Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Dureri de spate musculatura/osos

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
As avea si eu o intrebare, momentan nu ma aflu pe teritoriul unei tari din UE si nu doresc sa consult un medic in aceasta tara. Mai dureaza sa stau 2 saptamani aici si pana atunci as dori sa va intreb pe voi ce sfaturi aveti.

Tin sa mentionez ca lucrez zilnic, activitatiile sunt: cam 2-3 ore stat jos, 6-7 ore stat in picioare/mers. De o buna perioada de timp am dureri foarte mari in partea spatelui. La inceput aveam dureri musculare sau nervoase. Se simteau ca niste arsuri, usturimi, de pe Internet am gasit ca asa se comporta nervii cand sunt deranjati. Problema o aveam in diferite pozitii si nu oricand. Mai mult cand stateam jos.

De cam 1 saptamana m-au apucat durerile de oase. Cam in partea vertebrelor lombare pana la a treia curbura concava. Cand doresc sa ma ridic din pat sau de pe scaun, simt cum ma apuca durerile, cand stau jos este o durere dar nu foarte puternica, cand ma aplec la fel ma doare spatele foarte tare.

Ce ar putea fi? Cum as putea ameliora durerile pana sa ajung la un doctor? Multumesc.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
hidratare
suplimente cu magneziu
suplimente pentru articulatii cu colagen, acid hialuronic

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

 business11, on 12 septembrie 2016 - 11:19, said:


Ce ar putea fi? Cum as putea ameliora durerile pana sa ajung la un doctor? Multumesc.
Daca durerile au inceput cand ti-ai schimbat patul in care dormi, s-ar putea sa ai nevoie de o saltea noua. Pana atunci analgezice, sau cum le zice la alea care iau durerea cu mana.

#4
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Posibil din cauza pozitie de lucru
Daca cedeaza durerile la cald, adica dus pe zona afectata, treaba e usoara, e o contractura. Se rezolva cu miorelaxante si masaj usor cu creme.
Daca durerile coboara pe picior, e probabil un nerv pensat si ai tasari/ hernie disc. Asta se rezolva mult mai greu si presupune tratament de specialitate

Oricum ar fi, schimbarea pozitiei de lucru, eventual dormit pe ceva tare cateva zile

Edited by leventebest, 12 September 2016 - 11:30.


#5
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Eu am urmat tratament cu Xefo pe cale orala si Milgama injectabil.
Dar in cazul meu tratamentul a fost prescris de medic.


#6
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Creme si masaj, pana descoperi ce ai...varianta simpla
Varianta si mai simpla - vodka, tequila, whisky, nu o sa mai stii dimineata ce te doare de fapt :)

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
umm, medicul ti-ar da antiinflamatoare
eu recomand suplimente
eventual daca gasesti si Celadrin, e patent canadian

#8
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Poate din cauza ca ai trei curburi concave (?!?!).
Suplimentele te pot ajuta, doar ca actiunea lor se vede in timp.
Un medic trebuie sa ai prin zona sa iti dea ceva pe termen scurt.

Edited by Spk96, 12 September 2016 - 11:51.


#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004
Kinetoterapie.

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Cat mai rapid la medic. Daca ai un nerv strivit de vertebre trebuie descoperit cat mai repede. Desi asta nu cred ca produce dureri de spate.
Daca simti picioarele sau mainile amortite nu mai e de lasat.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Mainile si picioarele nu au absolut nimic. Doar in partea de jos a coloanei vertebrale, pana in noada.

Durere am avut si acum 2 ani, dar m-a lasat. Tot apare, tot dispare si tot asa. Acum a inceput destul de dur, adica cand ma aplec parca mi se taie aerul. Cand ma ridic de undeva trebuie sa ma imping in ceva.

#12
demin2609

demin2609

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 22.11.2009
ia-o usor faci niscaiva exercitii fizice usoare pentru spate, gasesti pe net, baga un antiinflamator, sau ceva recomandat mai sus, vitamine. Ar fi recomandat mai putin sex, de obicei ajungi in pozitii bizare si nefiresti pentru organism.

Nu mai cara greutati, daca este necesar - nu te apleca pentru a ridica greutatea ci indoaie genunchii. Nu sta sa racesti la spate sau sa dormi descoperit.

Spui ca este durere doar in partea de jos si nu pe picior, se poate sa nu ai ba de-a face totusi cu coloana ci cu un alt organ, muschi sau nu se stie mai rau rinichi. Nu vreau sa te sperii dar cand vii acasa bagi un doftor bun sa regleze treaba.

Insanatosire grabnica!

#13
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
daca durerea e spre ,,noada" - partea buna e ca acolo nu faci hernie de disc. ceel mai probabil, si sper sa-mi confirmi asta cand vei ajunge la medic, acolo e o tasare sau o pensare de vertebra!
Acum partea proasta: nu prea ai ce sa-i faci, in afara de miscare: kinetoterapie, innot, exercitii dee intarire a musculaturii abdominale.
Pe termen scurt: AINS,(supozitorul are efect mai intens si mai rapid, iritatie gastrica mai mica) relaxant muscular si antialgic. Asta e procedura standard!
Tips: relaxantul muscular ia-l in doza mare,(ex: Midocalm 4/zi) nu are efecte secundare! eventual si un diazepam seara face chiar minuni, daca il ai!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate