Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Accidentare fotbal

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Acum 6 zile când am jucat fotbal, m-am accidentat. Am dat un șut în forta , deși nu am mai jucat fotbal de două săptămâni și am suferit o intindere musculară la mușchii pectineu si adductor lung. As dori sa stiu cam cat timp mai trebuie sa stau pe banca înainte să mă pot apuca iar de fotbal. P.S. Durerea a mai scăzut. Mă doare numai când ridic genunchiul la piept. Plus ca simt ca mușchiul este rigid ,aducă nu mai am forta în el

#2
Ciresarul

Ciresarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 22.08.2016
6 luni.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 ITChief, on 09 septembrie 2016 - 15:02, said:

Acum 6 zile când am jucat fotbal, m-am accidentat. Am dat un șut în forta , deși nu am mai jucat fotbal de două săptămâni și am suferit o intindere musculară la mușchii pectineu si adductor lung. As dori sa stiu cam cat timp mai trebuie sa stau pe banca înainte să mă pot apuca iar de fotbal. P.S. Durerea a mai scăzut. Mă doare numai când ridic genunchiul la piept. Plus ca simt ca mușchiul este rigid ,aducă nu mai am forta în el

Varsta.Varsta conteaza in primul rand.In al doilea rand este important faptul daca muschiul respectiv este antrenat sau nu.In functie de astea,perioada de vindecare este intre trei saptamani si cele sase luni ale ciresarului.
Si este de preferat ca in timpul asta sa practici fotbalul de masa.La propriu,pe masa de bucatarie,daca ma intelegi.

#4
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
daca e intindere 6 luni? no way, ciresarul sa se mai gandeasca. cateva saptamani, o luna maxim.

#5
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Nu ai facut intindere pt ca nu ai mai jucat fotbal de 2 saptamani, ci pentru ca nu te-ai incalzit inainte. Si un fotbalist profesionist poate pati asta daca nu se incalzeste inainte. Chiar si cand eram mic si jucam pe maidan imi faceam o mica incalzire la picioare inainte de a juca.

Edited by Robiacs, 09 September 2016 - 17:32.


#6
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
Salutare,

Presupun ca joci fotbal de placere si nu la vreo echipa pentru ca alftel ai fi fost de ja la doctor pana acum si stiai ce e de facut. In sensul asta iti recomand sa stai in repaus atat timp cat este nevoie. O luna, doua, trei. Oricat timp ar trece daca tot simti ca te doare, nu il forta. Nu vei face nimic altceva decat sa recidivezi si sa nu lasi muschiul sa se refaca si anume complet. Daca vrei sa mai poti juca fara probleme, stai in repaus atat cat este nevoie. Numai tu simti asta. Chiar daca ii vezi pe baieti ca se duc sa joace, nu te infierbanta, stai linistit in banca ta pentru ca risti sa nu te mai vindeci complet niciodata si ramai cu durerea aia ani de zile. Oricum nu cred ca ai ceva grav.

#7
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016

 wld-ro, on 09 septembrie 2016 - 18:31, said:

Salutare,

Presupun ca joci fotbal de placere si nu la vreo echipa pentru ca alftel ai fi fost de ja la doctor pana acum si stiai ce e de facut. In sensul asta iti recomand sa stai in repaus atat timp cat este nevoie. O luna, doua, trei. Oricat timp ar trece daca tot simti ca te doare, nu il forta. Nu vei face nimic altceva decat sa recidivezi si sa nu lasi muschiul sa se refaca si anume complet. Daca vrei sa mai poti juca fara probleme, stai in repaus atat cat este nevoie. Numai tu simti asta. Chiar daca ii vezi pe baieti ca se duc sa joace, nu te infierbanta, stai linistit in banca ta pentru ca risti sa nu te mai vindeci complet niciodata si ramai cu durerea aia ani de zile. Oricum nu cred ca ai ceva grav.
Mulțumesc de sfat. Oricum, e greu să stai pe banca când îi vezi pe ceilalți ca joaca. Pur si simplu vrei sa fii si tu acolo...

Edited by ITChief, 09 September 2016 - 18:43.


#8
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 04.09.2013
Da dar ascultă mă că am trecut prin foarte multe accidentări. Nu e ca și cum ai sta pe viață. Rabdă o perioadă ca să poți fi recuperat complet apoi.

#9
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Si fa incalzire de acum, alergari usoare inainte de meci.

#10
ITChief

ITChief

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 18.08.2016
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi.O să încerc să stau pe banca 2-3 săptămâni și o sa încep să mă încălzesc de acum înainte de meci. O seara frumoasa tuturor!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate