Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Domeniu si DDNS RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pe serverele lor bineinteles ca imediat dar pana la restul de servere DNS oare cat dureaza?

#20
Sil66

Sil66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.08.2007
Mai omule pe serverele lor se propagheaza doar domeniul, am impresia ca nu stii cum functioneaza treaba asta, ..no offense :)

Restul serverelor cand au o cerere interogheaza NS-urile de la host-ului pe care ai hostat tu domeniul (in cazul meu freedns.afraid.org) si care iti cunoaste tot timpul IP-ul, ...ma rog eu nu fac polemica, treaba voastra faceti ce vreti!

#21
fischer241191

fischer241191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 16.02.2014
Am rezolvat pana la urma. M-am folosit de domeniul .go.ro exact asa cum am dorit, pentru ca mi se parea aiurea sa folosesc un serviciu de DNS dinamic din moment ce RDS face asta nativ. Mi-am facut un cont pe freedns.afraid.org, am setat www.domeniu.ro CNAME nume.go.ro, am setat nameserverele freedns.afraid.org pe ROTLD, am asteptat propagarea si a functionat. Singura problema este ca, atunci cand accesam domeniu.ro, nu functiona, ci doar cand accesam www.domeniu.ro. Am tot incercat sa setez domeniu.ro CNAME nume.go.ro dar nu am reusit (datorita cunostintelor mele limitate in retelistica, nu mi-am dat seama ce reprezenta eroarea respectiva), asa ca am rezolvat-o printr-un URL forwarding, facand ca domeniu.ro sa ma duca la www.domeniu.ro. Totul e bine cand se termina cu bine, asa ca va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Multumesc inca o data pentru amabilitate @Sil66!

Deasemenea, link-ul asta m-a ajutat foarte mult, il las aici si pentru cei care, poate vor avea o problema similara si vor consulta acest thread: http://forum.ubuntu....ic.php?id=20674

Edited by fischer241191, 16 September 2016 - 22:39.


#22
robert266

robert266

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.12.2007
Buna ziua, Multumesc am reusit sa fac asa cum ati descris mai sus insa nu gasesc cum pot accesa siteul fara www. ... ce setare sa fac in afraid.com ori primesc eroare ori transforma CNAME ul in URL ..

#23
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Ar trebui sa mearga si pe domeniu si subdomeniu.
Cand "nu merge" depinde ce anume incerci.

Type: CNAME - Point subdomain.domain.com to another hostname. Good for those who are using other dynamic DNS services. You can create a CNAME record to another host and whatever subdomain.domain.com you choose here will go to whatever IP address the CNAMEd host has.

Type: A - Point subdomain.domain.com to a hard coded IP Address. Most direct and straight forward option, also note any change you make in the FreeDNS program is reflected on the internet and made live immediately. The only way you will not see immediate results is if you have cached a query on your computer by looking it up PRIOR to configuring it in the FreeDNS program.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate