Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Ce rost mai are votul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
arhidesignable

arhidesignable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.11.2012

View PostNero-d, on 12 septembrie 2016 - 13:27, said:

exact!!!

si pe vremea comunistilor se vota!
si nu-si punea nimeni problema ce rost are!!!...

Se vota? Eu am prins doar 2 ani cu Ceashca....sunt din 87. N-am avut placerea....stiam ca doar la RDG-isti se vota dar puteai practic tot pe aia din SED adicatelea tot oamenii lui Honecker sa ii alegi. La romani nu m-am documentat inca.....

View Postadisz, on 12 septembrie 2016 - 13:29, said:

Ai vazut ca am avut dreptate sa fiu reticent?
Editorialul tau n-are nici o treaba cu titlul propus.
Althea ti-a specificat deja acest lucru.
Inca astept parerea ta despre necesitatea votului,ca instrument democratic in general,nu unul special,pentru politicianul X (in cazul articolului tau, D.Opriscan).

Ca instrument democratic ar trebui sa aiba o necesitate atata timp cat partidele ar avea un contur bine definit si ai putea sa iti impui cel putin partial opinia politica si cetateneasca. Daca sub titulaturi, sigle si stiu eu ce doctrine si platforme se ascunde de fapt tot pofta de a roade ce a mai ramas pe ciolan atunci degeaba consumi kJ sau kcal cand pui stampila si iti incordezi muschiul pentru ca e tot aia. Vorba ceea....la vremuri noi tot noi.....partidele romanesti sunt niste haine pe care le imbraca acesti domni pentru a-si camufla identitatea de mult compromisa. Nu stiu cum ar putea rezolva Romania problema asta....

Edited by arhidesignable, 12 September 2016 - 13:36.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,532
  • Înscris: 15.06.2004

View Postarhidesignable, on 12 septembrie 2016 - 13:34, said:

Se vota? Eu am prins doar 2 ani cu Ceashca....sunt din 87. N-am avut placerea....stiam ca doar la RDG-isti se vota dar puteai practic tot pe aia din SED adicatelea tot oamenii lui Honecker sa ii alegi. La romani nu m-am documentat inca.....

Se vota. Si uneori erau si 2 candidati pe un loc. Puteai "alege".

#21
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
"Articolul" seamãnã a spãlare interesata și neinteresanta de rufe murdare în public. M-au și ma dezamagesc (cei mai) multi dintre "politicieni", dar fauna de mici șacali și șobolani de tranșee care trãiește din mizeriile sordidei clase politice îmi creeazã o senzație de rãu fizic...

#22
arhidesignable

arhidesignable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.11.2012

View PostSIR, on 12 septembrie 2016 - 13:48, said:

"Articolul" seamănă a spălare interesata și neinteresanta de rufe murdare în public. M-au și ma dezamagesc (cei mai) multi dintre "politicieni", dar fauna de mici șacali și șobolani de tranșee care trăiește din mizeriile sordidei clase politice îmi creează o senzație de rău fizic...

Am facut referire la persoanele respective pentru ca nu imi place sa generalizez total. Majoritatea sunt asa, dar mai exista si indivizi care prin pozitia pe care au ocupat-o au favorizat derularea unor proiecte culturale. Din pacate au fost prea putini si li s-a pus pecete dupa partidul nepartid din care au facut parte. Problema e ca una e sa citesti din ziare si alta e sa simti pe propria piele, sa vezi la o varsta la care experientele pe care le ai sunt definitorii pentru devenirea ta cum notele se dadeau pe sistem "voucher" sau cum folosea prosperitatea familiei nu pentru dezvoltarea personala ci pentru a-si bucura viata cu meschinarii precum copite date colegilor de conditie mai modesta sau profesorilor. Cand vezi un om la 15-16 ani ca isi tine mainile impreunate in zona de sub buric, adopta o mima penibila de politician prezent la stiu eu ce baie de multime sau vine cu promisiuni nerealiste precum punerea la dispozitie a unui autocar pentru ca intreaga clasa sa il viziteze acolo unde isi va face el studiile in strainatate te cuprinde o greata generala. Adolescentii de atunci sunt adultii, in speta, politicienii sau cel putin viitorii politicieni de azi. Cat despre analogia cu fauna rozatoarelor, stai linistit ca nu ma regasesc si cred ca nici altii....daca era vorba de sobolani sau sacali, cred ca de multa vreme n-ar mai fi ramas vreun os din asemenea specimene care ne privesc in ochi de pe stiu eu ce afis decolorat de intemperii. Era nemaipomenit sa ii roada stiu eu ce vietuitoare, rozatoare sau pradator. Sunt bine mersi si in ziua de azi si noi nu stim pe cine sa votam. Pe ei sau pe ei?

Edited by arhidesignable, 12 September 2016 - 14:09.


#23
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Ce rost mai are votul?

Are de ce sa nu aibe?

Unele dintre rosturile = foloasele votului ar fi:

- se trezesc "spiritele"; Posted Image
- se platesc polite mai vechi sau mai noi;
- se produc si se platesc afise electorale;
- uneori se platesc distribuitori ale afiselor electorale;
- se platesc angajati temporar in sectiile de votare, cica pentru a respecta corectitudinea voturilor liber exprimate; Posted Image
- se platesc si unii votanti, desi in teorie este ilegal;
- se dau voturi, cica printr-o metoda democratica, ceea ce in realitate este fals, unele motive expuse in  Ce credeti despre votul negativ?!  ;
- se traiesc senzatii tari in momentele in care se fura voturi ( metode de furat voturi vreo 25 = METODE DE FURT LA VOT. Schemele ilegale, pe intelesul tuturor );
- se numara (uneori pe degete) voturile;
- se trag concluzii corecte sau eronate;
- se asterne "linistea" pentru ca se trece la "furgasit" ce a mai ramas in vistieriile Statului etc.


In plus un fragment dintr-un articol mult mai amplu si complex:

"Unii chiar pretind ca o prezenta slaba la vot ar da serios de gandit politicienilor! HAHAHA! Chiar or fi crezand ca politicienii actuali dau doi bani pe parerea votantilor?!"

" Invitatie la BRAINSTORMING
Daca ideile expuse aici vi se vor parea ciudate, va invitam sa cititi articolul de la pagina 34 din publicatia Expert Electoral a Autoritatii Electorale Permanente.
Ce credeti despre votul negativ?!   = sperietoarea politicienilor este absenta de pe buletinul de vot = Niciunul dintre candidati Posted Image

#24
arhidesignable

arhidesignable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.11.2012
Am asociat poate topicul cu anumite persoane pentru ca am petrecut timp destul de mult in proximitatea lor. Si din moment ce parintii lor sunt politicieni si probabil progeniturile lor vor urma calea parintilor mi-am pus intrebarea daca mai merita sa iti exprimi opinia vis-a-vis de oameni cvasi-identici care si-ar fi anuntat disponibilitatea pentru a reprezenta interesele cetatenilor(?!) in adunarea legislativa sau in alte institutii la nivel local sau central si care au manifestat o atitudine atat de incorecta fata de munca, fata de cei din alte paturi sociale, fata de cei diferiti etc. Ma intreb cum s-ar adjudeca mandatele daca nici macar un singur cetatean nu ar merge la vot?

Edited by arhidesignable, 12 September 2016 - 14:19.


#25
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015

View Posteiffel, on 12 septembrie 2016 - 12:19, said:

Pai atunci n-ai nicio problema de copyright sa-ti postezi articolul in intregime aici.
Nu doar link ca sa-ti faci trafic pe site.

Eu am primit observatii de multe ori ca de ce dau copy paste la articole in loc sa dau linkuri lol. Deci cum e bine pana la urma?

Apropos de vot, democratia e un sistem imperfect,dar e cel mai bun pe care il avem.

Problema nu e votul per se, e selectia "catindatilor". Daca oamenii nu-s interesati de politica, nu-s educati si informati, democratia se transforma intr-o gloatocratie si nici nu mai conteaza cu cine votezi, cu Mapet 1 sau Mapet 2.

Edited by a3ds, 12 September 2016 - 17:16.


#26
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posta3ds, on 12 septembrie 2016 - 17:15, said:

Eu am primit observatii de multe ori ca de ce dau copy paste la articole in loc sa dau linkuri lol. Deci cum e bine pana la urma?
Cred că n-ai înțeles: subiectul discuției e un articol care-i aparține. Pe lângă că link-ul era neregulamentar, fiind spre blogul propriu, postul inițial nici nu reflecta ideea în a deschis topicul.
Nicio legătură cu motivele observațiilor pe care le-ai primit tu Posted Image

#27
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postarhidesignable, on 12 septembrie 2016 - 12:09, said:

Tinand cont de tendintele migrationiste din politica romaneasca, mai are vreun rost ca noi cetatenii sa conferim lui x sau lui y (prin opinia pe care o exprimam in cadrul unui scrutin) statutul de castigator al unor alegeri, atata timp ca atat invingatorii cat si invinsii ajung pana la urma in aceeasi formatiune pe care noi am votat-o pentru a nu o vota pe cealalta si in ciuda dorintei noastre exprimate in mod democratic de a gira increderea unei persoane mai responsabile si mai putin interesate, ei reusesc in continuare sa isi conserve privilegiile?
Am scris si un articol pe tema asta:
[editat]
Astept pareri.

  Populimea mai nou  incepe sa se trezeasca, sa deschida ochii, sa constientizeze.
       Pierzi, castigi, tot pierzi. (Murphy).
Sistemul democratic e prost.
-------------
Am vazut la TV ca 'jde mii de ha de teren arabil sunt vandute deja.
Echivalent cu suprafata Moldovei raportata la RO.
Votati.
Sau nu votati.
Votati pe cei din partidul X...votati-i pe cei din Y.
Veti constata faptul ca daca vi-i draga Tara, oricine-ati fi si pe oricine-ati vota, tot pierdem.
Insa ai nostri tineri, la Paris invata.

#28
arhidesignable

arhidesignable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.11.2012

View Posta3ds, on 12 septembrie 2016 - 17:15, said:

Eu am primit observatii de multe ori ca de ce dau copy paste la articole in loc sa dau linkuri lol. Deci cum e bine pana la urma?

Apropos de vot, democratia e un sistem imperfect,dar e cel mai bun pe care il avem.

Problema nu e votul per se, e selectia "catindatilor". Daca oamenii nu-s interesati de politica, nu-s educati si informati, democratia se transforma intr-o gloatocratie si nici nu mai conteaza cu cine votezi, cu Mapet 1 sau Mapet 2.

Pai cam da.....dar romanii sunt relativ experimentati si poti sa zici ca au deja un discernamant electoral. Problema e ca astea sunt "ofertele" de pe piata. Nu poti sa bati pe nimeni cu biciul sa candideze pentru ca tu il vezi presedinte sau deputat/senator ori primar. Multi poate chiar ar dori sa ajunga pe liste si sa fie eligibili dar le trebuie stiu eu ce parnos in cutare cuantum sau dosare pe care sa le fluture contracandidatilor pe la nas...."ca te-am prins cu alta mai boacana". Pana la Dumnezeu te mananca sfintii....

#29
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
Pai are rost
Urmaresti viata politica si votezi cu un partid care nu primeste migranti dastia corupti

#30
arhidesignable

arhidesignable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.11.2012

View Postpetre69, on 12 septembrie 2016 - 19:30, said:

Pai are rost
Urmaresti viata politica si votezi cu un partid care nu primeste migranti dastia corupti

Care ar fi partidul ala sa il stiu cum ii zice?

#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postarhidesignable, on 12 septembrie 2016 - 19:31, said:



Care ar fi partidul ala sa il stiu cum ii zice?
Pai daca zic iar incep astia sa ma calareasca ca fac propaganda pt partidul cutare , cutare
Si asa nu mai am loc de carne in frigider

#32
arhidesignable

arhidesignable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.11.2012

View Postpetre69, on 12 septembrie 2016 - 19:34, said:

Pai daca zic iar incep astia sa ma calareasca ca fac propaganda pt partidul cutare , cutare
Si asa nu mai am loc de carne in frigider

Era un mod mai codificat de a spune ca asa ceva e inca o himera in Romania lui 2016.

Edited by arhidesignable, 12 September 2016 - 19:47.


#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postarhidesignable, on 12 septembrie 2016 - 12:09, said:

.......... mai are vreun rost ca noi cetatenii sa conferim lui x sau lui y (prin opinia pe care o exprimam in cadrul unui scrutin) statutul de castigator al unor alegeri, atata timp ca atat invingatorii cat si invinsii ajung pana la urma in aceeasi formatiune pe care noi am votat-o pentru a nu o vota pe cealalta si in ciuda dorintei noastre exprimate in mod democratic de a gira increderea unei persoane mai responsabile si mai putin interesate, ei reusesc in continuare sa isi conserve privilegiile?
Astept pareri.

Esti biped, major si vaccinat presupun. Stii si singur raspunsul la intrebarea pe care ai pus-o. Binenteles ca votul este o inutilitate. El este insa necesar pentru democratie pentru ca oamenii sa aiba senzatia, iluzia, ca au un rol, Pentru ca statul capitalist sa poata percepe impozite si taxe de la cetateni, trebuie sa le ofere iluzia ca ei au hotarat in privinta viitorului lor. In acest fel, statul, prin reprezentantii lui, oricat de mafiot ar fi, are o legitimitate, in primul rand legala, prevazuta de constitutie si mai apoi una in constiinta publica - masele cred ca ele sunt la baza democratiei. De aceea multi ne indeamna (fara sa gandeasca, desigur) "mergeti la vot". In acest fel ei devin avocatii celor care beneficiaza de pe urma votului, oricare ar fi ei, fara sa primeasca nimic in schimb.

#34
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postrosix, on 12 septembrie 2016 - 20:56, said:


Binenteles ca votul este o inutilitate..... - masele cred ca ele sunt la baza democratiei. De aceea multi ne indeamna (fara sa gandeasca, desigur) "mergeti la vot". In acest fel ei devin avocatii celor care beneficiaza de pe urma votului, oricare ar fi ei, fara sa primeasca nimic in schimb.
  Asta ziceam si eu mai sus, dar cu alte expresii.
  Votezi pe X si iese X, o vei duce prost.
  Votezi pe X si iese Y, o vei duce prost
  Votezi pe Y si iese X, o vei duce prost.
  Votezi pe Y si iese Y, o vei duce prost.
Pentru ca ei nu sunt noi, pentru ca noi suntem populimea, nu videnii.
Sub orice ocarmuire, sub orice forma de guvernare, ei sunt ei si noi suntem populimea.
    Imi aduc aminte ceva din Tudor Gheorghe, citez cu aproximatie, din memorie:  ei isi iau ,,partea lor din partea ta''.
Din a inaintasilor si din a urmasilor tai. Tu cu Loganul, ei nu stiu sa scrie dupa dictare, insa cu Bentley.
Dar e democratie si este legal.
Oare democratia este un sistem corect ?

#35
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTopp, on 12 septembrie 2016 - 22:31, said:

Dar e democratie si este legal.
Oare democratia este un sistem corect ?

Democratia in sine este un sistem corect.
Ceea ce se aplica in statele capitaliste dezvoltate nu este democratie.Democratia nu are nici o tangenta cu capitalismul,fiind doua notiuni antagonice.
Ceea ce se intampla in statele de genul Romaniei nu este nici democratie si nici capitalism.Este o "cumetrie" cu coruptie continuata,in care clasa politica de la guvernare si/sau conducere isi schimba doar denumirea,personajele fiind aceleasi sau in cel mai bun caz urmasii acestora.Urmasi care au preluat de la precedesori stilul,felul si modul in care se guverneaza,mai bine zis cum se atinge interesul propriu.





View Postarhidesignable, on 12 septembrie 2016 - 19:31, said:

Care ar fi partidul ala sa il stiu cum ii zice?

View Postpetre69, on 12 septembrie 2016 - 19:34, said:

Pai daca zic iar incep astia sa ma calareasca ca fac propaganda pt partidul cutare , cutare
Si asa nu mai am loc de carne in frigider

Avand in vedere ca frigiderul meu este foarte incapator,am sa raspund eu in locul lui petre69.
Este vorba despre USR.
Puteti sa ma acuzati si pe mine ca fac jocurile USR-ului sau propaganda pentru acesta.Nu ma intereseaza.
Este un forum,nu o societate comerciala.Este un loc virtual de discutii,nu de propaganda.
Sa aplicam democratia mult clamata.

#36
arhidesignable

arhidesignable

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.11.2012

View Postadisz, on 13 septembrie 2016 - 07:55, said:


Democratia in sine este un sistem corect.
Ceea ce se aplica in statele capitaliste dezvoltate nu este democratie.Democratia nu are nici o tangenta cu capitalismul,fiind doua notiuni antagonice.
Ceea ce se intampla in statele de genul Romaniei nu este nici democratie si nici capitalism.Este o "cumetrie" cu coruptie continuata,in care clasa politica de la guvernare si/sau conducere isi schimba doar denumirea,personajele fiind aceleasi sau in cel mai bun caz urmasii acestora.Urmasi care au preluat de la precedesori stilul,felul si modul in care se guverneaza,mai bine zis cum se atinge interesul propriu.








Avand in vedere ca frigiderul meu este foarte incapator,am sa raspund eu in locul lui petre69.
Este vorba despre USR.
Puteti sa ma acuzati si pe mine ca fac jocurile USR-ului sau propaganda pentru acesta.Nu ma intereseaza.
Este un forum,nu o societate comerciala.Este un loc virtual de discutii,nu de propaganda.
Sa aplicam democratia mult clamata.

Carevasazica tu ai voie sa dai nume dar eu nu? Sau era vorba doar de antipropaganda nu si de propaganda? Pentru mine nu se aplica democratia care e valabila pentru tine?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate