Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Renault va renunta la motoare diesel in Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
194 replies to this topic

#1
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,032
  • Înscris: 02.09.2005
Renault, the French car maker, may stop offering diesel engines in most of its cars sold in Europe.
The move is a reaction to the cost of ensuring that diesel engines comply with tighter emissions regulations.
The crackdown follows last year's diesel emissions scandal involving German car maker Volkswagen.
Renault's move was reported by Reuters and has not yet been officially announced.
Senior Renault executive Thierry Bollore has said that tougher emissions standards and testing methods would make diesel engines uneconomic to make.
He told a meeting of Renault bosses in July that diesel engines had already been removed from the company's smallest cars, such as the Twingo, even before the Volkswagen scandal.
By 2020, when more stringent EU emissions standards come into force, larger Renault cars such as the Clio and the Megane are unlikely to have diesel engine variants.
More than 60% of the 1.6 million cars Renault sold in Europe last year were diesels.

Volkswagen's chief executive, Matthias Mueller, said in June that his company was now wondering "whether it still makes sense to invest a lot of money in further developing diesel".
From 2019, tougher European rules on diesel engines will involve measuring emissions in real-world driving conditions, making the new standards much harder to comply with.
For its part, Renault is being investigated by the French authorities for publishing suspected fraudulent emissions figures as the fallout from the Volkswagen scandal continues
According to French road tests on 100 vehicles, Renault and Nissan cars emit more than eight times the current limits for nitrogen oxide.

sursa


Renault si Volkswagen...

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.capital.r...e-europene.html

Era si cazul, cu parere de rau pentru multi dintre romani! Asta e tendinta pentru 10 ani de acum inainte. Se cumpara inca masini diesel la noi, dar mai putine insa, benzina ia amploare, cum e si normal.

Edited by arab, 08 September 2016 - 09:42.


#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Pai sa faca ceva si cu tirurile si utilajele si sa le treaca pe benzina :lol:. Ca sa avem si noi de unde lua cu 3 lei/litru daca motorina nu vom mai avea in ce s-o bagam :lol:.

#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Buei ecoteroristi cu biciclete, aceste stiri sunt cel putin minciuni, ca sa nu spunem ca sunt de domeniul SF.
Daca nu apare o explozie a motorizarilor electrice, diesel nu dispare. Regulile sunt adaptate in fct de nevoi si lobby.

1. Dieselul este mai economic ca benzina, iar atata timp cat nu se face ceva sa incurajezi benzina (ex sa fie cu 25% mai ieftina), dieselul nu va disparea.
2. Ca posesor de dieseluri de la EUR3 incoace, va pot spune ca am un EUR6 de 2 ani si teava de esapament nu are nici o depunere, e curata, ceea ce e SF.
Desigur, am sistemul cu uree (adblue).

3. Problema VW si acum a lui Renault este ca hartie suporta orice. Daca la EUR6 la masinile scumpe au pus AdBlue, la cele ieftine nu e economic fezabil, asa ca toti au facut manarii (mai mult sau mai putin evidente).
Faza e ca urmatorul set de reguli (EUR7 - aanul 2025) fac nefezabil diesel pentru masinile ieftine si cilindree mica!
Pur si simplu costa prea mult sistemul!

Edited by Ahasverus, 08 September 2016 - 09:53.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Apare un "may" acolo. Deci, I may win the national lottery. Let us all have a great party and buy some Lamborghinis.

#6
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

View Postarab, on 08 septembrie 2016 - 09:42, said:

http://www.capital.r...e-europene.html

Era si cazul, cu parere de rau pentru multi dintre romani! Asta e tendinta pentru 10 ani de acum inainte. Se cumpara inca masini diesel la noi, dar mai putine insa, benzina ia amploare, cum e si normal.
Eu inca mult timp de acum inainte o sa prefer dieselul, chiar si second, pentru cuplul mare si constant la turatii destul de mici. Voi chiar credeti ca un benzinar de 1.6, turat la 7000 de ture pentru a scoate aceeasi putere si cuplu ca un diesel de 1.6 la o turatie de aproximativ 2000 ture, vor avea aceeasi viata? Dar din ce este facut wibrochenul ala din titan?

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sa vezi taxe la Diesel...si in plus fel de fel de interdicitii. Bine, la noi mai tarzior asa! Orice invat are si dezvat, se obisnuieste omul si cu benzina, ca nu are ce face in final.

Edited by arab, 08 September 2016 - 09:57.


#8
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Abia asteapta romanul sa.cumpere masini diesel la preturi si mai mici. Probabil vestul le va vinde la pret mic, dar la noi o sa valoreze dublu, sa vezi atunci smecherie sa te dai 1.9 tedeii.
O sa.fie pe piata sh oricum destule masini cat sa acopere cererea romaniei pentru urmatorii 30 de.ani

Edited by Karogs, 08 September 2016 - 09:58.


#9
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Postshmecherul, on 08 septembrie 2016 - 09:53, said:


Eu inca mult timp de acum inainte o sa prefer dieselul, chiar si second, pentru cuplul mare si constant la turatii destul de mici. Voi chiar credeti ca un benzinar de 1.6, turat la 7000 de ture pentru a scoate aceeasi putere si cuplu ca un diesel de 1.6 la o turatie de aproximativ 2000 ture, vor avea aceeasi viata? Dar din ce este facut wibrochenul ala din titan?

Inca unul incremenit în epoca motoarelor benzina aspirat. În afara de Mazda toti au în oferta benzina turbo. Du-te la un dealer și fa test cu benzina turbo vei vedea ca singurul avantaj diesel e consum 1l mai mic la compacte și maxim 2l la clasa medie.

#10
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,439
  • Înscris: 15.06.2007
Hai ca viitorul suna bine.
Sa presupunem teoretic ca dupa ce Renault  va renunta la diesel, la fel o sa faca si vag,  psa, BMW, etc.
Vanzarile de motorina incet vor scadea. Sa intelegem ca benzina se va scumpi si mai tare "din cauza cererii mari"? Ca motorina de aia au scumpit-o  , ca deh cerere mare. Desi acum 20 de ani, diferenta de pret era mult mai mare intre benzina si motorina.

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Se va scumpi si benzina, ca se obtine din resurse epuizabile totusi! Vom sari la hibride intai si apoi repejor la electrice samd...!

Discutand de poluare, va fi mai bine fara motorina in orase cel putin, ca pe camp-la tractoare nu e asa problema. Pana la urma trebuie sa ramana motorina pentru vapoare si camioane, ca avem nevoie si de ele.

Edited by arab, 08 September 2016 - 10:32.


#12
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,726
  • Înscris: 01.10.2002

View PostKazmer, on 08 septembrie 2016 - 10:14, said:

Inca unul incremenit în epoca motoarelor benzina aspirat. În afara de Mazda toti au în oferta benzina turbo. Du-te la un dealer și fa test cu benzina turbo vei vedea ca singurul avantaj diesel e consum 1l mai mic la compacte și maxim 2l la clasa medie.
In plus, daca circului mult, ai optiunea sa treci pe gaz si atunci iesi mai ieftin, iar gazul arde mai curat si decat benzina si decat motorina. Majoritatea taxiurilor sunt deja benzinare puse pe gaz, si am vazut multe cu peste 300.000-400.000 km la bord.

#13
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014

View PostWotan, on 08 septembrie 2016 - 10:49, said:

In plus, daca circului mult, ai optiunea sa treci pe gaz si atunci iesi mai ieftin, iar gazul arde mai curat si decat benzina si decat motorina. Majoritatea taxiurilor sunt deja benzinare puse pe gaz, si am vazut multe cu peste 300.000-400.000 km la bord.

E mai economic, dar pe o depasire ii prieste motorului gazul la 6000 rpm?
Auzisem ceva ca pe ture mari nu e recomandat gazul.

#14
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,726
  • Înscris: 01.10.2002

View PostSerafim606, on 08 septembrie 2016 - 10:58, said:


E mai economic, dar pe o depasire ii prieste motorului gazul la 6000 rpm?
Auzisem ceva ca pe ture mari nu e recomandat gazul.
In Arad majoritatea o firma dealer Dacia si Renault are si firma de taxi, au o flota de Logan si Duster benzinare pe gaz, si am vazut multe cu peste 300.000-400.000 km la bord, conduse in schimburi de 2-3 taximetristi. Intotdeauna cand iau o cursa intreb de probleme, mi-au zis ca doar pe la suspensie schimba..

#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
In oras nu prea ai ce turatii sa-i dai. Iar loganu nici pe benzina nu-i masina sa-i dai ture ca tot nu se infinge.
Eram curios de ce spun cei ce fac drumuri lungi prin tara cu gpl pe aspirate.

Ma intereseaza treaba cu turatiile din cauza ca a mea intra pe cuplu la 4000 rpm. Si pe depasiri de obicei schimb dupa valoarea asta.

Edited by Serafim606, 08 September 2016 - 11:27.


#16
klumea10

klumea10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.06.2008
nu mai bine punem taxe de 100 lei/minut pentru diesel in orase ?

#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postklumea10, on 08 septembrie 2016 - 11:27, said:

nu mai bine punem taxe de 100 lei/minut pentru diesel in orase ?
N-are voie sa puna taxe fara justificare . Posted Image

Daca Renault va sista productia si vanzarea de diesel va pierde o parte din piata de desfacere , concurenta va profita . Motorul Diesel e mai putin poluant  decat cel Otto , e vorba in primul rand de cantitatea consumata si va fi un dezavantaj mare pentru client . Oricum , sa traiasca second-handul , sau japonezii vor face dieseluri mult mai performante si astfel vom si mai castigati .

#18
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,726
  • Înscris: 01.10.2002
Probabil legislatia va interzice in viitor intrarea in marile orase cu autoturisme cu motoare diesel, pentru a micsora poluarea. Parisul deja si-a propus ca pana in 2020 sa faca asta: http://www.largus.fr...20-7935384.html . Probabil ca si alte orase vor urma, asa ca posibilitatile de utilizare al unei masini diesel vor fi tot mai limitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate