Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Unicredit Bank

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4008 replies to this topic

#145
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt 2. La cel de MasterCard intra doar 1 pers, la visa intra 2

#146
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
Am luat Visa Classic, am deja acces lounge de la mastercard premium.

La unicredit exista vreo modalitate de transfer instant de bani, de pe alt card, ca un fel de "porteaza salariul" din ing?

#147
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
cum faci sa beneficiezi de ofertele specificate in programul premium https://www.masterca...m/Premium.html? trebuie sa anunti comerciantul? sau pur si simplu totul este automat si platesti mai putin cu procentul specificat pe site?

Edited by Eagle Raider, 31 March 2019 - 14:43.


#148
TrickyKid

TrickyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.10.2006

 Eagle Raider, on 31 martie 2019 - 14:27, said:

cum faci sa beneficiezi de ofertele specificate in programul premium https://www.masterca...m/Premium.html? trebuie sa anunti comerciantul? sau pur si simplu totul este automat si platesti mai putin cu procentul specificat pe site?

Din pacate nu este automat, trebuie sa anunti la plata. Unii vanzatori habar nu au de reducere si nu vor sa-ti dea. De exemplu la Gett's niciodata nu am reusit sa-i conving, si nici nu am timp de parlamentat cu frizerii. La restaurante in general stiu care-i treaba.

Singura exceptie este la cumparaturile online, acolo se aplica automat cand platesti, apare o alta suma decat cea pe care ai vazut-o in ecranul de checkout. E.g. mi-am luat anvelope de pe autosoft si am platit mai putin.

#149
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
da, am patit si eu acum la cumparaturi online, se aplica automat reducerea, ceea ce e un mare plus

#150
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
Pntru cardul de credit Martercard Premium, se plateste vreo asigurare ?

#151
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Doar dacă vrei. Poți opta să nu plătești asigurare.

#152
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
Salut. De curand mi-am mutat si eu salaru la Unicredit si as avea niste intrebari:

1) Va merg bine notificarile de la aplicatia de Mobile Banking ? La mine, cam de o saptamana, vin notificari numai cam la jumate din tranzactii, desi de fiecare data sumele au fost mai mari decat suma minima setata pt notificare. Am cont la Unicredit cam de 1 luna jumate, si pana saptamana trecuta au mers perfect notificarile.

2) Ati folosit cardul Visa Electron pt plati la comercianti in strainatate ? La ce curs se face conversia valuatara ? Se foloseste cursul Visa sau ceva curs intern al bancii ? Exista ceva comisioane de conversie valutara ?

3) Vad ca in Online Banking exista optiunea sa atasezi cardul la contul de EUR. Asta merge si la cardul Visa Electron ? In acest fel la o plata in strainatate in zona euro, as evita orice conversie valutara.

Merci.

#153
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
Se pare ca abia acum am aflat, din 8 aprilie si pana la 30 aprilie se ofera 5% cashback la supermarketuri...

Ca urmare a experientei mele unicredit sunt cateva nemultumiri.
Alimentarea contului nu se face instant cum eram obisnuit la alte banci, are un delay. Daca depui la bancomat dupa ora 20:00 banii ajung ziua urmatoare...
Transferul intre conturile proprii din contul curent in contul cardului de credit dureaza ceva.
Nu ai voie sa depasesti limita de credit sub nici o forma, tot ce depui peste limita se duce intr-un cont ca si excedent, daca cumva rambursezi o parte din credit sau chiar tot creditul, dar totusi faci tranzactii peste limita de credit intr-o luna de tranzactionare esti comsionat cu 30 de lei si mai platesti si dobanda daca nu esti atent, ceea ce mi se pare aberant sa iti ia comision pentru ca ai cheltuit mai multi bani intr-o luna desi tu i-ai rambursat o parte din bani...
Platile catre site-urile de pariuri sunt considerate quasi cash, adica ca si cand ai scoate bani de la atm, am alimentat cu 204 lei contul si m-am trezit cu o trazactie de peste 208 lei pentru ca ei fac conversie valutara plus inca 12.17 lei comision, deci am alimentat 204 si mi-au luat 220 lei...
In concluzie, aceasta banca si in special cardul de credit premium este un produs bun, dar departe de a fi perfect si trebuie sa fi atent cum il folosesti. Unele plati trebuiesc evitate si e bine sa fie folosit complementar cu alte carduri de credit.

#154
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,036
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am făcut cumpărături în Auchan pe 9 aprilie și am primit tot 2%.
Așa că nu m-aș baza prea mult pe ofertele lor

#155
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
eu m-am uitat acum pe tranzactii si am primit pentru toate 5% CB, la cora, mega, penny, kaufland, lidl. la auchan n-am incercat

#156
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

 Eagle Raider, on 25 aprilie 2019 - 19:28, said:

eu m-am uitat acum pe tranzactii si am primit pentru toate 5% CB, la cora, mega, penny, kaufland, lidl. la auchan n-am incercat

O fi fost o promotie pt tine, pentru ca nici eu nu am primit nimic (mai mult de 2%) si am tot fost in spermarketuri in acea perioada.

#157
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ieri a fost o zi interesanta... Am sunat sa iau punctele. Nu le am mai luat de careva luni. Si zice muher... 711 puncte. Poftim? :) da da
A trebuit sa sun si a doua oara ca per apel e maxim 600 răscumpărarea :)

Edited by MembruAnonim, 09 May 2019 - 05:51.


#158
prc2

prc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.04.2008
eu nu inteleg dupa rascumparare unde vad banii...apar pe extrasul de cont sau?

#159
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da. Apar a 2a zi. Dar iti acopera din platile facute ulterior sau in decontare

#160
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,036
  • Înscris: 10.04.2006
Poți schimba din aplicație contul atașat unui card?
Sau doar din web?

Edited by Nenea Zap, 09 May 2019 - 10:15.


#161
prc2

prc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 04.04.2008

 MembruAnonim, on 09 mai 2019 - 09:50, said:

Da. Apar a 2a zi. Dar iti acopera din platile facute ulterior sau in decontare

dar cand sau cum vad ce plati a acoperit?

#162
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Bai, chapeau pentru Unicredit. Eram fix in ziua de Paste in Germania, aveam nevoie sa se blocheze 3k de euro pe card drept garantie. Incearca nenea, respins. Am sunat la numarul de suport, desi eram cam fara sperante fiind fix duminica, de Paste, dar mi-au raspuns si s-a rezolvat foarte rapid, direct la telefon. Si 2% cashback e foarte misto, sper sa tina.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate