Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Zgomote nocturne in pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 AndyM, on 12 septembrie 2016 - 10:27, said:

Ba, eu m-am trezit cu o pisica-n baie venita pe la tevile de scurgere de dupa dulapul de sub chiuveta.
Nu ma mai mira nimic.
Stai in coliba din stuf de intra pisica " prin pereti " ????

#38
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ai ramane socat cati dintre romani nu au zidit partile alea cu tevile coloanei... Au preferat sa le acopere cu in dulapior, o perdeluta, ceva...

#39
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 21.10.2013

 utopium, on 12 septembrie 2016 - 04:07, said:

Cu clopotei? "In seara asta zici ca se auzea clopotelul unui sarpe, zau."
Normal, ca doar incepe scoala. Multi au cosmaruri ca vor auzi iarasi clopotei.

Edited by sas1975, 12 September 2016 - 10:58.


#40
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005

 truet, on 12 septembrie 2016 - 10:42, said:

Bine ca o pisica si nu un sobolan... gaurile alea trebuie sa fie astupate ca intra tot felul de vietati neplacute in casa prin ele. Tu ai fost norocos, a intrat una placuta Posted Image
Nu prea am cum... doar cu usa. Acolo sunt apometrele bagate.
Oricum, nu a intrat in casa, efectiv, ci tot impingea de usa.
Am deschis usa si surpriza...

 truet, on 12 septembrie 2016 - 10:51, said:

Ai ramane socat cati dintre romani nu au zidit partile alea cu tevile coloanei... Au preferat sa le acopere cu in dulapior, o perdeluta, ceva...
You. E o usita.
Din pacate nu eu-s seful, stau in chirie. :)

Edited by AndyM, 12 September 2016 - 11:18.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hai să vă zic de ce nu cred că iniţiatoarea are vietăţi în pereţi.
În 1986, chiar de Lăsatul Secului pentru Sf. Paşti, nişte copii absolut cretini au aruncat un căţeluş pe coloana de aerisire din baie, aceeaşi baie cu caloriferul minuscul de care am povestit. Căţeluşul a căzut liber până între etajele 6 şi 7, unde s-a oprit pe nişte capete de fier-beton lăsate în afara structurii.
Iniţial n-am ştiut nimic.
Apoi am început să auzim scâncetele. Ca şi în cazul mai recent, cu caloriferul, am început să comunic prin scâncete; având 12 ani atunci, vocea îmi permitea.
Tata, mai raţional, s-a dus la vecinul de deasupra: "Măi vecine, ce dracu' ai cu câinele ăla de-l chinui aşa? Toată noaptea schelălăie." "Măi vecine, eu n-am niciun câine!"
Câinele schelălăia mai mult noaptea decât ziua, în plus ziua eram cu toţii plecaţi mult timp de acasă, şi noi şi vecinii.
În una din seri, vecinul a venit la noi, fiindcă a auzit şi el tânguirile căţeluşului. După ce s-au montat, înjurând pe cei care au făcut aşa ceva, amândoi s-au apucat să spargă coloana de aerisire şi l-au scos pe căţeluş de acolo. Era un miracol cum de rezistase un căţeluş de aproximativ o lună, după o cădere liberă de 4 etaje, suspendat în aer pe două bare de fier, fără apă şi mâncare, timp de 5 sau 6 zile.
Eu am plâns când l-am văzut şi l-am luat în braţe, iar tata i-a pus numele Norocel şi l-a lăsat la noi. Acela a fost primul meu animal de casă.
Îl ţineam în baie, într-o ladă mare din lemn. Deşi primul cu care a dat ochii a fost tata, cel care l-a extras din coloana de aerisire, cel mai mult se bucura când mă vedea pe mine. Suferea cumplit, dealtfel după 5 zile a început să respire cu hârâieli şi se vedea că nu va putea să răzbească în viaţă. Cu toată suferinţa lui, când mă vedea pe mine se ridica în două lăbuţe şi se sprijinea de ladă, cerând din ochi să-l iau în braţe. Nu ştiam, până atunci, că ochii unui căţel pot fi mai expresivi decât cuvintele oamenilor.
Căţeluşul a murit după încă două săptămâni de la scoaterea din coloana de aerisire, datorită unei complicaţii la plămâni (nu mai ştiu exact, o chestie urâtă, de genul plămân desprins din cauza lovirii prin aterizarea pe armăturile din fier-beton după cădere).

Însă în bucătărie ne-am pomenit de nenumărate ori cu şobolani. Numai că nu trăiau în perete, ci urcau de la subsol pe ţevile de apă. Remediul? Un desert făcut din ipsos cu sticlă pisată, cu care a fost omenit la gaură.

Edited by PSC, 12 September 2016 - 11:22.


#42
ElizaRamona0709

ElizaRamona0709

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2016
@truet
Carii nu sunt. Am locuit candva la casa batraneasca si stiu cum fac cariile.
Soareci nu sunt. A avut un prieten soareci la casa, in acoperis si se plimbau de mama focului pe acolo.
Se aude sub fereastra, deci in primii 120 cm de la sol. Am locuit inainte intr-un alt bloc si acolo si-au facut cuib pasari, dar nu era in perete sub geam, era sus, sub acoperis. Cum poate sa isi faca cuib ceva ce nu vezi din exterior, in mijlocul peretelui? Nu are pe unde sa iasa, blocul are fisuri, dar nu crapaturi.
De lilieci in mijlocul targului nu imi pun problema.
Cum ziceam, problema e de cateva luni bune si locuiesc singura, aici e dormitorul deci nu pot dormi in alta parte. Dar am avut musafiri care au auzit si ei. Eu am tot zis ca sunt carii, pe jos e parchet, mi-am zis ca niste viermi pot avea cuib in perete, de ce nu? Dar zgomotele de aseara sunt ciudate, nu cunosc animal sa faca asa, suna de parca ai bate toaca rapid.
Anyway, asta e, o sa vad ce fac.
Multumesc la toti pentru raspunsuri.
P.S. In apartamentul asta a murit o batrana fara urmasi, care dupa ce a facut act notarial ca isi lasa averea persoanei la care stau eu in chirie, nu a mai fost vizitata deloc. Dar nu vad ce ar avea cu mine ;)

#43
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 ElizaRamona0709, on 12 septembrie 2016 - 15:38, said:

.........
Se aude sub fereastra, deci in primii 120 cm de la sol.........
Cuib de viespi la pervazul geamului ?????

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Noaptea?

#45
ElizaRamona0709

ElizaRamona0709

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2016
@truet
Carii nu sunt. Am locuit candva la casa batraneasca si stiu cum fac cariile.
Soareci nu sunt. A avut un prieten soareci la casa, in acoperis si se plimbau de mama focului pe acolo.
Se aude sub fereastra, deci in primii 120 cm de la sol. Am locuit inainte intr-un alt bloc si acolo si-au facut cuib pasari, dar nu era in perete sub geam, era sus, sub acoperis. Cum poate sa isi faca cuib ceva ce nu vezi din exterior, in mijlocul peretelui? Nu are pe unde sa iasa, blocul are fisuri, dar nu crapaturi.
De lilieci in mijlocul targului nu imi pun problema.
Cum ziceam, problema e de cateva luni bune si locuiesc singura, aici e dormitorul deci nu pot dormi in alta parte. Dar am avut musafiri care au auzit si ei. Eu am tot zis ca sunt carii, pe jos e parchet, mi-am zis ca niste viermi pot avea cuib in perete, de ce nu? Dar zgomotele de aseara sunt ciudate, nu cunosc animal sa faca asa, suna de parca ai bate toaca rapid.
Anyway, asta e, o sa vad ce fac.
Multumesc la toti pentru raspunsuri.
P.S. In apartamentul asta a murit o batrana fara urmasi, care dupa ce a facut act notarial ca isi lasa averea persoanei la care stau eu in chirie, nu a mai fost vizitata deloc. Dar nu vad ce ar avea cu mine ;)

#46
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 ElizaRamona0709, on 12 septembrie 2016 - 15:58, said:

@truet
De lilieci in mijlocul targului nu imi pun problema.

De ce esti atat de sigura?

Pe blocurile din intersectia de la Baba Novac cu Mihai Bravu erau cu zecile nu cred ca au disparut toti.

#47
ElizaRamona0709

ElizaRamona0709

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2016
Nu sunt viespi. Ar fi trebuit sa vad macar unul. Sau vreo alta insecta. Noaptea si uneori ziua, dar noaptea in special.

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 ElizaRamona0709, on 12 septembrie 2016 - 15:58, said:

suna de parca ai bate toaca rapid.
P.S. In apartamentul asta a murit o batrana fara urmasi, care dupa ce a facut act notarial ca isi lasa averea persoanei la care stau eu in chirie, nu a mai fost vizitata deloc. Dar nu vad ce ar avea cu mine Posted Image
Eram gata să avansez ipoteza broaştelor care mai au obiceiul să intre pe sub podelele din lemn, însă PS-ul tău cred că oferă o cale spre răspunsul problemei.
Pentru confirmarea faptului că în perete nu există nicio vietate care să trăiască în coordonatele carteziene, încearcă să filmezi peretele cu o cameră video cu termoviziune, dacă poţi face rost. Dacă nu, încearcă să reproduci bătăile sau transmite o secvenţă de sunete aşa cum am făcut eu. Soluţia poate fi hilară, dar cine ştie...

#49
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
nu mai bine faci o inregistrare audio/video cu sunetele si apoi ii dai un share aici?

#50
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Daca ceva " material " nu exista in pereti , daca " stafii sau duhuri " prin casa , nu admitem , ramine varianta cu " ai ceva la cap " sau " ai ceva in cap " .
Nu e gluma sau misto , daca nu gasesti nimic logic care sa-ti explice fenomenul si zici ca n-ai probleme cu capul , vezi si varianta " in cap " . Am vazut reportaj cu persoane care aveau diverse insecte sau larve crescute IN cap ... Suna ciudat , dar sa vezi reportajele ....

#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hai să nu dramatizăm. Iniţiatoarea spune că aude bătăile doar în casă, nu şi în restul zilei sau în alte locuri. Deci nu poate avea larve în cap... Doamne fereşte...
Înregistrare video cu sunetele nu prea are cum să facă, mai degrabă audio. Da, chiar ar fi interesantă o astfel de înregistrare, eventual editată prin tăierea intervalelor silenţioase dintre două secvenţe de bătăi, ca să nu crească prea mult dimensiunea fişierului. E suficient şi formatul MP3 sau AAC, nu trebuie neapărat WAV.
Cea mai la îndemână metodă şi care nu implică nimic financiar este răspunsul la bătăi prin transmiterea unor sunete asemănătoare, eventual în alfabetul Morse. Repet, pare o soluţie hilară, dar dacă este iniţiată o comunicare?

Faptul că noi avem doar 5 simţuri şi percepem cu ele o lume, nu înseamnă că este exclusă existenţa unor alte lumi. De ce să nu se fi iniţiat acolo o cale de comunicare? O spun cât se poate de serios.
Alfabetul Morse facilitează comunicarea dintre două entităţi care nu vorbesc aceeaşi limbă şi care nu pot comunica decât sonor, nu şi vizual, senzorial etc.

Edited by PSC, 12 September 2016 - 16:31.


#52
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 maximg, on 12 septembrie 2016 - 16:15, said:

Daca ceva " material " nu exista in pereti , daca " stafii sau duhuri " prin casa , nu admitem , ramine varianta cu " ai ceva la cap " sau " ai ceva in cap " .
Nu e gluma sau misto , daca nu gasesti nimic logic care sa-ti explice fenomenul si zici ca n-ai probleme cu capul , vezi si varianta " in cap " . Am vazut reportaj cu persoane care aveau diverse insecte sau larve crescute IN cap ... Suna ciudat , dar sa vezi reportajele ....

initiatoarea a scris ca si alte persoane care au dormit in acea camera, au auzit zgomotele respective. deci nu, nu e in imaginatia ei.
eliza, pana te lamuresti care e sursa zgomotului, poti incerca (daca esti credincioasa) sa chemi un preot, sa faca o sfestanie in locuinta. cine stie, poate are efect si dispar zgomotele. merita sa incerci, n-ai de pierdut decat putin timp si ceva banuti.
spui ca locuiesti la ultimul etaj. cine locuieste cu un nivel mai jos ? familie, persoana singura ? poate au vreun caine sau pisica si se joaca noaptea prin casa cu vreo jucarie din aceea zornaitoare ? crezi ca zgomotul ar putea fi de la vecinii de dedesubt si sa ti se para ca e din zona pervazului tau ?

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă într-adevăr e vorba de un spirit şi preotul îl alungă, acel spirit se poate răzbuna, ulterior, pentru includerea unui terţ în "discuţie". Poate apărea fenomenul poltergeist, care s-o înnebunească pe Eliza mai ales dacă nu crede în aşa ceva.

Faptul că sunetele i se adresează exclusiv ei, nu le aude şi altcineva decât dacă se nimereşte a fi la faţa locului (nu se manifestă în altă încăpere), poate dovedi faptul că ea, Eliza, este cea care trebuie să primească o informaţie sau să ofere o informaţie. Poate că acea bătrână care a decedat a avut o anumită dorinţă pre-mortem, ca să zic aşa; poate că doreşte ca acel spaţiu să rămână liber.
Am înţeles că la momentul decesului n-a fost nimeni lângă ea, n-a avut urmaşi, ceea ce ar putea sugera faptul că a rămas prinsă între două lumi şi doreşte ajutor pentru trecere.
Rituri de trecere există la fiecare popor, probabil că în cazul ei n-a fost respectat un astfel de rit.

Ar mai fi o soluţie care să confirme/infirme ceea ce am spus eu: demontarea ferestrei şi demolarea peretelui, cu reconstrucţia sa ulterioară. Dacă este tehnic posibil şi Eliza doreşte, se poate face şi asta.

Uite o altă sugestie:
Eliza, lasă un telefon să filmeze o noapte întreagă, la rezoluţie minimă, în întuneric complet, atunci când auzi sunetele. Prima dată rămâi să dormi în cameră, a doua oară dormi în altă cameră (sau în altă casă).
Dacă în filmări se poate şi vedea ceva, nu numai auzi, atunci înseamnă că într-adevăr ai dat peste o cale de comunicare dintre două lumi.

 corinadaniela, on 12 septembrie 2016 - 16:28, said:

cine locuieste cu un nivel mai jos ? familie, persoana singura ? poate au vreun caine sau pisica si se joaca noaptea prin casa cu vreo jucarie din aceea zornaitoare ? crezi ca zgomotul ar putea fi de la vecinii de dedesubt si sa ti se para ca e din zona pervazului tau ?
Corina Daniela: întâmplător, eu am ureche muzicală. Aşa a vrut natura să facă setările în placa mea de bază. Posted Image  Dar, chiar şi fără asta, Eliza poate să-şi dea seama dacă sunetul vine din altă parte decât dormitorul ei.
Pe de altă parte, acel câine sau acea pisică trebuie să deranjeze şi alţi locatari atunci când se joacă cu jucăriile. Şi trebuie să se audă şi sunetele câineşti specifice, mai ales dacă e o jucărie vie precum bichon-ul.
Ori, alţi locatari nu se plâng de zgomote, deci ele se manifestă la nivel local şi le percepe doar Eliza şi, bineînţeles, oaspetele din dormitor, dacă există acolo în acel moment.
Prin urmare, revin la ceea ce spuneam: "Faptul că sunetele i se adresează exclusiv ei, nu le aude şi altcineva decât dacă se nimereşte a fi la faţa locului (nu se manifestă în altă încăpere), poate dovedi faptul că ea, Eliza, este cea care trebuie să primească o informaţie sau să ofere o informaţie".

Edited by PSC, 12 September 2016 - 16:50.


#54
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Eu as merge pe varianta liliecilor. Cred ca exista vreun cuib in perete.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate