Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

articol Vrei pensie? Vei putea sã îþi cumperi vechimea

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006
Nu stiu cat este de adevarata informatia, m-am gandit ca este bine sa o distrubui si voua

http://www.ziaruldei...ea--138662.html

#2
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
si de ce ar face cineva asta ? cand exista nenumarate alte posibilitati mult mai profitabile !

#3
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,829
  • Înscris: 11.01.2006
care sunt alea?

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pensiile facultative. Sunt mai bine puse pe picioare decat pensia de la Stat (care e falimentara, la propriu, in majoritatea tarilor).

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Banii la saltea, cont bancar, etc.
Sau voi credeti ca statul e prost sa iti dea inapoi mai mult decat pretul cu care ai cumparat? Si asa in general nu da inapoi mai mult de 25% din contributie.
Din pacate sunt multi care divinizeaza pensia asa ca multi sa fie bucurosi sa se tepuiasca.

Edited by Friskey, 12 September 2016 - 14:27.


#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Adica sa duc de acasa vreo 10.000 de lei sa iau 100 de lei in plus lapensie? Si daca iau doar un an ca pe urma am contract cu popa? Nu cred ca e o investitie. Macar la cele private daca imi canta popa ramane la urmasi nu la hoti.

#7
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostCABLE MAN, on 12 septembrie 2016 - 14:14, said:

care sunt alea?

de la pensiile facultative , la investitii sau titluri de stat, astea fiind scutite de impozitul de 16% , imobiliare, etc !
foame mare la buget bag de seama de scot aberatii d-astea !

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Pensiile facultative sunt niste simple conturi de economii, cu riscul aferent si limitarea sumei.
Nu au nimic de a face cu pensia viagera (de stat).
Faptul ca folosesc aceeasi denumire de pensie este o escrocherie care a functionat.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postblue_white_is, on 12 septembrie 2016 - 14:05, said:

Nu stiu cat este de adevarata informatia, m-am gandit ca este bine sa o distrubui si voua

http://www.ziaruldei...ea--138662.html
Hai că m-am speriat. Am crezut că pot ieşi la pensie, contra cost, după 19 ani de muncă.
Trăim în România şi, aşa cum e obiceiul pe la noi, dacă - şi ăsta e un cuvânt mare - o asemenea iniţiativă ar fi aprobată de scumpii (la propriu) şi dragii (la figurat) noştri politicieni, atunci ar urma să beneficieze de ea numai persoanele "corespunzătoare", care fie ar da o şpagă, fie ar îndeplini statutul de persoană importantă (cu vreo funcţie în partid, de exemplu).
Lasă, că se pot da pensii speciale pentru cei din Parlament, proştii pot ieşi la pensie şi la 70 de ani (cine mai apucă vârsta asta...).
Eu mai aştept până când voi acumula un fond mai mare la pensia privată, după care pa şi pusi România, cu al ei sistem de pensii.

#10
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

View Postoverseas, on 12 septembrie 2016 - 14:47, said:

Pensiile facultative sunt niste simple conturi de economii, cu riscul aferent si limitarea sumei.
Nu au nimic de a face cu pensia viagera (de stat).

Deocamdata sunt lasate in coada de peste.

Acum functioneaza ca un cont de economii, deci primesti inapoi suma integrala in caz de invaliditate sau deces, dar nu s-a hotarat cum vor functiona atunci cand iese omul le pensie. O propunere (mai veche) e ca, in acel moment, sa intre in joc companiile de asigurari, care sa-ti ofere o pensie viagera de x Lei lunar pentru toti acei z Lei acumulati in contul tau de pensie privata. Dupa ce ai semnat, daca mori a doua zi, profitul e al companiei de asigurare, insa daca mai traiesti douaj' de ani, profitul e al tau.

#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Stirea este cat se poate de adevarata. Evident ca iti poti "cumpara" vechime. Totul este sa stii unde sa platesti. Sunt mii de cazuri de pensionari tineri, inchipuiti etc. Ei si-au cumparat dreptul la pensie. :D

#12
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View PostPSC, on 12 septembrie 2016 - 14:53, said:

Hai că m-am speriat. Am crezut că pot ieşi la pensie,
La pensie poti iesi oricand...iti trebuie doar vreo 25 de salarii anuale !

#13
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Hai frate, cati dintre noi vor mai prinde 60+ de ani? Sa fim seriosi acum, pensia va fi ultima noastra grija atunci. Bunicii nostrii au prins cam 70-80, parintii se sting in general pana-n 65-70, oare ce sansa vom avea noi la o viata mai lunga? Plus ca, in 20-30 de ani se mai pot intampla multe, poate ca pensiile sau statele asa cum le stim acum vor fi de domeniul trecutului.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Asta ziceam şi eu, despre vârstă. Iar sistemul de pensii de stat românesc n-o duce deloc bine.
Unii dintre noi, mai grijulii cu ce mănâncă şi beau şi mai comozi faţă de muncă, ar putea ajunge la 70 de ani, chiar 75; eu le doresc la mulţi ani. Dar sunt sceptic în privinţa sistemului de pensii.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPoeOvidiu, on 12 septembrie 2016 - 14:27, said:

Adica sa duc de acasa vreo 10.000 de lei sa iau 100 de lei in plus lapensie? Si daca iau doar un an ca pe urma am contract cu popa? Nu cred ca e o investitie. Macar la cele private daca imi canta popa ramane la urmasi nu la hoti.

Nu e vorba de suma, e vorba de vechime in munca, de stagiu de cotizare in ani. Cum pensionarea se face pe la 65 de ani, la barbati, daca ai stat o perioada pe tusa.. e normal sa fii interesat sa-ti completezi vechimea. Partea proasta este ca se percep dobanzi legale la suma respectiva pe care trebuie sa le platesti ca si cand ai fi intarziat la plata.

E o masura buna! A mai fost acu cativa ani o ordonanta similara care a durat numai 6 luni. Sunt multi capsunari, plecati pe afara pentru care completarea vechimii cu 10.000 lei nu e chiar un capat de tara. Pentru salariile mizerabile din Romania e cam mult, dar pentru cei plecati e ok.

Edited by rosix, 12 September 2016 - 15:33.


#16
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Zici ca e schema Ponzi.

#17
blue_white_is

blue_white_is

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.07.2006

View PostPololica, on 12 septembrie 2016 - 14:17, said:

Pensiile facultative. Sunt mai bine puse pe picioare decat pensia de la Stat (care e falimentara, la propriu, in majoritatea tarilor).
pensiile facultative in ROMANIA sunt bune doar in teorie. de fapt sunt o mare teapa. pana la urma, tot banii pusi in banca sau la saltea sunt ok.

#18
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Multi din cei care vad solutia in conturi , uita ca peste 30-40 de ani , cind va fi limita lor de pensionare , nu vor pretui nici cit o ceapa degerata , vor avea mintea cu maxim 2 neuroni , deci vor fi in incapabilitate de a gestiona bani , conturi , legaturi cu banca , acte ...
Pt asta este buna pensia de stat . Strimb , olog , cu mintea in pioneze , bate postasul cu banutii , iar pensia aia , mica , cum este , iti ofera o predictibilitate care te ajuta in dramuirea bugetului .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate