Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

bmw serie 3 break benzina buget 12000-15000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna ziua,
pentru ca sfaturile primite aici m au ajutat mult si cd am construit casa, si cand am ales ultima mea masina (am gasit chiar cu nostalgie acel post din 2011 pe baza caruia am luat un Passat) vin din nou in fata dvs cu problema de acum:
-buget 12-15 k, achizitie pe societate - deci m ar interesa recuperare tva chiar daca o iau din afara
-dorim masina break, asa am avut de ceva ani (5) un Passat diesel 2.0
-eu optez pt BMW, imi place si cum arata si cum merge, serie 3 deoarece 5 e peste buget
-ca dotari, pe lg cele uzuale in clasa aceasta, as dori navigatie si piele bej, odata ca mi place, in al doilea rd ma gandesc ca cele folosite ca flota samd nu prea au asa ceva
- preferabil nr de km pana in 150-170 k, daca se poate chiar mai putini..preferabil benzina - mi au placut mai mult benzinele in general, singurul diesel a fost amintitul Passat
-intentionez sa folosesc masina ca auto de familie mai ales in wkd si vacante, in rest o s o conduc 90% eu, in oras 60%, in afara 40%, in medie cam 25000-30000 km anual. intentionez sa ne serveasca admirabil cam 5 ani minim
intrebari
-daca o iau din Germania - pot merge acolo oricand, stiu bine limba-la ce tb sa ma uit? nu ma pricep deloc insa la masini..pot fi usor pacalit. are cineva o recomandare de Autohaus ok acolo?
-de unde pot s o iau de aici? nu am incredere in Autovit si altele de gen..m ar interesa clar achizitie din Ro cu service verificabil samd, mai ales ca la noi nu se fac chiar atatia km ca la ei..
-pentru posesori - intretinerea e de speriat la BMW? noi am avut pana acum cam asa - Golf 5 benzina luat nou, Passat bluemotion diesel luat nou, Nissan Xtrail benzina second. dpdv costuri de intretinere mi s au parut relativ ok
-sunt binevenite sfaturile dvs chiar daca implica buget usor mai mare..pot creste acest buget cu 3-4000 la nevoie
-last but not least- e recomandabil s o iau noua? as face un leasing atunci, dar eu cred ca orice masina noua pierde 25% cum iese pe poarta, si tocmai de aceea vin aici sa va intreb cum pot evita tepele evidente mai ales la BMW avand in vedere ca nu ma pricep..stiu doar ca as opta pt benzina, break, BMW, navigatie si piele.

multumesc anticipat si scuze pentru un post cam lung

r

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca poti noua , nu te uita la SH ( si la SH pierzi 25% dupa primul an pe firma ,  la valoarea de catalog ) .

#3
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Salut. Pai, tu intrebi ce sa alegi intre un sh cu 170.000 km si o masina noua? Raspunsul e evident....Intr-adevar se pierd mai mult bani la o masina noua, dar se evita anumite probleme. Nu prea exista masina la 150.000 km care sa nu necesite anumite interventii. De preferat ar fi sa fi fost deja facute pana la acel nr de km. Intrebarea ta e cam ciudata, pentru ca spui ca ai buget de 12-15.000, dar ca ai putea lua si una noua, pe care la dotarile respective nu cred ca o poti gasi sub 40.000. Deci amesteci prune cu gutui. Chiar daca e vb de leasing, diferenta de pret e mai mult decat dubla intre cele 2 variante.
Aici eu as gandi asa: fie iau ceva bun la 15-18.000 si mai tin minim 3000-4000 de rezerva pt orice problema care poate aparea, sa stiu ca ma pot baza pe banii astia (aici iti dau ca exemplu un F10 520d care abia iesise din garantie si s-a dus cutia de viteze, vreo 6.000 de euro a costat una noua), fie ma bag la una noua si macar stau linistit 4 ani sau cat e garantia (extinsa).
Despre intretinere, iti pot spune ca am un BMW pe benzina (e60 530xi) si intretinerea este mai costisitoare decat la un Passat. Intra in gama premium, deci si preturile sunt altele. Bine, depinde si unde mergi cu ea. La reprezentanta preturile sunt cu 30-40% mai mari decat la serviceuri dedicate monomarca. Ca exemplu, o revizie normala (ulei si filtre) costa cam 1100-1200 ron la reprezentanta si 750-800 la un service dedicat bmw, verificat si probat.

Edited by feitosak1, 14 September 2016 - 00:52.


#4
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
sigur ca optiunea ideala e una noua, dar asa cum ai spus si tu pretul e mult mai mare, ar implica pt mine un avans + leasing, deci o cheltuiala lunara certa pt cativa ani..
versiunea sh o prefer deoarece exclude aceasta cheltuiala, intrebarea principala e cum reusesc sa aleg o masina fara pb mari - de gen km dai inapoi, accidente grave samd
inclin spre deplasare in germania, m am uitat pe mobile.de si sunt unele cu service facut exclusiv la BMW, la 30k km..acelea sunt mai sigure?
multumesc pt raspuns, si info ref intretinere, pare ok suma scrisa de tine acolo

#5
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
daca vrei neaparat sh, sfatul meu ar fi sa gasesti, cumva, pe cineva de incredere in germania sau in romania care te poate ajuta cu chestia asta.
ca idee, iti mai zic niste preturi (nu la reprezentanta, ci la un service dedicat): discuri si placute fata-spate, cam 2100 ron; schimb ulei cutie de viteze (cu baie de ulei, etc), cam 2000 ron; schimb amortizoare fata-spate, cam 3500 ron. Numai cu piese originale BMW, valabil pentru E60 2008.

Edited by feitosak1, 14 September 2016 - 01:03.


#6
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut. multumesc pentru preturile aratate, sunt intr adevar mai mari decat ce am avut eu pana acum. dar ma gandesc ca aceste cheltuieli ar insemna cam un plus de 50% fata de cele uzuale la Passat, si frecventa lor nu e neaparat de speriat..
urmeaza sa gasesc asa cum ai zis pe cineva de incredere, in de sau ro..in germania as apela la varul meu stabilit acolo, desi nu e chiar in domeniu..dar in tara chiar nu stiu pe nimeni. la reprezentantele BMW ar putea fi o idee, o sa ma interesez

#7
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Ca si cumparator de masini din Germania pentru mine (de 3 ori pana acum cu zero probleme), e destul de simplu, cam toti stiu engleza cat sa faci actele deci nu iti face probleme din punctul asta de vedere.

1) Iti cauti masina cu un singur proprietar, selectezi pe mobile.de, FOARTE important si daca vrei benzina, alege o masina care n-a facut mai mult de 15k-20k km/an, i.e. daca e o masina de 3 ani, sa aiba sub 60,000, ai prins ideea.

2) Te uiti pe forumurile monomarca, in speta BMW club romania despre ce probleme exista curent la masina pe care ti-o doresti (Serie/motorizare) ca sa stii sa eviti motorizarile cu probleme arhi cunoscute (BMW au cacat steagul in trecut cu N nu stiu cat benzina, ca si VW cu TSI etc)

3) Din masinile care iti intra in buget gasite pe mobile.de, o alegi pe aia (sau alea daca sunt 2-3) care e intr-un orasel de care n-a auzit nici pulea, nu te arunca la autohausuri din orase mari care in general sunt tinute de turci/arabi/albanezi/rusi/romani si alte specii detestabile de samsari auto (ultima masina mi-am luat-o dintr-un orasel din inima Germaniei care arata ca Sighisoara la noi, doar de vreo 20 de ori mai misto, 6000 de locuitori numa pensionari gen).

4) Pe cat posibil, verifica ca respectivul autohaus sa fie nemtesc, ii suni vb cu ei, vezi cum il cheama pe ala cu care vorbesti, daca il cheama Serghey sau Hassan e red flag, tu il cauti pe Haas, Hans sau Hitler

5) Ii intrebi la telefon ce vrei sa stii despre masina si daca ti se par oameni ok, te duci si o iei

6) Actele si numerele te mai costa vreo 300 de euro

7) NU APELA LA CINEVA SA ITI ADUCA MASINA DIN GERMANIA (iti va cumpara ce e mai ieftin ca sa ii ramana lui diferenta, combinatii romanesti)

8) NU CUMPARA MASINI RULATE IN ROMANIA

9) Bafta, nu dispera, e super simplu si daca faci profiling cum trebuie la masina (1 proprietar, nu foarte multi km) si alegi o masina fara probleme majore de fabricatie, o iei de unde trebuie (oras mic izolat, autohaus nemtesc) etc, nu o sa ai probleme de nici un fel.

Ce iti zic eu o sa te coste mai mult la achizitia initiala, dar daca vrei sa o tii 5 ani, stii o treaba.

Ti-am scris mult pentru ca stiu prin ce treci, eu am invatat de la Buhnici de pe blog in 2008 cum se face Posted Image

Si e exact cum ti-am descris. Ultima masina am cumparat-o in 2014.

Si uite si o masina super ok in buget, ca sa iti faci o impresie ce sa cauti (are sub 50k km lol, e noua).

Edited by a3ds, 14 September 2016 - 04:09.


#8
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Daca iti permiti sa o cumperi noua, atunci de ce te complici cu sh-uri mai ales ca nu te pricepi? Te duci la reprezentanta, configurezi, negociezi, cumperi. Ai o masina noua, care te tine ani buni fara probleme, garantie, etc si nu cumperi gunoiul altora.
"in medie cam 25000-30000 km anual. intentionez sa ne serveasca admirabil cam 5 ani minim"
Daca cumperi o masina la 150k km, faci 30k/ an si vrei sa o tii MINIM 5 ani, dupa cine o mai cumpara? Plus ca dupa 200k, sigur incepi sa bagi bani ...

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
O masina sh de vreo 2-3 ani si max 150.000km e cea mai buna achizitie, iei masina mai performanta, mai buna, mai calitativa la un pret de low-cost sau ceva mediu NOUA care se va devaloriza mult mai tare.

#10
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
ia de aici, ai zis ca la nevoie suplimentezi bugetul, e ceea ce ai tu nevoie, chiar ceva mai bun ca e 520, TVA deductibil, 1 an garantie Europa... http://suchen.mobile...17&pageNumber=1

Edited by partyman, 14 September 2016 - 13:31.


#11
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
va multumesc pentru raspunsuri, m am uitat si pe linkurile trimise, chiar pe 2 o sa i sun azi ca sa vad ce si cum..

#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dealer sh autorizat BMW din Germania.
Interiorul bej iti va face parul alb inainte de vreme, va arata murdar oricat de mult l-ai spala.

#13
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

 Friskey, on 14 septembrie 2016 - 15:23, said:

Dealer sh autorizat BMW din Germania.
Interiorul bej iti va face parul alb inainte de vreme, va arata murdar oricat de mult l-ai spala.

Asa este, dar la mine in oras un detailing profi costa 300 de ron. Poti sa l faci lejer o data pe an.

Pentru sufletel. :) Omu' vrea sa isi cumpere o masina care sa ii si placa, nu un cotet de dus din A in B cum isi iau majoritatea.

#14
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
1. 3er este sensibil mai mic decat Passat, verifica !
2. VW Ro are discounturi f. bune acum, verifica Passat nou, daca vrei masina noua. Sau Superb ?!
3. Cea mai buna varianta, masina 1-2 ani, vechime max. 60K km luata de la dealer de marca din Germania, indiferent de ce marca alegi.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 a3ds, on 14 septembrie 2016 - 19:23, said:

Asa este, dar la mine in oras un detailing profi costa 300 de ron. Poti sa l faci lejer o data pe an.
Poti sa il faci si o data pe saptamana, dupa cateva ore bejul ala va arata ca dracu mai ales cand ploua. E mizerie multa in Ro.

#16
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
multumesc inca o data tuturor celor care mi ati raspuns.
ref piele bej, imi place f mult cum arata ..am mai avut in piele neagra Nissanul dar m am setat pe BMW cu piele bej dupa ce am condus cca 3 spt unul de acest fel cca 2000 km..e adevarat, nu in Ro..
din cele spuse de voi o sa ma orientez spre dealeri BMW din nordul germaniei..acolo ajung mai des si cu ocazia asta vizitez si niste neamuri..imbin utilul cu placutul.
ref Passat nou - e o super masina, o recomand oricui..eu am dat o pe a mea la 97k km, n avea nicio pb..dar as vrea altceva acum..sotia mea zice ca ma apropii probabil de criza varstei de 40 de ani..si probabil are dreptate..

#17
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
la criza aia o sa vrei Z4 sau ceva asemanator, nu un break, fie el si BMW.......... :)

#18
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna ziua, din nou
m am tot uitat zilele acestea pe mobile.de, dar am observat ca nu prea gasesc masini pe benzina..marea majoritate sunt diesel.
mai mult, cele cateva gasite pe benzina au pret mai ridicat decat multele diesel..
cat priveste dotarile dorite..aici clar apar doar dieseluri..incep sa ma resemnez si sa iau diesel? dincolo de faptul ca mi plac mai mult benzinele, la diesel din ce am mai citit exista mai multe riscuri de a cadea piese importante si singurul avantaj ar fi consumul..
in esenta, pe langa mobile.de ce alte site uri mi ati putea recomanda?
multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate