Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Ce rost mai are votul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#37
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

 arhidesignable, on 13 septembrie 2016 - 10:12, said:


Carevasazica tu ai voie sa dai nume dar eu nu? Sau era vorba doar de antipropaganda nu si de propaganda? Pentru mine nu se aplica democratia care e valabila pentru tine?


Habar n-am despre ce intrebi tu acolo.Ti-am interzis eu ceva?N-am scris destul de clar ca am raspuns in locul lui petre69?
Eu tind sa cred ca ai o problema.

Voi lua o pauza luuuunga pe aceasta tema pe care o consider cum am mai spus,inutila.

#38
arhidesignable

arhidesignable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.11.2012

 adisz, on 13 septembrie 2016 - 11:58, said:



Habar n-am despre ce intrebi tu acolo.Ti-am interzis eu ceva?N-am scris destul de clar ca am raspuns in locul lui petre69?
Eu tind sa cred ca ai o problema.

Voi lua o pauza luuuunga pe aceasta tema pe care o consider cum am mai spus,inutila.

Ma refer la ceea ce sesizasera si moderatorii. Ca ceea ce scrisesem eu nu prea avea legatura cu topicul, lucru pe care si tu l-ai confirmat exprimandu-ti scepticismul la adresa articolului pe care il postasem eu.

Quote

Ai vazut ca am avut dreptate sa fiu reticent?
Editorialul tau n-are nici o treaba cu titlul propus.
Althea ti-a specificat deja acest lucru.
Inca astept parerea ta despre necesitatea votului,ca instrument democratic in general,nu unul special,pentru politicianul X (in cazul articolului tau, D.Opriscan).

Adica eu nu am voie decat sa vorbesc in general dar tu poti aduce vorba de stiu eu ce formatiuni politice. Esti in mod evident deranjat de faptul ca am pus o intrebare si poate fara sa vreau am intrat in unele detalii divagand de la subiect.

#39
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Așa cum ne-a prevenit Churchill, democrația e o pacoste. Cel mai prost regim politic cu excepția tuturor celorlalte funcționează cu partide și cu popoare, care sînt mărimi de același semn: cînd popoarele sînt proaste, și partidele sînt proaste.

Dar, dintre toate rețetele de putere, democrația pune cea mai mare distanță între individ și abuz. Drepturile și libertățile fundamentale ale omului o duc cel mai bine în democrație. Iar ăsta e, fără îndoială, motivul pentru care popoarele inteligente o preferă.

Edited by a3ds, 13 September 2016 - 20:08.


#40
arhidesignable

arhidesignable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.11.2012

 a3ds, on 13 septembrie 2016 - 20:08, said:

Așa cum ne-a prevenit Churchill, democrația e o pacoste. Cel mai prost regim politic cu excepția tuturor celorlalte funcționează cu partide și cu popoare, care sînt mărimi de același semn: cînd popoarele sînt proaste, și partidele sînt proaste.

Dar, dintre toate rețetele de putere, democrația pune cea mai mare distanță între individ și abuz. Drepturile și libertățile fundamentale ale omului o duc cel mai bine în democrație. Iar ăsta e, fără îndoială, motivul pentru care popoarele inteligente o preferă.

Pai cum e cel mai prost cu exceptia tuturor celorlalte? Asta inseamna ca e cel mai prost de unul singur? Nu poate fi "cel mai" decat prin relativism.....ori daca nu ai termen de comparatie....ma refer nu in general...ci in formularea ta.....

#41
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
intr-un stat oligarhic si corupt votul are aceeasi valoare ca si in comunism...din pacate...

#42
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
ce intrebare e asta, capcana? votul e pentru a fi democratie. n-ai vot n-ai democratie, foarte simplu.

 eiffel, on 12 septembrie 2016 - 13:42, said:

Se vota. Si uneori erau si 2 candidati pe un loc. Puteai "alege".
te riscai sa nu-l aelgi pe nicolae ceausescu? :)

#43
Masinisa

Masinisa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 31.08.2016
are efect legitimator pentru clasa politica, si cam atata.
Pentru cetatean, prezinta iluzia ca ar participa la politica, desi nu i asa.

#44
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 cirus6, on 17 septembrie 2016 - 23:28, said:

votul e pentru a fi democratie. n-ai vot n-ai democratie, foarte simplu.

din pacate in societatea romanesca in ultimii 25 de ani am schimbat niste hoti cu alti hoti
nici macar astazi nu avem repere morale, orice am alege tot cu coruptii ne luptam si nu stiu cand vom scapa de plaga asta....

#45
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 cirus6, on 17 septembrie 2016 - 23:28, said:

1. ce intrebare e asta, capcana? votul e pentru a fi democratie. n-ai vot n-ai democratie, foarte simplu.
Ala este doar unul dintre principiile cica de baza ale democratiei:
1. Democrația (în traducere literală „conducere de către popor”, din grecescul δημοκρατία - demokratia, de la demos, „popor” + kratos, „putere” = "puterea poporului") este un regim politic care se bazează pe voința poporului. Principiile de bază ale democrației suntvotul universal și suveranitatea națiunii.
Conform acestei "definitii" in Romania este doar "o parere" de Democratie.
Parlamentul "aflat in ilegalitate din punct de vedere democratic datorita unui Referendum din 2009" voteaza pensii speciale, poporul este impotriva in mare majoritate si totusi puterea poporului este inexistenta, deci canci* Democratie.

CANCI* - (Arg.) (Absolut) deloc, nimic.

#46
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
mda... din pacate la noi democratia este o baba urata si chioara...
si ce daca pot alege din 4 in 4 ani? ei fura si fac ce vor in timpul asta, iar justitia pe o usa ii baga si pe alta ii scoate...
adica unde este "vointa" poporului aici? ca eu nu prea o vad...
s-au castigat ce-i drept multe drepturi si libertati insa poporul nu are putere impotriva coruptiei care a ajuns la metastaza

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate