Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandare achiziționare TV !

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ursachiiulian93

ursachiiulian93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.09.2016
Buna ziua ! As dori sa achizitionez un tv nou si as vrea ceva recomandari din partea voastra ! eu am ales cateva modele

http://www.cel.ro/te...tv-pMyMwNjYt-l/

https://www.evomag.r...CI-1092441.html

http://www.cel.ro/te...tv-pMyMwND0p-l/

https://www.evomag.r...-CI-116662.html

Nu sunt inca decis si as vrea o parere ! sau ceva recomandari mai bune daca aveti ! PS: bugetul este de 2200-2300 lei ! Multumesc

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Recomandarea mea (si cred ca a multora) e SA NU IEI DE LA CEL! Desi am avut o problema si cu evomag (la prima si unica mea experienta cu ei).
Referitor la televizor ar fi fost bine daca mai asteptai pana de black friday. Dezi la noi e o mare tiganie de BF tot gasesti oferte ok inclusiv offline la altex, flanco etc.
Linkurile puse de tine la evomag duc la niste modele cu stoc epuizat.

#3
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016
De curiozitate... de ce ai ales tvuri 4k din moment ce n-ai un post 4k in Romania?... iar pe satelit nu sunt mai multe ca degetele de la maini..... iar standardul acesta 4k este o migrare spre 8k. banuiesc ca stii ca la orice operator de cablu si satelit din Romania imaginea posturilor HD ai sa lezi mult mai prost ca la un tv FullHD sau HD ReadyPosted Image

PS - renunta la Samsung de mult nu mai este ce a fost. Alege Sony, au culorile mult mai clare si mai aproape de de realitate.... iar J-urile de la Samsung multe intra in service ca le pica sursa de alimentare sau banda de LED-uri

Edited by andrei19031980, 09 September 2016 - 10:24.


#4
ursachiiulian93

ursachiiulian93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.09.2016
da stiu le-am pus cu scop informativ cam ce mi-ar place mie ! si cu Black friday la noi e vrajeala in toata regula ! adevaratele oferte in 30 de secunde sunt stoc epuizat !

unul singur e 4k care l.am vazut in auschan si mi-a placut cat de cat ! adica se vedea bine pe continut 4k !

#5
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Recomandarea mea e sa te indrepti spre un magazin la care nu se ocupa Depanero de reparatii.
Spre exemplu Altex.

Cazul meu: Am cumparat acum doua luni un TV Samsung de la Emag. Peste o luna s-a stricat. Garantia la Depanero.
L-am trimis prin curier acolo, cand a intrat in service s-a notat ca avea zgarieturi, el neavand niciuna. Il stersesem doar o data de praf intr-o luna.
Cand a venit acasa, intr-adevar, avea zgarieturi pe rama, vopsea sarita intr-un colt, si o zgarietura foarte mica pe ecran, facute de angajatii Depanero.
M-am bucurat totusi ca l-au reparat.

Edited by MadB91, 09 September 2016 - 10:27.


#6
andrei19031980

andrei19031980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 19.08.2016

View Postursachiiulian93, on 09 septembrie 2016 - 10:22, said:

....  adica se vedea bine pe continut 4k !

Atata timp cat n-ai continut 4k in Romania iar pe satelit sunt maxim 10-15 posturi straine in 4k este aceeasi mare prostie sa cumperi asa ceva ca in urma cu cativa ani cu 3D-ul

View PostMadB91, on 09 septembrie 2016 - 10:23, said:

Recomandarea mea e sa te indrepti spre un magazin la care nu se ocupa Depanero de reparatii.

Ca spui Depanero sau Electroservul de la Altex este acelasi lucru.... in spatele lor sunt aceiasi SEFIPosted Image. Pe vremea cand lucram la ei (electroserv), aparusera placutele de 4GB DDR3 iar cine intra in service cu laptopuri/calculatoare cu 4GB DDR3 avea toate sansele sa plece acasa cu 2x2GB DDR3 (folosite) si sistemul "proaspat" scos din service... iar placuta de 4GB DDR3 se baga in alt sistem de la raft sa dea bine la "fraieri" ca poate sa mai bage alti 4GB DDR3 in el. Mai continui si cu Hardurile care se schimbau la greu cu SH-uri cu toate ca harduile noi ale clientilor nu aveau nimic iar in fisa tehnica de reparatii figura ca harddisc nou schimbat. Asta estte valabil pe partea de IT unde am lucrat, nu vreau sa ma gandesc ce se intampla la electrocasnice mici sau mari sau la electronice. Imaginativa o combina de 3000 de lei intrata in service cu o banala rezistenta arsa si al carui compresor nou este inlocuit si bagat in ea unul sh de la 150 lei buy-back si figurat in fisa de service ca reparat cu "inlocuire compresor defect"... ca de... se pricepe fraierul de client la frigotehnica
Toti sunt o apa si un pamant, nu stu cum sa-ti vanda mai repede rahaturile lor iar cand este sa se strice nu stiu cum sa te trimita la plimbare, ca client, mai repede

Edited by andrei19031980, 09 September 2016 - 10:42.


#7
ursachiiulian93

ursachiiulian93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.09.2016
este cineva de aici care stie daca are dts sau nu tv acesta ?

http://www.emag.ro/t...9dd6a8640ec0452

As vrea sa il achizitionez si pe unele site-uri zice ca are pe altele nu !

#8
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Ca detinator de plasma 3D si tv 4K , iti recomand sa renunti la ideea cumparari unui tv 4K cu pret pana in 4000 lei
Stiu ca multi vreti cat mai ieftin un tv 4k si sa faca si cartofi prajiti , dar practic nu exista asa ceva
Deci in bugetul tau de 22/2300 lei singura varianta iti ramane un tv fullHD 3D
DA . sa fie 3D fiindca ma repet a nu stiu cata oara , aceste modele de tv-uri ( 3D ) au paneluri mai bune calitativ fata de modelele non-3D
Pana la urma pe tine te intereseaza calitatea imaginii cel mai mult si mai putin de cate ori vei folosi functia 3D
Vezi ca aibe tv tuner DVB-C/T2 si nu dvb-c/t , fiindca daca vreo data o sa vrei sa receptionezi prg tv digital terestre ( nu prin cablu ) o sa ai sigur o surpriza neplacuta
Nici tv-urile cu android nu ti-le recomand fiindca s.o android tv este la inceput de drum si are bugurile de rigoare
Mai degraba as merge pe un tandem - tv fullhd 3D + media player 3D - decat pe un smart fullHD 3D
Notiunea de smart la tv-uri este ceva superficial si nu se poate compara cu un media player mult mai diversificat
Ca media player as merge pe windows din cauza codecurilor/licentelor platite fata de android unde nu toti chinezi au platit licentele dedicate si inglobate in media playerele lor
Cauta sa aibe 4 x IN HDMI , 3 x USB ( daca se poate macar un port sa fie USB3.0 ) , port lan , nu neaparat si wifi integrat daca acesta nu este dual band/wifi ac
Eventual sa aibe procesor quad si doar dual , fiindca cu cat e mai puternic cu atat va face fata cu brio in diferite situatii
Insa in functie de dotarile/performantle scrise mai sus , variaza si pretul asa ca.....
Si nu in ultimul rand , avand in vedere ca e lcd/led sa nu te astepti ca negru sa fie negru ca la plasma
In cel mai fericit caz vei avea o tenta de negru mai apropiata de negru

Edited by lupull, 11 September 2016 - 04:19.


#9
ursachiiulian93

ursachiiulian93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.09.2016
ok ! si un link ceva ce ai spus tu acolo eu nu prea gasesc asa tv ! am gasit un samsung 40h6400 da nu e pe stoc nicaieri ! ai putea sa ma ajuti cu un model ?

#10
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
Samsung 40J6200 si 40J6300 au panel pe 100Hz, cum au si tv-urile cu 3D activ. Ce mai gasesti cu functia 3D activa reprezinta tv-uri din gama veche, in gama actuala aceasta functie fiind cvasi-inexistenta.

#11
ursachiiulian93

ursachiiulian93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.09.2016
am vrut sa iau j6300 da nu l.am gasit pe stoc nicaieri decat la preturi exagerate !

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
Gasesti 40J6200 la Altex/Media Galaxy la 2000 de lei. E un pret foarte bun, avand in vedere caracteristicile.

#13
ursachiiulian93

ursachiiulian93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 09.09.2016
j6200 stiu ca este ! dar de asta ce parere ai ? https://www.evomag.r...CI-1089095.html

oare stie DTS?

#14
Al3leaAli

Al3leaAli

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2016
Buna ziua tuturor! Va deranjez in privința de a va cere părerea achiziționării unui tv optim pentru acasa. As dori sa aleg intre LG 55E6V oled, si Panasonic TX58DX900 led. Aveți păreri pro si contra lor? Care dintre ele este alegerea cea mai buna pentru vizionare programe tv digitale, filme HD, si puținul conținut Netflix? Precizez ca ambele modele reprezintă vârf de gama. Va mulțumesc!

#15
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007

View Postursachiiulian93, on 11 septembrie 2016 - 23:02, said:

j6200 stiu ca este ! dar de asta ce parere ai ? https://www.evomag.r...CI-1089095.html

oare stie DTS?

toate TV samsung stiu  DTS
toate TV LG smart de la gama 2012 in sus stiu DTS ( seria LW 2011 estre smart dar nu stie DTS )
unele modele sharp stiu DTS
televizoarele panasonic stiu DTS
sony doar din 2016 de la seria 8xxx stiu DTS adica cele de la 4000 lei in sus

Edited by HelllBoy, 20 September 2016 - 09:49.


#16
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006
Detin de curand un smart tv 3D LG SUPER UHD TV 55'' UH8507 . Evident este un 4K si isi merita fiecare pixe...leu . 5700 de lei. Seria UH este seria anului 2016. Are un panel mai aparte. Pe langa cei 3 pixeli cu culorile de baza mai apare  un subpixel alb. NU un pixel albastru cum ar zice unii Posted Image . Functii pe parte de imagine gen Super HDR Dolby Vision & HDR10 , Dolby Vision si altele pe pagina producatorului :  http://www.lg.com/ro/tv/lg-55UH8507 , sau functia 3D polarizat care e pasiva si nu face creierul varza dupa un film. Ca recomandare achizitie TV eu pot recomanda o reteta personalizata pentru fiecare dar cu unele puncte comune pentru majoritatea celor interesati. Consider inacceptabil sa se spuna ca nu merita 4K si 3D acum pentru ca nu exista continut 4K si 3D la operatorii TV. Pai daca noi nu cumparam tv 4K si 3D , producatorii de continut nu ar avea pentru cine sa produca. Tv 4K face un upscaling de calitate. Sunt sigur ca programele de calitate vor veni peste noi fara sa ne dam seama.Eu unul am ramas placut impresionat de calitatea de exceptie pe partea de 3D si 4K. chiar daca pe moment doar cu demo-uri 4K dar si cu filme 3D cu subtitrari 3D. Inca nu imi dau seama cum poate sa redea continut 3d si 4k de pe youtube atat de fluent prin WIFI , ce-i drept pe fibra optica pana in casa , dar calculatorul nu merge decat cu opinteli...Sa revenim la recomandari obligatorii : 4K . 3D pasiv , nu activ cu baterii la ochelari , functie smart ( cel putin pentru update-uri daca nu pentru continut media de pe net ) , diagonala cel putin 139 cm (55") pentru functia 3D. Ca o paranteza , panelul pentru 3D este mult mai atent lucrat ca tehnologie si pe el se vizioneaza 99 % 2D in conditii superioare fata de un panel strict pentru 2D. LG-ul are si o telecomanda mai aparte care are un pointer pe ecranul tv-ului si ajuta mult pentru cei obisnuiti cu pc-ul. Functie de inregistrare pe un hard disc sau stick USB 3.0 la calitate identic cu programul inregistrat. pentru cine isi permite ar merge un OLED sau o diagonala mai mare. As putea sa spun si ce sa nu luati dar nu stiu cum ar fi interpretat sfatul dar cred ca am sa spun cum era sa ma pacalesc cu un Sony de ultima generatie dar fara 3D. La magazin , reprezentantul Sony a reglat toate televizoarele concurentei pe imagine standard si pe ale lui pe vivid. Mi-a luat ochii in prima faza. deja eram la biroul de credite sa iau actele. apoi in drum spre casa , intru si la un magazin care le reglase pe toate la fel. Acolo am vazut cu ajutorul unui reprezentant impartial ce si cum. Asa am aflat ca Sony are un ecran moale care la atingere usoara cu degetul formeaza cercuri inchise la culoare in acel punct.LG are ecran dur in doua sau 3 straturi. Poti ciocani in el ca la usa cand nu-ti da drumul nevasta in casa si nu apare nimic pe ecran nici la vizorul usii. Atasez cateva cadre facute la repezeala.

Attached Files


Edited by Johnny_Beton, 27 September 2016 - 01:56.


#17
Al3leaAli

Al3leaAli

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.09.2016
Mulțumesc pentru sfat!

#18
Johnny_Beton

Johnny_Beton

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.04.2006
La postarea mea #16 am strecurat o eroare. spuneam ca ecranul are o tehnologie cu al 4-lea pixel alb...era vorba de alt panel dintr-o serie apropiata..55 UH668v. cel cumparat de mine are din cate am vazut dupa ce l-am fotografiat cei trei subpixeli RGB dar cu tehnologie Quantum. cine e interesat , gaseste.

Attached Files


Edited by Johnny_Beton, 28 September 2016 - 00:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate