Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Fisuri adanci placa peste parter

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016
Ziua buna la toata lumea si bine v-am gasit!

Apelez la  sfaturile voastre intr-o problema  ce am cu placa ce s-a turnat recent peste parter.

Nici macar trecute 24  de ore si au si aparut crapaturi in placa, destul de evident, zic eu.
Turnarea a inceput la ora 10:00 si s-a terminat la ora 11 aprox., facandu-se continuu cu Cifa, beton B250, vibrat.  
S-a inceput udarea placii dupa aprox 2 ore, continuandu-se a se uda din 2 in 2 ore, deoarece au fost aprox 30 grade in acea zi si la fel in urmatoarea.
Sunt 2 zone unde crapaturile sunt mai accentuate si acele zone coincid cu zona centrala a patratului intre centuri/grinzi (zona unde nu exista calareti ci doar armaturile perpendiculare.
Problema este ca a doua zi, udandu-se placa, s-a observat ca se scurge apa prin cofrag in cele doua zone afectate, indiciu cum ca ar fi profunde crapaturile.
Atasez poze pt o mai buna intelegere a problemei.

Pozele sunt pe zonele afectate, ex.:
- Zona 1.1  crapaturile din placa dupa turnare
- Zona 1.2  zona crapaturilor inainte de turnare

Armarea placii este cu fi 10 PC52 atat pt calareti cat si pt armatura (foto)

A dori sa ma ajutati cu un sfat despre ce ar trebui facut in continuare, pt remediarea problemei.
Constructorul recomanda sa asteptam 6 zile sa putem decofra sub zonele acelea pt a vedea exact despre ce e vorba.


Va multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by Deltabiturbo, 12 September 2016 - 07:38.


#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Eu cred ca nu ai de ce sa iti faci griji. Uda placa in continuare si o sa vezi ca unele dintre ele vor disparea. Am avut si eu astfel de crapaturi in placa peste parter, insa nu mi-am facut probleme ca ... o sa cada placa. Ca sa imi dovedeasca asta, constructorul a pus 2 paleti de caramida chiar in acel loc. Peste placa acum crapata vei turna sapa, vei pune parchet sau gresie (cred ca esti in baie, se vede scurgerea) si o sa uiti. La mine au trecut 5 ani si nu sunt probleme. Bafta in continuare !!

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
La suprafete mari apar astfel de fisuri . Se elibereza niste tensiuni . Cauzele sunt mai multe. Uscare inegala sau cofrare care a cedat putin la greutate . In principiu , la ce armatura ai tu acolo , nu vei avea probleme. Toate placile turnate mai elibereaza tensiuni.

#4
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016
Multumesc pt raspuns.

Zona crapaturilor corespunde cu dormitoarele, locasul patrat este pt hornul semineului de la parter.
Preocuparea mea este daca crapaturile sunt adanci cat toata grosimea placii (dovada scurgerea de apa...) ce este de facut pt a elimina inconvenientul?
Sunt constient ca nu o sa cada placa, deoarece are armatura, ma nelinisteste daca se pot prelungi acele crapaturi, deoarece in continuarea acelor doua camere este balconul...

Edited by Deltabiturbo, 12 September 2016 - 09:30.


#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sunt fisuri de contractie , apar tensiuni datorita retetei sau a cantitatii de ciment prea mare . La placa se lucreaza cu 7 sorturi in statie , toate calculate dupa curba granulometrica . Nu sunt probleme de rezistenta , nu afecteaza , sa pastrezi ritmul de udare , daca este cald acopera cu folie de solar dupa udare iar decofrarea o realizezi la 28 de zile .

#6
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015
Par  crapaturi superficiale,  nu cred ca se  continua in profunzime.

Edited by ipopovici11, 12 September 2016 - 10:01.


#7
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016

View Postipopovici11, on 12 septembrie 2016 - 10:01, said:

Par  crapaturi superficiale,  nu cred ca se  continua in profunzime.

Par superficiale, dar daca se toarna apa peste ele, apar scurgeri de apa sub cofrag chiar in zona unde sunt ele pozitionate.

Asta ma nelinisteste cel mai tare...

As dori sa stiu ce e de facut daca sunt pe toata grosimea placii..., e vreun pericol, trebuie facuta vreo ranforsare ..?

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Nu cred ca exista in Romania vreun meserias capabil sa toarne placa aia fara crapaturi. Dupa cum vezi ca si ceilalti din topic le accepta ca pe ceva normal, chiar daca n-ar trebui sa fie.

#9
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
betonul lucreaza doar in compresiune, placa aia sta doar pentru ca ai armatura , stai fara griji !

#10
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View PostMizu, on 12 septembrie 2016 - 10:17, said:

Nu cred ca exista in Romania vreun meserias capabil sa toarne placa aia fara crapaturi. Dupa cum vezi ca si ceilalti din topic le accepta ca pe ceva normal, chiar daca n-ar trebui sa fie.
Exista !
Cauta daca ai in zona o statie de betoane adevarata , de la firme gen Lafarge, sa vezi cum lucreaza reteta digital si o baga in statia de malaxare ...Statiile gen Cedomal care scot 10 mc beton in 4 minute , reteta vine direct in statie digital , numai trebuie spus operatorului de statie ce beton vrei si pentru ce - dar costa , are alt pret ...

#11
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Sunt crapaturi de suprafata. Stai linistit ca nu se intampla nimic.

#12
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016
Multumesc de sfaturi.

Dar totusi, daca crapaturile se dovedesc (desi dupa indicii asa ar fi, devreme ce se scurge apa sub ele..) a fi de adancime, cat de grav este? E nevoie de expertiza?
A experimentat cineva asa ceva?

Multumesc

#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"A experimentat cineva asa ceva?"
Nu se intampla absolut nimic in legatura cu rezistenta , daca te roade tare fa lapte de ciment acum (ciment+apa) la o consistenta laptoasa si injecteaza in ele - pui sub placa pe unde curge banda de zugravit sa nu se scurga cimentul si pe deasupra torni pasta ca sa acoperi si sa refaci legaturile .
Expertiza unei placi pentru sageata se face astfel : se incarca placa conform studiului static din prroiectare , se incarca sarcina cu ajutorul unei perne de aer pentru incarcare uniforma de forte , sub placa se monteza microcomparatoare legate cu invar de placa , se incarca placa in trepte ce reies din calcul si se urmareste sageata pe ceasuri , citirea dureaza 24 ore dar expertiza se face dupa 28 de zile de la turnare !
In loc de lapte de ciment se poate folusi adeziv epoxidic bicomponent dedicat betoanelor , dupa intarire este mai puternic decat betonul , cu alte cuvinte pe acolo nu se mai rupe , ca sudura la fonta .

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
e in regula stai linistit
nu cred ca se scurge apa prin crapatura asa cum am inteles
dar ca sa fii impacat du-te pana la sika si vezi ca poate au ceva solutii pt crapaturile astea , ceva trebuie sa existe

#15
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016

View Postpetre69, on 12 septembrie 2016 - 11:54, said:

nu cred ca se scurge apa prin crapatura asa cum am inteles

De scurs se scurge, e clar si din poze, mai bine zis, picura...

Alt detaliu ¨interesant¨  este ca, cel putin in Zona 2, cele 3 crapaturi sunt dispuse ca si cum s-ar uni intr-un punct central... :(

Constructorul vrea sa decofreze partial dupa 7 zile (ar fi vineri)  pt a continua lucrarile si cu ocazia asta sa studiem si crapatura in partea de jos..

#16
ugrukk

ugrukk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 22.07.2009
Sunt fisuri din contractia betonului care se datoreaza in special tipului de beton utilizat si, eventual, temperaturii la care a fost turnat, udarii insuficiente, etc.

Nu trebuie sa iti faci griji foarte mari, mai ales ca dupa ce vei decofra si vei scoate si popii de sustinere, vor aparea si mai multe fisuri (cele de la partea de sus se vor mai inchide, cele de la intrados se vor mari).

Limitarea deschiderii fisurilor este legata de criteriile de durabilitate. Daca sunt fisurate placi pe unde nu va curge apa (adica nu placi de terasa, unde poti avea infiltratii) si daca intradosul este in interiorul cladirii (nu vreun gang deschis) si il mai si tencuiesti, fisurile nu sunt o problema (armaturile vor fi protejate, chiar daca ai fisuri). Adica potentiala problema de durabilitate nu exista.

Ca sa limitezi un pic starea de fisurare finala, poti sa lasi popi de sustinere sub planseu pentru o perioada mai lunga, pentru a (mai) limita din fisurile de incovoiere. Adica, chiar daca decofrezi dupa 7 zile, lasi popi de sustinere minim 28. Sau si mai bine, astepti cateva zile in plus si cu decofrarea.

Daca vrei neaparat sa repari fisurile, exista diferite mortare speciale de injectie, dar si mortarele astea pot fi aplicate doar de la o anumita deschidere a fisurilor. Oricum, reparatiile le faci la cateva saptamani dupa ce ai decofrat / scos popii planseului, pentru a fi sigur ca s-a finalizat cea mai mare parte a fenomenului de contractie.

#17
Deltabiturbo

Deltabiturbo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2016
Multumesc din noua pt raspunsuri.
M-am mai linistit un pic.

Pt siguranta, o sa decofrez atunci peste 14 zile profitand de cofrag pt a urca caramida sus si sa terminam si zidirea etajului.
O sa pun un numar mai mic de popi sub placa la loc in zonele de deschidere pana se fac 28 de zile..

#18
alinlaza

alinlaza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2012
Stai frate linistit, alea nu sunt fisuri, fisurile apar de la 1cm in sus, alea sunt fisuri de contractie ale betonului! betonul lucreaza fisurat, placa e armata ca la carte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate