Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Prescriptii diferite de ochelari

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Cosmin923

Cosmin923

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2016
Am efectuat doua investigații oftalmologice în ultime 2 luni , iar din prescripțiile medicilor apar rezultate diferite.
Primul consult a fost efectuat pe 29.06.2016 la o clinica privata din București ( controlul a fost efectuat dupa-amiaza)
Consultul a decurs în felul următor:
1.Verificarea acuității vizuale la un ecran în care literele se micșorau, în timp ce doctorul interschimba lentile. Rezultatul fiind -1.0 OD -1.25 OS , DP 70
2. Măsurarea tensiunii intraoculare .
3. Examinarea fundului de ochi fără atropina.

Am repetat consultul la Spitalul militar central (controlul a fost efectuat diminiata )
Acolo mi-au fost masurate refractia/ tensiunea oculara inainte de administrare a atropinei. Dupa administrare mi-a fost masurata din nou refractia oculara  si examinat fundul de ochi+ acuitatea visuala la un monitor in care literele nu fluctuau in marime ( marimea 1.0 era scrisa pe panou) si mi-a rezultat in urma acestui consult o dioptrie de -0.5 OD si -0.5 OS , DP 80 .

Ce doresc sa intreb este din ce cauza exista diferenta aceasta si ce reteta sa urmaresc .
Sa mai efectuez un consult ?

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu mai lasa sa-ti puna atropina in ochi, e periculoasa, mai ales daca ai unghi irido-cornean ingust. Nu se mai foloseste, exista o solutie alternativa care "paralizeaza" irisul pe o durata mult mai mica.

In orice caz, sint destui factori care pot influenta rezultatul masurarilor, oboseala, lacrimarea, conjunctivita, cataracta, floaters in corpul vitrios, fel de fel, acuitatea vizuala nu sta permanent la aceeasi valoare pe parcursul aceleiasi zile, mai ales dupa o anumita varsta, poate varia putin.

Edited by Ion_de_la_Raion, 10 September 2016 - 22:01.


#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
draga cosmin... marimile dioptriilor rezultate la testul de refractie cu dioptronul. sunt orientative... doar tu cu ochiul tau poti decide care sunt dioptriile cu care vezi mai bine, mai clar, etc...

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate ar fi bine sa mai faci un consult [in alta parte], poate te lamuresti, ori .....poate intri si mai mult in ceata.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,264
  • Înscris: 01.12.2001
DP 70 si 80? Asta o verifici singur acasa. Urmezi reteta care are DP adevarata.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
la DP nu m-am uitat... acolo chiar e un mister...
cam multa cheltuiala si agitatie pentru niste dioptrii asa mici...

#7
Cosmin923

Cosmin923

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2016
Multumesc pentru raspunsuri, nu sunt foarte sigur daca a fost sau nu atropina dar efectul a durat destul de mult (4 h-5h). In opinia mea pentru caractere mai micute este mai bine o diotrie mai mare cu toate ca probabil doctorul a prescris aceste indicatii in cazul in care ochilu ar trebui sa lucreze atunci cand focalizeaza corect.
Nero-d o dioprie de -1.25 e destul de semnificativa ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate