Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Domeniu si DDNS RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
fischer241191

fischer241191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 16.02.2014
Va salut! Am urmatoarea problema: Am internet Fiberlink 300 de la RDS si am setat un cont DDNS pentru conexiunea mea. Am un site pe care l-am pus pe un server la mine in casa. Site-ul il pot accesa prin WAN accesand nume.go.ro prin intermediul DDNS de la RDS, insa nu pot face legatura dintre domeniu.ro si nume.go.ro. Pe interfata ROTLD sunt fortat sa setez un IP, nu am voie sa trec DDNS. Ar avea cineva o solutie? Nu am decat un singur site si nu intentionez sa utilizez mai multe siteuri pe acelasi DDNS.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Nu folosesti ROTLD pentru setarea domeniului ci alt provider de DNS (eventual gratuit).

#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Orice serviciu DNS iti cere IP fix.

#4
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Da se poate,folosind cloudflare.
Pentru mai multe domenii ai nevoie de cate o mașină virtuala pentru fiecare domeniu,la fel (cate un cont cloudflare pentru fiecare domeniu) + ai nevoie și de softul: cloudflare ddns, parca se numea.
Asta este varianta care o știu eu,o exista și alta varianta Posted Image

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.rcs-rds.r...ernet-broadband

#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Se poate face cu serviciul FreeDNS de la Namecheap.

#7
fischer241191

fischer241191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 16.02.2014
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! In orice caz, nu doresc modificarea abonamentului meu si nici nu vreau o adresa publica IP statica. Inteleg ca se poate pune in aplicare cu un serviciu de DNS gratuit? M-ar putea ghida cineva pas cu pas spre rezolvarea acestei probleme? In principal as avea nevoie daca imi poate explica cineva, cum functioneaza toate legaturile, de ce trebuie sa imi setez un serviciu DNS gratuit, cu ce ma ajuta asta pe mine in rezolvarea problemei? M-am gandit daca nu cumva as putea instala un server DNS cu BIND, ar fi si asta o solutie? Nu inteleg de ce nu merge setat ca nameserver pe ROTLD nume.go.ro. Va multumesc anticipat!

Edited by fischer241191, 13 September 2016 - 12:20.


#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu merge setat pt ca name server inseamna  un server DNS. DDNS e altceva.

#9
fischer241191

fischer241191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 16.02.2014
@diZy Pai si cum se face atunci ca el la nameserver imi cere IP static?
Mi-ar putea da cineva un exemplu mai detaliat, ca sa stiu cum ar trebui sa procedez?

Edited by fischer241191, 13 September 2016 - 13:52.


#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Ti-am spus mai devreme, foloseste FreeDNS de la Namecheap, daca nu te pricepi ai documentatie si chiar suport pe chat de la ei.

#11
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009

 fischer241191, on 13 septembrie 2016 - 02:33, said:

Va salut! Am urmatoarea problema: Am internet Fiberlink 300 de la RDS si am setat un cont DDNS pentru conexiunea mea. Am un site pe care l-am pus pe un server la mine in casa. Site-ul il pot accesa prin WAN accesand nume.go.ro prin intermediul DDNS de la RDS, insa nu pot face legatura dintre domeniu.ro si nume.go.ro. Pe interfata ROTLD sunt fortat sa setez un IP, nu am voie sa trec DDNS. Ar avea cineva o solutie? Nu am decat un singur site si nu intentionez sa utilizez mai multe siteuri pe acelasi DDNS.

Foloseste freedns.afraid.org
http://freedns.afraid.org/

Vei creea inregistrari dns de tip CNAME .

domeniultau.ro CNAME  numepersonalizat.go.ro

www.domeniultau.ro CNAME  numepersonalizat.go.ro

La ROTLD setezi ca dns-uri
ns1.afraid.org
ns2.afraid.org
ns3.afraid.org
ns4.afraid.org


Edited by SpargatorulDeVise, 13 September 2016 - 21:29.


#12
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Inregistrarea CNAME trebuie sa pointeze catre o inregistrare de tip A ceea ce nu are....

#13
SpargatorulDeVise

SpargatorulDeVise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 03.07.2009
Ai dreptate. Cei de la afraid au scripturi de actualizare ddns si pentru windows si pentru routere cu openwrt, gargoyle ...

#14
marten007

marten007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.11.2015

 SpargatorulDeVise, on 14 septembrie 2016 - 08:03, said:

Ai dreptate. Cei de la afraid au scripturi de actualizare ddns si pentru windows si pentru routere cu openwrt, gargoyle ...
Exact cerinta initiala nu se poate satisface. Poate face cel mult ceva de forma: ceva.domeniu.ro CNAME nume.go.ro.
Dar e nevoie de dns hosting. Rotld tine nameserverele pentru un domeniu, iar nameserverele tin zona dns a domeniului in cauza.

#15
fischer241191

fischer241191

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 16.02.2014

 SpargatorulDeVise, on 14 septembrie 2016 - 08:03, said:

Ai dreptate. Cei de la afraid au scripturi de actualizare ddns si pentru windows si pentru routere cu openwrt, gargoyle ...

Ar fi perfect, pentru ca siteul sta pe un router care ruleaza cu HGGomes ASUSWRT. Am acces la Optware repository, cumva ar trebui sa i pot da de cap...
Sa inteleg ca este sau nu posibil?

Edited by fischer241191, 14 September 2016 - 22:12.


#16
Sil66

Sil66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.08.2007
Ti-am dat solutia aici , nu stiu ce nu intelegi?

Site-ul meu este hostat la mine acasa de peste 2 ani Freepedia Zone , abonament normal cu IP dinamic!

Am 3 site-uri pe acest server plus un server de mail, ...cred ca ar fi mai bine sa rogi pe cineva care se pricepe sa te ajute...

#17
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si nu dureaza mult propagarea la schimbarea ip-ului?

#18
Sil66

Sil66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.08.2007
Dureaza normal, ...oricum asta depinde de providerul unde iti host-ezi domeniul, ...mi s-a propagat in 24 de ore....nu are nicio legatura cu propagarea domeniului care se face numai odata atunci cand host-ezi domeniul

Pai la schimbarea ip-ului se face update instant pe server,  nu exista nicio intrerupere, adica serverul nu ramane offline ... functioneaza normal ca si cu IP fix.

Edited by Sil66, 15 September 2016 - 14:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate