Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Zgomote nocturne in pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 ElizaRamona0709, on 12 septembrie 2016 - 00:15, said:

De cateva luni se aud niste zgomote ciudate, noaptea, de parca ar proveni din casa. Sunt repetitive si puternice, nu dureaza mult decat cateva secunde si suna de parca ar bate cineva rapid la usa ori ca o scartaiala. Sunt rare (cred) dar ma sperie. Isi schimba locul de provenienta (aceeasi camera dar colturi diferite) si niciodata nu se misca ceva in camera. Se aude doar in dormitor, care e pe colt, la ultimul etaj al blocului. Carii nu sunt pt ca stiu ce zgomot produc, soarecii alearga si tropaie, credeti ca ar putea fi serpi in perete? E un bloc vechi. In seara asta zici ca se auzea clopotelul unui sarpe, zau. Au dormit si ai mei in camera asta si tata mi-a zis ca e un sarpe. Am crezut ca abereaza. As chema ceva firma sa investigheze, dar nu am gasit pe internet..

nu e sarpe .... probabil sunt pasari care-si au cuibul lipit de peretele exterior sau poate un soarece

#20
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Trebuie sa chemi un preot exorcist, cred ca in cazul de fata te confrunti cu un demon, intentiile sale sunt posedarea unui membru al familiei tale. Intradevar stafiile normale nu au cum crea unde mecanice, dar tu nu te confrunti cu o stafie normala.
Nu are cum sa existe un sarpe acolo, ar fi murit de foame, e un mediu imposibil pt un sarpe.

#21
ElizaRamona0709

ElizaRamona0709

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2016
Multumesc pentru raspunsurile frumoase si altele nu prea. Ca sa fim intelesi: nu imi imaginez, nu e structura peretelui, e cu siguranta ceva care se misca in perete. Eu lucrez cu oameni intr-un domeniu real, stiintific. Ma intreb cum ar reactiona cativa dintre voi sa puna o intrebare pe bune si sa primeasca niste glume. Nu ar mai parea haios. Dar ma rog, intrebarea mea este strict legata de serpi. Daca pot fi serpi (nu serpi cu clopotei, multumesc pentru informatia geografica) dar de orice fel avand in vedere unde locuiesc. Aici stau in chirie, nu ii pot strica femeii bunurile. Aseara i-am pus niste ultrasunete si a inceput sa se agite. Inainte sa plec in concediu nu mai erau zgomote, dar acum cand m-am intors parca sunt mai in toi. Oricum, sper ca atunci cand imi aduc cainii acasa sa inceteze. Zgomotul e cel al unui mac pe care il agiti (daca ati mancat vreodata mac direct de pe camp, cei din generatia mea cred ca stiu despre ce vorbesc).

Edited by ElizaRamona0709, 12 September 2016 - 08:01.


#22
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Poltergeist ?

#23
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
Poltergeist este un fenomen paranormal care constă în evenimente care fac aluzie la manifestarea unei entități imperceptibile. De obicei, o astfel de manifestare include obiecte neînsuflețite în mișcare, în levitație, ce par a fi aruncate sau care se autoincendiază, cu prezența zgomotelor simțitoare (cum ar fi ciocănit, bătăi, lovituri) și în anumite cazuri, atacuri fizice asupra martorilor acelor evenimente.
Cele mai multe rapoarte de manifestări poltergeist implică zgomote de distrugere, care nu au nici o cauză imediată sau verificabilă. Există situații când obiecte neînsuflețite să fie ridicate și aruncate;se aud zgomote, cum ar fi lovirea, sau chiar voci umane, precum și atacuri fizice asupra ființelor umane, cum ar fi ciupirea, mușcătura, și lovituri. Cazuri singulare de poltergeist adesea variază în durată de la câteva ore până la câteva luni
[ http://static.srcdn.com/slir/w1000-h500-q90-c1000:500/wp-content/uploads/ghostbusters-filming-locations-plot.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MasterOfDark, 12 September 2016 - 08:26.


#24
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
Într-o noapte n-am putut să dorm deloc din cauza unui zgomot ciudat ce provenea din tavan (tavan fals). A doua zi am ascultat mai atent şi am observat de unde vine sunetul aşa că am scos o parte din tavanul fals şi ca să vezi... şarpele meu era o muscă.

Fii mai atentă să vezi de unde se aude în mod constant sunetul şi poate îţi vei da seama că sunetul nu vine din pereţi şi că poate ai vreo muscă în bibliotecă. Verifică şi insectarul, poate a înviat vreo gâză. =)

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Noaptea e liniste si se aud cele mai usoare zgomote. Am vazut in blocul vecin o familie de ciori care au spart termoizolatia undeva pe un colt al blocului la et3 si au facut cuib..
Zgomote asa cum au zis si colegii pot fi si de la schimbarile de temperatura, mai ales ca acum sunt diferente mari zi-noapte.
Stai linistita ca pana la stafii sau serpi pot fi multe alte motive. Cand eram de varsta ta (sau nu) si eu credeam ca iese un sarpe pe langa un suport care sustinea caloriferul, ca acolo era o gaura in parchet ceva mai mare.
Poate aveti insecte in casa care umbla pe sub tavanul fals sau pereti. Se aud destul de tare daca nimeresc pe/in polistiren.

Edited by bumpocbum, 12 September 2016 - 08:37.


#26
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
pare soarece din descriere ... vb din experienta

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Am avut si eu o rîcîială dinasta, bănuiesc ca un liliac a intrat sub glaful exterior si se frecanea pe acolo, avem multi lilieci in zona.

#28
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 cobi1, on 12 septembrie 2016 - 01:01, said:

Sarpe ? Tatal tau are ceva sechele cu serpi ...
Crezi sau nu, in casele vechi ce au pereti din chirpici isi mai fac uneori cuib serpii.
Dar nu e cazul initiatoarei, si nici nu scot zgomotele descrise.

 ElizaRamona0709, on 12 septembrie 2016 - 07:53, said:

Zgomotul e cel al unui mac pe care il agiti (daca ati mancat vreodata mac direct de pe camp, cei din generatia mea cred ca stiu despre ce vorbesc).
Nu sunt sigur daca traiesc si pe la noi, dar cicadele scot acelasi sunet.

Edited by Hider141, 12 September 2016 - 09:06.


#29
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Posibil soarece. Daca spui ca i-ai pus ultrasunete si s-a agitat, mai mult ca sigur e soarece. Sarpe la inaltimea aia (spui ca e la etaj ultim) nu are cum sa fie.

Edited by roland_s, 12 September 2016 - 09:03.


#30
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Eu șoreci pe bloc n-am văzut. Și am stat vreo 20 de ani la ultimul etaj. Dar păsări și/sau lilieci da.

#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,433
  • Înscris: 16.03.2004
Topicul trebuia deschis la ”Paranormal”.

#32
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
poate sunt gandaci d-aia americani, seamana cu cei de bucatarie (cei roscati/maronii), insa sunt de cateva ori mai mari, zici ca-s mutanti.
s-or fi bagat pe sub plinta, pe sub pachet, in tocul usii sau sub glaful/pervazul ferestrei. probabil ca ultrasunetele i-or fi agitat.
https://optimvs.word...intrat-in-nato/

pe de alta parte, in camera respectiva, care este sistemul de incalzire, termoficare de la furnizorul de caldura sau centrala termica proprie ? chiar daca ai centrala, prin dormitor iti trec tevile de incalzire ale blocului? sa nu fie ceva zgomote din instalatia de incalzire, mai ales ca in unele orase (ploiestiul este unul dintre ele) furnizorul de caldura a facut deja proba de presiune a instalatiei de caldura.

#33
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Eu nu stiu de unde a ajuns la prima concluzie ca e sarpe... adica sunt zeci de alte animale care au sanse mult mai mari sa existe acolo... dar s-a dus la cel cu probabilitatea cea mai mica.

Edited by truet, 12 September 2016 - 10:10.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu vreau s-o sperii pe iniţiatoare, dar dacă nu vedeam cu ochii mei chestia asta, nu credeam pe nimeni altcineva care ar fi povestit-o.
Stăteam pe un fotoliu în sufragerie, căutând pe net ceva cu tableta, căci PC-ul trece printr-o perioadă de upgrade şi încă nu funcţionează.
Uşa camerei era închisă... asta până când, fără să fie curent sau altceva în casă, uşa se deschide singură, ca şi cum cineva ar fi intrat în încăpere.
Sau ar fi ieşit.
Uşa nu s-a mişcat brusc, ci absolut normal.
Cu ochii mei, repet, am văzut cum clanţa uşii s-a mişcat ca şi când cineva ar fi deschis uşa în mod normal.
Iar în caz de curent, de regulă, uşile se trântesc şi se închid, nu se deschid.

În perioada 1992-1994 auzeam foarte des bătăi în ţeava caloriferului minuscul din baie. În fiecare seară începeau, mereu la acelaşi moment (undeva între ora 21 şi 21:10). Într-una din seri m-am gândit să comunic cu iniţiatorul bătăilor, indiferent cine ar fi el. Repet: erau bătăi clare în ţeavă, ca de vecin supărat, nu troznete provocate de diferenţele termice. O ureche muzicală poate face diferenţa dintre zgomotul materialului supus solicitărilor termice şi al aceluiaşi material în care se ciocăne.
N-am folosit codul Morse, dar am transmis secvenţe grupate de sunete, de exemplu 2-3-4, 2-3-2, 1-5-1 şi alte asemenea.
Deşi pare incredibil, mi s-a răspuns cu aceleaşi secvenţe.
Bătăile au încetat în serile următoare şi nu s-au mai auzit niciodată. Iar solicitări termice au tot fost, de atunci.

Nimeni nu ştie, cu exactitate - sau sunt foarte puţini cei care ştiu şi greu de găsit - ce anume se află sau s-a aflat pe terenul pe care există un bloc sau o casă. Au fost cazuri în care, în casele construite pe locul unor foste cimitire se întâmplau chestii ciudate.
Nu pot spune dacă şi la tine e vorba de aşa ceva sau nu, dar un lucru e sigur: dacă vreun animal sau vreo pasăre şi-a făcut cuib în pereţi - ceea ce mie îmi este greu să accept - trebuie să găsească nu numai o sursă de hrană, ci mai ales una de apă.
Există apă în pereţi? Eu zic că nu.
Prin urmare, dacă acea vietate trăieşte în pereţi, la un moment dat trebuie să iasă de acolo pentru a bea apă. În acest caz trebuie să o pândeşti când iese şi să nu-i mai dai voie să intre.
Dar, iarăşi repet: eu nu cred că e vorba de acest caz.

Nu vreau să fiu paranoic, dar poţi încerca metoda mea. Încearcă să răspunzi la zgomote bătând în perete după exemplul meu.

#35
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Ba, eu m-am trezit cu o pisica-n baie venita pe la tevile de scurgere de dupa dulapul de sub chiuveta.
Nu ma mai mira nimic.

#36
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Bine ca o pisica si nu un sobolan... gaurile alea trebuie sa fie astupate ca intra tot felul de vietati neplacute in casa prin ele. Tu ai fost norocos, a intrat una placuta Posted Image

Edited by truet, 12 September 2016 - 10:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate