Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 

Scoala de Ski incepatori - adulti si copii in zona kaprun

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Salut,
Vreau in aceasta iarna sa invatam sa schiem in Austria, in zona Kaprun. Voi merge cu masina din Bucuresti, nu am echipament propriu, nu stim sa schiem. Vreau sa merg in jurul Craciunului.

As avea urmatoarele intrebari:
- un copil de 4 ani jumate este la varsta optima sa invete? Nu as vrea sa arunc banii  pe geam ...
- in zona Kaprun este ghetar  adica zapada sigura sau nu? Am fost vara si nu am urmarit aspectul deoarece aveam alte interese in zona
- copiii nevorbind decat romana pot participa la scoli de ski unde se vorbeste engleza/germana? Ma gandesc ca merg mai mult pe imitatie, nu pe instructiuni exacte. Dar din nou, nu vreau sa arunc banii pe geam, mai ales ca fac un efort mare pt. aceasta vacanta, cu tot ce presupune ea.
- ce scoala ati recomanda? Asta http://www.ski-kapru....com/en/  cum vi se pare? Sunt  preturile ok? Apropos, la ce cost total sa ma astept?

Multumesc.

#2
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
Un site nefunctional nu e in niciun fel de incredere.
SORRY - THIS PAGE IS CURRENTLY UNAVAILABLE

Dupa asta nu isi mai pierde timpul prin  meniuri.

#3
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Te referi la http://www.ski-kaprun.com/en/ ?
Cumva mi-a intrat mie ceva in link si probabil de aia nu merge.
Am inteles ca e cea mai mare scoala din Kaprun, deci nu cred ca se pune problema seriozitatii...

#4
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008
Eu iti recomand sa mergeti cateva zile la noi sa invatati  miscarile de baza, mai ales ca esti din Buc in 2 ore esti la munte, te dai cateva ore (la inceput esti mort de oboseala dupa 2 ore) si te intorci in Buc.
Astfel cand o sa ajungi in Austria o sa te bucuri mai mult de ce iti ofera domeniul schiabil (dupa ce ai vazut ce e la noi).  
Tot e de recomandat sa iei instructor si acolo dar parca altfel e treaba cand chiar te dai si nu pierzi 1-2-3 zile cu chestii de absolut incepator gen urcat lateral pana cand iti cad picioarele si stat la baza partiei Posted Image

Edited by diddy_fan_2pac, 12 September 2016 - 20:07.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Schiatul nu se invata in 2 zile.
Preturile in Austria sunt prohibitive vs Romania.
Chiar e o idee proasta.

Pt copii recomand taberele de schi din Romania.

#6
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Este o idee buna.
Nu ai sa gasesti profesionalismul celor de acolo aici in tara.
Noi tot in Kaprun am pus schiurile in picioare prima data si a fost o alegere buna.
Am mai recomandat acea scoala si persoanele au fost multumite pe deplin.
Copii invata prin copiere si nu v-a avea nicio problema.
Partia de ski pentru incepatori este in centrul satului si apoi se va merge pe Maiskogel.
Puteti primi o oferta se inchiriat echipament si scoala avantajoasa fata de separat.

Daca mai ai intrebari, cu drag.

#7
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ai mei schiaza de la sub 4 ani, amandoi. Nu e insa o regula, fiecare copil e altfel, trebuie verificat daca il atrage. Am vazut si mai mici decat ai mei, unii cu mult. Cu cat centrul de greutate e mai jos, cu atat mai bine! Sub 3 ani nu cred ca se apuca, oricum nu e cazul vostru.
Amandoi au schiat doar in Austria, Germania, Elvetia, Italia, nu am ajuns cu ei in Romania la schi pentru ca nu am destule zile de concediu pe an ca sa fiu exotic (imi asum eventuala critica patriotarda).
Costurile sunt (mult) mai mari in Occident, dar si serviciile incomparabile. Pe noi 4 ne costa cam 2000 euro orice iesire de o saptamana la schi, in conditiile in care suntem din tm si drumul e mai usor, cam 900-1000 euro e cazarea si inca 1000-1100 e drumul, mancatul si schiatul (echipamentul il avem).
Ai mei inteleg/vorbesc germana si engleza, deci nu am problema comunicarii, dar te poti uita si dupa instructori romani care pleaca din tara cu grup format. Asteapta-te insa la grupe de 9-10 copii, cand ceilalti fac grupe la jumatate ( si la cost dublu, e adevarat).
E f important sa deprinzi miscarile corecte, ca in orice alt sport, de la inceput. Senzatia de eliberare si de confort face toti banii, cu siguranta!
Bafta si nu uitati de asigurare cu sport inclus!

#8
dox900

dox900

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 13.02.2015
Multumesc pentru raspunsuri. Ma voi gandi cum e cel mai bine sa procedez.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate