Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Prelungire cablu TV antena digi

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
alexsilver1

alexsilver1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 10.04.2014
Buna  seara  si  scuzati-ma daca am  gresit categoria,dar eu am decis sa imi  fac singur o prelungire de  cablu dupa ce toti fraierii de  pe OLX imi cer si 100 lei ca sa prelungesc cablul tv dintr-o camera in alta. Gaura in perete  deja este facuta,am  rezolvat eu astazi,dar numai ca m-am lovit de mama si tata,denumirea mufelor pe care nu inteleg cum sa le pun.

Pentru inceput am sa va spun si materiul. Am 26  metri de cablu +aceasta


http://www.dedeman.r...025-010-bw.html

Si aceasta

http://www.dedeman.r...c-2splt-pt.html

Atat,nimic mai mult. Numai ca  nu  inteleg cum sa montez mufele,cum sa fac prelungirea de cablu,lipseste ceva...???  Ca sa fiu mai explicit,cablul tv care este intr-o  camera vreau sa prelungesc in alta dar sa pastrez cablul si in prima camera ca sa bag si in televizorul de acolo. Zicea baiatul de  unde am cumparat materialul ca sa verific cablul vechi cu  care  vreau sa fac legatura ,daca  este  indoit sa  il tai pentru  ca  altfel risti sa nu  receptioneze sau sau aibe pierderi de semnal. Bine,am  taiat  cabul pana aproape de geam,dar nu inteleg cum sa  fac prelungirea??? Daca pun acel  distribuitor de semnal cum este in al doilea link, am  doua cabluri in mijlocul camerei pentru ca am spus :unul se duce in camera de vis a vis,unul ramane in camera.  

Daca montez mufa din link-ul nr1 nici asa nu merge pentru ca nu poti face prelungirea. iar  distribuitorul de semnal  vreau sa il ascund  undeva  dupa  usa,nu sa fie vizibil in mijlocul camerei si atatea cabluri.


Spuneti-mi cum fac  prelungirea,spuneti-mi cum sa procedez. Lipseste ceva? Multumesc !

Edited by alexsilver1, 12 September 2016 - 16:50.


#2
dorin111180

dorin111180

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.09.2016
cauta pe youtube mufare mufa F si mufare mufa "i" tata Posted Image, mura-n gura nu te ajut daca te oftici sa dai 100 lei Posted Image). Prelungirea dintre 2 cabluri se face cu mufe 2 mufe F alaturi de o mufa ""i"". Nu-ti trebuie la nimic spliterul acela ci iti trebuie mufa asta http://fl12.shopmani...i~119067218.jpg

mufa F http://silstar.ro/im...1002/263532.jpg

Edited by dorin111180, 12 September 2016 - 17:07.


#3
HaterNr2

HaterNr2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 25.08.2016

 dorin111180, on 12 septembrie 2016 - 17:00, said:

cauta pe youtube mufare mufa F si mufare mufa F tata Posted Image, mura-n gura nu te ajut daca te oftici sa dai 100 lei Posted Image)
e jegmaneala totala  sa i ceara atata ce naibaPosted Image

#4
dorin111180

dorin111180

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.09.2016

 HaterNr2, on 12 septembrie 2016 - 17:02, said:

e jegmaneala totala  sa i ceara atata ce naibaPosted Image

Stii vorba aia "nu e prost cine cere, prost este cine da". Din moment ce are clienti inseamna ca se gasesc prosti la drumul mare. Prostia, masina si femeia costa cel mai mult in ziua de azi Posted Image diferenta dintre ele este ca primele doua NICIODATA nu te inseala

Edited by dorin111180, 12 September 2016 - 17:09.


#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ai taiat cablul inainte de a afla cum se conecteaza?

#6
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Serviciile se platesc oriunde in lume,este normal sa se intample asa,cel la care apelezi trebuie sa-si puna benzina in masina ca sa vina la tine,isi da timp din viata ca sa-ti rezolve o problema,isi ofera cunsotintele pe care el le-a platit la un moment dat cu timp si bani.
Nu e prost cine plateste ,oamenii in ziua de azi mai au si altceva de facut ,nu mai esti pe vremea lui Ceasca sa joci table in fata blocului dupa ora 16.00 si nici asa-zisii meseriasi care le stiu pe toate nu mai exista,fiecare trebuie sa-si faca meseria, banul sa circule, numai asa putem da inainte.
Mor cand vad ca trecura 30 de ani si nu reusim sa ne schimbam mentalitatea!

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu cred ca 100 lei nu e o suma foarte mare. Bnezina, amortizarea masinii, a bormasinii,ca _ku una de 69 lei nu gauresti peretele.. Si burghiul adevarat costa.. Cu unul tiganesc nu dai o gaura, dar iti poti arde bormasina.
Si sa nu uitam, un meserias adevarat are si detector de cabluri sau de armatura din perete..ca nu cumva ..
Asa ca da ca aduni si scazi amortizarile, omului ala nu ii ramane foarte mult..

Altfel mufele mama si tata.. Mama are o gaura in care se baga si tata are o prelungire care intra  .
La mufe e la fel..
Mare filozofie sa sapi pe net dupa poze..

Edited by Prien, 12 September 2016 - 18:38.


#8
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Trebuie sa fii batut in cap sa dai 100 lei ca sa iti prelungesti un amarat de cablu de televiziune, daca era fibra intelegeam. Eu in 5 minute prelungesc orice cablu fara stres... si nici nu imi trebuie bormasine unelte si alte rahaturi, am nevoie de un cutit (sa decojesc cablul), de niste mufe si gata. Si merge perfect, sa nu va imaginati ca am macroblocuri sau alte rahaturi pe TV.

#9
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
În capetele cablului înșurubezi mufele F.

[ https://i.imgur.com/q2whSoJ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi, capătul cablului pe care vine semnalul (cel de la furnizor) în înșurubezi în IN la distribuitor.

La OUT legi două bucăți de cablu care vor veni fiecare la un televizor. La capătul care trebuie să între în televizor, înșurubezi în mufa F adaptorul acela din primul link (mufa tată, că televizorul are mufă mamă).

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cu pozele astea l-ai bagat in ceata pe initiator. La cat de "tehnic" pare, mi-e ca baga dracu in priza mufele alea.

#11
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
E foarte simplu....

1. Cablul pe care l-ai taiat il bagi in distribuitor acolo unde scrie IN(intrare) si il fixezi cu mufa aia care se infileteaza.

[ http://img.youtube.com/vi/iQngGKrUqAo/0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. In distribuitorul ala mai ai 2 iesiri(OUT) si de acolo poti pleca cu cate un cablu din fiecare si il infiletezi tot cu genul de mufa de la punctul 1.

[ http://i.epvpimg.com/Z17Hg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3. La celelalte capete(ale cablurilor) desfaci cablul ca la punctul 1 si conectezi cealalta mufa care intra in TV.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z44TBGhf6j8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4. Le bagi in TV.

Sper ca ai inteles.

Edited by A-d-r-i-a-n, 12 September 2016 - 19:35.


#12
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 queron, on 12 septembrie 2016 - 18:51, said:

Trebuie sa fii batut in cap sa dai 100 lei ca sa iti prelungesti un amarat de cablu de televiziune, daca era fibra intelegeam. Eu in 5 minute prelungesc orice cablu fara stres... si nici nu imi trebuie bormasine unelte si alte rahaturi, am nevoie de un cutit (sa decojesc cablul), de niste mufe si gata. Si merge perfect, sa nu va imaginati ca am macroblocuri sau alte rahaturi pe TV.
Daca ai indemanare este simplu.
Totusi nu inteleg cum faci tu trecerea dintre camere fara sa dai gauri?
Inconjori apartammentul sau casa cu cablu montat pe canalet,traversarea sub usi se face prin praguri prevazute cu canale speciale,si macar pentru fixarea lor ai nevoie de bormasina.
Sa lasi cablul pe langa plinta eu zic ca nu este nici practic si nici estetic.

#13
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012

 queron, on 12 septembrie 2016 - 18:51, said:

Trebuie sa fii batut in cap sa dai 100 lei ca sa iti prelungesti un amarat de cablu de televiziune, daca era fibra intelegeam. Eu in 5 minute prelungesc orice cablu fara stres... si nici nu imi trebuie bormasine unelte si alte rahaturi, am nevoie de un cutit (sa decojesc cablul), de niste mufe si gata. Si merge perfect, sa nu va imaginati ca am macroblocuri sau alte rahaturi pe TV.
si daca te cheama unul la vreo 10-20 km sa faci acest lucru , cat ceri?

#14
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
El nu poate sa.si faca singur? gaura poate sa.si faca in tocul usii, desi sunt sigur ca orice om are in casa lui o bormasina..

Invatati baieti sa fiti practici, sa faceti totul cu mana voastra, nu niste muieri care suna la x sau z pentru nu stiu ce lucruri ca ei "nu stiu" si nu sunt dispusi sa incerce.

La Clicknet primeai o cutie mare inainte, cu un splitter si mufe unde iti montai SIGUR internetul.

Edited by queron, 12 September 2016 - 20:52.


#15
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă cunoașteți careva un sumator de satelit foarte bun pentru semnalul de la două antene parabolice care recepționează semnal pe sateliți diferiți,una de Digi și alta de la Telekom,astfel să nu mă mai urc pe bloc să mai schimb cablurile de la un Lnb la altul,să am în legate ambele receptoare de satelit pe același cablu.Posted Image

#16
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014

 Viorelsolar, on 12 septembrie 2016 - 21:09, said:

Dacă cunoașteți careva un sumator de satelit foarte bun pentru semnalul de la două antene parabolice care recepționează semnal pe sateliți diferiți,una de Digi și alta de la Telekom,astfel să nu mă mai urc pe bloc să mai schimb cablurile de la un Lnb la altul,să am în legate ambele receptoare de satelit pe același cablu.Posted Image
Comutator DiSEqC. .. acum problema ar fi ca receptoarele sa cunoască protocolul...

P.S. ce vrea initiatorul sa facă rămâne o enigma... a postat in aria cablu tv, dar în titlu menționează antena digi. Deci, dacă e abonat la DTH, răspunsurile pe care le-a primit nu mai sunt valabile...

#17
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pune-mi te rog un link cu un comutator DiSEqC dintre cele mai bune,bănuiesc că receptoarele HD care le-am luat pe abonament atât de la Digi cât și de la Telekom,știu DiSEqC 1.2 ,dar mă voi informa de pe pliantele acestora,că nici modelele de Humax nu sunt scrise pe receivere,ci doar pe cutii !

#18
dorin111180

dorin111180

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 10.09.2016

 adycoke2, on 12 septembrie 2016 - 17:41, said:

Serviciile se platesc oriunde in lume,este normal sa se intample asa,cel la care apelezi trebuie sa-si puna benzina in masina ca sa vina la tine,isi da timp din viata ca sa-ti rezolve o problema,isi ofera cunsotintele pe care el le-a platit la un moment dat cu timp si bani

N-am inteles chestia cu benzina... pe jos sau cu mijlocul in transport nu poate sa vina? L-a c@c@t masa in masina ca sa-mi bage pretul benzinii in deplasare. In alte tari,  ca sa te plimbi cu masina in toate zonele orasului, scoti bani frumosi, mai ceva decat pe benzina daca intri cu ea in zonele istorice sau in centru.... NUMAi la noi continua circul asta cu poluarea si sa-ti bagi masina si pe balcon daca se poate

 adycoke2, on 12 septembrie 2016 - 17:41, said:

Serviciile se platesc oriunde in lume,este normal sa se intample asa,cel la care apelezi trebuie sa-si puna benzina in masina ca sa vina la tine,isi da timp din viata ca sa-ti rezolve o problema,isi ofera cunsotintele pe care el le-a platit la un moment dat cu timp si bani.
Nu e prost cine plateste ,oamenii in ziua de azi mai au si altceva de facut ,nu mai esti pe vremea lui Ceasca sa joci table in fata blocului dupa ora 16.00 si nici asa-zisii meseriasi care le stiu pe toate nu mai exista,fiecare trebuie sa-si faca meseria, banul sa circule, numai asa putem da inainte.
Mor cand vad ca trecura 30 de ani si nu reusim sa ne schimbam mentalitatea!

 Prien, on 12 septembrie 2016 - 18:36, said:

Si eu cred ca 100 lei nu e o suma foarte mare. Bnezina, amortizarea masinii, a bormasinii,ca _ku una de 69 lei nu gauresti peretele.. Si burghiul adevarat costa.. Cu unul tiganesc nu dai o gaura, dar iti poti arde bormasina.
Si sa nu uitam, un meserias adevarat are si detector de cabluri sau de armatura din perete..ca nu cumva ..
Asa ca da ca aduni si scazi amortizarile, omului ala nu ii ramane foarte mult..

Altfel mufele mama si tata.. Mama are o gaura in care se baga si tata are o prelungire care intra  .
La mufe e la fel..
Mare filozofie sa sapi pe net dupa poze..

Aberati complet complet complet. Pe langa faptul ca NUMAi 1-2% sunt meseriasi adevarati restul sunt tepari care traiesc NUMAI din tunuri dinastea cu prostiii.... in loc sa aibe 10 client cu 10-20 lei si sa-i recomande omul mai departe prefera 1-2 clienti cu 100 lei si sa nu-i recomande nimeni ca prosti sunt la dumul mare. TEPARI, asta sunt in realitate. Cum dreaq sa dai pe o lucrare mana de lucru cel putin cat costa valoarea echipamentelor ce trebuiesc instalate. Am vazut zilele trecute pe olx un retard care cerea 70 lei pe configurarea unui router asta in timp ce pe la magazinele de specialitate un router costa de la 50 de lei in sus.... cat de prost trebuie sa fii sa chemi un neica nimeni ca ala sa-ti seteze routerul din moment ce ai mura in gura manualu si CD-ul de instalare

PS- nu-l mai ajutati cu mura-n gura cu mufele alea.... sa invete sa se descurce singur nu de aia da' daca invata "procedura" se baga si el in aia 98-99% cu 100 lei sa-ti prelungeasca un cablu... ca majoritatea asta sunt "carpe-n cur ciorditori de meserie"

Edited by dorin111180, 13 September 2016 - 06:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate