Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

paleta de culori

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015
buna seara

doresc sa potrivesc o culoare cu alte nuante de culori care sa se potriveasca cu culoarea mea. este vreun site care ma poate ajuta? gen sa introduc galben si sa-mi arate toate nuantele care dau bine acestei culori?

multumesc

#2
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
is o gramada de siteuri care fac asta ma mir cum de n-ai gasit unu=))
problema e ca toate is niste prostii pt ca oamenii percep culorile diferit si daca tu folosesti niste culori rezultate din formule matematice fi sigur ca se potrivesc mai prost decat daca ai folosi culori pe care le-ai ales tu ochiometric dar na fa ce vrei,,

Edited by andutza15, 10 September 2016 - 22:01.


#3
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
da exista ,regret ca nu stiu unde sa te indrum sau sa ti pun link
stiu ca doamna mea intra si tot asa ii dadea nspe feluri de palete de culori ,ea cauta pentru vopsea de par
presupun ca pentru vopsea de par doresti si tu nu ?

#4
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015
sunt/is o gramada de siteuri dar n-ai dat un singur exemplu
sunt convins ca acele siteuri nu au compatibila culoarea mov la culoarea galben, si nici un om normal (in afara de manelisti) n-ar asocia galben cu mov ca pe o combinatie frumoasa Posted Image)

View Postviks, on 10 septembrie 2016 - 22:03, said:

da exista ,regret ca nu stiu unde sa te indrum sau sa ti pun link
stiu ca doamna mea intra si tot asa ii dadea nspe feluri de palete de culori ,ea cauta pentru vopsea de par
presupun ca pentru vopsea de par doresti si tu nu ?
wooow dar cat de subtil ai reusit sa pari. aproape ca era sa nu ma prind de ironia ta. regret si eu tare ca habar nu ai

Edited by doSstep, 10 September 2016 - 22:10.


#5
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
n am fost deloc ironic ,am jurat ca ,cauti o anumita culoare pentru vopsea par
mea culpa poate cauti pentru zugraveala .

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostdoSstep, on 10 septembrie 2016 - 22:05, said:

sunt/is o gramada de siteuri dar n-ai dat un singur exemplu
sunt convins ca acele siteuri nu au compatibila culoarea mov la culoarea galben, si nici un om normal (in afara de manelisti) n-ar asocia galben cu mov ca pe o combinatie frumoasa Posted Image)


wooow dar cat de subtil ai reusit sa pari. aproape ca era sa nu ma prind de ironia ta. regret si eu tare ca habar nu ai

Mov spun manelistii.

Culoarea violet se potriveste excelent cu galben, pt. ca sunt culori complementare.
Desigur daca se folosesc doar cateva pete uni de culoare saturata, nu mai este doar un contrast de culori comlementare, ci si contrast al culorilor in sine si contrast de cantitate, deci se armonizeaza prin folosirea raporturilor de cantitate - culorile luminoase in sine (saturate, fara alb) acopera o suprafata mai mica (dar suficienta), iar cele mai inchise in sine (fara negru) ocupa o suprafata mai mare.
In cazul particular al contrastului galben-violet, raportul este 1:3 intre culori, deci sunt 4 parti in total, 1/4 galben si 3/4 violet.
Culorile mai luminoase in sine (saturate, fara alb) trebuie sa fie utilizate mai putin, iar cele mai inchise in sine fara negru, se folosesc mai mult.

Pt. orange - albastru ar fi 1:2, deci 1/3 orange si 2/3 albastru.

Pt. rosu-verde raportul este de 4:4=1:1, deci 1/2 rosu si 1/2 verde.

In cazul in care exista si nuante, tonuri, griuri colorate, griuri neutre, nonculori, etc., se pot forma si alte contraste cromatice.
Ordinea este oarecare, dar sunt 7 in total :
1. contrastul culorilor in sine (doar intre culori pure)
2. contrastul de clar-obscur (inchis - deschis, tonuri)
3. contrstul cald-rece (culori calde - culori reci in limbaj plastic, invers fata de sensul din fizica spectrala)
4. contrastul culorilor complementare. (intre o primara si binara formata din celelalte doua primare)
5. contrastul de calitate ( saturat - mai putin saturat sau grizat)
6. contrastul de cantitate ( are legatura cu toate celelalte, armonizarea se face prin echilibrarea/armonizarea lui)
7. contrastul simultan - (se realizeaza direct pe retina, atunci cand langa o culoare exista in compozitie o pata de gri neutru sau chiar de nonculori, si toate acestea din urma, cu efect maxim pe griul neutru de tonul complementarei culorii, apar ca se nuanteaza in complementara culorii existente.

Toate se armonizeaza prin echilibrarea contrastului de cantitate.

Cand apar tonuri si culori grizate/deschise cu alb, si altele inchise cu negru, raporturile de cantitate se pastreaza in continuare, cu sublinierea ca atentia este pe culoare, pe dominatia cromatica, nu pe pata grizata, ci pe culoarea pura din ea - atata cat este multa sau putina.
Nonculorile si griurile neutre armonizeaza automat prin contrast simultan, deci trebuie tinut cont de ele.

Dincolo de contraste cromatice mai exista game cromatice, dominante cromatice, si monocromii.
Gama rece
Gama calda.
Dominanta rece.
Dominanta calda.
Monocromie si tehnica ton in ton - mai multe tonuri ale aceleiasi culori, existand si varianta complexa in care se poate imbogatii compozitia si prin nuantarea culorii si spre cald si spre rece, alaturi de jocul de tonuri inchise si deschise.

O combinatie care este considerata de multi nepotrivita (si placuta de altii...), este albastru-brun, insa problema este  in primul rand una de tehnica cromatica, si abea apoi poate sa fie sau sa nu fie o problema de armonie cromatica.

Brunul este un ton mai mult sau mai putin inchis al unei nuante de orange, deci exista un contrast de complementare albstru - orange in aceasta combinatie, care se poate armoniza bine-merci prin raporturi de cantitate, tinand cont si de cantitatea redusa de orage saturat in urma grizarii/inchiderii cu negru.

Dar intr-o compozitie in care domina albsatru saturat, apare o ruptura de tehnica daca orange-ul apare doar sub forma de brun, fiind recomandat pt o compozitie legata utilizarea de tonuri mai grizate si mai saturate la ambele culori.

Edited by loock, 11 September 2016 - 00:07.


#7
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
google  -->  wheel of colors

Attached Files


Edited by dacuburebista, 12 September 2016 - 20:37.


#8
_Orpheus

_Orpheus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 24.03.2011
https://color.adobe....te/color-wheel/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate