Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Cariera IT in SUA

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
As dori ca la anul sa emigrez in SUA pentru a lucra in domeniul IT, limba engleza o cunosc la perfectie, de ce altceva am nevoie ? Viza ? Diplome de calificare in IT ? Experienta de lucru in Romania ?

Daca mai e cineva in aceeasi situatie si imi poate spune pas cu pas i-as ramane recunoscator...

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 19.12.2012
Experienta in domeniul in care vrei sa lucrezi

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 octavvv, on 08 septembrie 2016 - 20:45, said:

As dori ca la anul sa emigrez in SUA pentru a lucra in domeniul IT, limba engleza o cunosc la perfectie, de ce altceva am nevoie ? Viza ? Diplome de calificare in IT ? Experienta de lucru in Romania ?

Diplomele obtinute in Romania nu sunt recunoscute in SUA si vor trebui echivalate acolo. Dar... daca ai experienta si o poti dovedi practic, aproape ca nici nu vei mai avea nevoie de diplome. In domeniul IT vei fi pus imediat sa arati, practic, ce stii sa faci.

#4
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
bagi ceva anume in diplome, ca nu intereseaza pe nimeni. fa certificari si usile se vor deschide larg. certificari si experienta. pana si in germany nimeni n-a vrut sa vada vreo diploma de facultate. un certificat oracle sau cisco valoreaza mai mult ca un doctor.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,si eu ma izbesc de aceeasi problema.Nu sunt atat de inclinat de statele unite cat sunt de Europa,engleza mea e la nivel proficiency, "atestata" de catre britanici/americani.Am o experienta destul de mare in ceea ce priveste IT-ul ,unde prin IT se intelege interactiunea cu aparatura consumer de tot felul (incepand de la pc-uri,servere soho,imprimante,retele), si configurarea acesteia pentru companii mici/utilizatori casnici . Nu am experienta cu "chestii" grele gen aparatura retelistica de uz industrial,aparatura de retele GSM, servere multinod si ceea ce tine de ele etc etc. Momentan am inceput de la linia CompTiA (care e destul de usoara) si in concomitent merg cu cea de la Cisco si RHCSA/RHCE, dar examenele sunt destul de scumpe si cu salariile astea injosite nu reusesc sa le termin intr-un timp acceptabil pentru mine ,asa ca de inceput o voi lua spre vest unde nu voi lucra in domeniu pana ma certific.

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
IT-u'i vast. Pe administrare/retelistica conteaza certificari, pe programare nu da nimeni 2 bani pe ele.

 octavvv, on 08 septembrie 2016 - 20:45, said:

de ce altceva am nevoie ?

Ai nevoie sa te doreasca ei, suficient de mult cat sa-si permita sa-si bata capul cu obtinerea vizei de lucru.

Sau de noroc (loteria vizelor).

#7
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
:)

Edited by puya4ever, 08 September 2016 - 23:28.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu ma intelegi,eu nu am lucrat in domeniu decat sporadic,pentru mine astea au fost mai degraba o pasiune, iar experienta nu aveam de unde sa o dobandesc pentru ca nu te ia nimeni in internshipuri atata timp cat „nu esti pe profil”.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 octavvv, on 08 septembrie 2016 - 20:45, said:

As dori ca la anul sa emigrez in SUA pentru a lucra in domeniul IT, limba engleza o cunosc la perfectie, de ce altceva am nevoie ? Viza ? Diplome de calificare in IT ? Experienta de lucru in Romania ?

Daca mai e cineva in aceeasi situatie si imi poate spune pas cu pas i-as ramane recunoscator...

Îți trebuie viză cu drept de muncă.  Nu-i ușor de obținut. Procesul îl începe (de obicei) angajatorul. Trebuie să fii foooooaaaaaarte bun ca să-și bată cineva capul, e un proces complicat și de durată (cam un an).

Mai curând încearcă în Canada dacă vrei să ajungi în America de Nord.

Edited by DaculScoril0, 09 September 2016 - 07:10.


#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 octavvv, on 08 septembrie 2016 - 20:45, said:

Viza ?
Ai nevoie de viza H1B

Citeste aici: http://www.h1base.com/content/h1bvisa
si aici: https://www.uscis.go...ation/h-1b-visa

#11
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
E greu de ajuns in US.

Sunt 65k vize H1B anual si e bataie mare pe ele, anul asta daca nu ma insel s-au introdus de 3 ori mai multe aplicatii pentru vize H1B decat disponibilul.

Bine, partea grea sa zicem nu e cu viza, ci partea cu gasirea angajatorului dispus sa sustina toate cheltuielile cu obitinerea vizei. Trebe sa fii cineva cu experienta mare, recunoscut in domeniu sa reusesti.

Edited by Bucifon, 09 September 2016 - 08:21.


#12
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 rosix, on 08 septembrie 2016 - 21:03, said:

Diplomele obtinute in Romania nu sunt recunoscute in SUA si vor trebui echivalate acolo. Dar... daca ai experienta si o poti dovedi practic, aproape ca nici nu vei mai avea nevoie de diplome. In domeniul IT vei fi pus imediat sa arati, practic, ce stii sa faci.

MINCIUNA TOTALA.

aceeasi minciuna este si in medicina. diplomele scolilor de medicina romanesti sunt recunoscute in NA dar nu ai dreptul de practicare a specialitatii ce o ai. doua lucruri diferite !

si multe alte profesii la fel.

Edited by avenirv, 09 September 2016 - 10:34.


#13
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
nici eu nu am auzit sa nu fie diploma de ajuns. am n*m colegi care lucreaza in afara inclusiv in state.
intrebarea e: esti pregatit sa iti dedici viata jobului? ca asta se va intampla in maretele state ale sua.

#14
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Bucifon, on 09 septembrie 2016 - 08:19, said:

E greu de ajuns in US.

Sunt 65k vize H1B anual si e bataie mare pe ele, anul asta daca nu ma insel s-au introdus de 3 ori mai multe aplicatii pentru vize H1B decat disponibilul.

Bine, partea grea sa zicem nu e cu viza, ci partea cu gasirea angajatorului dispus sa sustina toate cheltuielile cu obitinerea vizei. Trebe sa fii cineva cu experienta mare, recunoscut in domeniu sa reusesti.

miile si miile (multe zeci de mii, poate pe la sute de mii) de indieni veniti pe H1B nu au avut experienta mare nici 10%. dar a fost nevoie mare si americanii cam strambau din nas la un salariu de 40K.
dar dupa primii 3 ani, dupa ce au primit labor certification, si indienii au fost liber sa isi aleaga angajatorul si au marit si ei pretentiile.
poate o cale este sa faci un master sau altceva pe acolo. sunt colegii (deci nu universitati) ce sub acoperirea de cursuri IT de fapt iti da ocazia sa intrii in NA. dar bineinteles ca alea costa bani, nu sunt charity.
am vazut ca multi romanasi pleaca in europa (si nu numai) prin cehia/slovacia unde se pare ca cei mari in IT au multe sweatshops sau support. nu sunt salarii mari dar dupa 1-2 ani poti sa spui ca ai lucrat pt IBM/Accenture/HP/CGI/Hitachi/etc.
dar mi se pare ca asa ceva ai si in romanika.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate