț bun la revânzare. eu credeam ca f 10 e mult peste, cel putin estetic este clar..
any other ideas on this?

#49
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Irelevanta treaba cu fiabilitatea, mai ales cand vb de sh-uri, gandeste-te ca F10 s-a lansat in 2010 iar F30 in 2012, gandeste-te ca majoritatea masinilor aduse la noi in tara sunt foste masini de flota (inchirieri etc). In general lumea are impresia ca o masina scumpa dar cu 180-200k km (poate peste) trebuie sa fie indestructibila. Oricum cu cat masina este mai simpla cu atat va fi mai fiabila si mai ieftin de intretinut.

Cauta o masina buna, un brat nu este o problema, sa nu ai probleme la cutie, injectie etc. Distributia nu este un capat de tara, costa cam 3000ron, oricum daca este lantul obosit se aude.

Daca optezi pt F10 neaparat scaune confort, bi-xenon, navi mare si edc.

Intre seria 5 si 3 sunt diferente destul de mari. La seria 5 totul este orientat spre confort, poate chiar prea mult. La seria 3 suspensia este mai rigida, directia un pic mai tare, scaunele mai tari, mai inguste, plasticele si antifonarea mult mai slabe, in schimb este mult mai dinamic, mai ales pe viraje, unde ai sa simti din plin diferenta de greutate.

Edited by ionutMembruAnonimut, 03 May 2017 - 15:37.


#50
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut.
am selectat la optiuni navi mare, automata, cruise control, an maxim 2013/2014, xenon si tapiserie alba/bej.
daca renunt la tapiserie oferta e mult mai bogata, dar as vrea asa..
in fct de ce gasesc atunci, va fi clar f10 din 2013/2014 sau f30 din 2014/2015. ma gd ca nr de km sunt mai greu de certificat, dar anul e sigur..

well, and we come to the point - cum afli ca sunt pb la cutie/motor? eu am ales cateva masini, majoritatea dealeri BMW. o sa merg acolo, le conduc, imi arata istoricul. dar nu ma pricep deloc, stiu doar sa conduc masini, dc fac o pana sun un prieten la propriu..
orice sfat in ac privinta e binevenit si multumesc pt el.

#51
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Sa nu vorbesti in germana cum scrii in romana!

#52
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
F10 se simte ca o pleasca pe drum ,  F30  ca o masina ,   Intradevar confortul nu se compara,  ai mult mai mult spatiu interior la f10  si mai mult confort , dar pare asa...lifeless.

#53
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Cutia o verifici foarte usor, faci drive test, daca nu da socuri sau nu smuceste la schimbarea treptelor / kickdown sau daca nu tremura in mers este ok.

Edited by ionutMembruAnonimut, 05 May 2017 - 11:23.


#54
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Seria 5 este mai mare, mai confortabila, mai bine antifonata, mai bine finisata, cu scaune mai mari, poate avea optiuni care nu exista pe seria 3. La aceeasi motorizare va fi ceva mai lenta dar nu se face de ras.
Intr-un buget dat este insa posibil sa gasesti un Seria 3 mai nou/cu rulaj mai mic decat un Seria 5 si atunci este posibil sa iei decizia in functie de asta, bugetul nu e foarte mare.

Edited by Mr. Incredible, 05 May 2017 - 11:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate