Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Zgomote nocturne in pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012

View PostElizaRamona0709, on 12 septembrie 2016 - 00:15, said:

De cateva luni se aud niste zgomote ciudate, noaptea, de parca ar proveni din casa. Sunt repetitive si puternice, nu dureaza mult decat cateva secunde si suna de parca ar bate cineva rapid la usa ori ca o scartaiala. Sunt rare (cred) dar ma sperie. Isi schimba locul de provenienta (aceeasi camera dar colturi diferite) si niciodata nu se misca ceva in camera. Se aude doar in dormitor, care e pe colt, la ultimul etaj al blocului. Carii nu sunt pt ca stiu ce zgomot produc, soarecii alearga si tropaie, credeti ca ar putea fi serpi in perete? E un bloc vechi. In seara asta zici ca se auzea clopotelul unui sarpe, zau. Au dormit si ai mei in camera asta si tata mi-a zis ca e un sarpe. Am crezut ca abereaza. As chema ceva firma sa investigheze, dar nu am gasit pe internet..

View PostElizaRamona0709, on 12 septembrie 2016 - 07:53, said:

Multumesc pentru raspunsurile frumoase si altele nu prea. Ca sa fim intelesi: nu imi imaginez, nu e structura peretelui, e cu siguranta ceva care se misca in perete. Eu lucrez cu oameni intr-un domeniu real, stiintific. Ma intreb cum ar reactiona cativa dintre voi sa puna o intrebare pe bune si sa primeasca niste glume. Nu ar mai parea haios. Dar ma rog, intrebarea mea este strict legata de serpi. Daca pot fi serpi (nu serpi cu clopotei, multumesc pentru informatia geografica) dar de orice fel avand in vedere unde locuiesc. Aici stau in chirie, nu ii pot strica femeii bunurile. Aseara i-am pus niste ultrasunete si a inceput sa se agite. Inainte sa plec in concediu nu mai erau zgomote, dar acum cand m-am intors parca sunt mai in toi. Oricum, sper ca atunci cand imi aduc cainii acasa sa inceteze. Zgomotul e cel al unui mac pe care il agiti (daca ati mancat vreodata mac direct de pe camp, cei din generatia mea cred ca stiu despre ce vorbesc).

View PostElizaRamona0709, on 12 septembrie 2016 - 15:38, said:

@truet
Carii nu sunt. Am locuit candva la casa batraneasca si stiu cum fac cariile.
Soareci nu sunt. A avut un prieten soareci la casa, in acoperis si se plimbau de mama focului pe acolo.
Se aude sub fereastra, deci in primii 120 cm de la sol. Am locuit inainte intr-un alt bloc si acolo si-au facut cuib pasari, dar nu era in perete sub geam, era sus, sub acoperis. Cum poate sa isi faca cuib ceva ce nu vezi din exterior, in mijlocul peretelui? Nu are pe unde sa iasa, blocul are fisuri, dar nu crapaturi.
De lilieci in mijlocul targului nu imi pun problema.
Cum ziceam, problema e de cateva luni bune si locuiesc singura, aici e dormitorul deci nu pot dormi in alta parte. Dar am avut musafiri care au auzit si ei. Eu am tot zis ca sunt carii, pe jos e parchet, mi-am zis ca niste viermi pot avea cuib in perete, de ce nu? Dar zgomotele de aseara sunt ciudate, nu cunosc animal sa faca asa, suna de parca ai bate toaca rapid.
Anyway, asta e, o sa vad ce fac.
Multumesc la toti pentru raspunsuri.
P.S. In apartamentul asta a murit o batrana fara urmasi, care dupa ce a facut act notarial ca isi lasa averea persoanei la care stau eu in chirie, nu a mai fost vizitata deloc. Dar nu vad ce ar avea cu mine Posted Image
Rezumat in 4 fraze. Pentru o persoana care lucreaza in domeniul stiintific nu esti foarte concisa si explicita.
Atata vorbarie fara o inregistrare, ceva? Troll much?

Ultrasunetele nu penetreaza obiectele solide.

#56
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mă mai gândesc şi la altceva, deşi nu la modul serios: n-o fi vreo ciocănitoare care confundă scoarţa copacului cu peretele blocului?

#57
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
//

Edited by WShow13, 13 September 2016 - 15:34.


#58
TTL

TTL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.04.2007
Scuze de "reinvierea" subiectului. Ati aflat cumva de unde venea sunetul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate