Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sotret/Roaccutane efecte adverse

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Ați făcut acest tratament? Ce efecte adverse ați simțit? Pe lângă că vi se usucă pielea și buzele, care sunt efecte arhicunoscute la acest tratament.
Iau de ceva săptămâni sotret și în ultimele zile am o stare generală proastă, nu știu dacă e din vina medicamentului, am mai avut stări generale proaste dar atunci erau motive, acuma parcă sunt un copil mic și starea asta proastă a venit în același timp cu uscarea tenului și a buzelor, oare să fie de la medicament?
Nu știu dacă să întrerup tratamentul sau ba.

#2
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Da, eu am luat. 6luni.
Pe langa efectele precizate de tine care nu m au deranjat foarte tare in ultima luna am inceput sa fac niste eczeme nasoale pe maini si am inceput sa ma inrosesc foarte tare cand vorbeam cu cineva, aveam o anxietate de aia grava :lol:

#3
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 eStev, on 11 septembrie 2016 - 13:15, said:

Da, eu am luat. 6luni.
Pe langa efectele precizate de tine care nu m au deranjat foarte tare in ultima luna am inceput sa fac niste eczeme nasoale pe maini si am inceput sa ma inrosesc foarte tare cand vorbeam cu cineva, aveam o anxietate de aia grava Posted Image


Dinalea mai am şi fără medicament dar parcă acuma sunt un copil mic, să mor eu...
Nu paote să îmi spună cineva  ceva mai nasol că mă ia cu stare de rău şi de nervi.
Adorm cu greu, mă trezesc de 100 de ori şi dorm până după-masa, nasul mi se face roşu şi mi se ia pielea. Până la urmă pentru că naiba să faci tratamentul ăsta dacă îţi distruge alte părţi ale corpului? Un prieten care a făcut şi el tratamentul ăsta se plângea că nu mai vede bine la calculator şi noaptea şi că îi cade părul.

#4
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Noaptea aveam si eu probleme cu vederea, dar asta in timpul tartamentului, este mentionat in prospect.
Parul a inceput sa imi cada acum, sper sa se opreasca. Posted Image))
Eu am oprit tratamentul la inceputul lui mai.
E posibil sa mai ai mici iritati si sa ti se exfolieze fata, probabil fiindca ti se usuca foarte tare.

Edited by eStev, 11 September 2016 - 13:21.


#5
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 eStev, on 11 septembrie 2016 - 13:19, said:

Noaptea aveam si eu probleme cu vederea, dar asta in timpul tartamentului, este mentionat in prospect.
Parul a inceput sa imi cada acum, sper sa se opreasca. Posted Image))
Eu am oprit tratamentul la inceputul lui mai.
E posibil sa mai ai mici iritati si sa ti se exfolieze fata, probabil fiindca ti se usuca foarte tare.

La orice medicament sunt efecte adverse dar nu te gândeşti că ţi se întâmplă fix ţie. Mai ales că doamna doctor mi-o pus multe întrebări, inclusiv despre starea emoţională şi tot mi-o dat  o doză măricică de sotret.

#6
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Mergi in continuare cu tratamentul si du te la control, cel mai bine decide doctorul.
Atentia trebuia sa fie mai mare pe vedere, sa nu ai probleme grave si pe ficat

Edited by eStev, 11 September 2016 - 13:34.


#7
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 Velaxa, on 11 septembrie 2016 - 13:24, said:

La orice medicament sunt efecte adverse dar nu te gândeşti că ţi se întâmplă fix ţie. Mai ales că doamna doctor mi-o pus multe întrebări, inclusiv despre starea emoţională şi tot mi-o dat  o doză măricică de sotret.
Cat e doza ?
Destul de vreme ti l-a dat, de obicei nu se da cand inca soarele este atat de puternic.
La medicamentul asta este destul de greu sa nu iesi sifonat dupa o perioada, cateva efecte adverse este aproape imposibil sa nu ai.
Ar fi de preferat sa iti faci analizele lunar, mai ales daca zici ca e doza mare.

Edited by Spk96, 11 September 2016 - 13:52.


#8
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Spk96, on 11 septembrie 2016 - 13:51, said:

Cat e doza ?
Destul de vreme ti l-a dat, de obicei nu se da cand inca soarele este atat de puternic.
La medicamentul asta este destul de greu sa nu iesi sifonat dupa o perioada, cateva efecte adverse este aproape imposibil sa nu ai.
Ar fi de preferat sa iti faci analizele lunar, mai ales daca zici ca e doza mare.

2 dimineaţa, unul seara.
Analize am tot făcut înainte şi am făcut şi înainte să încep tratamentul, sunt sănătos tun. Cum am mai spus, probleme cu anxietatea am mai avut, dar atunci în mare parte erau motive bine întemeiate, încercam lucruri noi, schimbam oameni, aveam teburi de făcut, probleme cu dragostea. Acuma frec menta în casă, merg la sală şi dacă vine cineva să îmi spună ceva mai de "can-can" sau mă cheamă cineva într-un loc nou zici că sunt un copil mic şi panicat.

Astăzi nu am mai luat şi acuma mă simt bine, poate iau unul diseară şi mâine vorbesc cu doctorul de familie şi dermatologul şi să facem ceva investigaţii.
Voi cât aţi ţinut tratamentul? Eu de la început am plecat cu ideea că mai mult de 3 luni nu-l ţin.

#9
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Nu avea cum sa-ti treaca atat de repede, medicamentul ramane in organism mult timp

#10
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
wow, si pentru ce problema de viata si de moarte zici ca folosesti otrava aia care e interzisa in multe tari?

#11
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Unde e interzisa? Iar se trezesc baietii Posted Image Nu prea a cerut sfaturi cu privire la ce spui tu

Edited by eStev, 11 September 2016 - 19:32.


#12
The_Ionutz85

The_Ionutz85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.09.2016
Depresie, suicid, teratogen....

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 eStev, on 11 septembrie 2016 - 19:31, said:

Unde e interzisa?
Na, primul rezultat din Google. Mie mi se par destul de nasoale efectele adverse. Si toate astea pentru a scapa de acnee?! Adevarul e ca daca ajungi sa te sinucizi cu siguranta scapi si de acnee. Mission accomplished!

 eStev, on 11 septembrie 2016 - 19:31, said:

Nu prea a cerut sfaturi cu privire la ce spui tu
A cerut sfaturi cu privire la intreruperea tratamentului. Pentru ca nu-mi permit sa zic "da" sau "nu", nefiind de specialitate, am zis sa las statisticile si experienta altora sa vorbeasca. Cu cat esti mai informat, cu atat poti sa iei o decizie mai corecta.

Edited by Michidoo, 12 September 2016 - 11:30.


#14
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Un link la un forum obscur? Experienta personala 0?
Nici nu ai idee cat de tare ii poate afecta acneea pe unii, psihic.

#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
informatiile de pe "forumul obscur" sunt de fapt un articol publicat in "Gardianul". Dar asta nici macar nu conteaza, gasesti o gramada de astfel de informatii cautand atat in romana, cat si in engleza. Nu-ti mai dau link-uri, ca vad ca oricum nu le citesti.

Faptul ca acneea afecteaza psihicul ar trebui rezolvat la psiholog. Daca te intereseaza atat de mult aspectul fizic (care oricum se va deteriora in timp), ai nevoie de cineva care sa te ajute sa gestionezi aceste emotii, eventual sa te invete cum sa te preocupi de lucruri mai importante (ca sa nu zic profunde). Nu doar fizicul ne defineste, ci multe alte aspecte din alcatuirea noastra, si e pacat sa suferim pentru ca nu ne incadram in standardele de frumusete ale societatii sau ca cei din jur nu ne accepta asa cum suntem (cine sunt astia? Cat de importanti sunt pentru noi?) - prea multa energie risipita pentru o...carcasa.

uite, ca sa fiu de ajutor, nu doar Gica Contra, las aici experienta unei dudui, articol foarte bine documentat, poate e de ajutor cuiva. Solutii exista, nu trebuie sa ajungi la sinucidere.

#16
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Am făcut o pauză după 2 luni de sotret, acuma mi-au reapărut ceva coşuri şi am luat în ultima săptămână, confirm efectele adverse, iarăşi sunt ciufut şi am momente de stare generală proastă.
Deci aveţi grijă cei care chiar vreţi să faceţi tratament luni de zile cu aşa ceva...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate