Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Nissan Qashqai vs Kia sportage

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

Poll: Qashqai vs Sportage (100 member(s) have cast votes)

Ce ati alege ?

  1. Nissan Qashqai (57 votes [57.00%] - View)

    Percentage of vote: 57.00%

  2. Kia Sportage (43 votes [43.00%] - View)

    Percentage of vote: 43.00%

Vote Guests cannot vote

#91
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View PostSclaud, on 11 septembrie 2016 - 11:20, said:

Din păcate motorul turbo benzina la Kia nu vine decât in echipare gtline care e sensibil mai scumpa si nu ma incanta nici full piele si alte chestii

Tucson turbo este și echiparea style.

#92
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Maxtroane, ai dreptate, este doar vreo 8000 de euro diferenta.....fata de 4x2. Eu vorbeam despre diferenta fata de un 4x4. Pe de alta parte daca tot iei un suv, logic ar fi sa iei si SINGURA optiune care il face suv si il deosebeste de celelalte....adica sistemul 4x4, caci garda la sol de 15 cm ai si pe masini din clasa compacta. Apropo, quahquai este crossover....pana la suv mai e mult si bine!

Edited by mzamfirm, 25 September 2016 - 08:51.


#93
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmaxtron_69, on 24 septembrie 2016 - 23:08, said:

Mzamfir era desteptu cu 10k diferenta Posted Image scuze, nu erai tu.

Diferenta de viteza maxima e data de multe aspecte teh ice care iti scapa, cum ar fi rapoatele din cutia de viteza (diferite la un suv, in special 4x4) si greutatea diferita a masinilor.

Daca te inveti sa scrii "poate si aerodinamicitatea ajuta la o viteza mai mare" in loc de multe semne de exclamare/intrebare, nu se mai straduie nimeni sa'ti arate cat de pe langa esti, ca ai lasat loc de intors.

E cam ciudat sa compari viteza maxima, oricum. Ai luat'o ca asa ai vrut tu... Ce sa mai... Cand vb cu unii impotriva suv urilor o sa zici tot "megacotete" cand o sa te responsabilizeze cineva un pic cum am facut eu, o sa zici tot "da, as vrea si eu unu".

E , chiar vrei sa-ti fac analiza detaliata a alegerii mele . In primul rand , pentru ca stau intr-o zona de munte , as fi dorit o masina 4x4 caci iarna e greu sa ajungi si cu TAB-ul pe aici , dar neavand peste 20k pentru una cat de cat (si nici bani de intretinere si extra-combustibil) am zis ca mai bine ma orientez la una pentru drumuri lungi/vacante. Un crossover (Vitara) 4x2 imi pare ceva incomplet sau amagitor caci nu e perfect nici la drumuri lungi dar nici la off-road si m-am gandit ca ninge de maxim 5 ori intr-o iarna si in rest se face partie asa ca atunci pot sta acasa sau sa merg cu Loganul ,care-i o idee mai inalt. Poate pentru garda mai mare si protectiile de aripi as fi ales Vitara 4x2 insa chiar nu mi-a placut interiorul. Si aerodinamica chiar are un rol important in viteza de deplasare caci Vitara are 1075 kg iar Elantra 1330 si amandoua au un motor aspirat de 1.6 deci nu se poate pune problema maselor ci poate si a modelului de transmisie. Ma deranjeaza ca vorbesti cu suficienta unui om care le stie pe toate insa nici macar n-ai habar de preturi , mase si alte detalii . Si nu cred ca am scris undeva ca stramb din nas la un SUV (si de frica ta le-am preaslavit dupa !!) doar ca nu-mi permit unul iar cei ce-si permit , de multe ori , le iau pentru prestanta si nu pentru utilitate. Si nu te mai chinui sa-mi ataci fiecare fraza caci nu ajungem nicaieri , nu inteleg de ce "ti-am picat cu tronc" si ce vrei sa demonstrezi pana la urma .

#94
Sclaud

Sclaud

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.01.2012
Va multumesc foarte mult pentru pareri.
Se poate inchide acest topic.
(Intre timp bugetul a luat o intorsatura dramatica si va trebui micsorat simtitor)
(Probabil voi deschide in viitor un topic nou pentru o cu totul alta alegere la ceva cu pret mai mic)

#95
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Ce parere aveti de motorul 1.2 turbo de la Qasqhai 2017?

#96
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
Mie mi s-a parut foarte lenes pe un QQ la test drive comparativ cu alte masini din clasa.
Dar presupun ca asta tine de fiecare si cu ce motor il compara.
Eu am renuntat la gandul sa-mi iau un QQ din cauza motorului.

Dar trebuie sa mergi tu la test drive sa vezi cum ti se pare tie.

#97
nerazzurr

nerazzurr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 10.11.2012
Da o sa merg sambata...imi mai place Sportage dar din cauza finantarii e rata prea mare ...

#98
Bosoi

Bosoi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.02.2016
salut, imi poti lasa datele de contact si te pot ajuta cu o oferta speciala la Qashqai.
adrian bosoi-Badsi Nissan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate