Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Posibil lupus ?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mcqueenx

mcqueenx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2016
Acum vreun an, incepeam sa nu ma mai recunosc. Asta e povestea mea.

Prima schimbare pe care am observat-o a fost legata de puls. Nu imi mai luasem pulsul pana pe 20 august 2015. Surpriza. 105 bpm. Nu avusesem probleme de sanatate pana atunci, ca-s un tip de 20 de ani cu o rezerva de iarba, tigari si alcool. Era foarte bizar pentru mine, dar am trecut peste. In zilele urmatoare cand ma bagam in pat simteam cum ca corpul meu se transforma intr-o inima gigant care bate puternic. Ma simteam prizonier in propriul corp.

Pana la urma apucam sa adorm, dar ma trezeam cu o senzatie ciudata... o senzatie de greata. Am renuntat la alcool si tigari si am inceput sa fac cardio cate o ora pe zi. In trecut am facut fotbal 6 ani si bodybuilding 5 ani, eram oarecum obisnuit cu miscarea.
Nu eram panicat. Citisem pe net (in noptile cand nu puteam sa adorm) ca substantele folosite de mine pot cauza simptomologia mea. Imi ziceam ca totul va fi bine, ca tot ce trebuie sa fac este sa fac o mica schimbare in viata mea.

Am continuat sa merg la serviciu si am incercat sa las in urma ceea ce mi se intampla noaptea. Ma simteam foarte bine in compania altor oameni si uitam complet de problemele mele nocturne, cu toate ca imi era greu sa intretin o conversatie - preferam sa ascult si sa zambesc.

Pe 25 august 2015, dupa 10 ore de somn profund, ma trezesc intr-o ceata densa. Aveam gura uscara. Nu aveam chef sa mananc, nu aveam chef sa ma pis, nu aveam chef sa ma trezesc. Totul era confuz. In dimineata aia mi-am pus problema ca ceva e in neregula cu mine. Dar unde sa merg ? Nu vroiam sa le stric ziua de Craciun parintilor mei.
Mi-am petrecut ziua desenand si uitandu-ma la filme clasice. Nu am iesit din camera mea pana pe la 6 cand m-am decis sa infulec ceva. La 8 m-am pus in pat sa ma culc pentru ca ma simteam extenuat. A urmat insa o scena nasoala. In noaptea de care ziceam, am inceput sa tremur ca si cum ar fi fost frig de ingheata apele, desi mi se parea ca imi clocoteste pielea. Pieptul meu tremura la propriu, simteam ca ma sufoc. Imi tremurau picioarele printre asternuturi, iar in capul meu era o rumoare ca si cand o gramada de oameni ar fi palavragit fix langa patul meu. Era un zgomot constant si ametotor. Simteam ca imi pierd mintile. Totul a durat 5 minute. 5 minute de teroare. Apoi am ramas paralizat.
Dupa aproximativ 15 minute, cosmarul a inceput din nou. In momentul acela mi-am zis ca "Am nevoie de mama!". Nici eu nu stiu cum am reusit sa o sun, nu puteam sa imi controlez vocea si tremuram ca un rahat.

La miezul noptii eram in UPU cu perfuziile si aparatele legate de corpul meu. Nu imi amintesc foarte bine cum am ajuns si de ce eram acolo. Amintirile din seara aia erau un amalgam de ace, voci blande si curele pentru brate. Tin minte ca am facut un EKG care a aratat un ritm sinusal. Pulsul meu s-a invartat in jurul valorii de 125 pentru mai bine de 3 ore. A doua zi dimineata am fost transferaat la un alt spital unde am facut 3 EKG-uri si o ecocardiografie. Totul a iesit ok, dna cardiolog (o tipa sexy, de altfel) mi-a zis sa fac cateva analize de sange si un Holter EKG pentru 24 de ore la oclinica privata din oras. Rezultatele analizelor au venit abia dupa 13 zile, 13 ZILE DE COSMAR, in care m-am simtit mai degraba mort, decat viu. Un termen mai fin pentru starea mea- zombie. Posted Image
In fine. Analizele au iesit perfect dar eu am continuat sa cred ca sunt pe moarte. Au urmat numeroase apeluri la 112, analize de sange/urina, radiografii, ekg-uri, eco doppere, vizite la spitale private de cardiologie si pneumofiziologie, internari inutile prin diferite spitale. Tin minte ca o doamna doctor m-a invitat sa fumez o tigara cu ea intr-o noapte petrecuta la UPU.  Am fost declarat clinic sanatos, insa bolnav mintal.

Am fost diagnosticat cu anxietate, depresie si tulburare de depersonalizare. Dupa 2 luni mi-am revenit la normal si am renuntat la tratament. M-am prezentat din nou la serviciu, am inceput sa fac cardio si sa duc o viata sanatoasa. Ma simteam brand new. Era de vis.

De doua luni ma simt nasol. Din nou. Am dispnee si obosesc foarte usor cand alerg. Ma dor muschii si oasele dupa ce alerg si ma simt bleg, ca o mamaliga. Dorm cel putin 8 ore pe noapte,ma trezesc fresh, merg la munca, ma simt ok, dar dupa ce alerg seara ma simt super obosit, gata sa ma prabusesc. Ma trezesc noaptea in pozitii ciudate in pat; azi noapte de pilda, m-am trezit pe la 3 sa ma pis - imi amintesc ca mi-am dat boxerii jos fara motiv si i-am aruncat pe geamul baii - din nou, nu stiu motivul; tot ce stiu e ca m-am trezit nud si ca mi-am dat chilotii jos azi-nopate in timp ce ma pisam. Ciudat.
De altfel, de 1 saptamana mi-a aparut o pata rosie si aspra in partea dreapta a fetei, langa nas; azi am observat ca a aparut una mai mica si in partea stanga. Vreau sa stiu daca iritatia cauzata de boala Lupus apare instant, in totalitate, sau evolueaza (se extinde). Vreau sa fac un A.N.A test dar momentan nu am timp.

Multumesc pentru ca m-ai ascultat. Posted Image

Am gasit o poza pe net. Cam asa cred ca arata:
http://www.rashresou.../g...ace-02.jpg

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Hmm...Craciun la 25 August...? E o greseala cred. Eu zic ca devii si ipohondru si asta face parte tot din peisajul anxietatii si depresiei!

#3
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
[ http://i0.kym-cdn.com/photos/images/masonry/000/108/347/notlupus.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu vad nicio poza in link-ul postat de tine. Bine ar fi fost sa pui o poza exacta, cu ceea ce ai tu, nu ceva "similar de pe net".
Si cu toate astea, diagnostic nu o sa primesti pe forum. Fa o vizita la Interne si, eventual, la dermatologie.

#4
mcqueenx

mcqueenx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2016
In august e ziua mea. Sunt prost.
http://www.rashresou...-on-face-02.jpg

#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Tehnica autogena pt anxieta, cauta pe google.

#6
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016
prin iarba te referi la drog?

#7
mcqueenx

mcqueenx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2016
Chiar nu cred ca e anxietate. Nu am nici-o temere. Vreau doar sa fiu informat.

Marijuana, hater.

#8
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Credeam ca citesc fictiune, pana sa ma uit unde ai postat.
Asta e, inca un nebun in plus.

#9
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016

 mcqueenx, on 13 septembrie 2016 - 20:29, said:

imi amintesc ca mi-am dat boxerii jos fara motiv si i-am aruncat pe geamul baii - din nou
Mor. :) Oricum, mergi la un psiholog si vorbeste-i despre tot ce ti se intampla. Nu e de joaca cu astea, pana la urma iti arunci tot din casa pe geam in timpul noptii.

#10
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Clar tulburari de anxietate si depresie. Am avut si eu starile astea... Aproximativ... Tratament, si am trecut peste !

#11
User36

User36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 07.07.2014
Imi aduci aminte de un amic de-al meu care s-a aruncat pe geam de 2 ori intr-o noapte dupa ce incepuse sa bage ''verzituri'' in el cu gramada. Acum si-a revenit din punct de vedere fizic dar cu psihicul sta rau si tot ajunge pe la nebuni din cand in cand.

Ai o maciuca lupus, tot ce ai tu se poate ameliora prin sport, prin socializare si prin activitati care sa te solicite suficient incat sa uiti prostiile.

#12
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Pare clasic, si desi surprinzator, afla ca iarba are si ea partea ei de dependenta, in sensul ca daca o lasi dupa ce ti-a vorbit frumos, te trezesti in cateva saptamani ca o iei pe camp.
Desi nu poti crede asta, si ai o reactie de genul celei pe care a avut-o Neo cand a ajuns la arhitect, da un scroll pe aici. http://mentalhealthd...may-experience/

#13
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
tu cauta-te la cap nu la corp.

#14
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016
Posibil lupus? Nu, gargauni in cap sigur.

#15
mcqueenx

mcqueenx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.09.2016
Nebun pe naiba. Am fost la 3 psihologi si 2 psihiatrii; am invatat tot ce se putea invata despre depresie/anxietate/atacuri de panica si cum sa le controlez.
Ma descurc singur de acum incolo. Mersi mult.

#16
sanatkumaracoding

sanatkumaracoding

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2017
Testul ANA, care costa 55 lei.
La 98% din pacientii cu lupus iese pozitiv; incusiv la mine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate