Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Medic nutritionist bun Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua,

Ce medic nutritionist in Iasi recomandati pentru slabire ? Cineva mi-a recomandat-o pe Adina Rusu. Am inteles ca e foarte buna. A fost cineva la ea ? Astept orice pareri si recomandari.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
E medic cu rezidentiat in asa ceva sau doar nutritionist cu o licenta banala ?

#3
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Are rezidentiat din cate am inteles. Dar nu stiu mai multe date.

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Ce nutritie? nu exista asa ceva, exista doar disciplina alimentara, proportie corecta intre mancare vegetala si cea animala. combinatii corecte intre alimente. nimic filozofic.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Pai cred ca asta il intereseaza pe om...

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La un curs de vanzari ni se spunea ca toata lumea stie ce trebuie sa faca dar nu face. Ne-a dat exemplul slabitului. Toata lumea stie ca trebuie sa manance mai putin si sa faca mai multa miscare, dar putini o si fac. Reduci painea, cartofii, fasolea boabe, orezul si pastele. Le inlocuiesti cu mere, prune, morcovi, salata, fasole verde. Daca deja mergi de 2 ori pe saptamana la sala atunci incepi sa mergi de 4 ori. Daca nu ai bani de sala o iei la alergat prin parcuri.
E simplu, foamea slabeste.

Edited by PoeOvidiu, 12 September 2016 - 10:33.


#7
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
E extrem sa spui ca foame slabeste. Dar e nevoie de disciplina si rabdare. In principiu formula magica e (calorii mancate - calorii consumate)<0. Plus mese usoare pt digestie, nu supa, paste cu carne si desert la aceeasi masa.

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
De 3 saptamani am redus cantitatea de mancare si am grija ca ce mananc sa fie sanatos si cat de cat dietetic. Am "slabit" 0,5 kg pana acum si nici alea, ca tot fluctueaza. E adevarat ca nu fac sport - nu am timp si mai sufar si de lene cronica :( Dar sincer, credeam ca e suficient sa reduc cantitatea de calorii asa ca "rezultatul" asta ma cam dezamageste. Nu caut efecte spectaculoase, insa m-ar bucura sa vad ca ceva-ceva se intampla. Cred ca gresesc undeva, dar nu stiu unde. Asa ca da, eu cred in utilitatea unui nutritionist si a dietei personalizate pe care o poate recomanda. Unii se descurca singuri, altii au nevoie de acest ajutor extern.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Parca ati fi Ronaldo, Mayweather sau mai stiu eu ce mega sportiv de va trebuie medic nutritionist.
P.S.: Nu exista medici nutritionisti (pentru ca nutritia nu e medicina), exista numai nutritionisti. Majoritatea fiind niste impostori.

#10
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
greseala e ca nu ai rabdare. in timp metabolismul se va ajusta, in principiu se va accelera sau oricum nu vei mai dori sa mananci la fel de mult.
fa si miscare, nu mai stai pe forum :)

#11
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

View PostFriskey, on 12 septembrie 2016 - 11:16, said:

Parca ati fi Ronaldo, Mayweather sau mai stiu eu ce mega sportiv de va trebuie medic nutritionist.
P.S.: Nu exista medici nutritionisti (pentru ca nutritia nu e medicina), exista numai nutritionisti. Majoritatea fiind niste impostori.
Diabet zaharat, nutriție și boli metabolice - asta e specializarea medicului.
De obicei la el ajungi cand esti bolnav deja, nu atunci cand nu iti mai place tie cum stau hainele pe tine.
Cand nu iti mai place cum arati ajungi la pseudo-medici si la pseudo-sportivi, adica la "impostorii" de care zici tu  si antrenorii de la sala.

Edited by Spk96, 12 September 2016 - 12:02.


#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pana la urma urmei nici de ingrasat nu v-ati ingrasat brusc in 2-3 luni, de ce ati vrea sa slabiti brusc?
Si ce sa spun, n-aveti timp de miscare. Cate ore le pierdeti la calculator si TV? Nu puteti sa face o plimbare de 1-2 ore seara prin oras? Nu puteti sa va intoarceti pe jos de la serviciu 2-4km? Trebuie neaparat sa urcati cu liftul si cand stati la etajul 1 sau 2?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate