Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

anulare contract parcare rezidentiala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
spanak

spanak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2015
Buna seara.
Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti cum si daca se poate contesta chestia din atasat, primita de la Primaria Sector 3 Bucuresti
Am de precizat urmatoarele
- intradevar impozitul pe 2016 la data expedierii scrisorii (15 august 2016) nu era platit, motivul fiind bineinteles niste amenzi deja platite si pe care pe giseul.ro nu poti sa platesti impozitul fara sa platesti si amenzile. Nu stiam insa ca sunt prevazute date limita. Stiam ca sunt date pana la care poti sa platesti redus si date de la care se aplica majorari. Atat.
- textele de hotarari invocate nu mi se par ca acopera suficient dpdv legal anularea contractului iar ultimul text de hotarare mentionat chiar nu are nici o legatura cu subiectul fiind vorba de "taxa pentru utilizarea locurilor publice pentru organizare de santier" deci total pe langa.
La ora actuala am impozitul platit inclusiv pe locul de parcare de rezidenta in cauza pe intreg anul 2016, asa cum mi-a venit de platit.
Multumesc mult

Attached Files



#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Sa- intamplat si la noi. Asa am gasit eu un loc mai bun de parcare. Oamenii nu platisera. Nici eu, recunosc. Cand am aflat ca nu mai avem locuri de parcare, am dat fuga sa platesc. Acolo, m-au intrebat ce loc aleg si, spre bucuria mea, numai unul era platit, asa ca am ales cel mai bun loc.
Mare nebunie dupa aceea, posesorul de pana atunci al locului a mers la Primarie, scandal, show, nimic-nimic. Am si acum locul. Nu e vorba despre scandal. daca omul primea locul, i-l cedam fara discutii.
Ideea este ca nu a mai putut face nimic. Acum are alt loc.

Edited by YOUR_GOD, 10 September 2016 - 19:41.


#3
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu ai ce sa contesti.....locul de parcare este al primariei .....cum tu nu ai platit parcarea primaria a anulat contractul tau si a dat locul altei persoane.....Nu-ti ramane de facut decat sa ceri alt loc de parcare daca exista.....

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-ai ce sa contesti!... ai fost instiintat ca ti-a fost anulat autorizatia de parcare!... atat!

#5
spanak

spanak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2015
deci contractul a fost anulat conform HCGMB 218/2015 Anexa 2 pct 3.20 care prevede valoarea “taxei pentru utilizarea locurilor publice pentru organizare de santier. “ adica nicio legatura voi ziceti ca-i OK?

Edited by spanak, 10 September 2016 - 19:55.


#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-are nici o treaba cauza p[entru care a fost anulat contractul!!!... e locul lor, fac ce vor cu el!....

tu ai fost instiintat ca a fost anulata autorizatia!!!... asta e tot ce trebuie sa iei la cunostinta!
mergi frumoe la primarie si discuta cu ei!, n-o mai arde pe forum aiurea... ca nu-ti da forumul locul de parcare inapoi!
de obicei sunt oameni interesati care se intereseaza daca a mai aparut vreun loc disponibil... ocazie cu care, aia care se ocupa, mai verifica...

Edited by Nero-d, 10 September 2016 - 20:09.


#7
spanak

spanak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2015
Bine Nero, astept totusi si alte pareri. Apropo daca tot eu o ard aiurea si aia de la primarie sunt argint, de ce la doua saptamani de la anularea contractului inca pretindeau impozit pana la sfarsitul anului in curs in baza unui contract anulat unilateral si cum recuperez banii respectivi, am mai patit odata asa si nu am mai vazut niciodata banii inapoi.
Prefer insa sa nu aud opinii gen - ai platit ca boul sa fi sanatos primaria are dreptata sa ti-o traga, bine ca ai scapat asa usor, eu confiscam si masina parcata ilegal etc, etc. Faptul ca in ultima instanta fac ce vor, asta stiu si eu, nu trebuia sa aud de aici.

Edited by spanak, 10 September 2016 - 20:23.


#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Va trebui pana la urma sa explici despre care impozit vorbesti inca de la-nceputul acestei discutii.

#9
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
HCGMB 218/2015 Anexa 2 pct 3.20
Taxa pentru utilizarea locurilor publice pentru parcari de resedinta: Taxa se calculeaza in lei/zi/vehicul si se plateste in doua rate egale, pana la 31 martie si 30 septembrie, inclusiv.

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu e nici un contract!!!... asa crezi tu ca e contract cand de fapt nu e!
e o autorizatie!
alte pareri favorabile tie nu vei auzi! nimeni nu-ti va spune ca se poate contesta si cum! chiar daca tu asta ai vrea!
n-am auzit pana acum sa platesti impozit pe locul de parcare acordat (inchiriat) de primarie!
impozitul e pe bunuri, amenzi, etc

Edited by Nero-d, 11 September 2016 - 06:56.


#11
spanak

spanak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2015

 Nero-d, on 11 septembrie 2016 - 06:55, said:

n-am auzit pana acum sa platesti impozit pe locul de parcare acordat (inchiriat) de primarie!
impozitul e pe bunuri, amenzi, etc
afli acum, eu tocmai l-am platit
OK nu-i bai. eu contest oricum decizia :-)
Nero, nu stiu de ce dar esti un pic prea agresiv in exprimare.

#12
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
O contesti degeaba cat timp nu te duci sa iti platesti taxele/impozitele/amenzile.

Edited by truet, 12 September 2016 - 20:08.


#13
spanak

spanak

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.07.2015
cine a zis ca nu le-am platit?! sunt la zi cu absolut toate. Numai raspunsuri pe langa subiect primesc ...din pacate.

 Nero-d, on 11 septembrie 2016 - 06:55, said:

n-am auzit pana acum sa platesti impozit pe locul de parcare acordat (inchiriat) de primarie!
impozitul e pe bunuri, amenzi, etc
impozit pe amenzi?! asta chiar e buna!
Uite ca am verificat. Ce am platit la parcare intra la rubrica - Alte impozite și taxe/Parcare, acum alege fiecare ce vrea (impozit sau taxa) dar nu cred ca despre asta era vorba

#14
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
bun.....in momentul de fata ce mai ai de plata conform ghiseul.ro ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate